Co je tetanie?

Obsah:

  • Jak vypadá tetanie?
  • Co tetanii způsobuje?
  • Jak se tetanie léčí?
  • Závěr

Tetanie může vyvést z míry lidi, kteří se necítí normálně, a někdy i jejich lékaře. Obecně tetanie zahrnuje nadměrně stimulovanou nervosvalovou aktivitu.

Tetanie je neurosvalové onemocnění, které se projevuje zpětnou reakcí těla na nedostatek některých mikroživin. Především jde o reakci na nedostatek hořčíku a vápníku. Minerálů, které mají v těle mnoho funkcí a jejich příjem je nezbytný.

Tetanie je nedobrovolný svalový spasmus nebo křeč způsobená abnormálními změnami elektrolytů v těle (zejména vápníku). Může se pohybovat od mírných křečí rukou nebo nohou až po nebezpečné změny funkce srdečního svalu.

Ačkoli názvy znějí podobně, tetanie není totéž co tetanus, což je bakteriální infekce z kontaminovaných řezných ran, která způsobuje nebezpečné nervové podráždění v celém těle.

Tetanie je příznakem. Stejně jako mnoho jiných příznaků může být vyvolána různými stavy. To znamená, že někdy je obtížné zjistit, co je příčinou příznaku.

Přestože existuje účinná léčba tohoto stavu, jeho prevence často závisí na přesném určení toho, co jej vůbec způsobilo.

 

Jak vypadá tetanie?

Tetanie způsobuje mimovolní svalové křeče a stahy, nejčastěji v rukou a nohou. Tyto křeče se však mohou rozšířit do celého těla, a dokonce i do hrtanu nebo hlasivek, což způsobuje problémy s dýcháním.

Může dojít k těžkým záchvatům:

  • Křeče
  • silná bolest
  • záchvaty
  • srdeční dysfunkce
  • Trousseauův příznak může být příznakem časné tetanie způsobené nízkou hladinou vápníku. Jedná se o křeč zápěstí a palce, která se může objevit, když se na ruce používá manžeta k měření krevního tlaku. Může být nenápadný, ale někdy je zjevný.

Tetanie: co ji způsobuje?

Tetanie je typ abnormální svalové stimulace. Může být důsledkem nerovnováhy elektrolytů. Nejčastější je dramaticky nízká hladina vápníku, známá také jako hypokalcémie.

Tetanii může způsobit také nedostatek hořčíku nebo příliš málo draslíku. K tetanii může vést také příliš mnoho zásad (alkalóza) v těle. Existuje řada zdravotních stavů a léků, které mohou způsobit středně závažnou až závažnou nerovnováhu elektrolytů.

Například hypoparatyreóza je stav, kdy tělo nevytváří dostatečné množství parathormonu. To může vést k dramaticky snížené hladině vápníku, což může vyvolat tetanii. Po operaci příštítných tělísek mohou pacienti pociťovat nízké hladiny vápníku.

Někdy může hladinu vápníku v těle narušit selhání ledvin nebo problémy se slinivkou břišní. Nízká hladina bílkovin v krvi, septický šok a některé krevní transfuze mohou rovněž nepříznivě ovlivnit hladinu vápníku v krvi. Toxiny mohou také způsobit tetanii.

akcnibalicky

Tetanie: jak se léčí?

Někdy se tetanie objeví, pokud má někdo známý rizikový faktor, například onemocnění příštítných tělísek. Může však být také příznakem stavů, jako je selhání ledvin, a krevní testy mohou obvykle rychle odhalit specifické abnormality elektrolytů.

V krátkodobém horizontu je cílem léčby úprava nerovnováhy. To může zahrnovat například doplňování vápníku nebo hořčíku. Nejběžnějším přístupem je injekční podání vápníku přímo do krevního oběhu.

U rizikových jedinců však může být nutné užívat vápník perorálně (spolu s vitaminem D, kvůli vstřebávání), aby se zabránilo jeho opětovnému výskytu.

Jakmile lékař zjistí, co bylo příčinou tetanie, může zvážit léčbu příčiny.

V některých případech, například při selhání ledvin, může být nutná pokračující dialyzační léčba, aby se vyléčil stav, který vedl k tetanii.

Závěr

Tetanie je naléhavým zdravotním stavem a vyžaduje co nejrychlejší lékařskou pomoc. Užívání doplňku vápníku pravděpodobně nebude stačit, pokud již tetanii máte. Nejlepším postupem je ihned se poradit se svým lékařem.

Tetanie je příznak, nikoliv nemoc. Může být příznakem mírných problémů s elektrolyty, které se mohou objevit v důsledku onemocnění příštítných tělísek nebo nového léku. Může být také příznakem život ohrožujících změn elektrolytů, například při závažném krvácení nebo onemocnění ledvin.

Zpět do obchodu