Obezita

Obsah:

 • Přehled
 • Příznaky obezity
 • Příčiny obezity
 • Rizikové faktory obezity
 • Komplikace obezity
 • Kvalita života při obezitě

 

Přehled

Obezita je komplexní onemocnění spojené s nadbytkem tělesného tuku. Obezita není jen kosmetický problém. Je to zdravotní problém, který zvyšuje riziko mnoha dalších onemocnění a zdravotních problémů. Mezi ně mohou patřit srdeční onemocnění, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, onemocnění jater, spánková apnoe a některé druhy rakoviny.

Existuje mnoho důvodů, proč mají někteří lidé problémy s hubnutím. Obezita je často výsledkem dědičných, fyziologických a environmentálních faktorů v kombinaci s výběrem stravy, fyzickou aktivitou a cvičením.

Dobrou zprávou je, že i mírné snížení hmotnosti může zlepšit zdravotní problémy související s obezitou nebo jim zabránit. Zdravější strava, zvýšená fyzická aktivita a změny chování vám mohou pomoci zhubnout. Mezi další možnosti léčby obezity patří léky na předpis a procedury na snížení hmotnosti.

Obezita příznaky 

 

K diagnostice obezity se často používá index tělesné hmotnosti, známý jako BMI. BMI vypočtete tak, že svou hmotnost v kilogramech vynásobíte číslem 703, vydělíte svou výškou v centimetrech a poté opět vydělíte svou výškou v centimetrech. Nebo vydělte hmotnost v kilogramech výškou v metrech čtverečních. K dispozici je několik online kalkulaček, které vám pomohou vypočítat BMI.

 

Podívejte se na kalkulačku BMI

 

BMI Stav hmotnosti
Pod 18,5 Podváha
18,5-24,9 Zdravý
25,0-29,9 Nadváha
30,0 a více Obézní

 

Asiaté s BMI 23 a vyšším mohou mít zvýšené riziko zdravotních problémů.

 

obezita 1

 

U většiny lidí poskytuje BMI přiměřený odhad tělesného tuku. BMI však neměří tělesný tuk přímo. Někteří lidé, například svalnatí sportovci, mohou mít BMI v kategorii obézních, i když nemají nadbytek tělesného tuku.

 

Mnozí zdravotníci měří také obvod pasu, což jim pomáhá při rozhodování o léčbě. Toto měření se nazývá obvod pasu. Zdravotní problémy související s nadváhou se častěji vyskytují u mužů s obvodem pasu nad 40 palců (102 cm). Častější jsou u žen s obvodem pasu nad 35 palců (89 cm). Procento tělesného tuku je dalším měřením, které lze během programu hubnutí použít ke sledování pokroku.

 

Obezita příčiny

Ačkoli tělesnou hmotnost ovlivňují genetické, behaviorální, metabolické a hormonální faktory, obezita vzniká, když přijímáte více kalorií, než kolik jich spálíte při běžných denních činnostech a cvičení. Tělo tyto nadbytečné kalorie ukládá jako tuk.

 

Ve Spojených státech má většina lidí ve stravě příliš mnoho kalorií - často z rychlého občerstvení a vysoce kalorických nápojů. Lidé s obezitou mohou sníst více kalorií dříve, než se cítí plní, cítí dříve hlad nebo jedí více kvůli stresu či úzkosti.

 

Mnoho lidí žijících v západních zemích má dnes mnohem méně fyzicky náročné zaměstnání, takže v práci nemají tendenci spalovat tolik kalorií. I při každodenních činnostech se spotřebovává méně kalorií díky vymoženostem, jako jsou dálkové ovladače, eskalátory, nakupování online a průjezdní restaurace a banky.

 

Obezita rizikové faktory 

 

Obezita je často důsledkem kombinace příčin a přispívajících faktorů:

 

Dědičnost a rodinné vlivy

 

Geny zděděné po rodičích mohou ovlivnit množství uloženého tělesného tuku a jeho rozložení. Genetika může hrát roli také v tom, jak účinně vaše tělo přeměňuje potravu na energii, jak vaše tělo reguluje chuť k jídlu a jak vaše tělo spaluje kalorie během cvičení.

 

Obezita se obvykle vyskytuje v rodinách. Důvodem nejsou jen společné geny. Členové rodiny mají také tendenci mít podobné stravovací a pohybové návyky.

 

 

Volba životního stylu

 

 • Nezdravá strava. Strava s vysokým obsahem kalorií, nedostatkem ovoce a zeleniny, plná rychlého občerstvení, vysoce kalorických nápojů a nadměrných porcí přispívá k přibývání na váze.
 • Tekuté kalorie. Lidé mohou vypít mnoho kalorií, aniž by se cítili plní, zejména kalorií z alkoholu. K přibývání na váze mohou přispívat i další vysoce kalorické nápoje, například slazené nealkoholické nápoje.
 • Nečinnost. Pokud vedete neaktivní životní styl, můžete každý den snadno přijmout více kalorií, než kolik jich spálíte cvičením a běžnými denními činnostmi. Zírání do obrazovek počítačů, tabletů a telefonů je nečinnost. Počet hodin strávených před obrazovkou je vysoce spojen s přibýváním na váze.

 

Některé nemoci a léky

 

U některých lidí může být obezita způsobena zdravotní příčinou, například hypotyreózou, Cushingovým syndromem, Prader-Williho syndromem a dalšími nemocemi. Zdravotní problémy, například artritida, mohou také vést ke snížené aktivitě, což může mít za následek přibývání na váze.

 

Některé léky mohou vést k nárůstu hmotnosti, pokud je nekompenzujete dietou nebo aktivitou. Mezi tyto léky patří steroidy, některá antidepresiva, léky proti záchvatům, léky na cukrovku, antipsychotika a některé betablokátory.

 

Sociální a ekonomické problémy

 

S obezitou jsou spojeny sociální a ekonomické faktory. Je obtížné vyhnout se obezitě, pokud nemáte bezpečné prostory k procházkám nebo cvičení. Možná jste se nenaučili zdravým způsobům vaření. Nebo nemusíte mít přístup ke zdravějším potravinám. Vaši hmotnost mohou ovlivnit také lidé, se kterými trávíte čas. Je pravděpodobnější, že budete obézní, pokud máte obézní přátele nebo příbuzné.

 

Věk

Obezita se může objevit v každém věku, dokonce i u malých dětí. S přibývajícím věkem však hormonální změny a méně aktivní životní styl zvyšují riziko obezity. S věkem má také tendenci ubývat množství svalové hmoty v těle. Nižší svalová hmota často vede k nižšímu metabolismu. Tyto změny také snižují potřebu kalorií a mohou ztížit udržení nadváhy. Pokud s přibývajícím věkem vědomě nekontrolujete, co jíte, a nezvyšujete svou fyzickou aktivitu, pravděpodobně přiberete.

akcnibalicky

 

Další faktory

 

 • Těhotenství. Přibývání na váze je během těhotenství běžné. Pro některé ženy je obtížné tuto váhu po porodu shodit. Toto přibývání na váze může u žen přispívat k obezitě.
 • Odvykání kouření. Přestat kouřit je často spojeno s přibýváním na váze. U některých lidí může vést k dostatečnému nárůstu hmotnosti, aby byli považováni za obézní. K tomu často dochází, když lidé používají jídlo k tomu, aby zvládli odvykání kouření. Celkově je však zanechání kouření pro vaše zdraví stále prospěšnější než pokračování v kouření. Váš zdravotnický tým vám může pomoci zabránit přibývání na váze poté, co přestanete kouřit.
 • Nedostatek spánku. Nedostatek spánku může způsobit změny hormonů, které zvyšují chuť k jídlu. Stejně tak i příliš mnoho spánku. Můžete mít také chuť na potraviny s vysokým obsahem kalorií a sacharidů, což může přispívat k přibývání na váze.
 • Stres. K obezitě může přispívat mnoho vnějších faktorů, které ovlivňují náladu a pohodu. Lidé během stresových situací často vyhledávají více vysokokalorických potravin.
 • Mikrobiom. Složení střevních bakterií je ovlivněno tím, co jíte, a může přispívat k přibývání na váze nebo k problémům s hubnutím.
  I když máte jeden nebo více z těchto rizikových faktorů, neznamená to, že jste předurčeni k rozvoji obezity. Většině rizikových faktorů můžete čelit stravou, fyzickou aktivitou a cvičením. Pomoci mohou také změny chování, léky a léčba obezity.

 

Obezita komplikace 

 

U lidí s obezitou je vyšší pravděpodobnost vzniku řady potenciálně závažných zdravotních problémů, včetně:

 

Srdeční onemocnění a mrtvice. Obezita zvyšuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a nezdravé hladiny cholesterolu, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění a mrtvice.
Cukrovka 2. typu. Obezita může ovlivnit způsob, jakým tělo využívá inzulín ke kontrole hladiny cukru v krvi. To zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence a cukrovky.
Některé druhy rakoviny. Obezita může zvyšovat riziko rakoviny dělohy, děložního čípku, endometria, vaječníků, prsu, tlustého střeva, konečníku, jícnu, jater, žlučníku, slinivky, ledvin a prostaty.
Trávicí problémy. Obezita zvyšuje pravděpodobnost pálení žáhy, onemocnění žlučníku a jaterních problémů.
Spánková apnoe. U lidí s obezitou je vyšší pravděpodobnost výskytu spánkové apnoe, potenciálně závažné poruchy, při níž se během spánku opakovaně zastavuje a spouští dýchání.
Osteoartritida. Obezita zvyšuje zatížení kloubů, které nesou váhu. Podporuje také zánět, který zahrnuje otoky, bolest a pocit horka v těle. Tyto faktory mohou vést ke komplikacím, jako je osteoartróza.
Ztukovatění jater. Obezita zvyšuje riziko ztukovatění jater, což je stav, který vzniká v důsledku nadměrného ukládání tuku v játrech. V některých případech to může vést k vážnému poškození jater, známému jako jaterní cirhóza.
Závažné příznaky COVID-19. Obezita zvyšuje riziko vzniku závažných příznaků, pokud se nakazíte virem, který způsobuje koronavirus 2019, známý jako COVID-19. Lidé, kteří mají závažné případy COVID-19, mohou potřebovat léčbu na jednotkách intenzivní péče nebo dokonce mechanickou pomoc při dýchání.


Kvalita života při obezitě

Obezita může snížit celkovou kvalitu vašeho života. Nemusíte být schopni vykonávat fyzické aktivity, které vás dříve bavily. Můžete se vyhýbat veřejným místům. Lidé s obezitou se mohou setkat i s diskriminací.

 

Mezi další problémy související s hmotností, které mohou ovlivnit kvalitu vašeho života, patří:

 

 • Deprese.
 • Zdravotní postižení.
 • Stud a pocit viny.
 • Sociální izolace.
 • Nižší pracovní výkonnost.

 

Zpět do obchodu