Co jsou kolagenové peptidy?

Obsah:

 • POTENCIÁLNÍ PŘÍNOSY KOLAGENNÍCH PEPTIDŮ
 • VEDLEJŠÍ ÚČINKY KOLAGENNÍCH PEPTIDŮ
 • KDY OČEKÁVAT VÝSLEDKY KOLAGENOVÝCH PEPTIDŮ

Možná jste slyšeli o lidech, kteří užívají kolagenové doplňky stravy. Ale co přesně jsou kolagenové peptidy? Jsou to malé, snadno stravitelné kousky kolagenu, přirozeně se vyskytující bílkoviny, která se nachází u lidí a zvířat. Mimo jiné se nachází v kůži, chrupavkách a kostech. Suplementace kolagenem může pomoci řešit přirozený pokles produkce kolagenu v těle s přibývajícím věkem.

Potraviny, jako jsou ryby, hovězí maso, kuřecí kůže a vepřová kůže, jsou dobrými přírodními zdroji kolagenu. Tělo ho získává rozkladem potravin na aminokyseliny a peptidy. Protože jsou však kolagenové peptidové doplňky stravy již rozložené, vědci se domnívají, že je tělo může snadněji vstřebat.

 

1. POTENCIÁLNÍ PŘÍNOSY KOLAGENNÍCH PEPTIDŮVýzkum přínosů kolagenních peptidů stále probíhá. Mnoho odborníků na zdraví se však domnívá, že užívání kolagenových doplňků může být prospěšné v několika ohledech:

 

 

 • Lepší zdraví a vzhled pokožky. Kolagen hraje důležitou roli při hydrataci a pružnosti pokožky. Předpokládá se, že užívání doplňku stravy s kolagenními peptidy může zpomalit stárnutí pokožky, včetně podpory tvorby dalších životně důležitých bílkovin, jako je fibrillin a elastin.
 • Snížení úbytku kostní hmoty. Kosti jsou tvořeny především kolagenem. Úbytek kostní hmoty s věkem může vést k onemocněním, jako je osteoporóza, a k vyššímu riziku zlomenin. Doplňky stravy mohou zpomalit odbourávání kostí.
 • Zvýšení svalové hmoty. Výzkum naznačuje, že užívání kolagenních peptidů může pomoci kompenzovat přirozený úbytek svalové hmoty, ke kterému dochází s věkem, včetně stimulace růstu svalů po tréninku a podpory přirozené produkce bílkovin, jako je kreatin.
 • Snížení bolesti kloubů. Kolagen je nezbytný pro udržení chrupavky, což je pevná a pružná tkáň, která poskytuje kloubům tlumení. Chrupavka se časem rozpadá, což vede k bolestivým stavům, jako je osteoartróza. Suplementace kolagenními peptidy může tento proces zpomalit.
 • Zlepšení zdraví srdce. Kolagen dodává tepnám pružnost a ohebnost. Užívání kolagenového doplňku jim může pomoci zůstat poddajné a odolávat zužování.
 • Zdravé a pružné cévy snižují zátěž srdce a s ní spojené riziko infarktu nebo mrtvice.
  Existují i další potenciální výhody užívání kolagenních peptidů v prášku, i když je vědci studovali méně podrobně. Patří mezi ně zlepšení zdraví mozku a střev, zdravější vlasy a nehty, zvýšení metabolismu a snížení hmotnosti.

 

 

2. VEDLEJŠÍ ÚČINKY KOLAGENNÍCH PEPTIDŮ

Studie prokázaly, že kolagenní peptidy jsou obecně bezpečné a dobře snášené. Někteří lidé po užívání kolagenového doplňku pociťují pálení žáhy nebo nepříjemný pocit plnosti.
Doplňky stravy se také vyrábějí z běžných potravinových alergenů - například z vajec a korýšů. V důsledku toho je důležité číst etikety kolagenových výrobků, pokud máte potravinové alergie.

 

3. KDY OČEKÁVAT VÝSLEDKY OD KOLAGENNÍCH PEPTIDŮ

Stejně jako u většiny doplňkových režimů trvá nějakou dobu, než se dostaví znatelné zlepšení. Výzkumníci ve studiích obvykle očekávají výsledky až po osmi týdnech. Pokud se tedy rozhodnete doplněk užívat, je nezbytná trpělivost.
Mějte na paměti, že pro syntézu kolagenu je zásadní vitamin C. Svému tělu můžete pomoci vytvářet vlastní kolagen konzumací kvalitních zdrojů vitaminu C, jako jsou citrusové plody, papriky a brokolice.

 

Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy je nejlepší poradit se s odborníkem v dané oblasti. Může s vámi probrat výhody a možná rizika.

Zpět do obchodu