Migréna: 8 mýtů a faktů

Obsah:

  • Úvod
  • MÝTUS 1
  • MÝTUS 2
  • MÝTUS 3
  • MÝTUS 4
  • MÝTUS 5
  • MÝTUS 6
  • MÝTUS 7
  • MÝTUS 8

Úvod

Migréna je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění, které postihuje více než 1 miliardu lidí na celém světě.

Mnoho lidí zná migrénu z vlastní zkušenosti nebo od někoho ze svého okolí. Stále však existuje mnoho mylných představ o tom, co migréna je, co není a jak se léčí.

MÝTUS 1:

ZÁCHVATY MIGRÉNY JSOU JEN VELMI SILNÉ BOLESTI HLAVY.

Nejčastějším a nejlépe rozpoznatelným příznakem migrény je silná bolest hlavy, ale lidé s migrénou mohou mít mnoho dalších příznaků. Mezi nejčastější patří přecitlivělost na světla a zvuky, zažívací potíže a nevolnost a závratě. Lidé mohou dokonce zažít tichou migrénu, během níž mohou pociťovat všechny ostatní příznaky migrény bez bolesti hlavy.

MÝTUS 2:

ZA VŠECHNO MŮŽE VAŠE HLAVA.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že migréna je psychická porucha způsobená stresem. Je sice pravda, že stres může spustit epizodu migrény, ale není její základní příčinou. Migréna je způsobena kombinací genetických, strukturálních a chemických změn, které činí mozek citlivějším na spouštěče bolesti hlavy, jako je stres. Lidé s migrénou také častěji než lidé bez tohoto onemocnění uvádějí fyzické a emocionální příznaky úzkosti a deprese.

MÝTUS 3:

POKUD MIGRÉNA NEZAČÍNÁ AUROU, NEJEDNÁ SE O PRAVOU MIGRÉNU.

Aura u migrény označuje soubor smyslových příznaků, které se objevují těsně před nástupem migrenózní bolesti hlavy, včetně poruch zraku nebo řeči, necitlivosti nebo brnění rukou nebo obličeje a svalové slabosti. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že aura je nutná k tomu, aby bolest hlavy byla považována za skutečnou migrénu, podle některých odhadů se aura vyskytuje jen asi u třetiny lidí s migrénou a nemusí se objevit při každém záchvatu.

MÝTUS 4:

ZÁCHVAT MIGRÉNY TRVÁ JEN NĚKOLIK HODIN.

Vlastní fáze bolesti hlavy, kterou si mnoho lidí spojuje s migrénou, může být relativně krátká, ale v některých případech může trvat až 3 dny. Někteří lidé také pociťují příznaky před a po migréně, které mohou trvat několik hodin až několik dní, a jiní mohou mít příznaky i mezi migrenózními záchvaty. Patří mezi ně únava a potíže se soustředěním, změny nálady a gastrointestinální příznaky, jako je chuť na jídlo nebo nevolnost.

akcnibalicky

MÝTUS 5:

KAŽDÝ LÉKAŘ DOKÁŽE ROZPOZNAT A LÉČIT MIGRÉNU.

Někteří lékaři nemusí být plně vyškoleni v tom, jak rozpoznat nebo léčit migrénu. Ve studii z roku 2020 byla přesná diagnóza migrény stanovena méně než pětině účastníků. Pouze asi 9 % z nich dostávalo odpovídající péči pro své epizodické příznaky migrény bez nadměrné medikace a u osob s chronickou migrénou toto číslo kleslo na méně než 2 %. Pokud máte příznaky migrény, které nejsou správně léčeny, může vám pomoci spojit se s odborníkem na migrénu.

MÝTUS 6:

MIGRÉNA POSTIHUJE POUZE ŽENY.

V období dospívání je u žen mnohem větší pravděpodobnost vzniku migrény než u mužů. Ve věku 35 let je u žen třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku migrény než u mužů. Migréna však může postihnout osoby všech pohlaví a pohlaví a téměř 1 ze 13 mužů trpí migrénou. Migréna nebyla u transsexuálů dobře prozkoumána, ale dostupné výzkumy naznačují, že cis- a transsexuální ženy trpí migrénou v podobné míře a u transsexuálních mužů může být pravděpodobnost výskytu migrény nižší než u obou skupin.

MÝTUS 7:

SPECIÁLNÍ DIETA MŮŽE MIGRÉNU VYLÉČIT.

Důkazy podporující používání určitých diet ke zmírnění příznaků migrény jsou omezené nebo zcela chybí. Ačkoli vyhýbání se potravinám, o nichž je známo, že vyvolávají příhody migrény, může pomoci, výzkumy naznačují, že přísné eliminační diety obecně nefungují a mohou vést k závažnějším komplikacím, jako je podvýživa. Nadace pro migrénu doporučuje stravu bohatou na celozrnné obiloviny, ovoce a zeleninu a omega-3 tuky. Předcházet migréně mohou pomoci i některé doplňky stravy, například riboflavin (vitamin B2), koenzym Q10 a hořčík.

MÝTUS 8:

VÍCE LÉKŮ NA MIGRÉNU PŘINESE LEPŠÍ ÚLEVU.

Ačkoli si možná instinktivně myslíte, že více léků přinese lepší úlevu od bolesti, u léků na migrénu, které užíváte podle potřeby, je často opak pravdou. Užívání příliš mnoha léků proti bolesti může ve skutečnosti vést ke zhoršení příznaků bolesti hlavy, nejčastěji v případě opioidů nebo triptanů. Přibližně u čtyř z pěti osob s nadměrným užíváním léků jsou migrény hlavní příčinou bolestí hlavy. Pokud se příznaky migrény nedaří dobře zvládat pomocí vašich současných léků, může vám lékař místo zvyšování dávky léků doporučit jiný přístup k léčbě.

Zpět do obchodu