Co je to kolagen a proč se bez něj neobejdeme

Kolagen je když…

Když se zeptáte chemika, co je to kolagen, dozvíte se, že je to ve vodě nerozpustná bílkovina. Molekula kolagenu obsahuje 19 aminokyselin, které tvoří řetězce pevně propletené do spirály délky přibližně 256 nm.

A právě pevná molekulární struktura je důvodem, proč je kolagen v organismu tak užitečný.

 

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle, kde tvoří asi 30 % všech bílkovinných molekul. Je nezbytný pro strukturu a mechanickou stabilitu, pevnost a integritu řady různých tkání, zejména tkáně pojivové a kostí. Kolagen je aminokyselina s dlouhým řetězcem syntetizovaná z glycinu, prolinu a hydroxyprolinu.

 

1. Jaké jsou účinky kolagenu?

V názvu kolagen se skrývá řecké slovo kólla, což znamená klih nebo lepidlo. Kolagen je totiž skutečně pojivem buněk. Účinky kolagenu jsou zřejmé hlavně v chrupavkách, šlachách, kloubech, a dále na pokožce, ale také ve vlasech, cévách, rohovce oka, a dokonce i v zubech a nehtech.

V organismu máme kolem třiceti různých typů kolagenu. Nejrozšířenější (90 %) je kolagen typu I, který najdeme v kostech (kloubech), zubech, šlachách a kůži. Kolagen typu II je obsažen v chrupavkách. V kůži, svalech a kostech se nachází kolagen typu III. A v cévních výstelkách je kolagen typu V.

 

 

2. Co obsahuje kolagen? V jakých potravinách ho najdeme?

Hladinu kolagenu v organismu lze ovlivnit jídelníčkem. Kdo má rád maso, tak konzumuje kolagen v hovězím, vepřovém a kuřecím mase a v masných produktech, jako je tlačenka, nebo v masných vývarech. Kolagen je obsažen také ve vaječných bílcích. Vegetariáni a vegani zařadí do jídelníčku ovoce a zeleninu, které alespoň podporují tvorbu kolagenu, tedy borůvky, třešně, maliny, ořechy, zelí, sója či avokádo.

 

3. Proč a kdy doplňovat kolagen výživovými doplňky?

Lidský organismus je schopen si vytvářet kolagen sám, ale v průběhu života se tahle schopnost postupně snižuje, přibližně o 1,5 procenta ročně. To znamená, že nejvíc kolagenu si vytváříme v dětství, ale již po 20. roce života se tuto schopnost výrazně ztrácíme. A po třicítce to už jde s tvorbou kolagenu z kopce. Poznáme to tím, že najdeme první vrásky, později začnou bolet klouby, jsem více unaveni a také se nám pomaleji hojí rány.

 

4. Jak vybrat kolagenový doplněk stravy?

Sportujete? Pracujete manuálně? Nebo už máte čtyřicítku za sebou? Pak se poohlédněte po vhodném kolagenovém výživovém doplňku. Účinky kolagenu pocítíte záhy: ve zlepšené výkonnosti, mladistvém vzhledu a lepší duševní pohodě.

 

               Hydrolyzovaný kolagen vs. nativní kolagen

Při výběru doplňku se podívejte především na to, v jaké formě v něm kolagen vyskytuje. Určitě zvolte kolagenovou výživu, která obsahuje hydrolyzovaný kolagen neboli kolagenní peptidy. Ve své přirozené podobě je totiž kolagen hůře stravitelný. Kolagenní peptidy vznikají hydrolýzou, což je procedura, při které se aminokyselinové řetězce se rozštěpí. Díky tomu se hydrolyzovaný kolagen mnohem lépe vstřebává a je účinnější.

 

               Kolik kolagenu v denní dávce?

Aby stály účinky kolagenu opravdu za to, nemá smysl s kolagenem šetřit. Zvolte takový doplněk, který obsahuje 3 000 mg až 6000 mg kolagenu v denní dávce

 

Kolagenové výživové doplňky s dostatečným množstvím hydrolyzovaném kolagenu si můžete vybrat v sortimentu společnost Tozax – obsahují 3000mg -6000mg hydrolyzovaných peptidů v jedné dávce.

 

 

               Zvolte kompletní kolagenovou výživu

Kvalitní kolagenové doplňky obsahují další minerály a látky – ty mají za úkol ještě zvýšit účinky vlastního kolagenu.

Glukosamin a chondroitin jako základní stavební složky kloubních chrupavek, kostí, vazů a šlach zlepšují odolnost proti tlakům. Proto kolagenové doplňky obsahují:

  • Glukosamin sulfát, který na sebe efektivně váže vodu a pomáhá tak zlepšit pružnost a pohyblivost chrupavek.
  • Chondroitin sulfát, který má v kombinaci s glukosaminem blahodárné účinky na pohyblivost kloubů a ulevuje od bolesti. Chondroitin také účinně zadržuje vodu v chrupavcea zvyšuje její pružnost.

Metylsulfonylmetan (MSM) působí blahodárně na vaziva a chrupavky a eliminuje se v nich i případný zánět. V případě, že již trpíte nějakou nemocí kloubů, pomůže MSM ulevit od bolesti a zregenerovat chrupavky.

Vitamín C je nejen účinným antioxidantem, ale zlepšuje také imunitu a celkovou kondici.

Selen je prvek důležitý pro zdravý růst vlasů, nehtů a potěší i pleť, zinek má zase příznivý vliv na množení buněk, růst tkání a opravu poškozených tkání.

Kyselina hyaluronová je pomocníkem v boji proti dehydrataci a stárnutí pleti.

 

 

Hledáte kompletní kolagenovou výživu? Zvolte doplňky značky Tozax s vyváženým složením účinných látek.

 

Naše výrobky jsou jedny z mála certifikovaných. Všechny certifikáty naleznete na tomto odkazu: certifikované výrobky Tozax 

5. Účinky kolagenu

               Jak působí kolagen na klouby?

Z celkového množství kolagenu v lidském těle ho připadá až 70 % na kloubní chrupavky. Klouby musí v průběhu života odolávat nesmírnému zatížení. Pevné, ale pružné tkanivo chrupavek musí být dobře vyživováno, a proto musí mít neporušenou strukturu, což zajistí dostatek kolagenu. Jestliže chrupavka postrádá kolagen, mohou se v ní objevit trhlinky, které způsobují bolest a omezují pohyb v kloubu. To může vést k poruchám kloubního mechanismu, jako je osteoartritida.

Hydrolyzovaný kolagen v doplňcích značky Tozax pomůže zachovat klouby zdravé po celý život.

 

               Jaké účinky má kolagen na pleť?

Kolagen spolu s elastinem tvoří jakousi podpůrnou konstrukci pleti. Pokud je tato konstrukce neporušená, máme pleť napjatou a pružnou S věkem se kolagenová vlákna této konstrukce ztenčují a lámou, a tím mizí přirozená pružnost pleti. Pleť se vysušuje, vadne a objevují se vrásky.

 bigstock-Close-up-Portrait-Of-Her-She-N-399569480

Užíváním kolagenových doplňků můžeme stárnutí pleti výrazně zpomalit. Sáhněte třeba po kolagenové výživě společnosti Tozax. Kromě hydrolyzovaného kolagenu obsahuje také další účinné látky, které blahodárně působí na pleť: kyselinu hyaluronovou, selen, zinek a vitamin B2.

 

               Jak působí na pleť kyselina hyaluronová?

Její kouzlo je v tom, že na sebe dokáže navázat velké množství vody a tím zabraňuje vysušování a stárnutí pleti. Užíváním hydrolyzovaného kolagenu a kyseliny hyaluronové se pleti navrací pružnost a pevnost.

 

6. Kolagen proti stárnutí

Je to neúprosné – ve věku okolo čtyřicítky se v lidském organismu vytváří už jen velice málo kolagenu. Signálem jsou polámané nehty, vysušená pleť, padající vlasy. Tyhle vnější projevy jsou znamením toho, že kolagen postrádají i naše klouby, svaly, cévy a vnitřní orgány.

 

               Účinky kolagenu na duševní pohodu a spánek

Mezi aminokyselinami obsaženými v kolagenu je nejvíce zastoupen glycin, který pomáhá budovat zdravé řetězce DNA a RNA. Účinky kolagenu se mohou projevit i tam, kde bychom to nečekali – zlepší se nám duševní pohoda, spánek i trávení.

 Laverna_foto2

               Kolagen pro fyzickou výkonnost

Další důležitou aminokyselinou v kolagenu je arginin. Společně s glycinem pomáhá arginin vytvářet kreatin. Ten zvyšuje fyzickou výkonnost a zlepšuje fungování šlach a vazů při cvičení a pohybu. A kdo by si nepřál zachovat si svou pohyblivost po celý život.

 

7. Kolagen pro sportovce

               Účinky kolagenu na svaly

Během sportování a cvičení se mohou objevit ve svalových vláknech nepatrné trhlinky a těmi unikají bílkoviny. Tento úbytek je vhodné doplnit kolagenem. Díky tomu doplníme bílkoviny a svaly utěšeně rostou. Kolagen přispěje i k regeneraci unavených svalů a vyhojí jejich případná poranění. traumatizovaných svalů.

               Účinky kolagenu na klouby a vazy

Cvičíte intenzivně s cílem zvětšit své svaly? Může se stát, že svaly narostou rychleji než vazy, což vede k bolestem i zraněním kloubů. Užíváním kolagenu podpoříte pružnost vazů a pevnost chrupavek. Klouby a vazy posílíte tak, aby se vyrovnaly se zvětšením svalů.

 

V nabídce společnosti Tozax najdete nejen doplňky s hydrolyzovaným kolagenem, ale i jiné doplňky stravy např. pro zlepšení spánku i stavu močových cest apod.


 

*Recenze

 

image (52)

Hanka M.

“ Tento kolagen kupuji již po několikáté. Zcela mi vyhovuje. Dobře se rozpouští a nemá žádnou příchuť. Doplňuji ho vitamínem C a kyselinou hyaluronovou, což je ideální kombinace. Co se týká účinků, tak v této kombinaci, při dlouhodobém užívání mne přestal bolet kloub 
 
image (56)
Mgr. Jitka K.
 
“ Coloxio Gold kupuji pravidelne, osvedcil se mi. Co bych rada vyzdvihla je dodani. Perfektne nacasovane, ridic byl velmi mily a o chotny. Urcite doporucuji a ja vyuziju tuto sluzbu i v budoucnu ”
 
image (58)
 
Markéta U.
 
“ Výborný, rodičům a jejím přátelům moc kolagen pomohl, starší ročník. Uvažuji i já, že si ho taky koupím, bolí mě kyčel už druhým rokem se ozývá  ”
 
image (54)
Radoslava M.
 
“ Užívám 14 dní a už je znatelný menší padání vlasů a hlavně se mi začíná lepšit pleť...doufám že to bude čím dál lepší...chuť je TOP rozná ale.hlavní jsou výsledky :) ”
 
image (45)
Miro G.
 
“ Coloxio Complex užívám pravidelně od loňského podzimu. Osvědčil se mi při bolestech kolen při chůzi do schodů A pozoruji zmírnění hlubokých vrásek na čele. Miro, 42 let ”
 
image (55)
Dr. Vanda K.
 
“ Každá žená chce stále vypadat mladě, ale věk nám přibývá a vrásky take. Proto jsem sáhla po Coloxio Gold. Obsahuje kolagen, který pozitivně ovlivňuje buněčnou obnovu, regeneraci a výživu pleti, kůže, nehtů a vlasů. Musím řici, že moje kosmetička kouká jak blázen :) vrásky mi pomalu mizi a celkově se citím lépe. Používám už rok a opravdu to funguje. DOPORUČUJI ” 
 
image (51)
Mia U.
 
“ Beru, delší dobu, přestal mne bolet kyčel. Pomáhá při delším užívání. Můžu doporučit. ” 
 
 
Zpět do obchodu