Opar na rtech

Obsah:

 • Příznaky oparu
 • Příčiny oparů
 • Komplikace oparů
 • Prevence oparů

Opary neboli horečnaté puchýře jsou běžnou virovou infekcí. Jsou to malé, tekutinou naplněné puchýřky na rtech a v jejich okolí. Tyto puchýřky se často shlukují do políček. Po prasknutí puchýřků se vytvoří strup, který může přetrvávat několik dní. Opary se obvykle zhojí za 2 až 3 týdny, aniž by zanechaly jizvu.

Opary se šíří z člověka na člověka blízkým kontaktem, například líbáním. Obvykle je způsobuje virus herpes simplex typu 1 (HSV-1), méně často virus herpes simplex typu 2 (HSV-2). Oba tyto viry mohou postihnout ústa nebo genitálie a mohou se šířit orálním sexem. Virus se může šířit, i když vřídky nevidíte.

Na opary neexistuje žádný lék, ale léčba může pomoci kontrolovat jejich propuknutí. Antivirové léky nebo krémy na předpis mohou pomoci opary rychleji vyléčit. A mohou způsobit, že budoucí propuknutí oparu budou méně častá, kratší a méně závažná.

 

Opar na rtech příznaky

Opary obvykle procházejí několika fázemi:

 • Mravenčení a svědění. Mnoho lidí pociťuje svědění, pálení nebo mravenčení kolem rtů asi jeden den, než se objeví malá, tvrdá, bolestivá skvrna a vytvoří se puchýře.
 • Puchýře. Na okraji rtů se často vytvoří malé puchýřky naplněné tekutinou. Někdy se objevují kolem nosu nebo na tvářích či uvnitř úst.
 • Výtok a tvorba krust. Malé puchýřky se mohou spojit a poté prasknout. To může způsobit výtok z mělkých otevřených ran a tvorbu krust.

Příznaky se liší podle toho, zda se jedná o první nebo opakované propuknutí nemoci. Při prvním propuknutí oparu se mohou příznaky objevit až 20 dní poté, co jste byli poprvé vystaveni viru. Opary mohou přetrvávat několik dní. A úplné zhojení puchýřků může trvat 2 až 3 týdny. Pokud se puchýře vrátí, často se objeví pokaždé na stejném místě a bývají méně závažné než při prvním propuknutí.

Puchýře se mohou objevit i při prvním propuknutí:

Děti mladší 5 let mohou mít v ústech opary. Tyto vředy jsou často mylně považovány za afty. Opary se týkají pouze sliznice a nejsou způsobeny virem herpes simplex.

Opar na rtech příčiny 

Opary jsou způsobeny některými kmeny viru herpes simplex (HSV). Opary obvykle způsobuje HSV-1. HSV-2 je často příčinou genitálních oparů. Oba typy se však mohou přenést na obličej nebo genitálie při blízkém kontaktu, například při líbání nebo orálním sexu. HSV-1 se může šířit také sdílením jídelního náčiní, holicích strojků a ručníků.

Opary se s největší pravděpodobností šíří při výtoku puchýřů. Virus však můžete šířit, i když nemáte puchýře. U mnoha lidí nakažených virem, který způsobuje opary, se nikdy neobjeví příznaky.

Jakmile infekce oparem skončí, virus se může skrývat v nervových buňkách v kůži a může způsobit další opar na stejném místě jako předtím. Může být vyvolán návrat oparu:

Téměř každý je ohrožen opary. Většina dospělých je nositelem viru, který způsobuje opary, i když nikdy neměli příznaky.

Nejvíce jste ohroženi komplikacemi způsobenými virem, pokud máte oslabený imunitní systém v důsledku nemocí a léčby, jako např.

 • HIV/AIDS.
 • Atopická dermatitida (ekzém).
 • Chemoterapie při léčbě rakoviny.
 • Léky proti rejekci při transplantaci orgánů.

Opar na rtech komplikace 

U některých lidí může virus, který způsobuje opary, způsobit problémy v jiných oblastech těla, včetně:

 • Konečky prstů. HSV-1 i HSV-2 se mohou rozšířit na prsty. Tento typ infekce se často označuje jako herpes whitlow.
  Děti, které si cucají palce, mohou infekci přenést z úst na palce.
 • Oči. Virus může někdy způsobit infekci očí. Opakované infekce mohou způsobit zjizvení a poškození, které může vést k problémům se zrakem nebo jeho ztrátě.
 • Velké plochy kůže. Lidé, kteří mají kožní onemocnění zvané atopická dermatitida (ekzém), jsou vystaveni vyššímu riziku rozšíření oparu po celém těle. To se může stát naléhavým zdravotním problémem.

Opar na rtech prevence 

Lékař vám může předepsat antivirový lék, který budete pravidelně užívat, pokud se u vás opary objevují častěji než devětkrát ročně nebo pokud je u vás vysoké riziko závažných komplikací. Pokud se zdá, že vaše onemocnění vyvolává pobyt na slunci, nanášejte na místo, kde se opar dříve tvořil, opalovací krém. Nebo se poraďte se svým lékařem o použití perorálního antivirového léku před vykonáváním činnosti, která má tendenci způsobit návrat oparu.

Těmito opatřeními se vyhnete šíření oparu na další lidi:

 • Vyhněte se líbání a kontaktu s lidmi, dokud jsou přítomny puchýře. Virus se nejsnáze šíří, když z puchýřků vytéká tekutina.
 • Vyvarujte se sdílení předmětů. Příbory, ručníky, balzám na rty a další osobní předměty mohou při přítomnosti puchýřů šířit virus.
 • Udržujte své ruce čisté. Když máte opar, pečlivě si umyjte ruce, než se dotknete sebe i jiných lidí, zejména dětí.

Zpět do obchodu