Hyperhidróza - nadměrné pocení

Obsah:

 • Příznaky nadměrného pocení
 • Příčiny nadměrného pocení
 • Komplikace nadměrného pocení
 • Diagnostika nadměrného pocení
 • Léčba nadměrného pocení

Hyperhidróza je nadměrné pocení, které nemusí vždy souviset s teplem nebo cvičením. Můžete se potit tak silně, že vám pot prosákne skrz oblečení nebo vám kape z rukou. Silné pocení může narušit váš den a způsobit společenskou úzkost a rozpaky.

Léčba hyperhidrózy obvykle pomáhá. Často se začíná antiperspiranty. Pokud nepomáhají, může být nutné vyzkoušet různé léky a terapie. V závažných případech vám lékař může navrhnout operaci, při které se odstraní potní žlázy nebo se odpojí nervy související s produkcí příliš velkého množství potu.

 

Příznaky nadměrného pocení

Hlavním příznakem hyperhidrózy je silné pocení. Toto pocení přesahuje pocení z pobytu v horkém prostředí, cvičení nebo pocitu úzkosti či stresu. Typ hyperhidrózy, který obvykle postihuje ruce, nohy, podpaží nebo obličej, způsobuje alespoň jednu epizodu týdně, když jste vzhůru. A pocení se obvykle vyskytuje na obou stranách těla.

Příčiny nadměrného pocení

Potní žlázy

Pocení je mechanismus, kterým se tělo ochlazuje. Nervový systém automaticky spouští potní žlázy, když se zvýší tělesná teplota. K pocení dochází také při nervozitě, zejména na dlaních.

Primární hyperhidróza je způsobena chybnými nervovými signály, které spouštějí nadměrnou činnost ekrinních potních žláz. Obvykle postihuje dlaně, chodidla, podpaží a někdy i obličej.

Tento typ hyperhidrózy nemá žádnou lékařskou příčinu. Může se vyskytovat v rodinách.

Sekundární hyperhidróza je způsobena základním zdravotním stavem nebo užíváním některých léků, jako jsou léky proti bolesti, antidepresiva a některé léky na cukrovku a hormonální léky. Tento typ hyperhidrózy může způsobovat pocení po celém těle. Mezi stavy, které ji mohou způsobovat, patří:

Komplikace nadměrného pocení

Mezi komplikace hyperhidrózy patří:

 • Infekce. Lidé, kteří se hodně potí, jsou náchylnější ke kožním infekcím.
 • Sociální a emocionální dopady. Lepkavé nebo kapající ruce a oblečení nasáklé potem mohou být trapné.
 • Váš stav může ovlivnit dosahování pracovních a vzdělávacích cílů.

akcnibalicky

Diagnostika nadměrného pocení

Diagnostika hyperhidrózy může začít tím, že se vás lékař zeptá na vaši anamnézu a příznaky. K dalšímu posouzení příčiny vašich příznaků může být zapotřebí také fyzikální vyšetření nebo testy.

Laboratorní testy

Poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit vyšetření krve, moči nebo jiné laboratorní testy, aby zjistil, zda je vaše pocení způsobeno jiným zdravotním stavem, například nadměrnou činností štítné žlázy (hypertyreózou) nebo nízkou hladinou cukru v krvi (hypoglykémií).

Testy na pocení

 • Termoregulační potní test
 • Potní test

Nebo můžete potřebovat test, který přesně určí oblasti pocení a posoudí, jak závažný je váš stav. Dva takové testy jsou jódovo-škrobový test a potní test.

 

Léčba nadměrného pocení

Léčba nadměrného pocení může začít léčbou stavu, který ho způsobuje. Pokud není zjištěna žádná příčina, léčba se zaměřuje na kontrolu silného pocení. Pokud nové návyky v oblasti sebeobsluhy nepomohou zlepšit vaše příznaky, může vám lékař navrhnout jednu nebo více z následujících léčebných metod. I když se vaše pocení po léčbě zlepší, může se znovu objevit.

Léky

Mezi léky používané k léčbě hyperhidrózy patří např:

 • Antiperspirant na předpis. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může předepsat antiperspirant obsahující chlorid hlinitý (Drysol, Xerac AC). Aplikujte jej na suchou pokožku před spaním. Po vstávání přípravek smyjte a dávejte pozor, aby se vám nedostal do očí. Když po několika dnech každodenního používání začnete pozorovat výsledky, můžete ho pro udržení účinku snížit na jednou až dvakrát týdně.
 • Krémy a ubrousky na předpis. Krémy na předpis, které obsahují glykopyrolát, mohou pomoci při hyperhidróze, která postihuje obličej a hlavu. Ubrousky napuštěné glykopyrroniumtosylátem (Qbrexza) mohou zmírnit příznaky na rukou, nohou a v podpaží. Mezi možné nežádoucí účinky těchto přípravků patří mírné podráždění kůže a sucho v ústech.
 • Léky blokující nervy. Některé tablety (perorální léky) blokují nervy, které spouštějí potní žlázy. To může u některých lidí snížit pocení. Mezi možné nežádoucí účinky patří sucho v ústech, rozmazané vidění a problémy s močovým měchýřem.
 • Antidepresiva. Některé léky používané k léčbě deprese mohou také snižovat pocení. Mohou také pomoci snížit úzkost.
 • Injekce botulotoxinu. Léčba botulotoxinem (botoxem) blokuje nervy, které spouštějí potní žlázy. Většina lidí během zákroku nepociťuje velkou bolest. Je však možné, že si předtím budete chtít nechat znecitlivět kůži. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může nabídnout jednu nebo více metod používaných ke znecitlivění kůže. Patří mezi ně místní anestezie, led a masáž (vibrační anestezie).
 • Každá postižená oblast vašeho těla bude potřebovat několik injekcí. Může trvat několik dní, než zaznamenáte výsledky. K udržení účinku budete pravděpodobně potřebovat opakovaná ošetření přibližně každých šest měsíců.
 • Možným vedlejším účinkem je krátkodobá svalová slabost v ošetřované oblasti.

Chirurgické a jiné zákroky

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může navrhnout další léčebné postupy:

 • Ionoforéza. Při této domácí léčbě si namočíte ruce nebo nohy do nádoby s vodou, zatímco přístroj pouští do vody mírný elektrický proud. Proud blokuje nervy, které vyvolávají pocení. Přístroj si můžete zakoupit, pokud máte předpis od svého lékaře. Postižená místa budete muset namáčet 20 až 40 minut. Proceduru opakujte 2 až 3krát týdně, dokud se vaše příznaky nezlepší. Jakmile dosáhnete výsledků, můžete pro udržení účinku zkrátit léčbu na 1× týdně nebo 1× měsíčně. Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, poraďte se se svým lékařem.
 • Mikrovlnná terapie. Při této terapii dodává ruční zařízení (miraDry) mikrovlnnou energii, která ničí potní žlázy v podpaží. Léčba zahrnuje dvě 20 až 30minutová sezení s odstupem tří měsíců. Možnými vedlejšími účinky jsou změna pocitu na kůži a určité nepohodlí. Dlouhodobé vedlejší účinky nejsou známy.
 • Eliminace potních žláz. Pokud se silně potíte pouze v podpaží, může vám lékař navrhnout odstranění těchto potních žláz. To může být provedeno jejich seškrábnutím (kyretáž), odsátím (liposukce) nebo kombinací obou způsobů (odsávací kyretáž).
 • Operace nervů (sympatektomie). Při tomto zákroku chirurg odstraní malou část míšních nervů, které ovládají pocení rukou. Možným vedlejším účinkem je trvalé silné pocení v jiných částech těla (kompenzační pocení).
 • Chirurgický zákrok obecně nepřichází v úvahu u izolovaného pocení hlavy a krku. Variantou této operace je léčba dlaní rukou. Při ní se přeruší nervové signály bez odstranění sympatiku (sympatektomie), což snižuje riziko kompenzačního pocení.
 • Protože operace nervů má riziko vedlejších účinků a komplikací, obvykle se o ní uvažuje pouze u lidí, kteří vyzkoušeli mnoho jiných léčebných postupů bez dobrých výsledků.

Každý z těchto zákroků lze provést v celkové anestezii nebo v lokální anestezii se sedativy.

Životní styl a domácí prostředky

Následující návrhy mohou pomoci kontrolovat pocení a tělesný zápach:

 • Používejte antiperspirant. Antiperspiranty obsahující 6-20 % chloridu hlinitého (Drysol, Xerac AC, jiné) mohou dočasně blokovat potní póry. Tím se sníží množství potu, které se dostane na pokožku. Tento typ výrobku může pomoci při menší hyperhidróze. Aplikujte jej na suchou pokožku před spaním a po probuzení jej smyjte.
 • Vybírejte si boty a ponožky z přírodních materiálů. Boty z přírodních materiálů, jako je kůže, umožňují nohám dýchat, což pomáhá předcházet pocení nohou. Při aktivitě noste sportovní ponožky odvádějící vlhkost. Které ponožky odvádějí vlhkost, zjistíte v obchodě na obalu.
 • Udržujte nohy v suchu. Ponožky nebo hadice si měňte jednou až dvakrát denně. Pokaždé si nohy osušte. Pokud nosíte punčochy, zkuste typ s bavlněnou podrážkou. Používejte vložky do bot a pudr na nohy, které pomáhají absorbovat pot. Pokud můžete, noste sandály nebo choďte naboso. Nebo si alespoň občas sundejte boty.
 • Vyberte si oblečení, které se hodí k vaší aktivitě. Pokud můžete, noste přírodní materiály, jako je bavlna, vlna a hedvábí. Ty umožňují vaší pokožce dýchat. Pokud jste velmi aktivní, můžete dát přednost látkám určeným k odvádění vlhkosti od pokožky.
Zpět do obchodu