9 způsobů, jak zpomalit a více si užívat života

Je pravděpodobné, že vás těchto pět slov už někdy napadlo.
Ale když se věci zpomalí...
Možná jste dokonce přidali několik dalších slov na konec:
Ale když se věci zpomalí... Začnu s tou službou... Vezmu si tu dovolenou... Dokončím tu knihu...

Takové myšlenky poukazují na problém:

jste příliš zaneprázdněni. Jste příliš zaneprázdněni. A zpomalení v životě se bohužel neděje jen tak náhodou. K vyváženému životu se nelze dopracovat.

Je to proto, že život prostě neustále zrychluje a vy musíte jít stále rychleji, abyste nezůstali pozadu. Pokud si nedáte pozor, budete celý život spěchat od jedné věci k druhé v neustálém víru chaosu. Když jste tak zaneprázdněni, přicházíte o to nejlepší ze života.

spomalit 5 (4)

 OBSAH:

  • Důležitost zpomalení
  • Jak zpomalit
  • 9 praktických způsobů, jak zpomalit

 

Jak zpomalit a důležitost zpomalení

Proč je zpomalení tak důležité? Když žijete v neustálém závratném tempu, má to obrovský vliv na vaše duševní zdraví, fyzické zdraví, vztahy a produktivitu.

Když si však zpomalení uděláte jako prioritu, můžete:

  • Soustředit se na to, co je v životě opravdu důležité. Když žijete zaneprázdněný a roztěkaný život, ztrácíte ze zřetele lidi a věci, které jsou pro vás nejdůležitější. Zpomalení vám umožní stanovit si priority a držet se jich.
  • Zůstaňte zdraví - fyzicky i duševně. Přílišná zaneprázdněnost vede ke stresu a chronický stres vyčerpává vaše duševní i fyzické zdraví. Psychologové a lékaři tento nepotvrzený stav nazývají nemocí z uspěchanosti, což je forma úzkosti, kterou pohání neustálá snaha vtěsnat do našeho již tak nabitého rozvrhu ještě jednu věc. Ano, vyhněme se tomu.
  • Buďte produktivnější. Možná to zní obráceně, ale odpočinek je klíčem k produktivitě. Ne, opravdu. Když v práci spěcháte, je pravděpodobnější, že uděláte chyby, a to vás nutí vracet se a předělávat věci, které jste mohli udělat správně hned napoprvé. Pomalý postup a užívání si okamžiku vám umožní vložit do práce tu nejlepší energii a duševní soustředění.

Pointa je následující: Pokud nezpomalíte, o mnohé přijdete.

Jak zpomalit

Pojďme si říct, jak zpomalit a přestat se cítit stále tak přetížený. Nyní musíte vědět, že zpomalení vyžaduje velkou disciplínu. Musíte se rozhodnout jít proti tomu, co dělá zbytek světa. Ale stojí to za to - slibujeme.

 spomalit 5 (2)

Zde je několik praktických způsobů, jak zpomalit.

1. Věnujte pozornost tomu, co upoutá vaši pozornost.
Jedním z důvodů, proč ve zpomalování smrdíme, je to, že se snažíme rozdělit svou pozornost mezi milion věcí najednou. Myslíme si, že multitasking nám pomůže udělat více práce, ale ve skutečnosti nás jen stresuje a vyřazuje z provozu.

Jedním ze způsobů, jak to vyřešit, je věnovat nějaký čas tomu, kam směřuje vaše pozornost - na lidi, myšlenky a okolnosti, na které se nejvíce soustředíte. Pokud se vám nelíbí, co zjišťujete, možná je čas udělat nějaké změny.

2. Buďte přítomní.

Zní to jednoduše, že? Prostě buďte přítomní. Prostě buďte přítomni tam, kde jste. Ale kdyby to bylo snadné, nebránili bychom se tomu. V našem rušném životě, kdy se o naši pozornost uchází tolik věcí, je téměř nemožné soustředit se na to, co máme před sebou.

Proto byste měli věnovat čas tomu, abyste zjistili, co vám stojí v cestě a brání vám být přítomní. Když to uděláte, bude snazší hlídat si pozornost, abyste mohli žít přítomností.

 eptejte se tedy sami sebe: Zeptejte se: Co mi stojí v cestě? Co mi brání v přítomnosti? Udělejte si seznam a pak se zamyslete nad tím, jak věci, které se objeví, zahnat do kouta.

 spomalit 5 (3)

3. Odložte mobilní telefon.
Ano, je čas na rozhovor s mobilním telefonem. Pravdou je, že jsme závislí na svých telefonech a na dočasném návalu, který přináší pohled na ně. Pípání, oznámení, cinkání a malé červené tečky nás udržují v pocitu spěchu, protože je vždycky potřeba zkontrolovat ještě jednu věc.

Je to, jako bychom byli na příjmu každou minutu každého dne a celý svět se uchází o naši pozornost prostřednictvím zpráv, sociálních sítí, textových zpráv, e-mailů a oznámení aplikací.

Musíte přestat nechat svůj život řídit telefonem. Nedávejte mu moc krást váš čas, pozornost a klid. Musíte si kolem telefonu nastavit hranice, abyste ho mohli ovládat - ne naopak.

Možná je na čase odstranit z telefonu aplikace sociálních médií a účty mít pouze v počítači. Nebo možná potřebujete zamknout telefon do zásuvky nebo kontejneru, když přijdete z práce, dokud děti nepůjdou spát.

Podívejte se, drastická doba si žádá drastická opatření. Je čas vzít si svůj život zpět a přestat dovolit, aby vás telefon vlastnil. To je obrovský klíč ke zpomalení vaší mysli.

akcnibalicky

4. Soustřeďte se na lidi před vámi.

Když spěcháme životem, často odsouváme lidi na druhou kolej - ať už jde o přátele, rodinu, nebo třeba pokladní v obchodě. V důsledku toho nám unikají vztahy, a ty jsou nesmírně důležité.

Je třeba se zastavit, zpomalit, odložit svá zařízení (ano, to opravdu zdůrazňujeme), podívat se svým blízkým do očí a strávit s nimi kvalitní čas. Spojení, které v těchto chvílích vzniká, vám pomůže zpomalit a být v klidu.

5. Jezděte povolenou rychlostí.

Pokud chcete, aby se váš svět zpomalil, můžete dosáhnout určitého pokroku tím, že doslova zpomalíte své auto. Vážně, přestaňte předstírat, že jste řidič NASCAR nebo hrajete v nejnovějším díle Rychle a zběsile.

Přinuťte se jezdit omezenou rychlostí a zkušenost, že zpomalení na fyzické úrovni vám pomůže zpomalit psychicky a emocionálně.

spomalit 5 (5)

6. Přijměte svá omezení.

Máte někdy pocit, že je vaším úkolem zachránit svět? Už jste se někdy přihlásili a řekli ano něčemu, co jste ani nechtěli dělat, protože jste se báli, že když se neukážete, celá věc se rozpadne?

Všichni jsme to zažili. Ale tady je pravda: Svět se bude točit dál, když řeknete ne spěchu a místo toho si prostě zdřímnete. Ano, je to pravda.

Přijetí svých omezení vám umožní dát si prostor k oddechu, a ten potřebujete. Nejste králíček Energizer - jste lidská bytost.

7. Najděte si čas na zábavu.

Čím jsme starší, tím je těžší udělat si ze zábavy prioritu. Dokonce se můžeme cítit provinile, že se bavíme - jako by to byl luxus, který si nemůžeme dovolit. Nebo můžeme úplně zapomenout, jak se vůbec bavit.

 Je však třeba zpomalit a udělat si čas na zábavu, protože ta vám dobije baterky. Umožní vám smát se a navazovat kontakty s lidmi a vnese do vašeho hektického života tolik potřebnou radost.

 Co tedy rádi děláte? Může to být kurz zdobení dortů, cestování, trénink na závod nebo třeba hraní videoher. Ať už vám přináší radost cokoli, co vám připomíná, jaké to bylo být dítětem, udělejte si na to čas.

spomalit 5 (1)

8. Praktikujte ticho.

Většina z nás není v tichu příliš dobrá. Koneckonců žijeme ve světě plném hluku, kde každou vteřinu dne může vyplnit písnička, podcast nebo (bohužel) TikTok. Všechny tyto možnosti a rozptýlení často způsobují, že ztrácíme kontakt s okolním světem i sami se sebou.

Ale co kdybyste se mohli zastavit? Co kdybyste se dokázali na chvíli odladit od světa? Co kdybyste ho mohli nahradit tichem?

 Tady je jeden způsob, jak toho dosáhnout: Zkuste po dobu jednoho týdne trávit veškerý čas v autě v tichu. Žádné rádio, žádný podcast, žádná hudba. Určitě vám to pomůže zklidnit mysl a možná se dokonce rozhodnete, že se to stane trvalou součástí vašeho dojíždění.

Můžete se také rozhodnout, že si období ticha záměrně naplánujete doslova po celý týden. Ano - napište si do kalendáře "čas klidu" a ujistěte se, že ho dodržujete. Ať už se rozhodnete vyhradit si čas na ticho jakkoli, prostě to udělejte. Budete rádi, že jste to udělali. 

9. Veďte si deník.

Jedním z problémů přílišné zaneprázdněnosti je, že si neuděláme čas na přemýšlení. Nikdy se nezastavíme, abychom si zkontrolovali sami sebe, zamysleli se nad uplynulým dnem nebo se zamysleli nad tím, zda se nám vůbec líbí, jak trávíme všechen ten čas.

Nejlepším způsobem, jak se takové bezmyšlenkovitosti bránit, je psaní deníku. Je to úžasný způsob, jak zpomalit a spojit se sám se sebou. Pokud jste si někdy vedli pravidelný deník, víte, jak je cenný (a pokud jste z psaní deníku vypadli, teď je skvělý čas se k němu vrátit).

Zpět do obchodu