Meniskus - příčiny poškození, příznaky a léčba

Obsah:

 • Přehled
 • Příznaky
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Komplikace
 • Léčba natržení menisku
 • Léky na trhliny menisku
 • Fyzioterapie při natržení menisku
 • Chirurgická léčba natržení menisku

 

 

Přehled

 

Natržený meniskus je jedním z nejčastějších poranění kolene. K natržení menisku může vést jakákoli činnost, při které dochází k silovému zkroucení nebo rotaci kolene, zejména při jeho plném zatížení.

Každé koleno má dva kusy chrupavky ve tvaru písmene C, které fungují jako polštář mezi holenní a stehenní kostí. Natržený meniskus způsobuje bolest, otok a ztuhlost. Můžete také pociťovat blokádu pohybu kolene a mít problémy s jeho plným natažením.

Přetržený meniskus
Meniskus je kus tvrdé, gumovité chrupavky ve tvaru písmene C, která působí jako tlumič nárazů mezi holenní a stehenní kostí. Může se natrhnout, pokud si náhle podvrtnete koleno a zároveň ho zatížíte.
Konzervativní léčba - jako je odpočinek, ledování a léky - někdy stačí k tomu, aby zmírnila bolest natrženého menisku a umožnila zranění, aby se samo zahojilo. V jiných případech však natržený meniskus vyžaduje operaci.

 

meniskus 1

Příznaky natrženého menisku 

 

Pokud jste si natrhli meniskus, může trvat 24 hodin i déle, než se začne projevovat bolest a otok, zejména pokud je trhlina malá. V koleni se mohou objevit následující příznaky a symptomy:

 

 • Pocit praskání
 • Otok nebo ztuhlost
 • Bolest, zejména při kroucení nebo otáčení kolene.
 • Potíže s úplným narovnáním kolena
 • Pocit, jako by bylo koleno zablokované, když se s ním snažíte pohnout
 • Pocit, že se koleno prohýbá

 

 

Natržený meniskus příčiny

 

Natržený meniskus může být důsledkem jakékoli činnosti, která způsobuje násilné zkroucení nebo rotaci kolena, například agresivního otáčení nebo náhlého zastavení a otočení. I klečení, hluboký dřep nebo zvedání něčeho těžkého může někdy vést k natržení menisku.

 

U starších dospělých mohou k natržení menisku přispět degenerativní změny v kolenním kloubu při malém nebo žádném úrazu.

 

Rizikové faktory poškodení menisku

 

 

Provádění činností, které zahrnují agresivní kroucení a otáčení kolene, vás vystavuje riziku natržení menisku. Riziko je obzvláště vysoké u sportovců - zejména u těch, kteří se věnují kontaktním sportům, jako je fotbal, nebo činnostem, při nichž dochází k otáčení, jako je tenis nebo basketbal.

 

Opotřebení kolen zvyšuje riziko natržení menisku s věkem. Stejně tak obezita.

 

Natržený meniskus komplikace

 

Natržený meniskus může vést k pocitu, že koleno vypovědělo službu, k nemožnosti hýbat kolenem jako obvykle nebo k přetrvávající bolesti kolene. U poškozeného kolene se může s větší pravděpodobností vyvinout osteoartróza.

 

 

Natržený meniskus léčba 

 

 

Pokud máte příznaky natržení menisku, pravděpodobně se nezhojí sám a budete potřebovat nějakou formu léčby. Při tomto typu zranění budete muset obvykle navštívit pohotovost, kde vás vyšetří a pořídí rentgenové snímky kolena. Poté můžete být odesláni na kliniku pro akutní poranění kolene, která zorganizuje všechna potřebná vyšetření a léčbu.

 

Léčba, kterou vám nabídnou, bude záviset na tom, kde přesně se natržený meniskus nachází, jak je velký, jak vážné je vaše zranění a na vašem věku. Počáteční léčba bude spočívat v tlumení bolesti a otoku pomocí svépomocných opatření POLICE a HARM (viz výše). Další léčba natrženého menisku zahrnuje fyzioterapii, léky a operaci.

 

Při léčbě můžete navštívit fyzioterapeuta nebo ortopeda (lékaře, který se specializuje na operace kostí).

 

 coloxio

 

Léky na natržení menisku

 

Můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen, které pomáhají zmírnit bolest způsobenou natržením menisku. Pokud je vaše bolest opravdu silná, může vám lékař předepsat silnější léky proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, mohou kromě zmírnění bolesti pomoci zmírnit zánět a otok. Vždy si přečtěte informace pro pacienty, které jsou součástí vašeho léku, a v případě jakýchkoli dotazů se obraťte na lékárníka nebo praktického lékaře s žádostí o radu.

Fyzioterapie při natržení menisku

Váš fyzioterapeut důkladně zhodnotí vaše koleno a poté naplánuje individuální program rehabilitačních cvičení. Ty budou navrženy tak, aby pomohly postupně posílit vaše koleno a svaly nohy. To by mělo pomoci vašemu kolenu získat zpět plný rozsah pohybu i sílu a stabilitu. Ujistěte se, že cvičení provádíte, protože je to důležitá součást vaší rekonvalescence po natržení menisku.

Operace natrženého menisku

Pokud máte velkou trhlinu menisku nebo jste se snažili o fyzioterapii sami po dobu nejméně tří měsíců a nepomohla vám, možná budete muset podstoupit operaci k jejímu odstranění. Operace může zahrnovat buď opravu natrženého menisku, nebo odstranění poškozené části menisku. Chirurg obvykle provede operaci během artroskopie kolene, což je typ operace klíčovou dírkou. Po operaci budete muset podstoupit fyzioterapii, aby se vaše koleno vrátilo do normálního stavu a fungovalo tak, jak má.

Zeptejte se svého lékaře na výhody a nevýhody operace a na to, jak by vám mohla pomoci.

Zpět do obchodu