Co pro vás lecitin dělá?

Obsah:

 • Co je lecitin?
 • Výživa
 • Využití lecitinu
 • Jaké jsou vedlejší účinky lecitinu?
 • Běžné nežádoucí účinky
 • Je pro vás lecitin bezpečný?
 • Bezpečnostní opatření
 • Dávkování: Kolik lecitinu mám užívat?
 • Co se stane, když užiji příliš mnoho lecitinu?
 • Shrnutí

Lecitin je směs tuků, které mají důležité funkce v lidských buňkách. Nachází se v různých potravinách včetně vaječných žloutků, slunečnicových semen, sóji a ryb.

Lecitin byl zkoumán pro svou účinnost při léčbě a prevenci některých zdravotních stavů včetně demence, vysoké hladiny cholesterolu a ulcerózní kolitidy. Přestože se v některých studiích ukázal jako slibný, je zapotřebí dalšího výzkumu.

Co je lecitin?

Lecitin je druh tuku, který se nachází v následujících potravinách:

 • Sójové boby
 • Slunečnicová semena
 • semínka řepky
 • vaječné žloutky
 • Jiné živočišné produkty, např. ryby

Lecitin je v doporučených dávkách pro krátkodobé užívání považován za bezpečný. Někdy se přidává do následujících výrobků:

 • Výrobky pro péči o pleť
 • Doplňky stravy
 • Léky

Lecitin obsahuje fosfolipidy, jako je fosfatidylcholin. Fosfolipidy jsou typem tuku v kombinaci s fosfátem. Vaše tělo přeměňuje fosfatidylcholin na cholin. Cholin podporuje buněčnou strukturu v následujících oblastech vašeho těla:

 • Mozek
 • Nervy
 • Buněčné membrány

Lecitin byl zkoumán při léčbě různých onemocnění, mimo jiné při následujících stavech:

 • kognitivní poruchy
 • Vysoký cholesterol
 • příznaky menopauzy

 

Výživa

Lecitin se používá při vaření jako emulgátor; pomáhá stabilizovat složky, které nelze snadno smíchat, jako je olej a voda.

Dvě polévkové lžíce (15 g) sójového lecitinu ve formě granulí obsahují přibližně tyto živiny:

 • Kalorie: 80
 • tuk: 8 g
 • cholin z fosfatidylcholinu: 3 260 mg
 • fosfor: 230 mg (23 % denní hodnoty, DV)
  180 mg (5 % DV)6

Tuky se skládají především z kyseliny linolové n-6 (LA), polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a mononenasycených mastných kyselin (MUFA).

Použití lecitinu

Užívání doplňků stravy by mělo být individuální a ověřené zdravotnickým pracovníkem, například registrovaným dietologem (RD nebo RDN), lékárníkem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Žádný doplněk není určen k léčbě, vyléčení nebo prevenci onemocnění.
Lecitin není samostatná látka. Jedná se o skupinu chemických látek včetně fosfolipidů.

V následujícím textu jsou zdůrazněny výzkumy prováděné s použitím lecitinu u konkrétních stavů.

Demence nebo kognitivní poruchy

Vědci se zabývali účinky lecitinu na následující stavy:

Výsledky metaanalýzy (soubor studií) naznačují, že lecitin pozitivně ovlivnil problémy s pamětí, které si sami udávali. Výsledky týkající se léčby demence však nebyly jednoznačné.

Jiný přehled naznačuje, že cholin může být do jisté míry užitečný při kognitivních poruchách způsobených úrazem hlavy. fosfatidylcholin obsažený v lecitinu se částečně rozkládá na cholin. Je však třeba provést další výzkum specifických účinků lecitinu.

Vysoký cholesterol

Předpokládá se, že lecitin má protizánětlivé a kardiovaskulární ochranné účinky.

Malá studie zjistila, že 430 mg sójového lecitinu denně významně snižuje celkový cholesterol a triglyceridy u dospělých samců potkanů.12 K potvrzení těchto výsledků je třeba provést větší, dobře navržené studie.

Mohu lecitinem nahradit léky na cholesterol?

Nepřerušujte užívání předepsaných léků, aniž byste to předem projednali se svým lékařem. Než přidáte lecitin do svého denního režimu, proberte s poskytovatelem zdravotní péče všechna pro a proti.

Mastitida

Mastitida je zánět prsní tkáně. Může se vyskytnout u osob, které kojí. Ucpané mlékovody mohou vést k mastitidě.

Některé studie zjistily, že lecitin může léčit ucpané mlékovody nebo jim předcházet. Jeden zdroj doporučuje užívat 5 až 10 g sójového nebo slunečnicového lecitinu denně, aby se snížil zánět mlékovodů. Je však třeba provést další studie.

Před užíváním lecitinu nebo jiných doplňků stravy během kojení se poraďte se svým porodníkem, pediatrem dítěte nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče.

Příznaky menopauzy

Výzkumníci užívali vysokou (1 200 mg denně) nebo nízkou (600 mg denně) dávku sójového lecitinu nebo placeba po dobu osmi týdnů u osob procházejících menopauzou14.

Ve skupině užívající vyšší dávku se údajně vyskytly následující příznaky:

 • Zvýšená hladina energie
 • nižší diastolický krevní tlak
 • nižší srdeční index (měřítko aterosklerózy, kornatění tepen)

Tardivní dyskineze vyvolaná léky

Tardivní dyskineze (TD) je charakterizována nekontrolovanými pohyby těla a může být způsobena některými léky používanými k léčbě neurologických (mozkových) onemocnění.

Několik starších studií zkoumalo účinky lecitinu na TD. Autoři přehledu 14 studií však dospěli k závěru, že neexistuje dostatek důkazů, které by ospravedlňovaly další zkoumání účinnosti lecitinu proti TD.15

Trávení

Předpokládá se, že lecitin stimuluje tvorbu hlenu ve střevě. To může napomáhat trávení a chránit sliznici trávicího systému.

Lecitin se někdy doporučuje lidem se syndromem dráždivého tračníku (IBS). Některé omezené výzkumy však naznačují, že sójový lecitin může zvyšovat množství nežádoucích střevních bakterií.

Onemocnění žlučníku

Doplňky stravy s lecitinem se někdy doporučují k prevenci a snížení výskytu žlučových kamenů.

Výzkumy podporující toto použití jsou však omezeny na starší studie a/nebo studie s malým počtem účastníků.

Je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, zda lecitin může pomoci zvládnout onemocnění žlučníku.

akcnibalicky

Onemocnění jater

Výzkum naznačil, že fosfatidylcholin by mohl pomoci předcházet metabolické dysfunkci spojené se steatotickým onemocněním jater (MASLD, dříve známé jako nealkoholické ztukovatění jater nebo NAFLD) nebo ji snižovat. Při MASLD dochází k hromadění tuku v játrech.

MASLD může nakonec vést k cirhóze a selhání jater.

Fosfatidylcholin je však jednou ze složek lecitinu. Výzkum fosfatidylcholinu nebo lecitinu při onemocnění jater je velmi předběžný. K potvrzení těchto výsledků je zapotřebí dalšího výzkumu.

Další

Lecitin může napomáhat rychlejšímu hojení ran. Jedna studie na zvířatech zjistila, že sójový a vaječný lecitin mohou díky svým účinkům na odstraňování volných radikálů přispívat k rychlejšímu hojení ran. tyto důkazy však nejsou dostatečné, protože účinky ve studiích na zvířatech se nemusí nutně projevit i u lidí. Bylo by zapotřebí dalšího výzkumu u lidí.

 

Jaké jsou vedlejší účinky lecitinu?

Ve většině případů jsou lecitinové doplňky bezpečné, ale mohou se vyskytnout nežádoucí účinky a případně i alergická reakce.

Před užíváním lecitinu nebo jakéhokoli jiného doplňku se poraďte se svým lékařem. To je obzvláště důležité, pokud:

Běžné nežádoucí účinky lecitínu

Mezi časté nežádoucí účinky lecitinu patří:

Je pro vás lecitin bezpečný?

Lecitin je obecně považován za bezpečný v navrhovaných dávkách. Protože se však mohou vyskytnout nežádoucí účinky, poraďte se před užíváním doplňků stravy s obsahem lecitinu se svým lékařem.

Bezpečnostní opatření

Při užívání lecitinu mějte na paměti následující bezpečnostní opatření:

 • Závažné alergické reakce: Pokud je vám známa alergie na lecitin, jeho složky nebo produkty, ze kterých může být získán (např. vejce, sója, ryby, slunečnice), vyhněte se jeho užívání. Pokud si nejste jisti, požádejte svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče o úplný seznam složek.
 • Těhotenství: Lecitin se rozkládá na cholin. Přiměřený příjem cholinu během těhotenství je 450 mg denně.24
 • Kojení: Přestože některé studie zjistily, že lecitin může léčit nebo předcházet ucpání mlékovodů, poraďte se před užíváním lecitinu nebo jiných doplňků stravy se svým porodníkem, pediatrem vašeho dítěte nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.13
 • Děti: Výzkum bezpečnosti lecitinu u dětí je omezený. Z tohoto důvodu by se dětem nemělo doporučovat jeho užívání.8 Před použitím lecitinu nebo jiných doplňků stravy se poraďte s pediatrem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem vašeho dítěte.
 • Onemocnění ledvin: Výrobky obsahující lecitin mohou obsahovat fosfor. Potraviny obsahující fosfor mohou představovat riziko pro osoby s chronickým onemocněním ledvin (CKD).25 Lidé s CKD se možná budou muset lecitinu vyhnout.

Dávkování: Kolik lecitinu mám užívat?

Před užíváním doplňku se vždy poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že doplněk a dávkování odpovídají vašim individuálním potřebám.
Následující dávkování bylo použito ve studiích u následujících stavů:

 • Demence nebo kognitivní poruchy: 300 mg fosfatidylserinu a 240 mg kyseliny fosfatidové ze sójového lecitinu denně po dobu dvou měsíců.
 • Vysoká hladina cholesterolu: 500 mg sójového lecitinu denně po dobu dvou měsíců26
 • Mastitida: 5 až 10 gramů lecitinu denně (před použitím se poraďte s lékařem)13
 • Příznaky menopauzy: lecitin: 600 až 1 200 mg denně14

Obecně platí, že nikdy neužívejte větší dávky, než je doporučeno na etiketě. V případě jakýchkoli dotazů se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Co se stane, když užiji příliš mnoho lecitinu?

V jedné studii se ukázalo, že denní dávka až 54 g lecitinu nemá žádné nežádoucí účinky.

Pokud jste však požili příliš mnoho lecitinu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Vyberte si doplněk stravy testovaný důvěryhodnou třetí stranou, jako je například: BIO-Pharma Lecithin 1325 mg.

 

Shrnutí

Lecitin obsahuje fosfolipidy. Může se vyskytovat v některých potravinách nebo být užíván jako doplněk stravy. Uvádí se, že pomáhá při fungování mozku, nervů a dalších orgánů.

Lecitin byl zkoumán pro své využití při prevenci nebo léčbě různých zdravotních potíží. Důkazy podporující jeho použití u těchto stavů jsou však slabé; je třeba provést další studie.

Lecitin je považován za bezpečný. Přesto se před užíváním jakýchkoli doplňků stravy poraďte se svým lékařem. Možná se mu budete muset vyhnout, pokud máte chronické onemocnění ledvin kvůli možnému obsahu fosforu.

Užívejte množství doporučené lékařem nebo na etiketě. A hledejte výrobky, které byly testovány na čistotu třetí stranou.

Zpět do obchodu