Metabolismus a hubnutí: Jak spalujete kalorie

Zjistěte, jak metabolismus ovlivňuje váhu, co je pravdy na pomalém metabolismu a jak spálit více kalorií.
Někteří lidé dávají svou váhu za vinu tomu, jak jejich tělo štěpí potravu na energii, čemuž se také říká metabolismus. Myslí si, že jejich metabolismus je příliš pomalý. Je to však skutečně jeho příčina? Pokud ano, je možné tento proces zrychlit?

Je pravda, že rychlost, jakou tělo rozkládá potravu, souvisí s hmotností. Pomalý metabolismus však obvykle není příčinou přibývání na váze. Metabolismus však pomáhá rozhodovat o tom, kolik energie tělo potřebuje. Hmotnost však závisí na tom, kolik člověk sní a vypije v kombinaci s fyzickou aktivitou.

OBSAH:

 • Metabolismus: Co to je?
 • Metabolismus: Jak funguje?
 • Metabolismus : přeměna potravin na energii
 • Metabolismus a hmotnost
 • Bližší pohled na fyzickou aktivitu a metabolismus
 • Závěr

metabolizmus (1)

Metabolismus: Co to je?

Metabolismus jsou chemické reakce v tělesných buňkách, které přeměňují potravu na energii. Naše tělo potřebuje tuto energii pro všechny činnosti od pohybu přes myšlení až po růst.

Chemické reakce metabolismu jsou řízeny specifickými bílkovinami v těle. Současně probíhají tisíce metabolických reakcí - všechny jsou regulovány tělem - aby naše buňky byly zdravé a fungovaly.

akcnibalicky

Metabolismus: Jak funguje?

Po konzumaci potravy trávicí systém využívá enzymy k:

 • štěpí bílkoviny na aminokyseliny
 • přeměňuje tuky na mastné kyseliny
 • přeměnu sacharidů na jednoduché cukry (např. glukózu).

Tělo může v případě potřeby využít cukr, aminokyseliny a mastné kyseliny jako zdroje energie. Tyto sloučeniny se vstřebávají do krve, která je přenáší do buněk.

Po vstupu do buněk působí další enzymy, které urychlují nebo regulují chemické reakce zapojené do "metabolismu" těchto sloučenin. Během těchto procesů může být energie z těchto sloučenin uvolněna pro použití v těle nebo uložena v tělesných tkáních, zejména v játrech, svalech a tělesném tuku.

 metabolizmus (1)

Metabolismus: přeměna potravy na energii

Metabolismus je proces, při kterém tělo přeměňuje potravu a nápoje na energii. Během tohoto procesu se kalorie obsažené v potravinách a nápojích mísí s kyslíkem a vytvářejí energii, kterou tělo potřebuje.

I v klidovém stavu potřebuje tělo energii pro všechny své činnosti. To zahrnuje dýchání, posílání krve do těla, udržování rovnoměrné hladiny hormonů a růst a obnovu buněk. Počet kalorií, které tělo na tyto činnosti v klidu spotřebuje, se nazývá bazální metabolismus, též bazální metabolická rychlost.

K bazálnímu metabolismu přispívá především svalová hmota. Bazální rychlost metabolismu závisí také na:

 • velikosti a složení těla. Lidé, kteří jsou větší nebo mají více svalů, spalují více kalorií i v klidu.
 • Pohlaví. Muži mají obvykle méně tělesného tuku a více svalů než ženy stejného věku a hmotnosti. To znamená, že muži spalují více kalorií.
 • Věk. S přibývajícím věkem mají lidé tendenci ztrácet svaly. Větší podíl tělesné hmotnosti tvoří tuk, který zpomaluje spalování kalorií.

Kromě rychlosti bazálního metabolismu rozhodují o tom, kolik kalorií tělo denně spálí, ještě dvě další věci:

 • Jak tělo využívá potravu. Při trávení, vstřebávání, pohybu a ukládání potravy se spalují kalorie. Přibližně 10 % přijatých kalorií se spotřebuje na trávení potravy a přijímání živin. To se nedá příliš změnit.
 • Kolik se tělo pohybuje: Jaké množství energie tělo spotřebuje? Jakýkoli pohyb, například hraní tenisu, chůze do obchodu nebo honička se psem, tvoří zbytek kalorií, které tělo každý den spálí. To lze hodně změnit, a to jak větším množstvím pohybu, tak i samotným pohybem během dne.

Denní aktivita, která není cvičením, se nazývá necvičením vyvolaná termogeneze (NEAT). Patří sem například chůze kolem domu. Patří sem také činnosti, jako je práce na zahradě a v domácnosti, a dokonce i dovádění. NEAT představuje přibližně 100 až 800 kalorií spotřebovaných za den.

Metabolismus a hmotnost

Za pomalý metabolismus a přibývání na váze můžete vinit zdravotní potíže. Zřídkakdy však zdravotní stav zpomalí metabolismus natolik, že způsobí velký přírůstek hmotnosti. Mezi stavy, které mohou způsobovat přibývání na váze, patří Cushingův syndrom nebo nedostatečná činnost štítné žlázy, známá také jako hypotyreóza. Tyto stavy jsou vzácné.

Na přibývání na váze má vliv mnoho věcí. Patří mezi ně pravděpodobně geny, hormony, strava a životní styl, včetně spánku, fyzické aktivity a stresu. Přibíráte na váze, když sníte více kalorií, než spálíte - nebo spálíte méně kalorií, než sníte.

Zdá se, že někteří lidé hubnou rychleji a snadněji než jiní. Každý však hubne tak, že spálí více kalorií, než sní. Podstatné je, že kalorie se počítají. Pokud chcete zhubnout, musíte sníst méně kalorií nebo spálit více kalorií fyzickou aktivitou. Nebo můžete dělat obojí.
metabolizmus (2)

Bližší pohled na fyzickou aktivitu a metabolismus

Svou bazální rychlost metabolismu nemůžete snadno ovlivnit, ale můžete ovlivnit, kolik kalorií spálíte prostřednictvím fyzické aktivity. Čím jste aktivnější, tím více kalorií spálíte. Ve skutečnosti jsou někteří lidé, kteří se zdají mít rychlý metabolismus, pravděpodobně jen aktivnější - a možná se více vrtí - než ostatní.

Chcete-li spálit více kalorií, doporučují Pokyny pro fyzickou aktivitu Američanů následující postupy:

 • Aerobní aktivita. Jako obecný cíl si stanovte alespoň 30 minut mírné fyzické aktivity každý den. Pokud chcete zhubnout, udržet si úbytek hmotnosti nebo splnit konkrétní cíle v oblasti kondice, možná budete muset cvičit více. Mírné aerobní cvičení zahrnuje aktivity, jako je rychlá chůze, jízda na kole, plavání a sekání trávníku. Mezi intenzivní aerobní cvičení patří činnosti, jako je běh, těžké práce na zahradě a aerobní tanec.
 • Silový trénink. Provádějte silová cvičení pro všechny hlavní svalové skupiny alespoň dvakrát týdně. Silový trénink může zahrnovat používání posilovacích strojů, vlastní váhy těla, těžkých pytlů, odporových trubek nebo odporových pádel ve vodě nebo aktivity, jako je lezení po skalách.
  Žádný zázračný lék

ZÁVĚRY

Pomoc při spalování kalorií nebo hubnutí nehledejte v doplňcích stravy. Výrobky, které tvrdí, že zrychlují metabolismus, obvykle svá tvrzení nesplňují. Některé mohou způsobovat špatné vedlejší účinky.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nevyžaduje důkazy o tom, že doplňky stravy jsou bezpečné nebo že fungují. Zpochybňujte tvrzení, která jsou uváděna. O doplňcích stravy, které užíváte, vždy informujte svého lékaře.

Neexistuje žádný snadný způsob, jak zhubnout. Pokud chcete přijmout méně kalorií, než spálíte, doporučuje se snížit příjem o 500 až 750 kalorií denně, abyste zhubli 0,5 až 0,7 kilogramu týdně. Chcete-li rychleji dosáhnout svých cílů při hubnutí a udržet si úbytek hmotnosti, přidejte více fyzické aktivity.

Způsoby hubnutí vám může pomoci prozkoumat poskytovatel zdravotní péče, například lékař nebo registrovaný dietolog.

Zpět do obchodu