Probiotika

Jsou to živé mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují ve střevech. Jsou důležitou součástí imunitního a trávicího systému. Mají hned několik důležitých funkcí – pomáhají s trávením, udržují rovnováhu střevní mikroflóry, brání přemnožení škodlivých bakterií. 


Jsou situace, kdy naše tělo potřebuje probiotika doplnit – při špatném stravování, stresu a typicky při/po užívání antibiotik. Ta ničí kromě infekčních bakterií i prospěšná probiotika. Nedostatek se pak projevuje průjmy, zácpou, zhoršeným trávením, nadýmáním. Řešením je probiotika doplnit.

 

#showmore#

 

Probiotika se skládají z dobrých živých bakterií a/nebo kvasinek, které přirozeně žijí ve vašem těle. V těle máte neustále dobré i špatné bakterie. Když dostanete infekci, je tam více špatných bakterií, které vyvedou váš systém z rovnováhy. Dobré bakterie pomáhají eliminovat přebytečné špatné bakterie a navrátit rovnováhu. Probiotické doplňky stravy jsou způsobem, jak dodat tělu dobré bakterie.

1. Co jsou to probiotika?

Probiotika jsou kombinací živých prospěšných bakterií a/nebo kvasinek, které přirozeně žijí ve vašem těle. Bakterie jsou obvykle vnímány v negativním světle jako něco, co vám způsobuje nemoci. Ve vašem těle a na něm však máte neustále dva typy bakterií - dobré a špatné bakterie. Probiotika se skládají z dobrých bakterií, které pomáhají udržovat vaše tělo zdravé a dobře fungující. Tyto dobré bakterie vám pomáhají mnoha způsoby, včetně boje proti špatným bakteriím, když jich máte příliš mnoho, což vám pomáhá cítit se lépe.

Probiotika jsou součástí většího celku týkajícího se bakterií a vašeho těla - vašeho mikrobiomu. Představte si mikrobiom jako rozmanité společenství organismů, například les, které spolupracují na udržení zdraví vašeho těla. Toto společenství se skládá z organismů zvaných mikrobi. Na vašem těle a ve vašem těle jsou biliony mikrobů. Tyto mikroby jsou kombinací:

 • Bakterie.
 • Houby (včetně kvasinek).
 • viry.
 • prvoků.

Mikrobiom každého člověka je jedinečný. Žádní dva lidé nemají stejné mikrobiální buňky - dokonce i dvojčata se liší.

Aby mohl být mikrob označen jako probiotický, musí mít několik vlastností. Patří mezi ně schopnost:

Přežít ve střevě po požití (konzumaci) Mít prokazatelný přínos pro vás. Být bezpečný pro konzumaci.

probiotiká

 

2. Kde v mém těle žijí prospěšná probiotika (mikrobi)?

Ačkoli nejčastějším místem spojovaným s prospěšnými mikroby jsou střeva (většinou tlusté střevo), existuje několik míst v těle a na těle, která hostí dobré mikroby. Tato místa jsou v kontaktu s "vnějším světem" a patří mezi ně i to vaše:

 • Střeva
 • Vaše ústa
 • Vagína
 • Močové cesty
 • Kůže
 • Plíce


3. Jak probiotika fungují?

Hlavní úlohou probiotik neboli dobrých bakterií je udržovat v těle zdravou rovnováhu. Představte si je jako udržování neutrálního stavu vašeho těla. Když jste nemocní, do vašeho těla se dostanou špatné bakterie a jejich počet se zvýší. To vyvede vaše tělo z rovnováhy. Dobré bakterie bojují proti špatným bakteriím a obnovují rovnováhu ve vašem těle, díky čemuž se cítíte lépe.

Dobré bakterie vás udržují zdravé tím, že podporují funkci vašeho imunitního systému a kontrolují záněty. Některé typy dobrých bakterií mohou také:

 • pomáhat tělu trávit potravu.
 • Zabránit špatným bakteriím, aby se vymkly kontrole a způsobily vám onemocnění.
 • Vytvářet vitamíny.
 • Pomáhat podporovat buňky, které vystýlají vaše střeva, aby zabránily pronikání špatných bakterií, které jste mohli zkonzumovat (prostřednictvím jídla nebo pití), do vaší krve.
 • Rozkládat a vstřebávat léky.


Toto vyrovnávání probíhá ve vašem těle přirozeně po celou dobu. Ve skutečnosti k tomu nepotřebujete užívat probiotické doplňky stravy. Dobré bakterie jsou prostě přirozenou součástí vašeho těla. Každodenní konzumace vyvážené stravy bohaté na vlákninu pomáhá udržovat počet dobrých bakterií na správné úrovni.

 

3. Jaké jsou nejběžnější typy probiotických bakterií?

Přestože existuje mnoho typů bakterií, které lze považovat za probiotika, existují dva konkrétní typy bakterií, které jsou běžnými probiotiky dostupnými v obchodech. Patří mezi ně např:

Lactobacillus
Bifidobacterium

 

probiotika

4. Mohu probiotika používat jako pomoc při zdravotních problémech?

V současné době probíhá velké množství výzkumů, které se zabývají myšlenkou, co mohou probiotika udělat pro vaše tělo. Přestože existuje mnoho možných pozitivních výsledků, vědci stále pracují na nalezení definitivních odpovědí na to, jak mohou probiotika pomoci při různých onemocněních.

Existují však některé zdravotní potíže, při kterých mohou probiotika pomoci. To se může u jednotlivých osob lišit, což znamená, že to, co funguje u jednoho člověka, nemusí fungovat u druhého. Mohou se také lišit v závislosti na konkrétním užívaném probiotiku.

Mezi stavy, kterým může pomoci zvýšení množství probiotik v těle (prostřednictvím potravin nebo doplňků stravy), patří např:

Průjem (průjem způsobený antibiotiky i infekcí Clostridioides difficile (C. diff)).
Zácpa.
Zánětlivé onemocnění střev (IBD).
Syndrom dráždivého tračníku (IBS).
Kvasinkové infekce.
Infekce močových cest.
Onemocnění dásní.
Nesnášenlivost laktózy.
Ekzém (atopická dermatitida).
Infekce horních cest dýchacích (ušní infekce, nachlazení, zánět vedlejších nosních dutin).
Sepse (zejména u kojenců).

 

5. Mohu užívat nebo jíst něco, co zvýší množství dobrých probiotik (mikrobů) v mém těle?

Množství dobrých mikrobů v těle můžete zvýšit prostřednictvím potravin, nápojů a doplňků stravy. Možná již máte ve své každodenní stravě určité potraviny, které obsahují probiotika. Zejména fermentované potraviny (např. jogurt a nakládaná zelenina) jsou domovem velkého množství dobrých bakterií, které jsou pro vaše tělo prospěšné. Existují také fermentované nápoje, jako je kombucha (fermentovaný čaj) nebo kefír (fermentovaný mléčný nápoj), které do vaší stravy vnesou další probiotika.

Kromě potravin můžete probiotika do svého jídelníčku přidávat také prostřednictvím doplňků stravy. Je důležité, abyste se před užíváním jakéhokoli doplňku nebo zásadní změnou stravy vždy poradili se svým lékařem.

 

6. Mohu získat probiotika z potravin?

Přínosné mikroby ve svém těle můžete rozhodně zvýšit z potravin, které jíte. Některé potraviny obsahují probiotika (dobré bakterie) a mohou prospět zdraví vašeho mikrobiomu.

Tyto potraviny můžete do svého jídelníčku zařadit kdykoli během dne. Možná je již dokonce jíte pravidelně a ani si neuvědomujete, že obsahují probiotika. Zkontrolujte, zda je na etiketě potraviny uvedeno "živé a aktivní kultury". Několik návrhů jen některých potravin bohatých na probiotika, které můžete zařadit do svého jídelníčku, a několik příležitostí, kdy je vyzkoušet.
Dbejte na to, abyste si pokaždé, když usednete k jídlu, vytvořili vyvážené a zdravé jídlo. I když vám přidání potravin bohatých na probiotika do jídelníčku neuškodí, rovnováha je stále klíčová. Přidání příliš velkého množství pouze jedné potraviny brání vašemu tělu využívat výhod ostatních skupin potravin.

 

7. Jak mám užívat probiotický doplněk stravy?

Existuje několik způsobů, jak můžete užívat probiotický doplněk stravy. Jsou k dispozici v různých formách, včetně v:

Probiotické doplňky lze kombinovat s prebiotiky. Prebiotika jsou složité sacharidy, které vyživují mikroorganismy ve střevech. Prebiotika jsou v podstatě "zdrojem potravy" pro dobré bakterie. Pomáhají vyživovat dobré bakterie a udržovat je zdravé. Mezi prebiotika patří inulin, pektin a rezistentní škroby.

Pokud máte doplněk stravy, který kombinuje probiotikum a prebiotikum, nazývá se synbiotikum.

probiotika

8. Jak účinná jsou probiotika?

Vědci si v současné době nejsou jisti, jak účinné jsou probiotické doplňky stravy při léčbě nemocí. Na toto téma probíhá výzkum. Přestože mnoho výzkumných studií přineslo pozitivní výsledky o účinku probiotických doplňků, je stále zapotřebí dalšího výzkumu.

Před užíváním doplňků stravy nebo jejich podáváním dítěti se vždy poraďte se svým lékařem (nebo pediatrem). Doplňky stravy mohou interferovat s léky, které případně užíváte. Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se před užíváním jakéhokoli doplňku se svým poskytovatelem.

9. Jak bezpečná jsou probiotika?

Vzhledem k tomu, že mikroby používané jako probiotika již přirozeně existují ve vašem těle, jsou probiotické potraviny a doplňky stravy obecně považovány za bezpečné. Mohou způsobit alergické reakce a během prvních dnů po zahájení užívání mohou způsobit mírné žaludeční potíže, průjem nebo plynatost (odchod plynů) a nadýmání.

  

10. Mohou mi probiotika ublížit?

Většině zdravých lidí probiotika neškodí. Obecně jsou považována za bezpečná a často se "testují", aby se zjistilo, zda mohou pomoci při různých zdravotních problémech. Na téma probiotik existuje mnoho výzkumů. Vědci se snaží určit, kdy a jak by se měla používat a jak jsou účinná.

 

11. Jsou s probiotiky spojena nějaká rizika?

Probiotika jsou obecně považována za bezpečná. Existují však určitá rizika spojená s doplňky stravy. Tato rizika se zvyšují, pokud trpíte onemocněním, které oslabuje váš imunitní systém, pokud jste nedávno podstoupili operaci nebo pokud máte jiné závažné onemocnění.

 

Probiotika mohou být prospěšná pro dospělé i děti. Pokud má vaše dítě onemocnění, které vyžaduje k léčbě antibiotika, může užívání probiotik pomoci zkrátit příznaky. Probiotika lze také použít ke zmírnění zácpy, refluxu, průjmu, plynatosti a ekzémů u dětí.

Zavádění probiotik do stravy dítěte prostřednictvím potravin je obvykle bezpečný způsob, jak probiotika zajistit. Potraviny jako jogurt a tvaroh jsou často součástí vyvážené stravy a mohou dodávat dobré bakterie bez většího rizika.

Existují komerčně dostupné probiotické doplňky stravy určené speciálně pro kojence a děti. Před užíváním jakéhokoli probiotického doplňku nebo změnou jídelníčku dítěte tak, aby obsahoval potraviny bohaté na probiotika, je však důležité poradit se s dětským lékařem.

 

12. Musím užívat probiotika po užívání antibiotik?

Antibiotické léky jsou často potřebné k boji proti infekci. Antibiotika však sice ničí špatné bakterie, ale zároveň vyřazují dobré bakterie v těle. U některých lidí se po užívání antibiotik objevují potíže, jako je průjem. U jiných lidí mohou umožnit skutečně špatným bakteriím převzít kontrolu a kolonizovat střeva, jako je tomu například u C. diff. Některé výzkumy prokázaly pozitivní souvislost mezi užíváním probiotik po antibiotikách a úlevou od průjmu. Zatím to nebylo prokázáno a nefunguje to u všech.

Myšlenka přidání probiotik zpět do těla po užívání antibiotik spočívá v tom, že mohou znovu osídlit dobré bakterie, které byly antibiotiky zničeny, a restartovat váš systém. Dodatečné dobré bakterie pomáhají znovu osídlit vaše střeva a bojovat proti zbývajícím špatným bakteriím. Mnoho lidí se domnívá, že přidání probiotik neškodí, může vám pomoci cítit se lépe.

Nejprodávanější

Hisbiotix 60ks 01
1 350 Kč –67 %
Původně: 1 350 Kč  (–67 %)
440 Kč
Hisbiotix 30ks 01
 
310 Kč

Cena

310441
1310441

Značky

Položek k zobrazení: 2
Hisbiotix 60ks 01
1 350 Kč –67 %
440 Kč
167
Hisbiotix 30ks 01
310 Kč
164
2 položek celkem
Zpět do obchodu