Jak přežít rozvod a nezbláznit se. Aneb když je rozvod opravdu hodně špatný...

Rozvod je těžký. Rozvod s vysokým počtem konfliktů je jako z jiného světa. Výdaje, frustrace a negativní pocity vás mohou vyčerpat, až se sotva poznáte.
Všechno, co je na typickém rozvodu "špatné", se ještě zdesetinásobí. Udržet se po rozpadu vztahu je jedna věc, ale v případě vysoce konfliktního rozvodu to budete dělat i ve chvíli, kdy vás váš bývalý bude terorizovat. Nezřídka to vyžaduje vydání ochranného nebo omezujícího příkazu nebo se do případu zapojí policie.
Ne, není to "normální", ale ani tento druh rozchodu není výjimečný.

 

Co tedy můžete udělat, abyste si zachovali zdravý rozum, když vás rozvod s vysokým počtem konfliktů přivádí k šílenství?

 

1. Soustřeďte se na to, co můžete ovlivnit

Nemůžete ovlivnit, co o vás váš bývalý partner říká. Vysoce konfliktní osobnosti milují drama: budou vás ze všeho obviňovat a vyloženě lhát a každému, kdo bude poslouchat, budou tvrdit, že jste zlí a/nebo šílení, ve snaze "dokázat", že oni jsou obětí. Pokud si chcete zachovat zdravý rozum, soustřeďte se raději na to, co můžete ovlivnit - a to jste vždy a pouze vy sami - a neobhajujte se ani nezapojujte. Pokud tak učiníte, prodloužíte "cyklus útoku/obrany", který slouží pouze jim: může to být "cyklus" pouze tehdy, pokud se ho účastníte.

 

2. Elektronický boj

Při rozvodu s vysokým počtem konfliktů je nekonečný proud nepřátelských a urážlivých e-mailů a textových zpráv normou. Elektronická korespondence je oblíbená, protože umožňuje vysoce konfliktním lidem dostat se vám nepřetržitě pod kůži. Vysoce konfliktní lidé nemají skutečný zájem používat e-maily nebo textové zprávy k poskytování informací; spíše chtějí rychlý a snadný způsob, jak vás udržet v defenzivě. Stejně jako výše: Neodpovídejte ani se nezapojujte. Textové zprávy a e-maily zdokumentujte a předejte je svému právníkovi. V případě potřeby je odneste na policii a podejte trestní oznámení za obtěžování. Pokud překročily hranici vyhrožování nebo obtěžování, podejte návrh na vydání dočasného zákazu styku.

Rozvod 

 

 

3. Dokumentujte, dokumentujte, dokumentujte

Poslední věc, kterou chcete udělat, je zdokumentovat důkazy o zneužívání, ale pokud existuje nějaká naděje, že to přestane nebo že váš bývalý partner bude pohnán k odpovědnosti, musíte to udělat. Zachyťte vše, obě strany rozhovorů, včetně zpráv, které se zdají být neškodné. Kontext je rozhodující pro prokázání nátlakových nebo výhružných vzorců chování. Nebudete mít mentální kapacitu na "správu dat", shromažďování 50 nebo více textových zpráv a e-mailů denně, každý den.

 

4. Při odpovídání buďte uvážliví

Nikdy nestiskněte tlačítko "odeslat", když jste rozrušení. Místo toho počkejte, až se uklidníte, a upravte svou odpověď tak, aby byla stručná, informativní, přátelská a pevná. S bývalým partnerem komunikujte věcně a nabízejte pouze fakta (žádné výroky typu "mám pocit nebo si myslím". Zachovejte si co největší neutralitu (nevyjadřujte obvinění, i když jsou oprávněná, protože to vyvolává další konflikt). Jasně formulujte otázky nebo informace, které sdělujete, a vyhněte se otevřeným prohlášením.

akcnibalicky 

5. Stanovte čas, kdy je zakázáno řešit rozvod.

Po 18. nebo 19. hodině nedělejte nic, co souvisí s rozvodem. Přesunutí pozornosti na něco pozitivního (nebo alespoň na nic, co s rozvodem nesouvisí) vám pomůže usnout, zklidnit nervový systém a soustředit se na budoucnost.
Dělat co nejméně může znamenat dělat co nejvíce. Jste na konci svých sil. Procházet toxickým rozvodem je traumatizující a může být obtížné fungovat. Můžete mít problémy s jídlem, spánkem nebo soustředěním v práci. V tomto případě mohou pomoci i doplňky stravy, které vám pomohou rychleji usnout a získat kvalitnější spánek. Pravděpodobně jste podrážděnější než obvykle, jste neustále ve střehu a čekáte, kdy spadne druhá bota. Je to režim přežití, takže si dovolte cítit se a fungovat na méně než optimální úrovni. Život právě teď není optimální! V této fázi vypadá úspěch jako prosté přežití každého dne, takže si pogratulujte, že jste zvládli základní věci. Jedli jste těstoviny s kuřecím masem k snídani, obědu i večeři? Úžasné! Nakrmili jste se! Vyšli jste ze sprchy a zapomněli si opláchnout kondicionér z vlasů? Jděte do toho! Jsi čistá!

 

Jak zvládnout rozvod 

 

6. Smutek a ztráta jsou roční období

Připomeňte si, že jde o dočasné časové okno, a věřte, že i to pomine. Rozvod vás nebude definovat - ale to, jak na něj budete reagovat, ano.
Neprojděte si tím sami. Stud za věci, které váš bývalý říká a dělá, vás může udržet v izolaci a trauma způsobené velmi konfliktní osobou je skutečné. Podělte se o své zážitky a pocity s přáteli a rodinou, aby vám pomohli je zpracovat, a pokud můžete, najděte si terapeuta, který se specializuje na vysoce konfliktní rozvody. Nezapomeňte, že 25 % všech rozvodů je vysoce konfliktních. Nejste v tom sami!

 

7. Pečujte o sebe emocionálně i fyzicky

Buďte k sobě a svému tělu laskaví. Choďte ven, jezte co nejlépe a najděte si čas na cvičení. Už jen to, že budete co nejvěrnější své rutině, je formou péče o sebe. Snažte se vyhýbat zásadním rozhodnutím nebo změnám životních plánů. Nestříhejte si ofinu, netrhejte si obočí ani nesledujte noční nákupní kanál. Sušičku Acti-fryer budete používat méně, než si myslíte.
Najděte si nějakou dobrou. Nedovolte negativitě, aby vás změnila. Jste mnohem víc než to, co se na vás promítá v době konfliktu. Vysoce konfliktní rozvod naprosto otřese vaším sebevědomím, ale je to situace, kterou musíte zvládnout - nejde o vás. Dobro lze nalézt i na těch nejmenších a nejnepravděpodobnějších místech, pokud je budete hledat, například nalezení hlubšího pocitu sebeuvědomění, síly a soucitu.

Zpět do obchodu