Dehydratace

Obsah:

 • Přehled
 • Příznaky
 • Rizikové faktory
 • Komplikace
 • Prevence

Přehled

K dehydrataci dochází, když spotřebujete nebo ztratíte více tekutin, než přijmete, a vaše tělo nemá dostatek vody a dalších tekutin k provádění svých běžných funkcí. Pokud ztracené tekutiny nenahradíte, dojde k dehydrataci.

Dehydratován může být kdokoli, ale tento stav je nebezpečný zejména pro malé děti a starší dospělé.

Nejčastější příčinou dehydratace u malých dětí je silný průjem a zvracení. Starší dospělí mají v těle přirozeně méně vody a mohou mít zdravotní potíže nebo užívat léky, které riziko dehydratace zvyšují.

To znamená, že u starších dospělých mohou vést k dehydrataci i lehká onemocnění, například infekce plic nebo močového měchýře.

K dehydrataci může dojít také u jakékoli věkové skupiny, pokud v horkém počasí nepijete dostatek vody - zejména pokud intenzivně cvičíte.

Mírnou až středně těžkou dehydrataci lze obvykle zvrátit pitím většího množství tekutin, ale těžká dehydratace vyžaduje okamžité lékařské ošetření.

 

 

Příznaky dehydratace

Žízeň není vždy spolehlivým včasným indikátorem potřeby vody v těle. Mnoho lidí, zejména starších, pociťuje žízeň až ve chvíli, kdy jsou již dehydratovaní. Proto je důležité zvýšit příjem vody v horkém počasí nebo při nemoci.

Příznaky a symptomy dehydratace se mohou lišit také podle věku.

 • Kojenec nebo malé dítě
  Sucho v ústech a na jazyku
  Žádné slzy při pláči
  Žádné mokré pleny po dobu tří hodin
  Opuchlé oči, tváře
  Vpadlé měkké místo v horní části lebky
  Bezstarostnost nebo podrážděnost
 • Dospělý
  Extrémní žízeň
  Méně časté močení
  Tmavé zbarvení moči
  Únava
  Závratě
  Zmatenost

Mezi další příčiny dehydratace patří:

 • Průjem, zvracení. Těžký akutní průjem, tj. průjem, který přichází náhle a prudce, může v krátké době způsobit obrovskou ztrátu vody a elektrolytů. Pokud se k průjmu přidá i zvracení, ztrácíte ještě více tekutin a minerálů.
 • Horečka. Obecně platí, že čím vyšší je horečka, tím více můžete být dehydratovaní. Problém se zhoršuje, pokud máte kromě průjmu a zvracení i horečku.
 • Nadměrné pocení. Když se potíte, ztrácíte vodu. Pokud vykonáváte intenzivní činnost a nedoplňujete během ní tekutiny, můžete být dehydratovaní. Horké a vlhké počasí zvyšuje množství potu a množství tekutin, které ztrácíte.
 • Zvýšené močení. To může být způsobeno nediagnostikovanou nebo nekontrolovanou cukrovkou. K dehydrataci mohou vést také některé léky, například diuretika a některé léky na krevní tlak, obvykle proto, že způsobují, že více močíte.

 

 

Rizikové faktory dehydratace

Dehydratován může být každý, ale někteří lidé jsou ohroženi více:

 • Kojenci a děti. Kojenci a děti, u nichž je největší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne silný průjem a zvracení, jsou k dehydrataci obzvláště náchylní. Protože mají větší poměr povrchu k objemu, ztrácejí také více tekutin při vysokých horečkách nebo popáleninách. Malé děti často nedokážou poznat, že mají žízeň, ani se nedokážou samy napít.
 • Starší dospělí. S přibývajícím věkem se zásoby tekutin v těle snižují, schopnost šetřit vodou klesá a pocit žízně se stává méně akutním. K těmto problémům se přidávají chronická onemocnění, jako je cukrovka a demence, a užívání některých léků. Starší lidé mohou mít také pohybové problémy, které omezují jejich schopnost získat vodu.
 • Lidé s chronickými onemocněními. Nekontrolovaná nebo neléčená cukrovka vás vystavuje vysokému riziku dehydratace. Riziko zvyšují také onemocnění ledvin a léky, které zvyšují močení. Dokonce i nachlazení nebo bolest v krku vás činí náchylnějšími k dehydrataci, protože je méně pravděpodobné, že budete chtít jíst nebo pít, když jste nemocní.
 • Lidé, kteří pracují nebo cvičí venku. Když je horko a vlhko, zvyšuje se riziko dehydratace a onemocnění z horka. Je to proto, že když je vzduch vlhký, pot se nemůže odpařovat a ochlazovat tak rychle jako za normálních okolností, a to může vést ke zvýšení tělesné teploty a potřebě většího množství tekutin.

Komplikace dehydratace

Dehydratace může vést k závažným komplikacím, mezi které patří např:

 • zranění způsobená horkem. Pokud při intenzivním cvičení a silném pocení nepijete dostatek tekutin, můžete utrpět úraz z horka, jehož závažnost se může pohybovat od mírných křečí z horka až po vyčerpání z horka nebo potenciálně život ohrožující úpal.
 • Problémy s močovými cestami a ledvinami. Dlouhodobé nebo opakované záchvaty dehydratace mohou způsobit infekce močových cest, ledvinové kameny a dokonce selhání ledvin.
 • Záchvaty. Elektrolyty - například draslík a sodík - pomáhají přenášet elektrické signály z buňky do buňky. Pokud jsou elektrolyty v nerovnováze, může dojít ke zmatení normálních elektrických zpráv, což může vést k mimovolním svalovým stahům a někdy i ke ztrátě vědomí.
 • Šok z nízkého objemu krve (hypovolemický šok). Jedná se o jednu z nejzávažnějších a někdy život ohrožujících komplikací dehydratace. Nastává, když nízký objem krve způsobí pokles krevního tlaku a snížení množství kyslíku v těle.

akcnibalicky

Prevence dehydratace

Chcete-li dehydrataci předcházet, pijte hodně tekutin a jezte potraviny s vysokým obsahem vody, jako je ovoce a zelenina. Nechte se vést žízní, což je pro většinu zdravých lidí přiměřené denní vodítko.

Lidé mohou potřebovat přijímat více tekutin, pokud se u nich vyskytují stavy jako např.

 • Zvracení nebo průjem. Pokud vaše dítě zvrací nebo má průjem, nasaďte při prvních příznacích nemoci další vodu nebo perorální rehydratační roztok. Nečekejte, až dojde k dehydrataci.
 • Namáhavé cvičení. Obecně je nejlepší začít s hydratací den před namáhavým cvičením. Produkce velkého množství čiré, zředěné moči je dobrým ukazatelem toho, že jste dobře hydratováni. Během aktivity doplňujte tekutiny v pravidelných intervalech a po jejím skončení pokračujte v pití vody nebo jiných tekutin.
 • Horké nebo chladné počasí. V horkém nebo vlhkém počasí musíte pít vodu navíc, abyste snížili tělesnou teplotu a nahradili to, co ztratíte pocením. V chladném počasí můžete také potřebovat vodu navíc, abyste bojovali proti ztrátě vlhkosti ze suchého vzduchu, zejména ve vyšších nadmořských výškách.
 • Onemocnění. Starší lidé se nejčastěji dehydratují při lehčích onemocněních - například při chřipce, bronchitidě nebo infekci močového měchýře. Když se necítíte dobře, nezapomeňte pít další tekutiny.

 

Zpět do obchodu