10 osvědčených způsobů léčby bolesti zubů pro rychlou úlevu od bolesti

Obsah:

 • Co dělat při bolesti zubů
 • Úleva od bolesti zubů
 • Jak ulevit od bolesti zubů
 • Domácí prostředky proti bolesti zubů
 • Jak rychle zastavit bolest zubů
 • Co očekávat u zubaře
 • Jak zastavit bolest zubů dříve, než začne

Samozřejmým řešením jakéhokoli typu bolesti zubů je co nejrychlejší návštěva zubaře. Když se však k zubaři nemůžete dostat hned, možná budete muset mezitím snášet nepříjemné pocity. Následující tipy vám mohou pomoci minimalizovat bolest zubů při čekání na návštěvu zubaře.

 

Co dělat, když vás bolí zuby

Ačkoli vaším cílem číslo jedna může být co nejrychleji se zbavit bolesti zubů, musíte nejprve zvážit možnou příčinu. Když naše tělo cítí bolest, vysílá do mozku varovné signály, které mu říkají, že něco není v pořádku. Pokud vás bolí ústa, je to obvykle znamení, že máte problém, který je třeba co nejdříve řešit.

Bolest v ústech může být způsobena různými závažnými problémy, včetně zubního kazu, poškozené výplně, zlomeného zubu, infikovaných dásní nebo abscesu. V posledním případě by bez rychlého ošetření mohlo dojít k vážným komplikacím. Tyto komplikace by mohly zahrnovat ztrátu zubu a podpůrné kosti. V některých případech se bakteriální infekce mohou rozšířit do dalších částí těla, což může vést k hospitalizaci nebo k horším následkům. Z těchto důvodů je důležité vyhledat pohotovostní ošetření, pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků zubního abscesu:

 • zarudlé, oteklé dásně
 • Horečka
 • Zduřelá, červená bulka v ústech
 • Krev nebo hnis
 • palčivá bolest
 • Nepříjemná nebo slaná chuť v ústech
 • oteklý obličej nebo čelist

Zlomený nebo silně naštípnutý zub
Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě zavolejte některého z našich zubních lékařů.

Úleva od bolesti zubů

Bez ohledu na příčinu bolesti zubů je důležité navštívit místního zubního lékaře a nechat se vyšetřit. Přesto, pokud máte podezření, že bolest zubu je způsobena zubním kazem nebo drobnou zlomeninou, můžete použít následující strategie, abyste minimalizovali bolest do doby, než navštívíte odborníka.

Jak zmírnit bolest zubů

Zoufale hledáte dočasný lék na bolest zubů? Pokud bolest zubu není způsobena závažným základním problémem nebo čekáte na blížící se návštěvu zubaře, můžete bolest zubu zmírnit pomocí volně prodejných léků, studených obkladů a dalších domácích prostředků. Přečtěte si další domácí prostředky proti bolesti zubů.

Domácí prostředky proti bolesti zubů

1. Přiložte studený obklad.
Obecně existují dva způsoby, jak bolest zubů zastavit nebo znecitlivět. První zahrnuje snížení zánětu, zatímco druhý se zaměřuje na přerušení signálů z poranění do mozku. Prvního cíle můžete dosáhnout přikládáním studeného obkladu nebo sáčku se zmrzlou zeleninou na stranu obličeje po dobu 20 minut. Jen nezapomeňte použít kus látky jako nárazník, abyste si náhodou nepoškodili kůži. To může pomoci zmírnit nepříjemné pocity znecitlivěním bolesti a snížením otoku.

2. Užívejte protizánětlivé léky.
Otok a otupení signálů bolesti můžete snížit také užitím protizánětlivého léku, například ibuprofenu. Pokud užíváte ibuprofen, snažte se pokračovat v užívání léku každých několik hodin podle etikety výrobku. Vyvarujte se jednorázového užití léku a následného přerušení, když pocítíte úlevu, jinak se bolest a zánět pravděpodobně vrátí. Pokud nemáte ibuprofen, můžete místo něj užít paracetamol; ten sice pomůže od bolesti, ale není protizánětlivý.

3. Oplachujte slanou vodou.
Kromě studených obkladů a volně prodejných léků existuje několik přírodních způsobů, jak bolest zubů zastavit. Vyplachováním úst teplou slanou vodou můžete odstranit infekce a podpořit dočasnou úlevu od bolesti. Ošetření bolesti zubů slanou vodou může také pomoci zahojit případné rány v ústech a zmírnit zánět. Dbejte jen na to, abyste během výplachu nepolykali žádnou slanou vodu.

4. Používejte horké zábaly.
Nepříjemné pocity můžete snížit přiložením horkého obkladu na stranu čelisti. Pokud nemáte horký obklad, můžete si ho vyrobit tak, že naplníte čistou ponožku rýží a jeden konec zavážete. Poté vložte ponožku naplněnou rýží do mikrovlnné trouby a několik minut ji zahřívejte. Teplo ze zábalu pomůže přerušit signály bolesti z úst do mozku.

5. Vyzkoušejte akupresuru.
Některé výzkumy naznačují, že akupresura může být schopna snížit bolest zubů tím, že způsobí, že se v těle uvolní endorfiny. Existují konkrétní klíčové body na těle, o kterých se předpokládá, že jsou spojeny s nepříjemnými pocity v ústech. Pokud chcete vyzkoušet akupresuru, zvažte vyhledání dalších informací o těchto oblastech v renomovaných internetových zdrojích.

akcnibalicky

6. Používejte mátové čajové sáčky.
Mátové čajové sáčky, které jsou obecně považovány za bezpečné, mají mírné znecitlivující vlastnosti, které mohou na krátkou dobu zmírnit bolest v ústech. Většina lidí dává přednost tomu, aby čajové sáčky před použitím na několik minut zchladili v mrazáku. Čajový sáček můžete také použít ještě teplý a poté počkat, až vychladne. To může vyvolat příjemný pocit, který vám pomůže odvést pozornost od bolesti zubů.

7. Vyzkoušejte česnek.
Česnek se pro své léčivé vlastnosti používá již tisíce let. Kromě toho, že ničí potenciálně škodlivé bakterie, může působit také jako lék proti bolesti. Chcete-li použít česnek při bolestech zubů, rozdrťte stroužek, abyste vytvořili lepkavou pastu, a naneste ji na postižené místo. Případně můžete stroužek čerstvého česneku rozžvýkat a poté vyplivnout.

8. Vypláchněte si ústa ústní vodou s guajakem.
Listy guajaku, známé svými protizánětlivými účinky, mají také antimikrobiální vlastnosti, které mohou tlumit bolest a sterilizovat rány v ústní dutině. Čerstvé guajakové listy můžete buď žvýkat, nebo si z rozdrcených listů ve vodě připravit ústní vodu.

9. Používejte hřebíčkový olej.
Hřebíčkový olej, který se používal k léčbě bolestí zubů po celou historii lidstva, dokáže zmírnit zánět a znecitlivit bolest v ústní dutině. Obsahuje také eugenol, přírodní antiseptikum, které může sterilizovat rány v ústní dutině. Chcete-li léčit bolest zubů nebo citlivost zubů, naneste malé množství oleje na čistý vatový tampon a přiložte jej na postižené místo. Pokud se vám zdá hřebíčkový olej příliš silný, můžete jej zředit několika kapkami vody nebo přidat nosný olej.

10. Vyzkoušejte domácí tymiánovou ústní vodu.
Tymián má silné antioxidační a antibakteriální vlastnosti. Chcete-li zmírnit příznaky bolesti zubů, můžete přidat několik kapek tymiánového esenciálního oleje do vody a připravit si ústní vodu. Tymiánový éterický olej můžete také zředit několika kapkami obyčejné vody a přidat ho na vatový tampon. Poté jej přiložte na postižené místo.

Jak rychle zastavit bolest zubů

Někdy k zastavení bolesti zubů nestačí volně prodejné léky ani domácí prostředky. Když si nejste jisti, co na bolest zubů dělat, je čas navštívit odborníka.

Vždy, když je bolest zubů příliš silná na to, aby se dala vydržet, je opodstatněná pohotovostní zubní péče. Pokud je bolest silná, využijte pohotovostní linku svého zubního lékaře. V opačném případě se co nejdříve objednejte na vyšetření, abyste si mohli od bolesti ulevit a vyhnout se dalším komplikacím.

 

Co můžete očekávat u zubaře

Při léčbě bolesti zubů zubař nejprve přezkoumá vaši anamnézu a provede vyšetření. Položí vám konkrétní otázky týkající se bolesti zubu, včetně toho, kdy začala, kde se nachází, jak je silná, co ji zhoršuje a co ji zlepšuje. Zubní lékař poté vyšetří vaše dásně, zuby a další příslušné oblasti. K určení přesné příčiny problému může být zapotřebí rentgenové vyšetření a/nebo další testy.

Jakmile zubař určí příčinu, nastíní vám dostupné možnosti léčby. V případě zubního kazu může být nutná plomba. Pokud je infikován nerv zubu, může být nutné ošetření kořenového kanálku. Pokud se místo infikovalo, může zubní lékař předepsat antibiotické léky na zničení bakterií. Příležitostně zubaři použijí studenou laserovou fototerapii spolu s dalšími zákroky ke zmírnění zánětu a bolesti.

V závislosti na závažnosti problému můžete podstoupit ošetření ihned nebo několik dní po vyšetření. V druhém případě se váš zubní lékař může rozhodnout předepsat vám léky proti bolesti, které vám pomohou zvládnout nepříjemné pocity během čekání.

Jak zastavit bolest zubů dříve, než začne

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s bolestí zubů, je v první řadě jí předcházet. Riziko vzniku zdravotních problémů v ústní dutině můžete snížit tím, že si budete dvakrát denně důkladně čistit zuby a alespoň jednou používat zubní nit. Měli byste se také zdravě stravovat a vyhýbat se sladkým nebo lepivým potravinám a nápojům. Měli byste dávat pozor, abyste nežvýkali led nebo tvrdé předměty, které by mohly způsobit zlomeninu zubu. V neposlední řadě si nezapomeňte naplánovat pravidelné čištění zubů a preventivní prohlídky, abyste mohli ošetřit drobné problémy se zuby dříve, než se z nich stanou bolestivé potíže vyžadující nákladné ošetření.

Zpět do obchodu