Proč je v zimě tak důležitý dostatek vitaminu D?

Obsah:

  • Správné potraviny, doplňky stravy s vitaminem D
  • Vitamin D je dobrý pro kosti a mikroby
  • Význam vitaminu D

Zima je tady a s ní přichází riziko nedostatku vitaminu D a infekcí. Vitamín D, který se vytváří v naší kůži po vystavení slunečnímu záření a je obsažen také v tučných rybách (makrela, tuňák a sardinky), houbách a obohacených mléčných výrobcích a nemléčných náhražkách, je nezbytný pro dobré zdraví.

Lidé potřebují vitamin D k udržení zdraví a k boji proti infekcím.

Ironií je, že v zimě, kdy lidé vitamin D potřebují nejvíce, ho většina z nás nemá dostatek. Kolik bychom ho tedy měli přijímat? Měli bychom užívat doplňky stravy? Jak ho můžeme získat více? A kdo ho potřebuje nejvíce?

Jsem lékařský mikrobiolog a imunolog, který se zabývá funkcí vitaminu D v imunitních buňkách. Moje laboratoř se zajímá o to, proč má imunitní systém receptory vitaminu D, které určují, které buňky mohou vitamin D využívat.

V imunitním systému působí vitamin D na zlepšení schopnosti bojovat s infekcemi a na snížení zánětu.

Přečtěte si také: Vitamin D a jeho přínosy pro zdraví.

 

Správné potraviny, doplňky stravy s vitaminem D

Vitaminu D se říká sluneční vitamin, protože se vytváří v kůži po pobytu na slunci. Stejné UVB paprsky, které způsobují spálení, vytvářejí také vitamin D.

Opalovací krémy, tmavší pigmentace kůže, oblečení a méně denního světla v zimě snižují schopnost kůže vytvářet vitamin D.

Největší sezónní výkyvy v hladině vitaminu D mají lidé se světlou pletí žijící v severních oblastech a ve vyšších zeměpisných šířkách po celém světě, kde je v zimě velmi málo denního světla.

Nízkou hladinou vitaminu D jsou však nejvíce ohroženi lidé jiné barvy pleti a lidé žijící ve vyšších zeměpisných šířkách. Lidé tmavé pleti mají v průběhu roku častěji nízkou hladinu vitaminu D než lidé světlé pleti, protože tmavší pleť blokuje UVB záření při tvorbě vitaminu D. Ale i u lidí tmavé pleti je hladina vitaminu D nejnižší v zimě.

Kromě potravin s vysokým obsahem vitaminu D by dospělí měli v zimě získávat další vitamin D z potravin nebo doplňků stravy, aby měli k dispozici alespoň 600 IU vitaminu D denně. Lidé, kteří mají tmavou pleť nebo se vyhýbají slunečnímu záření, by měli přijímat více vitaminu D celoročně.

akcnibalicky
Vitamín D vhodný pro kosti, mikroby

Původně si lékaři mysleli, že vitamin D je důležitý pouze pro zdraví kostí. Ve skutečnosti nedostatek vitaminu D způsoboval onemocnění kostí, jako je křivice u dětí a osteoporóza u dospělých. V 80. letech 20. století však vědci zjistili, že imunitní buňky mají receptory pro vitamin D.

Výzkum mé skupiny ukázal, že vitamin D hraje důležitou roli při udržování zdraví v gastrointestinálním traktu.

Vyšší hladiny vitaminu D snižují náchylnost k zánětlivým onemocněním střev a Crohnově chorobě, střevním a plicním infekcím u zvířat i lidí.

S kolegy jsme zjistili, že jedním ze způsobů, jak vitamin D působí, je udržování zdravých a spokojených mikrobů ve střevech.

Vitamin D zvyšuje počet a rozmanitost mikrobů žijících ve střevech, které společně snižují záněty v celém těle.

 

 

Význam vitaminu D

V zimě jsou lidé vystaveni většímu množství infekcí a tráví méně času venku.

O tom, kolik vitaminu D by měli mít zdraví dospělí lidé, se vedou diskuse. Některé autority doporučují od 200 IU denně do 2 000 IU denně. Institutes of Medicine doporučuje pro dospělé 600 až 800 IU denně, zatímco Endocrine Society uvádí, že optimální stav vitaminu D může vyžadovat 1 500 až 2 000 IU denně.

V zimě mají lidé při pobytu venku sníženou schopnost tvorby vitaminu D, takže množství alespoň 600 IU vitaminu D denně z potravin nebo doplňků stravy by pomohlo udržet stav vitaminu D na letní úrovni.

Stejně jako mnoho jiných věcí, i příliš mnoho vitaminu D může být škodlivé. Toxicita vitaminu D - která může způsobovat bolesti kostí, ledvinové kameny, zvracení a další příznaky - není důsledkem přílišného množství slunce nebo jídla.

Dermatologové a další zdravotníci nedoporučují vystavovat se nechráněnému slunci za účelem zvýšení hladiny vitaminu D. Místo toho doporučují doplňky stravy. Pokud jich však člověk užívá příliš mnoho, může dojít k toxicitě vitaminu D.

Odborníci, kteří stanovili celostátní příjem vitaminu D, doporučují, aby dospělí užívali maximálně 4 000 IU vitaminu D denně, aby se předešlo toxickým vedlejším účinkům.

Vitamin D pomáhá vstřebávat vápník ze stravy, ale příliš mnoho vitaminu D zvyšuje hladinu vápníku v krvi, což může vést k onemocnění ledvin.

Konzumací většího množství vitaminu D v zimním období budou vaše střevní mikroby zdravější a vy budete celoročně odolnější vůči infekcím a zánětům.

Zpět do obchodu