Co jsou šipky a jaké jsou jejich výhody?

Obsah:

 • Výživa šípků
 • Přínosy šípků
 • Běžné použití šípků
 • Mají šípky vedlejší účinky?
 • Závěr

Růže jsou symbolem krásy a zdraví, od jejich jemných okvětních lístků až po pichlavé trny.

Šípky, nazývané také plody růží, jsou obvykle červenooranžové, i když se vyskytují i žluté a černé odrůdy.

Na rozdíl od květů růží, které kvetou v jarních a letních měsících, šípky obvykle rostou poté, co okvětní lístky vyblednou a začnou opadávat, což bývá obvykle na začátku až v polovině podzimu. Ve skutečnosti jsou považovány za sladší, pokud se sklízejí po prvních mrazech sezóny.

Šípky jsou bohaté na živiny a bojují proti nemocem, a proto si získaly pozornost pro svou roli v oblasti zdraví a krásy.

V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o šípcích, včetně jejich výhod, použití a vedlejších účinků.

 

Výživa šípků

Uvnitř šípků se nachází řada malých jedlých semen, která jsou dobrým zdrojem mnoha živin. Dvě polévkové lžíce (16 gramů) divokých šípků poskytují:

 • Kalorie: 26
 • Sacharidy: 6 gramů
 • Vláknina: 4 gramy
 • vitamín A: 4 % denní hodnoty (DV)
 • vitamín B5: 3 % denní hodnoty
 • Vitamin C: 76 % DV
 • Vitamin E: 6 % denní dávky

Šípky mají červenooranžovou barvu díky karotenoidním pigmentům známým jako lykopen a beta-karoten. Bylo prokázáno, že tyto pigmenty podporují zdraví pokožky a očí.

Jsou také bohaté na antioxidanty, které působí proti nemocem, jako je vitamin C, katechiny, kvercetin a kyselina elagová. Strava bohatá na tyto látky může pomoci snížit zánět a oxidační stres v těle.

Kromě toho hraje vitamin C klíčovou roli při syntéze kolagenu a zdraví imunitního systému.

Obsah živin v šípcích však do značné míry závisí na půdních a pěstebních podmínkách, technice zpracování a konkrétním druhu. Například mnoho druhů šípků se zpracovává teplem a vodou, což obsah vitaminu C výrazně snižuje.

SHRNUTÍ

Šípky mají vysoký obsah antioxidantů, zejména vitaminu C. Tyto látky mohou mít řadu pozitivních účinků na zdraví.

Přínosy šípků

Šípky se v tradiční a lidové medicíně používají již po staletí pro své protizánětlivé a bolest tišící účinky.

Účinky proti stárnutí

Šípkový olej je v kosmetické komunitě oblíbeným prostředkem proti stárnutí, ačkoli výzkum podporující jeho účinky je omezený. Vyrábí se lisováním šípků za studena a extrakcí jejich přírodních olejů.

Šípky mají vysoký obsah polynenasycených tuků, které podporují zdravou kožní membránu a chrání pokožku před zánětlivými činiteli, jako jsou ultrafialové (UV) záření, cigaretový kouř a znečištění.

V jedné malé 8týdenní studii vedlo užívání 3 mg šípkového prášku denně k výraznému snížení vrásek na kůži a k výraznému zvýšení obsahu vlhkosti a pružnosti pokožky.

Vědci tyto výsledky přisuzují silnému profilu šípku jako antioxidantu, vitaminu C a mastné kyselině, která chrání a doplňuje kožní bariéru.

Kromě toho bylo prokázáno, že aplikace vitaminu C přímo na pokožku výrazně zvyšuje syntézu kolagenu a buněčný obrat - rychlost, jakou se obnovují kožní buňky.

Produkty s přirozeným vysokým obsahem vitaminu C, jako je šípkový olej, proto mohou mít účinky proti stárnutí.

Může snižovat bolest při artritidě

Účinky šípků na bolest při osteoartritidě byly dobře prozkoumány.

Osteoartróza je jedním z nejčastějších typů artritidy, která postihuje 10 % mužů a 13 % žen starších 60 let. Je definována jako postupná ztráta chrupavky v kloubech, která může vést k obrovské bolesti a zánětu.

Nedávný přehled 24 studií ukázal, že doplňování šípků může pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy tím, že bojuje proti oxidačnímu stresu a zánětu v kloubech.

Přehled tří studií navíc ukázal, že lidé užívající šípkový prášek dvakrát častěji uváděli zlepšení bolestí při osteoartróze. Nicméně hlavní výhradou je omezený počet studií.

A konečně nedávný přehled zaznamenal, že šípky snižují bolest a ztuhlost u lidí s osteoartrózou, ale nezlepšují rozsah pohybu.

Ačkoli se zdá, že šípky zlepšují bolest u osteoartrózy, je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom lépe porozuměli vhodnému dávkování.

Může pomoci při odbourávání tuků

Šípky byly zkoumány jako potenciální pomoc při odbourávání tuků.

Ve 12týdenní studii na 32 osobách se při užívání 100 mg šípkových tablet denně výrazně snížil obsah tuku na břiše ve srovnání s kontrolní skupinou. Autoři tento účinek přisuzují tilirosidu, silnému antioxidantu, který může zvýšit metabolismus tuků.

akcnibalicky

Může zlepšit zdraví srdce

Konzumace šípků může zlepšit zdraví srdce snížením hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

V šestitýdenní studii na 31 osobách vedlo pití šípkového nápoje obsahujícího 40 g šípkového prášku denně k významnému snížení krevního tlaku, celkového cholesterolu a LDL (špatného) cholesterolu ve srovnání s kontrolní skupinou.

Nápoj rovněž obsahoval 31 g vlákniny. Vysoký příjem vlákniny je spojen nejen s lepším zdravím srdce, ale svou roli může hrát i vysoký obsah antioxidantů v šípcích.

Přesto je třeba provést další výzkum.

SHRNUTÍ

Šípky mohou pomáhat předcházet stárnutí pokožky, snižovat bolesti při osteoartritidě a napomáhat hubnutí a zdraví srdce. Přesto je třeba provést další výzkum.

 

 

Běžné použití šípků

Šípky se mohou používat v potravinách a komerčních výrobcích.

Mnoho kultur je přidává do polévek, čajů a dezertů. Například šípkový čaj je oblíbeným evropským nápojem a nyponsoppa je klasická švédská šípková polévka. Na Blízkém východě jsou oblíbené džemy a marmelády z tohoto ovoce.

Kromě toho se plody mohou rozemlít na jemný prášek a používat jako doplněk stravy s účinky proti stárnutí a na zdraví kloubů.

Šípkový olej je běžně dostupný v kosmetických přípravcích proti stárnutí, které lze zakoupit v obchodech nebo na internetu.

SHRNUTÍ

Šípky lze přidávat do potravin jako zvýrazňovač chuti nebo je lze zpracovat na olej či prášek a používat jako doplněk stravy.

Mají šípky vedlejší účinky?

Šípky jsou obecně považovány za bezpečné. V současné době však není známo, zda jsou bezpečné během těhotenství a kojení.

Ačkoli chybí výzkum vedlejších účinků konzumace velkého množství šípků, konzumace vysokých dávek vitaminu C může způsobit nevolnost, žaludeční nevolnost, zácpu a pálení žáhy.

V neposlední řadě může být nadměrná konzumace šípků kvůli obsahu vitaminu C škodlivá pro osoby s opakovanými ledvinovými kameny, srpkovitou anémií a hemochromatózou, tedy poruchou z nedostatku železa.

Před zahájením užívání nového doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem.

SHRNUTÍ

Při nadměrné konzumaci mohou nejčastější nežádoucí účinky šípků zahrnovat žaludeční potíže, nevolnost a pálení žáhy. Před užíváním šípkových doplňků se určitě poraďte se zdravotníkem.

Závěr

V minulosti se šípky používaly jako přírodní lék na mnoho nemocí a potíží.

Mohou pomoci zmírnit příznaky stárnutí a snížit krevní tlak, hladinu cholesterolu a bolesti při osteoartritidě.

Přestože jsou šípky pro většinu lidí bezpečné, měli byste se před vyzkoušením doplňků stravy poradit se svým lékařem.

Zpět do obchodu