Serotonin

 


Serotonin je chemická látka, která přenáší zprávy mezi nervovými buňkami v mozku a v celém těle. Serotonin hraje klíčovou roli v takových tělesných funkcích, jako je nálada, spánek, trávení, nevolnost, hojení ran, zdraví kostí, srážení krve a sexuální touha. Příliš nízká nebo příliš vysoká hladina serotoninu může způsobit fyzické i psychické zdravotní problémy.

Co je serotonin?

 

Serotonin, známý také jako 5-hydroxytryptamin (5-HT), je monoaminový neurotransmiter. Působí také jako hormon.

 

Jako neurotransmiter přenáší serotonin zprávy mezi nervovými buňkami v mozku (centrální nervový systém) a v celém těle (periferní nervový systém). Tyto chemické zprávy říkají vašemu tělu, jak má pracovat.

 

Serotonin hraje ve vašem těle několik rolí, mimo jiné ovlivňuje učení, paměť, štěstí a také reguluje tělesnou teplotu, spánek, sexuální chování a hlad. Předpokládá se, že nedostatek dostatečného množství serotoninu hraje roli při depresi, úzkosti, mánii a dalších zdravotních stavech.

 

Většina serotoninu, který se nachází ve vašem těle, se nachází ve střevech. Přibližně 90 % serotoninu se nachází v buňkách vystýlajících trávicí trakt. Je uvolňován do krevního oběhu a vstřebáván krevními destičkami. Pouze asi 10 % je produkováno ve vašem mozku.

 

Serotonin se vyrábí z esenciální aminokyseliny tryptofanu. Esenciální aminokyselina znamená, že si ji vaše tělo nedokáže vyrobit samo. Musí být získávána z potravin, které jíte.

 

serotonin

 

Co dělá serotonin v mém těle?

 

Serotonin hraje roli v mnoha funkcích vašeho těla:

 

 • Nálada: Serotonin v mozku reguluje vaši náladu. Často se nazývá přirozenou chemickou látkou vašeho těla, která vám pomáhá "cítit se dobře". Když je serotonin v normální hladině, cítíte se soustředěnější, emocionálně stabilnější, šťastnější a klidnější. Nízká hladina serotoninu je spojována s depresí. Mnoho léků používaných k léčbě úzkosti, deprese a dalších poruch nálady se často zaměřuje na způsoby, jak zvýšit hladinu serotoninu v mozku.
 • Trávení: Většina serotoninu v těle se nachází v trávicím traktu, kde pomáhá řídit funkci střev a hraje roli při ochraně střev. Vaše střeva mohou zvýšit uvolňování serotoninu, aby urychlila trávení a zbavila vaše tělo dráždivých potravin nebo toxických produktů. Serotonin se také podílí na snižování vaší chuti k jídlu.
 • Nevolnost: Nevolnost je vyvolána, když se serotonin uvolňuje do střeva rychleji, než může být stráven. Mozek přijme chemickou zprávu, kterou vnímáte jako nevolnost. Mnoho léků používaných ke snížení pocitu nevolnosti a zvracení se zaměřuje na specifické serotoninové receptory ve vašem mozku.
 • Spánek: Serotonin spolu s dalším neurotransmiterem dopaminem hraje roli v kvalitě vašeho spánku (jak dobře a dlouho spíte). Váš mozek potřebuje serotonin také k tvorbě melatoninu, hormonu, který reguluje cyklus spánku a bdění.
 • Hojení ran: Serotonin se uvolňuje z krevních destiček a pomáhá hojit rány. Způsobuje také zúžení nejmenších krevních cév, arteriol, což zpomaluje průtok krve a napomáhá tvorbě sraženin. To je důležitý proces při hojení ran.
 • Zdraví kostí: Hladina serotoninu může hrát roli v hustotě vašich kostí. Vysoká hladina serotoninu ve střevech může hrát roli při oslabování kostí, což může vést ke zlomeninám (frakturám) a osteoporóze.
 • Sexuální zdraví: Serotonin se také podílí - spolu s neurotransmiterem dopaminem - na vaší touze po sexu.


Jaké problémy jsou spojeny s nízkou hladinou serotoninu?

 

Nízká hladina serotoninu může být spojena s mnoha zdravotními potížemi, včetně:

 

 • Deprese a další problémy s náladou.
 • Úzkost.
 • Problémy se spánkem.
 • Trávicí problémy.
 • Sebevražedné chování.
 • Obsedantně-kompulzivní porucha.
 • Posttraumatická stresová porucha.
 • Panické poruchy.
 • Schizofrenie.
 • Fobie.


Vědci se o úloze serotoninu v těle a při onemocnění musí ještě hodně učit.

 

Co může způsobit nízkou hladinu serotoninu?

 

Nízká hladina serotoninu má obvykle více než jednu příčinu. Technicky vzato je hladina serotoninu nízká, protože:

 

Vaše tělo neprodukuje dostatek serotoninu.


Vaše tělo nevyužívá serotonin efektivně. K tomu může dojít, pokud nemáte dostatek serotoninových receptorů nebo pokud receptory nefungují tak, jak by měly.


Co mohu udělat pro zvýšení hladiny serotoninu?

 

Mezi způsoby, jak zvýšit hladinu serotoninu, patří např:

 

 • Jíst více potravin obsahujících tryptofan.
 • Více slunečního světla.
 • Užívání některých doplňků stravy.
 • Více pohybu a snížení hladiny stresu.


Potraviny pro zvýšení hladiny serotoninu

 

Mnoho potravin přirozeně obsahuje tryptofan, aminokyselinu, ze které se tvoří serotonin. Hladinu serotoninu můžete zkusit zvýšit konzumací potravin obsahujících tryptofan, např:

 

 • Losos.
 • Vejce.
 • Sýry.
 • Krůtí maso.
 • Tofu.
 • Ananas.
 • Ořechy, oves a semínka.


Konzumace potravin s vysokým obsahem tryptofanu nemusí nutně sama o sobě zvýšit hladinu serotoninu. Je to složitý proces. Vaše tělo potřebuje sacharidy k uvolňování inzulínu, který je nutný k absorpci aminokyselin. Pak i když se tryptofan dostane do krve, musí soutěžit s jinými aminokyselinami, aby se vstřebal do mozku. Vědci stále zkoumají, jak konzumace potravin obsahujících tryptofan případně zvyšuje hladinu serotoninu.

 akcnibalicky

Sluneční světlo

 

Nedostatečné vystavování se slunečnímu světlu může u některých lidí vést k poruše nálady způsobené sezónní afektivní poruchou. Snažte se každý den 10 až 15 minut vystavovat slunečnímu záření, abyste zvýšili nejen hladinu serotoninu, ale také hladinu vitaminu D. Pokud žijete v oblasti, kde se vám nedostává přirozeného slunečního světla, zvažte použití světelné terapie, abyste získali potřebné denní sluneční světlo.

 

Doplňky stravy

 

Hladinu serotoninu zvyšuje také několik potravinových a bylinných doplňků. Patří mezi ně např:

 

 • Doplněk stravy: Tryptofan, probiotika 
 • Bylinné doplňky: K nim mohou patřit ženšen, třezalka tečkovaná, routa syrská a muškátový oříšek.


Cvičení

 

Je známo, že pravidelné cvičení zvyšuje hladinu serotoninu. Třicet minut aerobního cvičení pětkrát týdně plus dvě silová cvičení týdně mohou zlepšit poruchy nálady a zdraví srdce.

 

serotonin 3

 

Jaké léky zvyšují hladinu serotoninu?

 

Serotonin nebo serotoninové receptory jsou častým cílem farmaceutického průmyslu, protože serotonin ovlivňuje mnoho zdravotních stavů. Mezi nejběžnější léky, které zvyšují hladinu serotoninu, patří následující.

 

Několik různých tříd antidepresiv blokuje zpětné vstřebávání a recyklaci serotoninu, což umožňuje, aby ho v mozku zůstalo více. Léky, které takto působí, jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (například paroxetin [Paxil®]), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (například venlafaxin [Effexor®]) a tricyklická antidepresiva (například amitriptylin [Elavil®]). Další typ antidepresiv, inhibitory monoaminooxidázy (například fenelzin [Nardil®]), blokuje enzym, který rozkládá serotonin.

 

Serotonin zvyšuje i mnoho dalších léků, které se užívají při mnoha zdravotních potížích. Mezi tyto léky patří například skupina triptanů proti bolesti hlavy, opioidní léky proti bolesti, léky proti kašli obsahující dextrometorfan a léky proti nevolnosti.

 

Jaké problémy jsou spojeny s vysokou hladinou serotoninu?

 

Serotoninový syndrom je stav, ke kterému dochází při příliš zvýšené hladině serotoninu. Obvykle k němu dochází, pokud zvýšíte dávku léku, o kterém je známo, že zvyšuje hladinu serotoninu, nebo užijete jiný lék, o kterém je známo, že zvyšuje hladinu serotoninu.

 

Mezi mírné příznaky patří třes, silné pocení, zmatenost, neklid, vysoký krevní tlak, svalové záškuby a průjem. Mezi závažné příznaky patří vysoká horečka, křeče, mdloby a abnormální srdeční tep.

 

Serotoninový syndrom může být smrtelný, pokud je závažný a není včas zachycen a rychle léčen.

 


Jaký je rozdíl mezi dopaminem a serotoninem?

 

Dopamin i serotonin jsou neurotransmitery. To znamená, že jsou chemickými přenašeči zpráv mezi nervovými buňkami v mozku a také do a z jiných oblastí vašeho těla. Oba jsou také považovány za "hormony štěstí", protože oba hrají roli v pozitivní náladě a emocích. Serotonin je spojován se štěstím, soustředěním a klidem. Dopamin je spojován s odměnami a motivací. Dopamin a serotonin se také společně podílejí na některých duševních stavech, včetně deprese a poruch nálady.

 

Dopamin a serotonin mají také některé odlišné funkce. Dopamin řídí pohyby těla a koordinaci. Serotonin pomáhá regulovat trávicí funkce včetně funkce střev a chuti k jídlu. Dopamin vyvolává pocit hladu, zatímco serotonin tento pocit potlačuje. Dopamin je uložen převážně v mozku, zatímco serotonin se nachází převážně ve střevech.

 

Někdy tyto neurotransmitery spolupracují, aby ve vašem těle zůstaly v pečlivé chemické rovnováze. Někdy nerovnováha vede k nadprodukci druhého neurotransmiteru. Příliš mnoho nebo příliš málo jednoho z nich může způsobit fyzické a psychické příznaky.

 

Záver

 

Serotonin hraje klíčovou roli v takových tělesných funkcích, jako je nálada, spánek, chuť k jídlu, úzkost, trávení, srážení krve a sexuální touha. Pokud trpíte zdravotním stavem, který ovlivňuje serotonin nebo je serotoninem ovlivňován, zeptejte se svého lékaře, co byste měli o serotoninu vědět. Abyste předešli výkyvům hladiny serotoninu ve Vašem těle a snížili možnost lékových interakcí, nepřestávejte užívat léky, neměňte jejich dávku ani neužívejte doplňky stravy nebo bylinné doplňky bez předchozí porady s Vaším poskytovatelem.

Zpět do obchodu