Probiotika u antibiotika: Jak užívat probiotika u antibiotik?

Antibiotika hrají důležitou roli při léčbě infekcí, ale mohou také způsobit nepříjemné vedlejší účinky na žaludek.

Antibiotika hrají klíčovou roli při hubení špatných bakterií. Mohou však způsobit i vedlejší škody tím, že zabíjejí dobré bakterie ve střevech. To může mít za následek průjem po zahájení léčby, který může pokračovat i několik týdnů po ukončení užívání léku.

Potřebujete zdravotní výhody léčby antibiotiky, ale samozřejmě nechcete, aby se nepříjemné vedlejší účinky projevily na vašem žaludku. Odpověď můžete najít v probiotikách, což jsou živé mikroorganismy, které posilují zdraví střev. Pokud vás zajímá, jak nejlépe užívat probiotika s antibiotiky, čtěte dále.

Jak užívat probiotika s antibiotiky

Pokud například užíváme antibiotika po 12 hodinách, vhodná doba k užití probiotika je 6 – 8 hodin po poslední dávce antibiotika. V případě, že užíváme antibiotika po 8 hodinách, opět zvolíme dobu pro užití probiotika po 4 – 5 hodinách po poslední dávce antibiotika.

 

V tomto článku se dozvíte:

  • Jak antibiotika fungují?
  • Proč antibiotika narušují žaludek?
  • Měli byste užívat probiotika s antibiotiky?
  • Kdy užívat probiotika s antibiotiky?
  • Co byste měli jíst během léčby antibiotiky?

 

1. Jak antibiotika fungují?

Antibiotika jsou druh léku, který bojuje proti bakteriálním infekcím. Fungují jedním ze dvou způsobů: buď zabíjejí určitý typ bakterií, nebo zabraňují jejich růstu. Existuje několik způsobů, jak antibiotika těchto výsledků dosahují. Tyto léky se obvykle užívají perorálně, ale mohou se také používat lokálně při kožních infekcích nebo se podávají nitrožilně při závažnějších a systémových bakteriálních infekcích.

Protože bojují proti bakteriím, nebudou antibiotika účinná u virových infekcí. A měla by být užívána pouze v nezbytných případech, aby se zabránilo rezistenci na antibiotika, která vzniká, když se bakterie přizpůsobí způsobem, který je chrání před zničením antibiotiky.

 

2. Proč antibiotika narušují žaludek?

Vědci identifikovali rozmanité společenství přibližně 100 bilionů mikroorganismů a jejich genetického materiálu, které obývají gastrointestinální trakt (GIT). Tento systém je známý jako střevní mikrobiom nebo střevní flóra. Většinu těchto mikroorganismů tvoří bakterie, ale patří mezi ně také houby, viry a prvoci (druh parazita). Společně hrají důležitou roli v lidském zdraví a ovlivňují mnoho tělesných procesů včetně trávení, syntézy živin a regulace metabolismu, tělesné hmotnosti a imunitního systému. Ovlivňují také funkci mozku a náladu.

Mikrobiom se skládá z prospěšných i škodlivých mikrobů. Ty dobré pracují v symbióze s lidským tělem, zatímco špatné mikroby mohou podporovat onemocnění. Dobré a špatné mikroby, které tvoří mikrobiom, obvykle žijí v rovnováze a jsou schopny spolu bez problémů koexistovat.

Užívání antibiotik mění rovnováhu ve střevním mikrobiomu, což může mít za následek úbytek zdravých bakterií a nárůst škodlivých bakterií.

Používání antibiotik může mít na mikrobiom negativní účinky, například snížení druhové rozmanitosti a změnu metabolické aktivity. Kromě toho může užívání antibiotik způsobit komplikace související s antibiotiky, jako je nevolnost, průjem a infekce způsobené Clostridioides difficile (známé také jako C. difficile nebo C. diff). Jedna studie zjistila, že souvislost mezi antibiotiky a průjmem se týká 5 až 39 % pacientů v závislosti na tom, jaká antibiotika užívají.

Clostridioides difficile je špatná bakterie, které je umožněno růst, když antibiotika zabíjejí dobré bakterie. Infekce C diff způsobuje vše od chronického průjmu až po život ohrožující kolitidu se sepsí. Diagnostikuje se testem stolice a léčí se perorálními antibiotiky vankomycinem nebo fidaxomicinem.

 

3. Měli byste užívat probiotika s antibiotiky?

Pokud vás tedy při užívání antibiotik trápí žaludeční nevolnost, většina lidí chce najít způsob, jak se cítit lépe. A odpovědí by mohla být probiotika.

Výzkumy ukazují, že užívání probiotik může snížit zažívací potíže. Užívání probiotik po celou dobu léčby antibiotiky je účinným způsobem, jak snížit nežádoucí účinky, jako je například průjem spojený s užíváním antibiotik (AAD). Metaanalýza 34 studií ukázala, že probiotika snižují výskyt AAD o 52 %. Probiotika doplňují prospěšné bakterie ve střevě, aby se zabránilo narušení rovnováhy mikrobiomu.

Kromě snížení vedlejších účinků antibiotik na trávení může užívání probiotik zvýšit účinnost antibiotik. Jedna studie zjistila, že u 6 000 osob s infekcí H. pylori se doplněním antibiotické léčby probiotiky zvýšila míra eradikace asi o 10 %, což potvrzuje i novější výzkum.

Proto lékaři často doporučují užívat probiotika, když vám byla předepsána antibiotika - jen nezapomeňte rozdělit dobu jejich užívání tak, abyste neužívali dávku antibiotik současně s probiotickým doplňkem.

 

4. Kdy užívat probiotika s antibiotiky?

Probiotika začněte užívat denně ve stejný den, kdy začnete užívat antibiotika, s odstupem alespoň dvou hodin. Tím, že počkáte dvě hodiny, je hladina probiotik nebo antibiotik ve střevě nízká. Není rozdíl v tom, co se užívá dříve, pokud je to s dvouhodinovým odstupem.

V užívání probiotik pokračujte nejméně týden po ukončení léčby antibiotiky.

Hisbiotix, probiotika speciálně navržená na podporu zdraví střevního mikrobiomu, jsou ideální i pro osoby s histaminovou a laktózovou intolerancí. Díky svému jedinečnému složení, které podporuje rovnováhu mikrobioty a trávicího systému, nabízí Hisbiotix nejen obecné výhody probiotik, ale také specifickou podporu pro citlivé jedince. Dopřejte svému trávicímu systému potřebnou podporu a zvolte Hisbiotix pro zdravější a pohodlnější trávení každý den.

 

5. Co byste měli jíst během léčby antibiotiky?

Nezůstávejte jen u doplňků stravy - konzumace potravin bohatých na probiotika a prebiotika může pomoci vašemu žaludku zůstat silný a je alternativním přístupem k probiotickým doplňkům stravy. Prebiotika jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které vaše tělo nedokáže strávit. Při průchodu trávicím traktem vyživují probiotika, která v něm žijí, a stimulují jejich růst. Jinými slovy, pomáhají dobrým bakteriím (probiotikům) ve vašem střevě prospívat a zvyšují jejich účinnost.

Při užívání antibiotik je dobré jíst stravu bohatou na prebiotika i probiotika.

 

Zkuste jíst potraviny bohaté na prebiotika, která mohou pomoci zvýšit počet prospěšných bakterií, jako jsou bifidobakterie a laktobacily, např:

listová hořká zelenina, jako je pampeliška, mořské řasy a špenát.
cibule, česnek a pórek
Chřest
Banány
Jablka
Ječmen
Oves
Kakao
Lněná semínka
Kořeny, například kořen čekanky a kořen jicamy
topinambur

Dále přidejte do svého jídelníčku potraviny bohaté na probiotika, jako jsou:

Kvašené potraviny, jako je syrové, nepasterizované kysané zelí (pasterizace ničí živé a aktivní bakterie), tempeh a kimči.
Jogurt (s živými a aktivními kulturami), kefír a podmáslí (tradiční, nekultivované).
Kombucha
Nakládané okurky (nakládané ve slané vodě a fermentované; nakládané okurky vyrobené s octem nemají žádné probiotické účinky)

Zpět do obchodu