Svaly

Obsah:

 • Co jsou to svaly?
 • Co jsou to svaly?
 • Co svaly dělají?
 • Anatomie - jak svaly vypadají?
 • Jaké stavy a poruchy ovlivňují svaly?
 • Co se děje se svaly během cvičení a po něm? Jaké jsou běžné příznaky nebo symptomy stavů postihujících svaly?
 • Jaké jsou běžné testy pro kontrolu zdraví svalů?
 • Jak si mohu udržet zdravé svaly?
 • Závěr

V těle máte více než 600 svalů. Některé svaly vám pomáhají při pohybu, zvedání nebo sezení. Jiné vám pomáhají trávit potravu, dýchat nebo vidět. Vaše srdce je sval, který pumpuje krev do vašeho těla. Mnoho zranění a nemocí může ovlivnit způsob, jakým vaše svaly pracují. Chcete-li si udržet silné svaly, udržujte si zdravou váhu, správně se stravujte a pravidelně cvičte.

 

Co jsou to svaly?

 

Svaly jsou měkké tkáně. Svaly se skládají z mnoha elastických vláken. V těle máte více než 600 svalů. Různé typy svalů mají různé úlohy. Některé svaly vám pomáhají běhat, skákat nebo provádět jemné úkony, jako je navlékání jehly. Jiné svaly vám umožňují dýchat nebo trávit potravu. Vaše srdce je tvrdě pracující sval, který bije tisíckrát denně.

 

Mnoho poruch, zranění a nemocí může ovlivnit fungování vašich svalů. Tyto stavy mohou způsobovat bolest svalů, svalové křeče nebo svalovou slabost. Závažnější poruchy mohou vést až k ochrnutí. Kardiomyopatie a další typy srdečních onemocnění ztěžují srdci pumpování krve do celého těla.

 

Zdravý životní styl pomáhá svalům pracovat tak, jak mají. Svaly si můžete udržet silné tím, že si budete udržovat zdravou hmotnost, jíst vyváženou stravu a mít dostatek pohybu. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého lékaře, abyste se nechali vyšetřit na nemoci a stavy, které mohou vést ke svalovým problémům.

 

svaly 5

Jaké jsou typy svalů?

Některé svaly jsou ovládány dobrovolně nervovým systémem (řídicím centrem vašeho těla). Uvádíte je do pohybu tím, že na jejich pohyb myslíte.

 

Jiné svaly pracují mimovolně, což znamená, že je nemůžete ovládat. Svou práci vykonávají automaticky. Aby mohly pracovat, přijímají signály z jiných tělesných systémů, například z vašeho trávicího nebo kardiovaskulárního systému.

 

V těle existují tři typy svalové tkáně. Jsou to:

 • Kosterní: Tyto svaly jsou součástí pohybového aparátu a spolupracují s kostmi, šlachami a vazy. Šlachy spojují kosterní svaly s kostmi v celém těle. Společně udržují váhu vašeho těla a pomáhají vám při pohybu. Tyto dobrovolné svaly ovládáte vy. Některá svalová vlákna se stahují rychle a využívají krátké dávky energie (rychlé svaly). Jiné se pohybují pomalu, například zádové svaly, které pomáhají s držením těla.

 

 • Srdeční svaly: Tyto svaly lemují stěny srdce. Pomáhají srdci pumpovat krev, která putuje kardiovaskulárním systémem. Srdeční svaly neovládáte. Vaše srdce jim říká, kdy se mají stahovat.

 

 • Hladké svaly: Tyto svaly lemují vnitřní strany orgánů, jako je močový měchýř, žaludek a střeva. Hladké svaly hrají důležitou roli v mnoha tělesných systémech, včetně ženského reprodukčního systému, mužského reprodukčního systému, močového systému a dýchacího systému. Tyto typy svalů pracují, aniž byste na ně museli myslet. Vykonávají základní úkoly, jako je pohyb odpadních látek střevy a pomoc při roztahování plic při dýchání.

 

 

Co svaly dělají?

Svaly hrají roli téměř v každém systému a funkci těla. Různé typy svalů pomáhají při:

 • Dýchání, mluvení a polykání.
 • Trávení potravy a zbavování se odpadních látek.
 • Pohyb, klidné sezení a vzpřímené stání.
 • Pumpování krve srdcem a cévami.
 • Protlačování dítěte porodními cestami, kdy se svaly v děloze stahují a uvolňují.
 • Vidění a slyšení.

 

Anatomie - jak vypadají svaly?

Všechny typy svalové tkáně vypadají podobně. Existují však drobné rozdíly v jejich vzhledu:

 

 • Kosterní svaly: Kosterní svaly se skládají z mnoha jednotlivých vláken. Aktin a myozin jsou bílkoviny, ze kterých se vlákna skládají. Svazky vláken tvoří vřeteno (dlouhé a rovné se zúženými konci). Každé vřeténko je obklopeno membránou. Poskytovatelé popisují kosterní svaly jako pruhované (páskované) kvůli pruhovanému vzoru, který vřeténka společně vytvářejí.

 

 • Srdeční svaly: Tyto pruhované svaly vypadají podobně jako kosterní svaly. Vlákna v srdečních svalech jsou tvořena speciálními buňkami zvanými kardiomyocyty. Kardiomyocyty pomáhají srdci bít.

 

 • Hladké svalstvo: Bílkoviny aktin a myozin tvoří také vlákna hladkého svalstva. V kosterních svalech se tyto bílkoviny spojují a vytvářejí vřetenovitý tvar. V hladkém svalstvu se tyto bílkoviny vyskytují v plátcích. Listy dávají této svalové tkáni hladký vzhled. V těle máte svaly všech velikostí. Největším svalem je hýžďový sval (sval, který tvoří hýždě). Nejmenší sval je stapedius, který se nachází hluboko uvnitř vašeho ucha. Tento malý sval vám pomáhá slyšet tím, že ovládá vibrace a pohyb malých kůstek v uchu.

 

 

 Jaké stavy a poruchy ovlivňují svaly?

 

Problémy s funkcí svalů může způsobovat celá řada poruch, onemocnění, léků a zranění. Patří mezi ně např:

 

Rakovina a jiná onemocnění: Některé typy rakoviny (např. sarkom) a jiná onemocnění mohou vést k problémům se svaly. Patří mezi ně nervosvalová onemocnění, jako je amyotrofická laterální skleróza (ALS), autoimunitní poruchy, jako je myasthenia gravis (MG), a mnoho typů myopatií (svalových onemocnění). Onemocnění zvané polymyozitida způsobuje zánět ve svalech, který vede ke svalové slabosti.

 

Kardiovaskulární onemocnění: Problémy se srdcem a cévami může způsobovat několik typů žilních onemocnění a kardiovaskulárních onemocnění, včetně ischemické choroby srdeční. Při oslabení svalů v cévách může dojít k srdečnímu infarktu.

 

Chronické bolestivé poruchy: Fibromyalgie a další poruchy způsobují chronické bolesti svalů v celém těle.

 

Genetické poruchy: Svalová dystrofie je dědičná porucha (předává se v rodině). Existuje více než 30 typů svalové dystrofie. Tato porucha způsobuje trvalou svalovou slabost.

 

Infekce: Bakteriální a virové infekce mohou poškodit svalová vlákna. Mezi tyto infekce patří borelióza, malárie a skvrnitá horečka Skalistých hor.

 

Úrazy: Mnoho různých úrazů může způsobit natržení nebo přetížení svalů (svalové napětí). Velmi častým zraněním je namožení zad. Nehody, zranění a přetížení mohou způsobit svalové křeče nebo svalové spasmy. V závažných případech mohou tato zranění vést až k ochrnutí.

 

Léky: Některé léky, například léky na chemoterapii, mohou způsobit bolest svalů. Bolest svalů mohou způsobovat také léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku. U některých lidí se svalová slabost objevuje po těžké alergické reakci na léky nebo toxické látky.

coloxio 

Co se děje se svaly během cvičení a po něm?

Mnoho lidí má bolesti svalů po cvičení. Bolest je důsledkem drobných trhlin (mikrotrhlin), které se tvoří při zatížení svalu. Bolest svalů se obvykle objevuje den nebo dva po intenzivním cvičení. Poskytovatelé proto tento stav nazývají opožděný nástup svalové bolesti (DOMS).

 

Jak se svaly opravují a drobné trhlinky hojí, dochází k zánětu svalové tkáně. Během několika dní se svaly zregenerují a zánět zmizí. Při pokračujícím cvičení se svalová tkáň trhá a znovu a znovu obnovuje. Tento proces způsobuje zvětšování svalů.

 

Jaké jsou běžné příznaky nebo symptomy stavů postihujících svaly?

 

Mezi nejčastější příznaky svalových problémů patří:

 • Potíže s polykáním, dušnost nebo jiné problémy s dýcháním.
 • Obtíže s pohybem a problémy s rovnováhou.
 • Svalové bolesti, křeče nebo záškuby.
 • Svalová slabost, ztráta pohyblivosti nebo ochrnutí.
 • Brnění nebo necitlivost.
 • Problémy se zrakem (například dvojité vidění) nebo pokleslá oční víčka.

 

Mnohé z těchto příznaků nemusí nutně znamenat, že je něco v nepořádku. Svalová bolest nebo slabost se často zlepší po odpočinku a hydrataci. Pokud se některý z těchto příznaků objeví náhle, ihned se obraťte na svého lékaře. Náhlá svalová slabost nebo bolest může být příznakem závažného zdravotního stavu.

 

Jaké jsou běžné testy pro kontrolu stavu svalů?

V závislosti na vašich příznacích vám může lékař doporučit následující vyšetření:

 

 • Kompletní krevní obraz (CBC), sérii krevních testů, které zhodnotí váš celkový zdravotní stav a zkontrolují, zda se u vás nevyskytuje infekce.
 • Elektromyografie (EMG) k měření funkce nervů a svalů.
 • Zobrazovací vyšetření, například magnetickou rezonanci, která zobrazí obraz poškození svalů.
 • Svalová biopsie k vyšetření vzorku svalové tkáně na přítomnost onemocnění.

svaly 2

 

Jak si mohu udržet zdravé svaly?

 

Abyste si udrželi zdravé svaly, měli byste se zaměřit na to, abyste zůstali celkově zdraví:

 

 • Dostatek pohybu: Zůstaňte aktivní a udržujte všechny své svaly silné, včetně srdce. Snažte se provádět kombinaci kardiovaskulárních aktivit a cvičení s vlastní vahou. Poraďte se se svým poskytovatelem o cvičebním programu, který je pro vás vhodný. Abyste předešli zranění, nezapomeňte se před cvičením řádně zahřát. Je méně pravděpodobné, že si poraníte svaly, které jsou zahřáté.

 

 • Správně se stravujte a vybírejte si rozumně: dbejte na vyváženou stravu, abyste si udrželi silné svaly. Vyhýbejte se sodíku a transmastným tukům (například ve smažených potravinách), které mohou vést k srdečním onemocněním. Pokud kouříte, poraďte se se svým poskytovatelem o plánu, který vám pomůže přestat kouřit.

 

 • Udržujte si zdravou váhu: Přenášení nadbytečných kilogramů může způsobit zranění. Zvyšuje také riziko zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku. Poraďte se se svým poskytovatelem o nejvhodnější hmotnosti pro vaše tělo a životní styl. Pokud nosíte nadváhu, požádejte svého poskytovatele o plán kontroly hmotnosti.

 

 • Dopřejte si odpočinek, když ho potřebujete: Dejte svým svalům čas na zotavení po námaze. Odpočívat byste měli také v případě, že po náročném cvičení pociťujete bolestivost. Poskytnete-li svalům čas na zotavení a obnovu, pomůžete si předejít zranění.

 

 • Naplánujte si pravidelné prohlídky: Pravidelně navštěvujte svého lékaře. Nechte se vyšetřit na nemoci, které vás vystavují vyššímu riziku svalových problémů. Sledování vašeho zdravotního stavu umožní vašemu lékaři včas odhalit problémy. Tehdy je léčba účinnější.

 

Závěr

 

Vaše svaly hrají důležitou roli při udržování vašeho života a pomáhají vám komunikovat se světem. Některé svaly vám pomáhají vidět, slyšet a pohybovat se. Jiné vám pomáhají dýchat nebo trávit potravu. Každý člověk s věkem ztrácí určitou svalovou hmotu. Aby svaly správně fungovaly, měli byste si udržovat zdravou váhu, hodně se hýbat a jíst vyváženou stravu.

Zpět do obchodu