Zánět oka, jaké jsou různé typy zánětu oka?

 

Zánět oka je obecný termín, který se používá pro označení různých stavů, infekcí nebo poranění, které postihují různé části oka. Optometři často diagnostikují zánět oka na základě přítomnosti zarudnutí, otoku, podráždění nebo bolesti.

Vzhledem k tomu, že zánět může postihnout různé části oka, je důležité navštívit optometristu, který vám pomůže zajistit správnou léčbu.

 

Obsah článku:

Dělení oka

Zánět oka, co to je ?

Zánět oka jaké jsou příznaky zánětu oka ?

Zánět oka a co způsobuje zánět oka ?

Jak mohou autoimunitní onemocnění způsobit zánět oka ?

Diagnostika a detekce zánětu oka

Může OCT vyšetření odhalit zánět oka?

Zánět oka a léčba zánětu oka

 

Rozdelení oka

Lidské oko je složitá struktura s mnoha částmi. Hlavní oblasti, které jsou náchylnější k zánětům, jsou:

 • Spojivka: pojivová tkáň, která pokrývá povrch oční bulvy a spodní stranu očních víček.
 • Rohovka: průhledné "okno" v přední části oka. Rohovka je zodpovědná za propouštění a zaostřování světla do oka a pomáhá zajistit ostré a jasné vidění.
 • Zrakový nerv: Je to svazek více než milionu nervových vláken, která přenášejí obraz ze sítnice (světlocitlivé vrstvy v zadní části oka) do mozku.
 • Skléra: Neprůhledná bílá část oka se nazývá skéra, která chrání a podpírá oko.
 • Uvea: Uvea je střední vrstva tkání v oku, která se nachází pod sklérou. Skládá se ze tří částí: duhovky (barevné části, která reguluje průměr zornice), řasnatého tělesa (které vylučuje vyživující tekutinu zvanou vodnatý humor) a cévnatky (což je vrstva cév mezi sklérou a sítnicí). 

 

Všechny tyto části oka hrají důležitou roli v jeho fungování a všechny se mohou zanítit.

 

Zánět oka, co to je ?

 

Zánětlivé onemocnění oka zahrnuje celou řadu stavů spojených se zánětem oka, jejichž příznaky jsou rozmanité. Příznaky zánětu oka se mohou objevit náhle a rychle postupovat. Pokud se obáváte, že by mohlo dojít k zánětu kterékoli části vašeho oka, je důležité navštívit optometristu.

 

 

Zánět oka Jaké jsou příznaky zánětu oka?

 

Mezi obecné příznaky zánětu oka patří zarudnutí oka, bolest, světloplachost (citlivost na světlo) a rozmazané vidění. Další příznaky mohou být důsledkem následujících typů zánětu oka:

 

 • Konjunktivitida (růžové oko) - zánět spojivky.
  Růžové oko (konjunktivitida) je zánět nebo infekce průhledné blány (spojivky), která lemuje oční víčko a pokrývá bílou část oční koule. Při zánětu se zviditelní malé krevní cévy ve spojivce. Díky tomu se bílá část oka jeví jako zarudlá nebo růžová. Růžové oko je obvykle způsobeno bakteriální nebo virovou infekcí nebo alergickou reakcí. Přestože růžové oko může být dráždivé, zřídkakdy ovlivňuje vidění. Léčba může pomoci zmírnit nepříjemné pocity spojené s růžovým okem. Protože růžové oko může být nakažlivé, včasná diagnóza a léčba může pomoci omezit jeho šíření.
 • Keratitida - zánět rohovky
  Příliš dlouhé nošení kontaktních čoček nebo nedodržování správných hygienických návyků může vést k zánětu rohovky. Může k němu dojít také v důsledku infekce nebo drobného poranění rohovky. Keratitida může způsobit zarudnutí a slzení očí, bolest, citlivost na světlo, pocit zrnitosti v oku nebo rozmazané vidění. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, měli byste se neprodleně objednat ke svému očnímu lékaři, protože pokud se neléčí, může dojít ke komplikacím. Váš optometrista obvykle použije štěrbinovou lampu, aby zkontroloval vaše oko a zjistil příznaky tohoto zánětu.
 • Zánět zrakového nervu - zánět zrakového nervu
  Příznaky zánětu zrakového nervu obvykle zahrnují bolest a dočasnou ztrátu zraku na jednom oku. Někteří lidé také vidí blikající světla nebo zjistí, že se jim barvy zdají méně živé. Může se rychle rozvinout, takže pokud se u vás objeví náhlé změny, je důležité se co nejdříve objednat k optometristovi.
 • Skleritida - zánět skléry
  Skleritida je závažné oční onemocnění, které může způsobit dlouhodobé problémy se zrakem, pokud se neléčí. Mezi příznaky patří bolest, zarudnutí, nadměrné slzení a citlivost na světlo. Skleritida je spojována s autoimunitními onemocněními, jako je revmatoidní artritida a lupus.1 Tento stav lze léčit steroidními léky, ale je důležité rychle vyhledat lékařskou pomoc. Skleritidu lze také odhalit pomocí štěrbinové lampy.
 • Uveitida
  Zánět uvey se obvykle objevuje náhle a rozvíjí se rychle a je častější u lidí, kteří trpí jinými zánětlivými nebo autoimunitními onemocněními, jako je revmatoidní artritida. Příznaky uveitidy mohou zahrnovat zarudnutí, bolest a rozmazané vidění jednoho nebo obou očí. Někteří lidé mohou také vidět záblesky nebo se u nich může vyskytnout zhoršené vidění. Pokud se u vás objeví některý z varovných příznaků uveitidy, navštivte co nejdříve svého optometristu.

zanet oka 4

 

Zánět oka a co způsobuje zánět oka?

 

Existuje řada důvodů, proč může dojít k zánětu oka, včetně autoimunitních poruch, podráždění, poranění oka a úrazu oka. K zánětu může dojít také v důsledku infekce a alergie.

Jak mohou autoimunitní onemocnění způsobit zánět oka?

 

Autoimunitní onemocnění může postihnout jakoukoli část těla, včetně očí. Zánět oka však může být příznakem mnohem širšího autoimunitního onemocnění, které postihuje více než jednu část těla, jako je revmatoidní artritida, Sjögrenův syndrom, roztroušená skleróza a Reiterova choroba.

V důsledku toho mohou autoimunitní onemocnění způsobovat celou řadu příznaků, od dvojitého vidění a pokleslých víček až po zánět.

 • Revmatoidní artritida
  Oko je tvořeno tkáněmi, které jsou podobné kloubům. V důsledku toho mnoho autoimunitních onemocnění, která postihují klouby, postihuje také oči - například revmatoidní artritida. Nejčastějším příznakem revmatoidní artritidy souvisejícím s očima je suchost, ačkoli těžší případy mohou způsobit zánět bílé části (skléry) očí, což vede ke skleritidě.
 • Sjögrenův syndrom
  Sjögrenův syndrom je chronické autoimunitní onemocnění, které napadá žlázy odpovědné za udržování vlhkosti a mazání očí, úst a dalších částí těla. Lidé se Sjögrenovým syndromem mají mnohem častěji suché oči v důsledku jeho vlivu na slzné žlázy, které vylučují slzy. Při diagnostice Sjögrenova syndromu oftalmologové kromě zablokovaných a zanícených žláz hledají i příznaky závažného syndromu suchého oka.
 • Roztroušená skleróza
  Roztroušená skleróza (SM) je autoimunitní onemocnění, které postihuje mozek, míchu a zrakový nerv. Zánět zrakového nervu (zánět zrakového nervu v oku) je běžným příznakem SM a obvykle je jedním z prvních příznaků SM, které lze zjistit pomocí OCT vyšetření. Osoby postižené zánětem zrakového nervu obvykle pociťují příznaky pouze na jednom oku. Mezi další oční příznaky spojené se SM patří nystagmus (rychlý, nekontrolovaný pohyb oka) a diplopie (dvojité vidění).
 • Reiterova choroba
  Reiterův syndrom (známý také jako reaktivní artritida) je typ zánětlivé artritidy, která postihuje klouby, oči a močovou trubici. Častým příznakem Reiterova syndromu je zánět očí, který se může vyskytovat ve formě konjunktivitidy a uveitidy (zánět střední vrstvy oka).

 

Diagnostika a detekce zánětu oka

 

Diagnostika zánětlivého onemocnění oka začíná očním vyšetřením. Standardní oční vyšetření obvykle zahrnuje:

 • test zrakové ostrosti - známý také jako test oční tabulky, který zjišťuje zrakovou ostrost, zda nedochází ke ztrátě zraku
 • test očního tlaku - měří tlak uvnitř oka
 • vyšetření na štěrbinové lampě - výkonný mikroskop sloužící k vyšetření přední plochy oka
 • vyšetření sítnice - k posouzení stavu sítnice mohou být použity specializované čočky, fotografie sítnice nebo OCT sken.


Může OCT sken odhalit zánět oka?

Skenování optickou koherentní tomografií (běžně označované jako OCT sken) nám pomáhá podrobněji vyšetřit zdraví vašich očí, protože nám umožňuje vidět, co se děje pod povrchem oka.

Vzhledem k tomu, že mnoho zánětlivých onemocnění oka postihuje sítnici nebo zrakový nerv, může OCT skenování pomoci vašemu optometristovi odhalit včasné příznaky těchto onemocnění dříve, než začnou ovlivňovat vaše vidění. To by mohlo umožnit dřívější odeslání a léčbu. Požádejte svého optometristu o doplnění běžného očního vyšetření o skenování OCT nebo navštivte naši stránku o skenování OCT, kde se dozvíte více.

 

Zánět oka a léčba zánětu oka

 

Léčba se liší v závislosti na zánětlivém stavu a příčinách. Nejběžnější způsoby léčby jsou uvedeny níže, ale může být nutná i další léčba:

 • Léčba základního autoimunitního onemocnění
 • Antibiotika, antihistaminika, antivirové nebo antimykotické oční kapky
 • Nesteroidní nebo steroidní protizánětlivé léky - kapky, perorální tablety, injekce, kapsle, nitrožilní injekce
 • Imunosupresiva - tyto léky zklidňují reakci imunitního systému na zánět v celém systému.

 

Zpět do obchodu