10 signálů těla varujících před zdravotními problémy

Obsah:

  • Nevysvětlitelné hubnutí
  • Bolesti žaludku
  • Nepříjemné pocity na hrudi
  • Kožní problémy
  • Slabost rukou a nohou
  • Kolísání tělesné teploty
  • potíže se spánkem
  • Problémy s koupelnou
  • Popraskané rty
  • Skleslá mysl

Většinou se o své zdraví nestaráme, dokud nezačneme pociťovat závažné příznaky. Věci jako bolesti hlavy, žaludku a únava se staly až příliš běžnými, takže je mnoho lidí považuje za normální. Většinou však takové jsou. A i ti nejzdravější jedinci mohou trpět občasnými potížemi a bolestmi.

Vždy bychom si však měli uvědomovat, co se nám naše tělo snaží sdělit.

Níže uvádíme 10 způsobů, kterými nám naše tělo signalizuje, že bychom se měli více zajímat o své zdraví:

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

Drastický úbytek hmotnosti je důvodem k obavám, zejména pokud jste ve svém jídelníčku nic nezměnili. Nejčastěji to ukazuje na nějaké základní onemocnění.

Zdravotní problémy spojené s nezáměrným úbytkem hmotnosti jsou hyperaktivní štítná žláza, revmatoidní artritida, cukrovka, zánětlivé onemocnění střev, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), deprese, endokarditida, tuberkulóza a rakovina. Jak vidíte, jedná se o chronická onemocnění, která vyžadují okamžitou a správnou léčbu. Pokud jste zhubli více než 10 kg bez cvičení nebo změny stravy, je čas navštívit lékaře.

Bolest žaludku

Bolest žaludku můžete mít z mnoha důvodů. Mezi nejčastější příčiny bolesti žaludku patří zažívací potíže, alergie nebo některé bakteriální infekce. Tyto příznaky lze řešit užíváním léků na předpis nebo volně prodejných léků. A co je důležitější, dodržováním správné hygieny, například pravidelným mytím rukou nebo dezinfekcí povrchů dezinfekčními ubrousky před použitím.

V některých případech však bolest žaludku signalizuje něco vážnějšího, například srdeční infarkt. Dalšími příznaky, na které je třeba si dát pozor, jsou nevolnost a pálení žáhy. Křečovité bolesti břicha doprovázené nadýmáním a průjmem mohou signalizovat syndrom dráždivého tračníku (IBS).

akcnibalicky

Nepříjemné pocity na hrudi

Bolest na hrudi je hlavním varovným příznakem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Je běžným příznakem srdečního infarktu, ale může být způsobena také zánětem slinivky břišní, zápalem plic, panickým záchvatem a mnoha dalšími zdravotními problémy.

Pokud vás nebo někoho, koho znáte, trápí bolest na hrudi spolu s nevolností, dušností, bolestí nebo necitlivostí, závratěmi nebo točením hlavy, náhlou slabostí, zrudnutím nebo studeným potem, okamžitě zavolejte záchrannou službu.

Kožní problémy

Svůj celkový zdravotní stav můžete rychle posoudit pouhým pohledem na svou kůži.

Kůže je největším orgánem v lidském těle, a proto nám může o našem zdraví hodně napovědět. Například kožní vyrážka, která je doprovázena horečkou, bolestí kloubů nebo svalů, může naznačovat vnitřní problém nebo infekci. Zežloutnutí kůže může ukazovat na selhání jater, zatímco ztmavnutí kůže, zejména na kožních záhybech, může být známkou hormonálního onemocnění.

Další kožní problémy, které signalizují potřebu navštívit lékaře, jsou:

Vrásky

U starších dospělých jsou běžné. Hluboké vrásky na čele však mohou ukazovat na aterosklerózu, což je kornatění tepen - rizikový faktor srdečních onemocnění.

Akné

Akné je běžný kožní problém, který se může vyskytnout i u zdravých jedinců. Jak ale poznáte, že se jedná o něco víc než akné? Pokud jste akné dlouho neměli a najednou se objeví výsevy, je nejlepší poradit se s lékařem. Někdy to může znamenat syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo hormonální poruchy.

Suchost

Suchá a svědivá pokožka může být známkou hormonálního problému, například hyperaktivní štítné žlázy. Mezitím mohou lidé s autoimunitním onemocněním trpět otoky a tvrdnutím kůže.

 

Slabost v rukou a nohou

Tento příznak je způsoben ztrátou svalové síly, která může být způsobena různými zdravotními problémy. Slabost, která má také podobu únavy, vyčerpání, nedostatku energie nebo vyčerpání, může být známkou základních onemocnění, jako jsou vrozené myopatie, elektrolytová nerovnováha, podvýživa, zhoubné nádory, poškození nervů.

Kolísání tělesné teploty

Normální tělesná teplota je (37 °C). Při horečce je běžné překročení této hodnoty. I menší výkyvy jsou normální a lze je přičíst faktorům prostředí. Nadměrné kolísání tělesné teploty však může ukazovat na závažnější stavy, jako je hypotyreóza, únava nadledvinek, sepse (druh bakteriální infekce) a změněná aktivita inzulínu.

Problémy se spánkem

Mezi běžné stavy spojené s problémy se spánkem patří srdeční selhání, poruchy pohybového aparátu, onemocnění ledvin a onemocnění štítné žlázy. Nespavost je také častým příznakem duševních poruch, jako jsou celková úzkost, fobie a záchvaty paniky, bipolární porucha, deprese a schizofrenie.

Kromě toho mohou nespavost způsobovat také některé mozkové a nervové poruchy, jako je demence a Parkinsonova choroba.

 

Problémy v koupelně

Lidé s cukrovkou 2. typu mají tělo, které hůře štěpí potravu na cukr. Jako obranný mechanismus se tělo snaží cukr odstranit jeho vyplavením do moči. Pokud se u vás objevují častější návštěvy toalety (a cítíte častěji žízeň), zvažte provedení krevního testu, abyste zjistili průměrnou hladinu glukózy v krvi. Čím dříve je cukrovka diagnostikována, tím snadněji ji lze správnou změnou životního stylu zvrátit.

Popraskané rty

Pokud nemůžete žít bez použití balzámu na rty, je to způsob, jak vám vaše tělo sděluje, že něco není v pořádku. Suché, popraskané rty jsou častou příčinou nedostatku vitamínů. Obraťte se na svého lékaře, aby vám udělal několik laboratorních testů, a přejděte na vyváženější stravu, abyste měli jistotu, že dostáváte živiny, které vaše tělo potřebuje.

 

Zachmuřená mysl

Cítíte se v poslední době "ztraceni"? Nedokážete řešit jednoduché problémy nebo formulovat silnou myšlenku? Kognitivní a fyzické zdraví spolu souvisí. Stejně jako kognitivní problémy mohou vyústit v některé fyzické příznaky, mohou mít fyzické nemoci vliv na naše kognitivní schopnosti. Například obezita může výrazně ovlivnit schopnost myslet a uvažovat.

Chronické zdravotní problémy obvykle začínají drobnými příznaky. O všech zdravotních problémech je nejlepší mluvit s lékařem.

Zpět do obchodu