5 TIPŮ, JAK PŘEKONAT ÚZKOST ZE ZKOUŠEK TĚSNĚ PŘED ZÁVĚREČNÝMI ZKOUŠKAMI

S koncem školního roku je čas se uložit a začíst se do učebnic. Maturitní zkoušky se blíží a je toho hodně, na co se musíte učit. Více předmětů znamená více zkoušek a dlouhé noci strávené opravováním. Tréma před těmito zkouškami je typická pro mnoho studentů, takže se necítíte sami. Přestože tato nervozita může být zdrcující, existují metody, jak ji překonat. Zde je pět tipů, jak překonat úzkost ze zkoušek před letošními závěrečnými zkouškami.

OBSAH:

  • Před maturitnými zkouškami dejte přednost spánku
  • Před maturitnými zkouškami se učte s rozvahou
  • Najděte si před maturitnými zkouškami kamarády na studium
  • Před maturitnými zkouškami začněte den dříve
  • Před maturitnými zkouškami jezte vyvážené jídlo

 maturitní skouška (2)

před maturitnými zkouškami upřednostněte spánek

Jednou z nejlepších strategií před zkouškami je dostatečně se vyspat noc před nimi. Přestože probírání studijních materiálů je lákavé, měli byste noc před zkouškou upřednostnit spánek. Když se dostatečně nevyspíte, ohrožujete svou paměť a schopnost kritického myšlení - dvě základní věci, které jsou při psaní testů nezbytné.

Studie PLOS One z roku 2021 zkoumá vztah mezi výkony studentů při testech a jejich spánkovým chováním a dochází k závěru, že délka spánku pozitivně koreluje s výsledky testů. Začněte se učit co nejdříve, abyste se před závěrečnými zkouškami dobře vyspali.

Učte se v rozumném předstihu před maturitnými zkouškami

Studium před zkouškami je nezbytné, ale měli byste se zaměřit na metody opakování. Někdy nebude stačit jen studovat poznámky a učit se nazpaměť slajdy prezentace. Vyzkoušejte různé přístupy a najděte si ten, který vám vyhovuje nejlépe.

Někteří lidé například studují látku a učí ji další osobu na škole nebo doma. Pokud dokážete vysvětlit koncept někomu, kdo dané téma nezná, budete si při testu jistější svými schopnostmi.

Vaše studium může být nejlepší v klidném prostředí, proto si najděte izolovanou místnost nebo knihovnu, kde jsou všichni ostatní zticha. Když se učíte sami, najděte způsob, jak si přehled zpestřit. Přečtěte si poznámky v opačném pořadí nebo si vytvořte kartičky, které vám pomohou zapamatovat si klíčové pojmy. Procvičte si případné otázky na esej, abyste lépe porozuměli a cítili se lépe připraveni.

Najděte si před maturitnými zkouškami kamarády na studium

Při přípravě na zkoušky na sebe můžete vyvíjet velký tlak, abyste podali dobrý výkon. K závěrečným zkouškám však nemusíte přistupovat sami. Ve vaší třídě jsou další lidé, kteří pociťují podobné obavy jako vy. Najděte si důvěryhodného kolegu z kurzu a zeptejte se ho, zda se nechce učit společně. Najít si studijní parťáky je přínosné, protože se můžete vzájemně podělit o nápady a váš pohled na věc bude komplexnější.

Další možností přípravy na testy je najít si mentora. Touto osobou může být člen fakulty, odborník ve vámi požadovaném oboru nebo někdo, kdo již daný kurz absolvoval. Mentor vás učiní produktivnějšími a angažovanějšími tím, že zlepší vaše studijní návyky a předá vám moudrost ohledně psaní testů. Mentoři jsou užiteční, i když vám nemohou pomoci, protože vás nasměrují správným směrem.

Začněte den před maturitnými zkouškami brzy

Když přijdou dny testů, začněte svůj den dříve, abyste měli před každou závěrečnou zkouškou dostatek času. Poslední věc, kterou chcete udělat, je spěchat do učebny před začátkem zkoušky. Zvažte, zda se neprobudíte o něco dříve než obvykle a zda se do zkušební místnosti nedostanete dříve. Budete se cítit příjemněji s vědomím, že jste se dostatečně připravili a prokázali zodpovědnost.

Když přijdete do zkušební místnosti dříve, využijte tento čas k oprášení poznámek. Dejte si závěrečný kvíz k látce, abyste si její obsah uchovali v paměti. Pokud je v místnosti přítel, vyzkoušejte se navzájem z pojmů, abyste posílili své sebevědomí a získali další nadhled.

akcnibalicky

Před maturitnými zkouškami se vyváženě najezte

Před zkoušková nervozita může způsobit, že ráno ztratíte chuť k jídlu. Stres a úzkost způsobují, že vaše tělo prochází emocionálními a psychologickými změnami, a necítit hlad je jedním z klíčových příznaků.

I když nemáte pocit hladu, je nejlepší před zkouškami něco sníst, abyste si zlepšili výsledky ve zkouškách. Výzkumy prokázaly, že doplňování paliva je pro vaše tělo a mozek prospěšné.

Co se tedy počítá za správnou snídani před zkouškou? Vyvažte snídani jednoduchými sacharidy a bílkovinami, které dodají tělu energii. Pokud nemáte moc času, usnadněte si jídlo před testem ovesnou kaší na noc. Tato sladká pochoutka je výživná, obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčík, draslík a další důležité živiny. Navíc se dají přizpůsobit a snadno upravit podle vašich představ.

Podejte při maturitnými zkouškami co nejlepší výkon

Konec semestru je světlem na konci tunelu. Nejprve však musíte zvládnout závěrečné zkoušky. Přestože tyto zkoušky přinášejí stres a úzkost, máte nástroje, jak tuto trému překonat a podat co nejlepší výkon. Použijte těchto pět tipů, které vám pomohou cítit se lépe připraveni a zbavit se úzkosti ze zkoušek.

maturitní skouška (1)

Zpět do obchodu