13 nejlepších tipů, jak přestat kouřit

Obsah:

 • 1. Najděte si svůj důvod
 • 2. Připravte se, než "přestanete kouřit
 • 3. Zvažte náhradní nikotinovou terapii
 • 4. Informujte se o pilulkách na předpis
 • 5. Opřete se o své blízké
 • 6. Udělejte si přestávku
 • 7. Vyhněte se alkoholu a dalším spouštěčům
 • 8. Ukliďte dům
 • 9. Snažte se a zkoušejte to znovu
 • 10. Začněte se stěhovat
 • 11. Jezte ovoce a zeleninu
 • 12. Vyberte si odměnu
 • 13. Pamatujte, že čas je na vaší straně

1. Najděte svůj důvod

Abyste se motivovali, potřebujete silný osobní důvod, proč přestat kouřit. Může jím být ochrana vaší rodiny před pasivním kouřením. Nebo abyste snížili pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic, srdečními chorobami nebo jinými nemocemi. Nebo abyste vypadali a cítili se mladší. Vyberte si důvod, který je dostatečně silný, aby převážil nad nutkáním zapálit si.

2. Připravte se na to, než "přestanete kouřit".

Je toho víc, co je třeba udělat, abyste přestali kouřit, než jen zahodit cigarety. Kouření je závislost. Mozek je závislý na nikotinu. Bez něj budete procházet abstinenčními příznaky. Zajistěte si předem podporu. Zeptejte se svého lékaře na všechny metody, které vám pomohou, jako jsou kurzy a aplikace pro odvykání kouření, poradenství, léky a hypnóza. Budete tak připraveni na den, kdy se rozhodnete přestat kouřit.

3. Zvažte náhradní nikotinovou terapii

Když přestanete kouřit, může vás po odvykání nikotinu bolet hlava, ovlivňovat vaši náladu nebo vám ubírat energii. Touha po "pouhém jednom šluku" je těžká. Náhradní nikotinová terapie může tato nutkání potlačit. Studie ukazují, že nikotinové žvýkačky, pastilky a náplasti zvyšují vaše šance na úspěch, pokud se zároveň účastníte programu odvykání kouření.

4. Informujte se o pilulkách na předpis

Léky mohou potlačit touhu po kouření a mohou také snížit uspokojení z kouření, pokud si přece jen zapálíte cigaretu. Jiné léky mohou zmírnit abstinenční příznaky, jako jsou deprese nebo problémy se soustředěním.

 

akcnibalicky

5. Opřete se o své blízké

Řekněte svým přátelům, rodině a dalším blízkým lidem, že se snažíte přestat kouřit. Mohou vás povzbudit, abyste v tom pokračovali, zejména když budete v pokušení zapálit si. Můžete se také připojit k podpůrné skupině nebo si promluvit s poradcem. Behaviorální terapie je druh poradenství, který vám pomůže určit strategie, jak přestat kouřit, a držet se jich. Pomoci může i několik sezení.

6. Udělejte si přestávku

Jedním z důvodů, proč lidé kouří, je, že jim nikotin pomáhá relaxovat. Když přestanete kouřit, potřebujete nové způsoby relaxace. Existuje mnoho možností. Můžete si zacvičit, abyste upustili páru, naladit se na oblíbenou hudbu, spojit se s přáteli, dopřát si masáž nebo si najít čas na nějakého koníčka. Během prvních týdnů po ukončení kouření se snažte vyhýbat stresovým situacím.

7. Vyhýbejte se alkoholu a dalším spouštěčům

Když pijete, je těžší dodržet cíl nekouřit. Proto se při prvním odvykání kouření snažte omezit alkohol. Podobně pokud často kouříte, když pijete kávu, přejděte na několik týdnů na čaj. Pokud obvykle kouříte po jídle, najděte si místo toho něco jiného, například čištění zubů, procházku, psaní s přítelem nebo žvýkání žvýkačky.

8. Ukliďte si doma

Po vykouření poslední cigarety vyhoďte všechny popelníky a zapalovače. Vyperte veškeré oblečení, které je cítit kouřem, a vyčistěte koberce, záclony a čalounění. Používejte osvěžovače vzduchu, abyste se zbavili známého zápachu. Pokud jste kouřili v autě, vyčistěte ho také. Nechcete vidět ani cítit nic, co by vám připomínalo kouření.

9. Zkuste to znovu a znovu

Mnoho lidí to zkusí několikrát, než s cigaretami nadobro přestanou. Pokud si zapálíte, nenechte se odradit. Místo toho se zamyslete nad tím, co vedlo k recidivě, například nad svými emocemi nebo prostředím, ve kterém jste se nacházeli. Využijte to jako příležitost ke zvýšení svého odhodlání přestat kouřit. Když se rozhodnete zkusit to znovu, stanovte si "datum odvykání" během následujícího měsíce.

10. Začněte se hýbat

Aktivita může omezit touhu po nikotinu a zmírnit některé abstinenční příznaky. Když pocítíte nutkání sáhnout po cigaretě, obujte si místo toho inline brusle nebo běžecké boty. Mírné cvičení, jako je procházka se psem nebo trhání plevele na zahradě, může také pomoci. Kalorie, které spálíte, také zabrání přibývání na váze, když přestanete kouřit.

11. Jezte ovoce a zeleninu

Když přestanete kouřit, nesnažte se držet dietu. Přílišná deprivace se může snadno obrátit proti vám. Místo toho se držte jednoduchosti a snažte se jíst více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin. Tyto potraviny jsou prospěšné pro celé vaše tělo.

12. Vyberte si odměnu

Kromě všech zdravotních výhod je jednou z výhod odvykání kouření množství peněz, které ušetříte. Existují online kalkulačky, které vám spočítají, o kolik budete bohatší. Odměňte se tím, že část z nich utratíte za něco zábavného.

13. Nezapomeňte, že čas je na vaší straně

Jakmile přestanete kouřit, začnete okamžitě sklízet zdravotní výhody. Již po 20 minutách se vaše tepová frekvence vrátí do normálu. Během jednoho dne se do normálu vrátí i hladina oxidu uhelnatého ve vaší krvi. Již za 2 až 3 týdny začnete snižovat pravděpodobnost srdečního infarktu. Z dlouhodobého hlediska také snížíte pravděpodobnost vzniku rakoviny plic a dalších druhů rakoviny.

 

Zpět do obchodu