Vaginální kvasinková infekce

Přemnožení houby candida způsobuje vaginální kvasinkovou infekci. Vaginální kvasinková infekce způsobuje pálení a svědění kůže v okolí pochvy a může měnit konzistenci poševního výtoku. Léčba zahrnuje antimykotika. 

OBSAH:

 • Přehled
 • Candida a vaginální kvasinkové infekce
 • Jak vypadá vaginální kvasinková infekce?
 • Kdo trpí vaginálními kvasinkovými infekcemi?
 • Jak časté jsou vaginální kvasinkové infekce?
 • Co zvyšuje riziko vzniku kvasinkové infekce?
 • Příznaky a příčiny
 • Diagnostika a testy
 • Léčba a management
 • Prevence

Přehled

Schéma čtyř faktorů, které zvyšují riziko vzniku vaginální kvasinkové infekce.
Některé faktory zvyšují pravděpodobnost, že dostanete vaginální kvasinkovou infekci.

Co je vaginální kvasinková infekce?

 Vaginální kvasinková infekce je typ plísňové infekce. Ve vašem těle se vyskytuje typ kvasinek zvaný candida, který způsobuje vaginální kvasinkové infekce. Kvasinky jsou typem plísně a kandidy jsou specifickým typem kvasinek. Pokud jsou tyto kvasinky ve vašem těle v rovnováze, nevznikají žádné problémy. Když však kvasinky nejsou v rovnováze, rychle rostou a můžete dostat kvasinkovou infekci. Kvasinková infekce způsobuje pálení, svědění, zarudnutí vulvy (vnější části pochvy) a změny vaginálního výtoku. Kvasinková infekce není sexuálně přenosná infekce (STI).

 Mezi další názvy pro vaginální kvasinkovou infekci patří vulvovaginální kandidóza nebo vaginální kandidóza. Vaginální kvasinková infekce je typem vaginitidy, tedy stavu, kdy je pochva oteklá, bolestivá a případně infikovaná. Existuje několik typů vaginitidy - každý s podobnými příznaky - ale vaginální kvasinkové infekce patří mezi nejčastější.

kvasinková infekce 1

Candida a vaginální kvasinkové infekce

Může to být zvláštní, ale plísně žijí na více místech v těle. Kvasinky, které žijí v ústech, trávicím traktu a pochvě, jsou kandidy. Za normálních okolností kandidy nezpůsobují problémy. Má být ve vašem těle a ostatní bakterie pomáhají udržovat její růst pod kontrolou. Určité faktory však ztěžují boj "dobrých" bakterií proti "špatným" bakteriím. Někdy "špatné" bakterie zvítězí a vy nakonec onemocníte.

Jak vypadá vaginální kvasinková infekce?

Pokud máte kvasinkovou infekci, může se změnit vzhled a pocit vaší vulvy a typ výtoku, který vychází z pochvy. Oblast kůže těsně před poševním vchodem vás může svědit a pálit. Svědění a pálení můžete pociťovat hůře, když močíte nebo máte sex. Váš vaginální výtok může být hustší a hrudkovitější, ale neměl by být cítit jinak. Ne každý pociťuje příznaky nebo má stejné příznaky.

Kdo trpí vaginálními kvasinkovými infekcemi?

Kvasinkovou infekcí může onemocnět každý, kdo má vaginu. Nejčastěji se vyskytují po pubertě a před menopauzou. Určité faktory vás mohou vystavit vyššímu riziku vzniku kvasinkové infekce, ale kvasinkové infekce jsou velmi časté a velmi dobře léčitelné.

Jak časté jsou vaginální kvasinkové infekce?

Až 75 % žen nebo těch, které byly při narození přiřazeny k ženskému pohlaví, prodělá během svého života alespoň jednu vaginální kvasinkovou infekci a více než polovina z nich dostane během života dvě nebo více. Kvasinkové infekce jsou druhou nejčastější příčinou zánětu pochvy (nejčastější je bakteriální vaginóza).

akcnibalicky

Co zvyšuje riziko vzniku kvasinkové infekce?

Určité faktory mohou zvyšovat riziko vzniku vaginální kvasinkové infekce. Mezi ně patří např:

Riziko vaginální kvasinkové infekce zvyšují také některé rizikové faktory životního stylu, jako např.

 • Sezení v mokrých plavkách.
 • Nepřevlékání se ze zpoceného oblečení.
 • Nošení parfémovaných tamponů nebo používání vaginálního deodorantu.

Příznaky a příčiny

Jaké jsou příznaky vaginální kvasinkové infekce?

Existuje několik varovných příznaků vaginální kvasinkové infekce.

Mezi tyto příznaky mohou patřit např:

 • Svědění nebo pálení v pochvě a vulvě.
 • Hustý, bílý poševní výtok s konzistencí tvarohu.
 • Zarudnutí a otok pochvy a vulvy.
 • Malé hrbolky nebo drobné prasklinky v kůži vulvy, protože kůže v této oblasti je křehká.
 • Pocit pálení při močení.

V některých případech může být dalším příznakem vaginální kvasinkové infekce bolest při sexu.

Příznaky kvasinkové infekce jsou podobné příznakům, které lidé pociťují, když mají pohlavně přenosnou infekci nebo jinou vaginální infekci. Pokud máte některý z těchto příznaků, obraťte se na svého lékaře, aby vás mohl vyšetřit.

Diagnostika a testy

Jak se kvasinková infekce diagnostikuje?

Váš poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje vaginální kvasinkovou infekci. Budete muset jít na vyšetření a probrat své příznaky. Váš poskytovatel možná bude muset odebrat vzorek výtoku z vaší pochvy, aby potvrdil kvasinkovou infekci. Kombinace vašich příznaků a vzorku výtoku sdělí poskytovateli zdravotní péče, jaký typ kvasinkové infekce máte a jak ji léčit.

kvasinkova infekce

Manažment a léčba

Jak byste měli léčit vaginální kvasinkovou infekci.

Antimykotika léčí většinu vaginálních kvasinkových infekcí. Konkrétní lék závisí na závažnosti infekce. Váš poskytovatel zdravotní péče vám předepíše nejlepší léčbu na základě vašich příznaků a stavu.

Váš poskytovatel zdravotní péče vám poskytne informace o jednotlivých formách léků a pokyny, jak je správně používat. Při používání těchto léků je důležité vždy dodržovat pokyny poskytovatele, abyste se ujistili, že infekce je zcela vyřešena a nevrátí se.

Pokud užíváte léky na kvasinkovou infekci, neměla byste mít pohlavní styk, dokud neukončíte léčbu. Pohlavní styk může způsobit větší podráždění a některá antimykotika mohou oslabit materiály používané v kondomu a diafragmě.

Mohu použít volně prodejnou léčbu vaginální kvasinkové infekce?

Někdy můžete vaginální kvasinkovou infekci léčit volně prodejnými léky. Tomu se však raději vyhněte, pokud si nejste zcela jisti, že máte kvasinkovou infekci. Obvykle je nejlepší poradit se s poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že kupujete správnou léčbu.

Jak dlouho kvasinkové infekce trvají?

Většina kvasinkových infekcí se léky vyléčí po několika dnech, ale může to trvat až celý týden. Závažnější případy mohou trvat déle a jejich léčba může trvat déle. Ujistěte se, že léky užíváte podle návodu a nepřestáváte je užívat příliš brzy, jinak se infekce může vrátit.

Zmizí kvasinková infekce sama od sebe?

Ne, kvasinková infekce sama od sebe nezmizí. Vaginální kvasinkovou infekci vyléčí pouze lék, který hubí plíseň (kvasinku).

Prevence

Jak mohu snížit riziko vzniku kvasinkové infekce?

Vaginálním kvasinkovým infekcím lze často předcházet několika změnami životního stylu.

Tyto změny mohou zahrnovat např:

 • Nepoužívání výplachů - výplachy mohou zabít bakterie, které ve skutečnosti kontrolují plísně.
 • Vyhýbání se používání dámských deodorantů.
 • Nepoužívání parfémovaných tamponů nebo vložek.
 • Výměna mokrého oblečení, jako jsou plavky nebo sportovní oblečení, co nejdříve.
 • Nošení bavlněného spodního prádla a volného oblečení.
 • Používání sexuálních lubrikantů na vodní bázi.
 • Udržování hladiny cukru v krvi v normálním rozmezí, pokud máte cukrovku.

Příznaky vaginální kvasinkové infekce jsou podobné příznakům jiných onemocnění. Pokud máte nějaké otázky, pomůže vám lékařské vyšetření u vašeho poskytovatele zdravotní péče.

Co mám dělat, pokud mám časté kvasinkové infekce?

Pokud máte více než čtyři vaginální kvasinkové infekce ročně, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Váš poskytovatel může:

 • Provést test, který potvrdí, že máte vaginální kvasinkovou infekci.
 • Nařídit vyšetření hladiny cukru v krvi, aby se zjistilo, zda se nejedná o cukrovku.
 • Nechat se otestovat na HIV/AIDS.
 • Probrat možné hormonální změny (antikoncepce nebo těhotenství).

Poskytovatel zdravotní péče využije výsledky testů k tomu, aby zajistil, že dostanete správnou léčbu. Během léčby kvasinkové infekce může být důležité léčit její příčinu. Zvládnutí příčiny infekce může pomoci zabránit budoucím vaginálním kvasinkovým infekcím.

Musí být můj sexuální partner léčen, pokud mám vaginální kvasinkovou infekci?

Je možné přenést kvasinkovou infekci na svého partnera. Pokud má váš partner vaginální kvasinkovou infekci, je ohrožen a měl by sledovat příznaky. Pokud váš partner nemá vagínu nebo má penis, je pravděpodobnost, že na něj kvasinkovou infekci přenesete, poměrně nízká.

TOZAX DOPORUČUJE:

Kvasinkové infekce jsou velmi častou plísňovou infekcí, se kterou se během života setká většina žen. Je velmi dobře léčitelná pomocí léků, z nichž některé jsou k dostání v místní lékárně bez lékařského předpisu. I když znáte příznaky vaginální kvasinkové infekce, je důležité nechat se vyšetřit lékařem. Ten vám může doporučit nejlepší léčbu na základě typu kvasinkové infekce, kterou máte, a její závažnosti.

kvasinková infekce

Zpět do obchodu