Které vitaminy se vyplatí užívat - s lékárnicí Martinou Milčákovou

VITAMIN D


Často je označován jako "sluneční vitamín", protože když má tělo dostatek slunce, dokáže si ho vytvořit samo. Je nepostradatelný pro zdravé kosti, zpomaluje proces osteoporózy a posiluje imunitní systém. Je všeobecně známo, že lidé s nedostatkem vitaminu D jsou častěji nemocní.

Vitamin D je potřebný pro účinné vstřebávání a využití vápníku a fosforu, a pomáhá tak budovat a udržovat silné kosti a zdravé zuby. Posiluje kosti, zuby a pomáhá udržovat naše tělo zdravé a odolné. Nedostatek způsobuje křivost u dětí, deformace kostry, osteomalacii a zubní kaz.

pexels-maggie-zhan-1698482

Schopnost organismu vytvářet vitamin D se s věkem a v zimních měsících snižuje, proto je vhodné jej s přibývajícím věkem a v zimních měsících doplňovat.

Má významný vliv na imunitní systém. Slouží jako prevence infekcí, nachlazení a chřipky a částečně zabraňuje dělení rakovinných buněk (je antikarcinogenní). Je účinný při léčbě některých kožních onemocnění (lupénka), stimuluje růst a vývoj kožních buněk.

Důležitým účinkem je vliv na hladinu testosteronu. Několik studií prokázalo, že nízká hladina vitaminu D je spojena s nízkou hladinou testosteronu, zejména u starších mužů, a při pravidelném užívání se hladina tohoto pohlavního hormonu zvýšila, což mělo pozitivní vliv na libido a také na chuť na sex.

 

Suplementace vitaminem D během těhotenství zajišťuje správný vývoj kostry plodu a zabraňuje nízké porodní hmotnosti. V období kojení zvyšuje produkci mléka. Ke správnému tělesnému vývoji přispívá také dostatečný příjem vitaminu D v dětství a dospívání.

 

pexels-blue-bird-7242737

 

SELÉN


Selen (Se) je důležitý minerál, který je nezbytný pro správné fungování našeho těla.

Selen - Tozax

 

Má vynikající antioxidační vlastnosti, které působí proti volným radikálům z prostředí. Proto je jeho užívání spojováno se snížením rizika vzniku rakoviny.

Kromě toho má selen pozitivní vliv na:

-fungování imunitního systému, přispívá ke správné funkci srdce.

-snižuje riziko infarktu a mrtvice, zvyšuje poměr HDL ("dobrého" cholesterolu) a LDL ("špatného" cholesterolu).

-chrání tělo před nemocemi, jako je šedý zákal a makulární degenerace.

-hraje klíčovou roli v metabolismu a funkci štítné žlázy.

V těhotenství se selen doporučuje zejména proto, že je nezbytný pro správný růst a vývoj plodu. Spolu s vitaminem E pomáhá při tvorbě koenzymu Q10.

 

ZINOK

 

Zinek (Zn) je esenciální stopový prvek, který se nachází ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, očích, slinivce břišní a prostatě.

zinok - tozax

 

Je obsažen v mnoha enzymatických systémech, které ovlivňují řadu procesů v těle - od trávení až po hojení ran.

Podporuje mechanismy nespecifické imunity (aktivace makrofágů, fagocytóza) a specifické imunity (podílí se na zrání imunitních buněk). Velmi důležité jsou účinky protivirové obrany. Podílí se na funkci chuti a čichu, na růstu a vývoji organismu, na neurologických funkcích a na působení inzulínu.

 

Je důležitý pro normální vývoj a fyziologii mozku savců. Bylo prokázáno, že jeho nedostatek nebo nadbytek způsobuje změny chování, abnormální vývoj centrální nervové soustavy a rozvoj neurologických onemocnění.

 

Autorka článku: PharmDr. Martina Milčáková, MPH

IMG-20210827-WA0002

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení