5 způsobů, jak se během vánočních svátků cítit méně nafouknute

Obsah:

  • Úvod
  • 1. Rozpoznejte své spouštěče
  • 2. Nenechávejte si kalorie na večer
  • 3. Provádějte výměny potravin
  • 4. Přidejte si na talíř listovou zeleninu
  • 5. Omezte alkoholické nápoje

Úvod

Stává se vám často, že se po velkých svátečních jídlech cítíte nafouknutí a nepříjemně?

Sváteční hodování může způsobit, že se budete cítit nafouknutí a nepříjemně.
Odborníci se s vámi podělí o způsoby, jak zmírnit žaludeční potíže během tohoto svátečního období.
Znalost spouštěcích faktorů, výměna potravin a omezení alkoholu mohou pomoci zpříjemnit sváteční jídlo.
Plné a těžké břicho může znamenat, že jste právě zkonzumovali skvělé věci, ale také to může znamenat, že se chystají nepříjemné věci.

Pro mnoho Slováků je tento pocit během svátečních oslav běžný.

A žaludek dokáže pojmout jen tolik jídla, než vyčerpá svou kapacitu.

Například žaludek dospělého člověka je v průměru velký jako sevřená pěst. Pokud je prázdný, pojme asi 2,5 a zvětší se asi na 1 čtvrtku.

Když naplníte žaludek až po jeho kapacitu, může to způsobit nepříjemné pocity, včetně zažívacích potíží a dokonce nevolnosti.

Odborníci na výživu tvrdí, že k zažehnání pocitu přejídání a nadýmání vám může pomoci následujících 5 tipů, které vám pomohou snížit střevní potíže během svátků.

 

1. Rozpoznejte své spouštěče

Jako host večera se můžete ocitnout v područí toho, co hostitel servíruje, což může znamenat, že nemusíte přesně vědět, jaké ingredience k přípravě jídla používá.

Pokud však dopředu víte, které ingredience vyvolávají nepříjemné pocity, může to pomoci eliminovat nadýmání.

Ať už se jedná o mléčné výrobky, lepek nebo jiné potraviny, je důležité znát potravinové intolerance a další spouštěče, abyste se jim mohli vyhnout nebo je omezit a předejít tak zažívacím potížím, jako je nadýmání.

Doporučujeme, abyste se před večeří zeptali hostitele, co hodlá podávat a jaké ingredience jídlo obsahuje.

To poslední, co si přeje, je, abyste se necítili dobře.

2. Neschovávejte si kalorie na večer

Soustavné stravování během dne vám pomůže zabránit přejídání večer.

Příliš dlouhé vyčkávání mezi jídly, až přijde hlad, může často vést k příliš rychlému snězení, což může způsobit zvýšené nadýmání.

Místo toho, abyste si všechny kalorie "schovávali" na velké jídlo, je třeba jíst konzistentní jídla a svačiny, které podpoří trávení v průběhu celého dne.

Dávejte si pozor na potraviny, které mohou vyvolat nadýmání, jako je konzumace velkého množství křížaté zeleniny na jedno posezení, konzumace většího množství vlákniny, než byste normálně snědli, aniž byste se najedli, nebo konzumace potravin s velkým množstvím tuku, sodíku a přidaného cukru.

3. Provádějte výměny potravin

Ať už jste hostitel nebo víte, co bude hostitel na večer podávat, můžete poskytnout alternativní možnosti, ze kterých si můžete vybrat.

Pokud se snažíte vybudovat si zdravý vztah k jídlu, můžete provést jednoduché výměny zdravých svátečních jídel.

Pokud jsou například typickými předkrmy na vašem svátečním stole makové kuličky a oplatky s medem, zkuste je letos vyměnit a namíchat je s hummusem, pita chlebem a čerstvou zeleninou.

Místo máslové bramborové kaše zvažte přechod na sladkou bramborovou alternativu.

A místo rýže s vysokým obsahem škrobu sáhněte po luštěninách, které jsou bohaté na draslík, minerál, který pomáhá vyplavovat přebytečný sodík způsobující nadýmání.

Odborník na zdravou výživu doporučil používat v receptech místo tučné smetany mléko, aby se snížil obsah tuku, a používat aromatické koření, jako je skořice a muškátový oříšek, aby se snížil vysoký obsah soli.

Pokud se vám zdá výměna zdrcující nebo příliš pracná, řekla, abyste se drželi umírněné stravy. Její oblíbenou strategií pro sváteční jídla je nejprve si prohlédnout všechna nabízená jídla a pak si je přidat na talíř.

"Pak si vytvořte vyvážený talíř, který bude tvořit 1/3 zeleniny, 1/3 libových bílkovin a zbývající 1/3 vaše oblíbené přílohy," řekla. "To vám umožní vychutnat si všechna nabízená jídla, aniž byste se přejídali, což může pomoci snížit nadýmání."

hisbiotix

4. Přidejte na talíř listovou zeleninu

Zelenina, jako je špenát, kapusta, bok choy, chřest a mangold, má vysoký obsah vody a zároveň málo kalorií a je plná vitamínů, minerálů a vlákniny. Dobře působí na snížení nadýmání.

Přestože pravidelná konzumace zeleniny je skvělým způsobem, jak do jídelníčku přidat vlákninu, odborník upozornil, že nejlepším způsobem, jak podpořit zdravé vyprazdňování střev a snížit nadýmání, je postupné zvyšování množství vlákniny.

"Pokud rychle zvýšíte příjem zeleniny, aniž byste se přizpůsobili příjmu přidané vlákniny, může to mít za následek větší nadýmání," uvedla. "Stejně tak pokud při zvýšení příjmu vlákniny nezvýšíte příjem vody, může to také vést k nadýmání a zácpě."

Doporučila přidávat další půl šálku listové zeleniny každé 3 dny, aby se pomalu zvýšil příjem a zlepšilo se trávení bez nadýmání.

Křížatá zelenina, jako je brokolice, může také způsobovat větší plynatost, takže je často lepší jíst ji vařenou než syrovou, aby se snížil dopad na nadýmání.

5. Omezte alkoholické nápoje

Ačkoli jsou alkoholické nápoje často součástí svátečních oslav, pití alkoholu po konzumaci těžkých jídel může nadmutý žaludek ještě zhoršit.

Alkohol je zánětlivá látka, která může zpomalit trávení a zvýšit zadržování vody, což způsobuje pocit letargie. Může také vést k otokům v těle, což může mít za následek plynatost, nepříjemné pocity a nadýmání.

Abyste předešli dehydrataci a zvýšili příjem vody,odborník uvedl, abyste si udržovali vizuální upomínky, jako je například umístění láhve s vodou na místo, kde na ni během dne vidíte. Doporučila také nastavit si na telefonu budík, který vás bude povzbuzovat k pití vody, nebo používat aplikaci pro sledování příjmu vody.

Rozložení vody pomáhá předcházet nadýmání, ale nesnažte se vodu vychrlit najednou, protože to může nadýmání také zvýšit.

Chcete-li zmírnit příjem alkoholu, je nejlepší držet se pití jedné sklenice alkoholického nápoje u žen a dvou sklenic u mužů denně. Kromě toho za každou sklenku alkoholu, kterou zkonzumujete, vypijte alespoň jednu sklenici vody.

Během svátečních oslav zkuste zařadit zábavné moktejly z perlivé vody a stoprocentního džusu jako chutný způsob, jak si oslavu užít bez nadýmání navíc následující den.

Odborník doporučil vzdát se svařeného vína a vaječného koňaku s kořením a místo toho zvolit nealkoholický mošt nebo punč.

Zpět do obchodu