Zánět močových cest - 6 domácích pomocníků při zánětu

Abyste odvrátili infekce močových cest, můžete vyzkoušet několik domácích prostředků - od hydratace až po užívání brusinkových doplňků.
Stručný přehled nejlepších domácích pomocníků při zánětu močových cest.

V tomto článku se dozvíme:


1. Více tekutin
2. Vitamín C
3. Brusinkový džus a brusinkové doplňky stravy
4. Probiotika
5. Zdravá hygiena
6. D-manóza

 

Co je to zánět močových cest?

 

Záněty močových cest jsou velmi časté. K zánětu dochází, když se bakterie, obvykle z kůže nebo konečníku, dostanou do močové trubice. Infekci můžete dostat podél kterékoli části močových cest, ale nejčastější jsou infekce močového měchýře.

Ačkoli infekce močových cest mohou postihnout kohokoli, ženy jsou k nim náchylnější. Je to proto, že ženská močová trubice, která odvádí moč z močového měchýře, je kratší než močová trubice u mužů.

Díky kratší vzdálenosti se bakterie snáze dostanou do močového měchýře. Svou roli hraje také blízkost močové trubice k pochvě a konečníku, které jsou zdrojem bakterií.

Mezi další rizikové faktory vzniku infekce močových cest patří:

 • infekce močových cest v anamnéze
 • sexuální aktivita
 • nedostatečná hygiena
 • věk, přičemž náchylnější jsou děti a starší dospělí
 • těhotenství
 • změny vaginálních bakterií, které mohou být způsobeny spermicidy a menopauzou.
 • strukturální problémy močových cest, jako je zvětšená prostata.
 • zavedený katétr
 • některé zdravotní potíže, jako je cukrovka

Mezi běžné příznaky zánětu močových cest patří:

 • pocit pálení při močení
 • časté močení
 • zakalená nebo tmavá moč
 • moč se silným zápachem
 • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře
 • pánevní bolest


Bakterie jsou příčinou téměř 95 %Zdroj infekce močových cest, ale infekci mohou způsobit i plísně.

Přestože se infekce močových cest obvykle léčí antibiotiky, existuje několik přírodních způsobů, které pomáhají infekce zvládat a snižují riziko jejich opakování.

Tento článek obsahuje přehled šesti domácích prostředků, které můžete použít k léčbě infekce močových cest.

 

1. Zánět močových cest - pijte hodně tekutin

 

Dehydratace je spojena se zvýšeným rizikem infekce močových cest.

Pravidelné močení totiž může pomoci odplavit bakterie z močových cest a zabránit infekci. Když jste dehydratovaní, nemočíte tak často, což může vytvářet živnou půdu pro bakterie.

 

Abyste zůstali hydratovaní a uspokojili svou potřebu tekutin, je nejlepší pít vodu během celého dne a kdykoli máte žízeň.
Pití dostatečného množství tekutin může snížit riziko vzniku infekce močových cest, protože budete více močit, což pomáhá odstraňovat bakterie z močových cest.

zanet mocovych cest

 

 

2. Zvyšte příjem vitaminu C - když máte zánět močových cest

 

Některé důkazy naznačují, že zvýšení příjmu vitaminu C by mohlo chránit před zánětem močových cest.

Předpokládá se, že vitamin C působí tak, že zvyšuje kyselost moči, čímž ničí bakterie způsobující infekci.

Navzdory studiím o účinku vitaminu C je zapotřebí dalšího výzkumu, který by prokázal účinnost vitaminu C při snižování rizika zánětu močových cest. Kromě toho existují rozporuplné názory na to, zda vitamin C skutečně dokáže změnit kyselost moči natolik, aby zničil bakterie.

Pokud potřebujete pomoci s příjmem dostatečného množství vitaminu C, můžete vyzkoušet produkty, jako jsou žvýkací bonbony, spreje nebo tablety k ústnímu podání.

Stále se však doporučuje jíst potraviny bohaté na vitamin C. Ovoce a zelenina mají obzvláště vysoký obsah vitaminu C a jsou dobrým způsobem, jak zvýšit jeho příjem. Červená paprika, pomeranče, grapefruity a kiwi obsahují celou doporučenou denní dávku vitaminu C v jedné porci.

Nakonec mějte na paměti, že pokud již pokrýváte potřebu vitaminu C pouze stravou, není jasné, zda je užívání dalšího vitaminu C prostřednictvím doplňků prospěšné.

 

3. Při Zánětu močových cest používejte brusinkovou šťávu nebo brusinkové doplňky stravy

 

Pití neslazené brusinkové šťávy je jedním z nejznámějších přírodních prostředků proti infekci močových cest. Pokud vám pití neslazené brusinkové šťávy nevyhovuje, můžete ji užívat také ve formě kapslí nebo prášku.

zanet močovych cest

Infekce močových cest

Někteří odborníci se domnívají, že brusinky mají vlastnosti, které mohou zabránit ulpívání bakterií v močových cestách, což pomáhá při prevenci zánětu močových cest.

 

 

Závěrem je třeba poznamenat, že všechny možné výhody tohoto domácího prostředku se vztahují pouze na neslazenou brusinkovou šťávu (nebo brusinkové kapsle), nikoli na slazené druhy šťáv. Brusinková šťáva s přidanými cukry při léčbě aktivní infekce močových cest nepomůže.

zanet mocovych cest 1

 

4. Zánět močových cest - užívejte probiotika

 

Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které se konzumují prostřednictvím potravin nebo doplňků stravy. Mohou podpořit zdravou rovnováhu bakterií ve střevech.

Probiotika jsou k dispozici ve formě doplňků stravy nebo je najdete ve fermentovaných potravinách, jako je kefír, kimči, kombucha a probiotický jogurt.

Konzumace probiotik je spojována s mnoha věcmi, od zlepšení zdraví trávicího traktu až po zlepšení imunitních funkcí.

Některé studie prokázaly, že některá probiotika mohou snížit riziko vzniku infekce močových cest. Tyto studie zahrnovaly užívání perorálně a vaginálně podávaných probiotik a také různých probiotických kmenů.

Antibiotika, která jsou hlavní obrannou linií proti zánětům močových cest, mohou způsobit poruchy v hladině střevních bakterií. Probiotika mohou být prospěšná při obnově střevních bakterií po léčbě antibiotiky.

Studie prokázaly, že probiotika mohou zvýšit hladinu dobrých střevních bakterií a snížit vedlejší účinky spojené s užíváním antibiotik.

Přesto mějte na paměti, že probiotika nemusí být vhodná pro každého. O tom, zda jsou pro vás probiotika vhodná a které kmeny užívat, se vždy poraďte se zdravotníkem.

 

5. Dodržujte zdravé hygienické návyky jako prevenci zánětu močových cest

 

Prevence infekce močových cest začíná praktikováním několika správných koupelnových a hygienických návyků.

Zaprvé je důležité nezadržovat moč příliš dlouho. To může vést k nahromadění bakterií, což má za následek infekci.

Močení po sexu je již dlouho spojováno se snížením rizika infekce močových cest tím, že zabraňuje šíření bakterií, a doporučují ho zdravotnické orgány včetně organizace Planned Parenthood.

Osoby se sklonem k infekcím močových cest by se navíc měly vyvarovat používání spermicidů, protože jsou spojovány se zvýšeným výskytem infekcí močových cest.

A konečně, při použití toalety ( zejména u žen) se ujistěte, že se utíráte zepředu dozadu. Utírání zezadu dopředu může šířit bakterie do močových cest a je spojeno se zvýšeným rizikem infekcí močových cest.

 

6. Přidejte do svého jídelníčku D-manózu

 

D-manóza je druh cukru, který se nachází v brusinkách a jiném ovoci. Stejně jako ostatní domácí prostředky na našem seznamu může zabránit tomu, aby se v močových cestách uchytily škodlivé bakterie.

Některé studie naznačují, že je účinná při léčbě infekce močových cest a prevenci jejího opakování. Nejméně tři studie prokázaly, že D-manóza je účinná nejen jako prevence zánětu močových cest, ale také jako léčba aktivní infekce močových cest.

Výzkum toho, jak dobře D-manóza pomáhá lidem s opakovanými záněty, je zatím v počátečním stadiu, ale dosavadní výsledky jsou slibné.

D-manózu můžete do svého jídelníčku přidat zvýšením příjmu borůvek, brusinek, jablek, broskví a pomerančů. Dalšími zdroji D-manózy jsou brokolice a zelené fazolky.

Můžete také zvážit přidání doplňku stravy s D-manózou.

 

Další tipy pro zvládání zánětu močových cest

 

Zde je několik způsobů, jak můžete zvládat příznaky infekcí močových cest, které mohou také pomoci zabránit jejich opakování:

 

 • Zůstaňte dobře hydratovaní.
 • Vyhýbejte se potravinám a nápojům, které mohou dráždit močový měchýř, jako je káva, nealkoholické nápoje a citrusové plody, nebo je omezte.
 • Vyvarujte se příliš dlouhého zadržování moči.
 • Používejte nahřívací polštářek nebo láhev s horkou vodou, abyste minimalizovali nepříjemné pocity v močovém měchýři.
 • Zeptejte se svého lékaře na léky proti bolesti na předpis nebo volně prodejné.
 • Užívejte všechna antibiotika podle pokynů svého lékaře.
 • Kdy si o zánětu močových cest promluvit s lékařem
 • Pokud máte příznaky infekce močových cest, je důležité promluvit si s lékařem. Přestože mohou pomoci přírodní prostředky, zdravotník může diagnostikovat infekci močových cest a předepsat antibiotika k léčbě infekce.


Pokud se infekce močových cest neléčí, hrozí vážné komplikace, včetně rozšíření na ledviny. Neignorujte příznaky závažné infekce.

 

Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, kontaktujte zdravotnického pracovníka:

 • horečka vyšší než 39,4 °C
 • třesavka
 • zimnice
 • nevolnost
 • zvracení
 • krev v moči

zanet mocovych cest 2

Zpět do obchodu