9 PŘÍČIN INKONTINENCE STŘEV A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE U MUŽŮ

Inkontinence močového měchýře a střev může být stresující, frustrující a nepříjemná. Potíže s tím spojené jsou skutečné, ale panuje trochu mylná představa, že jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí. Pochopení rizikových faktorů inkontinence střev a močového měchýře může pomoci mužům, kteří zažívají související příznaky, dosáhnout správné diagnózy a léčby.

OBSAH:

 • Typy inkontinence střev a močového měchýře
 • 9 příčin inkontinence střev a močového měchýře
 • Porozumění inkontinenci střev a močového měchýře

 inkontinence (1)

Typy inkontinence střev a močového měchýře

Před zkoumáním příčin inkontinence střev a močového měchýře u mužů je nezbytné porozumět různým typům inkontinence. Níže jsou uvedeny základní typy inkontinence, které se u mužů vyskytují.

Inkontinence moči
K urgentní inkontinenci dochází, když se močový měchýř stáhne nebo se stáhne v době, kdy by se tak za normálních okolností nestalo. Jedinci s tímto typem inkontinence pociťují náhlé nutkání močit a kvůli intenzivní potřebě močení se snaží zadržet moč dostatečně dlouho, aby se dostali na toaletu.

Stresová inkontinence
Stresová inkontinence vzniká, když je na močový měchýř vyvíjen nedobrovolný fyzický tlak nebo napětí, což způsobuje jeho únik. K tomuto tlaku může dojít při zvedání, kašli, předklonu, smíchu, kýchání nebo cvičení a může způsobit únik moči.

Inkontinence při přeplnění
Inkontinence při přetékání nastává, když nemůžete vyprázdnit močový měchýř, když jdete na toaletu. V důsledku toho z vašeho močového měchýře náhle a nedobrovolně uniká malé množství moči.

Smíšená inkontinence
Smíšená inkontinence je směs stresové a urgentní inkontinence a připisuje se více než jedné příčině. Mnoho mužů trpí kombinací různých typů inkontinence.

Funkční inkontinence
Funkční inkontinence se vyskytuje u mužů a žen s normální kontrolou močového měchýře, jejichž problém pramení z jiných onemocnění, jako je například artritida, která jim ztěžuje dostat se včas na toaletu.

Pasivní inkontinence střev
Pasivní inkontinence střev je zdravotní stav, který brání mozku vysílat varovné signály do konečníku, když je plný, což způsobuje únik stolice. Pasivní inkontinence střev je velmi častá.

9 příčin inkontinence střev a močového měchýře

Jaké jsou tedy hlavní příčiny inkontinence u mužů? Níže uvádíme několik důvodů, proč se můžete potýkat s inkontinencí.

1. Zánět prostaty
Potenciální příčinou inkontinence střev a močového měchýře u mužů je prostatitida, která zahrnuje skupinu onemocnění postihujících prostatu a způsobujících zánět této žlázy:

 • Akutní bakteriální prostatitida
 • Chronická bakteriální prostatitida
 • Syndrom chronické pánevní bolesti (CPPS)
 • Asymptomatická zánětlivá prostatitida

Tyto stavy často způsobují časté nucení na močení, které může být pro mnoho mužů nekontrolovatelné. Prostatitida může také způsobovat pocit pálení nebo svědění při močení, což může být velmi nepříjemné.

2. Poškození nervů a svalů
Další možnou příčinou inkontinence střev a močového měchýře je poškození nervů a svalů, které je běžně způsobeno některými operacemi. Konkrétně operace prostaty může u některých starších mužů vést k inkontinenci.

3. Neurologické poruchy
Inkontinence střev a močového měchýře může být potenciálně způsobena některými neurologickými poruchami, včetně roztroušené sklerózy, mozkové mrtvice, poranění páteře, mozkových nádorů a Parkinsonovy choroby. Tato onemocnění mohou potenciálně narušit nervové signály v těle, které řídí ovládání močového měchýře a střev, což může vést k inkontinenci u mužů.

4. Zvětšená prostata
Důvodem, proč mnoho mužů pociťuje neustálé nutkání na močení, je zvětšená prostata. Zvětšená prostata může být způsobena benigní hyperplazií prostaty, což je stav, kdy se prostata s věkem zvětšuje. Z tohoto důvodu se tato příčina inkontinence vyskytuje zejména u starších mužů ve srovnání s mladší populací.

 inkontinence (2)

5. Infekce močových cest
Ačkoli jsou tyto infekce častější u žen, mnoho mužů stále trpí běžnými infekcemi močových cest (IMC). Infekce močových cest jsou spojeny s inkontinencí, protože jsou spojeny s příznaky hyperaktivního močového měchýře, jako je neustálé nucení na močení. Protože tyto infekce dráždí močový měchýř, můžete pociťovat nepříjemné pocity a tlak, kvůli kterým máte pocit, že musíte močit častěji než obvykle.

6. Stárnutí
Jednoduchou příčinou střevní a močové inkontinence je stárnutí, což znamená, že inkontinence je často nezvladatelná bez ohledu na to, jak jste zdraví. S přibývajícím věkem svaly vašeho močového měchýře stárnou a mohou ztratit schopnost uchovávat velké objemy moči, jak to dokázaly v mládí. Kromě toho se s přibývajícím věkem mohou častěji objevovat mimovolní stahy močového měchýře, které mohou inkontinenci ztěžovat.

7. Cukrovka
Existuje mnoho onemocnění, u kterých je inkontinence příznakem, například cukrovka. Cukrovka způsobuje urgentní inkontinenci nebo inkontinenci z přetékání. Cukrovka 2. typu je zvláště častá u dospělých nad 45 let, což znamená, že dospělí muži častěji bojují s inkontinencí střev a močového měchýře související s cukrovkou.

8. Hmotnost
Nadváha nebo obezita také ovlivňuje pravděpodobnost potýkání se s inkontinencí. Ačkoli souvislost hmotnosti s inkontinencí je častější u žen než u mužů, stále se jedná o možný důvod mužské inkontinence. Jedinci s nadváhou nebo obezitou mají nadměrnou tělesnou hmotnost na pánevním dnu, což může přispívat k oslabení pánevního dna a podporovat inkontinenci.

9. Nevyvážená strava
U některých mužů je příčina inkontinence tak jednoduchá jako jejich strava. Dočasnou inkontinenci moči lze léčit úpravou stravy, protože některé potraviny a nápoje jsou diuretika, která stimulují močový měchýř a zvyšují objem moči.

auro

Mezi tyto potraviny a nápoje patří např:

 • Kofein
 • Alkohol
 • Perlivá voda a jiné sycené nápoje
 • Čokoláda
 • potraviny s vysokým obsahem koření, cukru a kyselin
 • Citrusové plody
 • Chilli papričky
 • Umělá sladidla
 • Potraviny s vysokým obsahem vitaminu C

Úpravou jídelníčku a omezením některých z těchto potravin a nápojů můžete snížit inkontinenci a cítit se pohodlněji.


inkontinence (3)

Porozumění inkontinenci střev a močového měchýře

Existuje několik možných příčin inkontinence střev a močového měchýře u mužů. Existuje několik příčin inkontinence u mužů, od onemocnění prostaty po cukrovku a špatnou stravu, takže řešení tohoto problému vyžaduje pomoc zdravotnického pracovníka, který dokáže inkontinenci střev a močového měchýře diagnostikovat a léčit. Pokud se potýkáte s příznaky hyperaktivního močového měchýře, je pro návrat k normálnímu stavu a kontrole pohybů střev a močového měchýře zásadní vyhledat pomoc a radu.

Zpět do obchodu