Osteoporóza

Osteoporóza nenápadně oslabuje vaše kosti, což může zvýšit pravděpodobnost zlomeniny (zlomení kosti). Ztrátě hustoty kostí můžete zabránit léčbou a cvičením.

 

Obsah:

Co je to osteoporóza?

Jak častá je osteoporóza?

Jaké jsou příznaky osteoporózy?

Co způsobuje osteoporózu?

Co způsobuje osteoporózu?

Jak se diagnostikuje osteoporóza?

Jak se osteoporóza léčí?

Jak mohu snížit riziko vzniku osteoporózy?

Co mohu očekávat, pokud mám osteoporózu?

Jak bych o sebe měl/a pečovat?

Jaká je očekávaná délka života člověka s osteoporózou?

Závěr

 

Co je to osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění, které oslabuje vaše kosti. Díky ní jsou vaše kosti tenčí a méně husté, než by měly být. U lidí s osteoporózou je mnohem vyšší pravděpodobnost vzniku zlomenin (zlomení kostí).

Vaše kosti jsou obvykle dostatečně husté a silné, aby udržely vaši váhu a tlumily většinu druhů nárazů. S přibývajícím věkem vaše kosti přirozeně ztrácejí část své hustoty a schopnosti regenerace (obnovy). Pokud trpíte osteoporózou, jsou vaše kosti mnohem křehčí, než by měly být, a jsou mnohem slabší.

Většina lidí neví, že trpí osteoporózou, dokud si kvůli ní nezlomí kost. Osteoporóza může zvýšit pravděpodobnost zlomení kterékoli z vašich kostí, ale mezi nejčastěji postižené kosti patří ty vaše:

 • Kyčle (zlomeniny kyčelních kostí).
 • Zápěstí.
 • Páteř (zlomeniny obratlů).

Čím dříve lékař osteoporózu diagnostikuje, tím menší je pravděpodobnost, že u vás dojde ke zlomeninám kostí. 

 

osteoporoza 3

Jak častá je osteoporóza?

V USA žije více než 50 milionů lidí s osteoporózou.

Osteoporóza je častá u lidí starších 50 let. Odborníci odhadují, že osteoporózou trpí polovina všech lidí, kterým byla při narození přiřazena žena, a 1 ze 4 lidí, kterým byl při narození přiřazen muž, ve věku nad 50 let.

Studie zjistily, že 1 ze 3 dospělých osob starších 50 let, které ještě netrpí osteoporózou, má určitý stupeň snížené hustoty kostí (osteopenie). Lidé s osteopenií mají časné příznaky osteoporózy. Pokud se osteopenie neléčí, může se změnit v osteoporózu.

 

Jaké jsou příznaky osteoporózy?

Osteoporóza nemá příznaky jako mnoho jiných zdravotních stavů. Proto ji zdravotníci někdy nazývají tichou nemocí.

Necítíte ani nepozorujete nic, co by signalizovalo, že můžete mít osteoporózu. Nebude vás bolet hlava, nebudete mít horečku ani vás nebude bolet břicho, což by vám napovědělo, že něco ve vašem těle není v pořádku.

Nejčastějším "příznakem" je náhlá zlomenina kosti, zejména po malém pádu nebo drobné nehodě, která by vás za normálních okolností nezranila.

Ačkoli osteoporóza nezpůsobuje přímo příznaky, můžete na svém těle pozorovat několik změn, které mohou znamenat, že vaše kosti ztrácejí pevnost nebo hustotu. Mezi tyto varovné příznaky osteoporózy mohou patřit:

 • Ztráta centimetru nebo více z vaší výšky.
 • Změny ve vašem přirozeném držení těla (častější ohýbání nebo shýbání).
 • Dušnost (pokud jsou ploténky ve vaší páteři stlačeny natolik, že snižují kapacitu vašich plic).
 • Bolest dolní části zad (bolest v oblasti bederní páteře).

Může být obtížné si všimnout změn na vlastním tělesném vzhledu. Blízká osoba si může spíše všimnout změn na vašem těle (zejména vaší výšky nebo držení těla). Lidé někdy žertují o tom, že starší dospělí se s přibývajícím věkem "zmenšují", ale to může být znamení, že byste měli navštívit lékaře a nechat si vyšetřit hustotu kostí.

Co způsobuje osteoporózu?

K osteoporóze dochází s přibývajícím věkem, kdy vaše kosti ztrácejí schopnost regenerace a obnovy.

Vaše kosti jsou živá tkáň jako každá jiná část vašeho těla. Možná se to nezdá, ale během vašeho života neustále nahrazují své vlastní buňky a tkáně. Přibližně do 30. roku života vaše tělo přirozeně vytváří více kostí, než kolik jich ztrácí. Po 35. roce věku dochází k úbytku kostní hmoty rychleji, než ji vaše tělo dokáže nahradit, což způsobuje postupný úbytek kostní hmoty.

Pokud trpíte osteoporózou, ztrácíte kostní hmotu rychleji. Lidé v postmenopauze ztrácejí kostní hmotu ještě rychleji.

coloxio

Rizikové faktory osteoporózy

Osteoporóza může vzniknout u kohokoli. U některých skupin lidí je její vznik pravděpodobnější, např:

 • U osob starších 50 let.
 • Lidé, kterým byla při narození přiřazena žena (AFAB), zejména AFAB lidé v postmenopauze.
 • Lidé s rodinnou anamnézou (pokud někdo ve vaší biologické rodině trpí osteoporózou).
 • Lidé, kteří jsou přirozeně štíhlí nebo mají "menší kostru". Lidé se štíhlejší postavou mají často méně přirozené kostní hmoty, takže případné ztráty je mohou postihnout více.
 • Lidé, kteří kouří nebo užívají tabákové výrobky.

Některé zdravotní stavy mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku osteoporózy, např:

 • Endokrinní poruchy - jakékoli onemocnění, které ovlivňuje příštítná tělíska, štítnou žlázu a hormony (např. onemocnění štítné žlázy a cukrovka).
 • Gastrointestinální onemocnění (například celiakie a zánětlivé onemocnění střev [IBD]).
 • Autoimunitní onemocnění, která postihují vaše kosti (například revmatoidní artritida nebo ankylozující spondylitida - artritida, která postihuje páteř).
 • Poruchy krve (nebo rakovina, která postihuje vaši krev, jako je mnohočetný myelom).

Některé léky nebo chirurgické zákroky mohou zvýšit riziko osteoporózy:

 • Diuretika (léky, které snižují krevní tlak a odstraňují z těla přebytečnou tekutinu.
 • Kortikosteroidy (léky, které léčí záněty).
 • Léky používané k léčbě záchvatů.
 • Bariatrické operace (snížení hmotnosti).
 • Hormonální léčba rakoviny (včetně léčby rakoviny prsu nebo prostaty).
 • Antikoagulancia.
 • Inhibitory protonové pumpy (např. léky na léčbu refluxu kyseliny, které mohou ovlivnit vstřebávání vápníku).

Některé aspekty vaší stravy a fyzické aktivity mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku osteoporózy, včetně:

 

osteoporoza 1

 

Jak se osteoporóza diagnostikuje?

Váš lékař diagnostikuje osteoporózu pomocí testu hustoty kostní hmoty. Test hustoty kostí je zobrazovací vyšetření, které měří pevnost vašich kostí. Pomocí rentgenových paprsků změří, kolik vápníku a dalších minerálů se nachází ve vašich kostech.

Poskytovatelé zdravotní péče někdy označují testy hustoty kostí jako DEXA skeny, DXA skeny nebo skeny hustoty kostí. Jedná se o různé názvy, které se vztahují ke stejnému testu.

Test hustoty kostí využívá nízké hladiny rentgenového záření k měření hustoty a obsahu minerálů ve vašich kostech. Je podobný typickému rentgenovému vyšetření. Jedná se o ambulantní zákrok, což znamená, že nebudete muset zůstat v nemocnici. Jakmile bude vyšetření dokončeno, můžete jít domů. Při tomto vyšetření se nepoužívají žádné jehly ani injekce.

Kontrola změn hustoty kostí je nejlepší způsob, jak zachytit osteoporózu dříve, než způsobí zlomeninu kosti. Váš lékař vám může doporučit pravidelné testování hustoty kostí, pokud se u vás v rodině osteoporóza vyskytla, je vám více než 50 let nebo máte osteopenii.

 

Jak se osteoporóza léčí?

Váš poskytovatel zdravotní péče vám navrhne kombinaci léčby, která zpomalí úbytek kostní hmoty a posílí stávající kostní tkáň. Nejdůležitější součástí léčby osteoporózy je prevence zlomenin kostí.

Mezi nejčastější způsoby léčby osteoporózy patří:

Cvičení: Pravidelné cvičení může posílit vaše kosti (a všechny související tkáně, jako jsou svaly, šlachy a vazy). Lékař vám může doporučit cvičení s vlastní vahou na posílení svalů a trénink rovnováhy. Cvičení, při kterých vaše tělo pracuje proti gravitaci, jako je chůze, jóga, pilates a tai-či, mohou zlepšit vaši sílu a rovnováhu, aniž by příliš zatěžovaly vaše kosti. Možná budete muset spolupracovat s fyzioterapeutem, abyste našli cviky a pohyby, které jsou pro vás vhodné.
Vitamínové a minerální doplňky: Možná budete potřebovat volně prodejné nebo předepsané doplňky vápníku nebo vitamínu D. Váš lékař vám řekne, jaký typ potřebujete, jak často byste je měli užívat a jaké dávky budete potřebovat.
Léky na osteoporózu: Lékař vám řekne, které léky na předpis budou pro vás a vaše tělo nejvhodnější. Mezi nejčastější léky, které poskytovatelé používají k léčbě osteoporózy, patří hormonální terapie, jako je náhrada estrogenu nebo testosteronu, a bisfosfonáty. Lidé s těžkou osteoporózou nebo vysokým rizikem zlomenin mohou potřebovat léky včetně analogů parathormonu (PTH), denosumabu a romosozumabu. Tyto léky se obvykle podávají ve formě injekcí.

 

Jak mohu snížit riziko osteoporózy?

K prevenci osteoporózy obvykle stačí cvičení a zajištění dostatečného příjmu vápníku a vitaminu D ve stravě. Váš lékař vám pomůže najít kombinaci léčby, která je pro vás a vaše zdraví kostí nejlepší.

Dodržujte tyto obecné bezpečnostní zásady, abyste snížili riziko zranění:

 • Vždy se připoutejte bezpečnostním pásem.
 • Při všech aktivitách a sportech používejte vhodné ochranné pomůcky.
 • Dbejte na to, aby ve vašem domě a na pracovišti nebyl nepořádek, o který byste mohli vy nebo ostatní zakopnout.
 • V domácnosti vždy používejte správné nástroje nebo vybavení, abyste dosáhli na věci. Nikdy nestůjte na židlích, stolech nebo pracovních deskách.
 • Dodržujte stravovací a pohybový plán, který je pro vás zdravý.
 • Pokud máte problémy s chůzí nebo zvýšené riziko pádu, používejte hůl nebo chodítko.

Co mohu očekávat, pokud mám osteoporózu?

Měli byste počítat s tím, že osteoporózu budete zvládat po dlouhou dobu, obvykle po zbytek života. Budete muset pravidelně navštěvovat svého lékaře a provádět testy hustoty kostí. Váš lékař bude sledovat případné změny hustoty vašich kostí a podle potřeby upraví vaši léčbu.

 

Jak bych o sebe měl/a pečovat?

Dodržování plánu zdravé výživy a pohybu vám pomůže udržet si zdraví kostí (a celkové zdraví). Navštěvujte svého poskytovatele zdravotní péče na pravidelných prohlídkách. Mohou vám také pomoci co nejdříve zachytit jakékoli problémy nebo příznaky, které ovlivňují vaše kosti.

Pokud je vám více než 65 let nebo se u vás v rodině osteoporóza vyskytla, poraďte se se svým lékařem, zda byste si nemohli nechat udělat test hustoty kostní hmoty.

 

Jaká je očekávaná délka života člověka s osteoporózou?

Osteoporóza sama o sobě není smrtelná a nezmění délku vašeho života (jak dlouho budete žít). Může však zvýšit pravděpodobnost, že dojde ke zlomenině kosti (a může zvýšit riziko závažnějších zlomenin nebo komplikací způsobených zlomeninou). Některé studie zjistily, že zlomeniny kyčle u dospělých nad 65 let vedou ke snížení pohyblivosti a dřívějšímu úmrtí.

Pokud se obáváte rizika pádů nebo zlomenin kostí, poraďte se se svým lékařem. Může vám pomoci zůstat v bezpečí a ve zdraví.

Závěr

Osteoporóza způsobuje, že vaše kosti jsou tenčí a slabší, než by měly být. Může být nebezpečná, protože zvyšuje pravděpodobnost vzniku zlomenin kostí. Mnoho lidí ani neví, že trpí osteoporózou, dokud nezpůsobí zlomeninu kosti.

Zpět do obchodu