Probiotika pro ženy: 6 způsobů, jak mohou dobré bakterie podpořit zdraví žen

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které bojují proti infekcím. Jsou to dobří lidé přírody. A rychle se stávají stejnou součástí zdravé stravy jako pět denních dávek jídla. Které probiotika pro ženy?

Probiotika se přirozeně vyskytují ve střevech, ústech, pochvě, močových cestách, kůži a plicích. Navzdory své skromné povaze nabízejí mnoho zdravotních výhod. Například pro ženy se sklonem k infekcím močových cest a kvasinkovým infekcím představují probiotika přirozený způsob boje proti těmto infekcím.

Jak ale fungují a kde se nacházejí? A jak konkrétně mohou ženám pomoci?

 

V tomto článku se to dozvíte:

  • Co jsou to probiotika a proč jsou probiotika pro ženy důležitá?
  • 6 klíčových výhod probiotik pro ženy
  • Kde se probiotika pro ženy nacházejí?
  • Která probiotika jsou nejlepší?
  • Existují specifické výhody probiotik pro ženy?

 

probiotika pre zeny

 

 

1. Co jsou to probiotika a proč jsou probiotika důležitá pro ženy?

Probiotika jsou dobré bakterie, které se přirozeně vyskytují v našem těle. Často se jim říká přátelské bakterie díky jejich úloze udržovat špatné bakterie pod kontrolou. V našem žaludku a střevech se nachází 100 bilionů těchto silných živých mikroorganismů. Jaká je jejich úloha? Pomáhají udržovat naše tělo v dokonalé mikrobiální harmonii.

Probiotika mohou našemu tělu pomáhat s mnoha důležitými každodenními funkcemi. Věděli jste, že probiotika mohou pomoci v boji proti depresi? Přisuzuje se jim také zlepšování nálady, podpora hubnutí a boj proti nachlazení a chřipce? A nejen to, mohou pomáhat snižovat krevní tlak a přinášet úlevu od potíží při zánětu močového měchýře a syndromu dráždivého tračníku. To je působivé na něco, co ani nevidíte.

 

2. 6 klíčových výhod probiotik pro ženy

Probiotika pomáhají chránit ženský organismus před mnoha běžnými zdravotními problémy žen, od plodnosti až po infekce močových cest.

1. Snižují infekce močových cest

Pokud jste někdy trpěli infekcí močových cest (UTI, často nazývanou cystitida), nejste sami. Důkazy naznačují, že 40-60 % žen někdy v životě trpí infekcí močových cest.3 A když se to stane, víte to. Ženy jsou vystaveny vyššímu riziku, že budou trpět zánětem močových cest, než muži. Dobrou zprávou však je, že probiotika mohou pomoci. Zaprvé mohou doplnit přirozeně se vyskytující vaginální bakterie. Zadruhé vyvažují špatné bakterie způsobující infekce dobrými bakteriemi. Společně tak mohou snížit četnost a riziko nepříjemných vzplanutí infekce močových cest.4

2. Podpora zdraví pochvy

Správná probiotika pomáhají udržovat vaginální mikrobiom v rovnováze. To může snížit riziko vaginálních kvasinkových infekcí, urogenitálních infekcí a bakteriální vaginózy. Dominantní kmeny laktobacilů, které se nacházejí ve zdravé pochvě, obvykle vytvářejí prostředí, které je příliš kyselé na to, aby v něm škodlivé mikroorganismy mohly přežít. Spermicidy, antibiotika a antikoncepční pilulky však mohou přirozenou rovnováhu narušit. Probiotika působí na obnovení rovnováhy a udržují běžné ženské urogenitální problémy pod kontrolou.5

3. Pomoc při plodnosti

Probiotika by mohla být prospěšná pro ženy, které se snaží otěhotnět. Tím, že udržují poševní trakt zdravý a spokojený, mohou pomoci při některých stavech ovlivňujících plodnost.6

4. Podpora imunity

Všichni jsme čas od času trochu vyčerpaní. A sezóna nachlazení a chřipek si jistě vybere svou daň na našem imunitním systému. Když k tomu připočteme nabitý program, hektický pracovní i osobní život a Covid-19, snadno pochopíme, jakou hodnotu má posílení imunity pomocí přátelských bakterií, které bojují s infekcemi.

5. Podpora lepšího zdraví střev

Udržování zdravých střev není jen o tom, že se budete zdravě stravovat a každý den do sebe dostanete pět gramů. Studie ukazují, že probiotika mohou pomoci udržet zdravý trávicí trakt. To může pomoci udržet na uzdě běžná onemocnění trávicího traktu. Pokud trpíte nadýmáním, zácpou nebo průjmem, nalezení správného probiotika vám může pomoci dostat věci pod kontrolu.

6. Udržování nálady pod kontrolou

Mezi mozkem a trávicím traktem existuje obousměrný vztah, známý jako osa střevo-mozek. Na základě toho někteří odborníci naznačují, že udržování zdravých střev může pomoci při stavech včetně deprese.

 

 

3. Kde se probiotika pro ženy nacházejí?

Probiotika se přirozeně vyskytují v našich střevech. Jejich posílení pomocí potravin a doplňků stravy bohatých na probiotika však může pomoci dobrým bakteriím začít pracovat.

Zdroje probiotických potravin:

Živý organický jogurt
Kvašené potraviny, jako je kimči (kvašené zelí a další zelenina).
nefiltrovaný jablečný ocet
Kefír (mléčný nápoj podobný jogurtu)
Kysané zelí (fermentované zelí)
Miso (fermentovaná pasta na bázi sóji)
Nakládané okurky

Vždy kontrolujte etikety potravin, zda obsahují "živé a aktivní kultury". Můžete také zvážit užívání probiotického doplňku stravy. Hledejte doplňky stravy obsahující 1 - 2 miliardy až 20 miliard jednotek tvořících kolonie (CFU) v jedné dávce. Vybírejte také doplněk s nejdelším datem spotřeby na regálu obchodu.

 

4. Která probiotika pro ženy jsou nejlepší?

Ne všechna probiotika jsou stejná. Různé kmeny mají různé účinky a nabízejí různé výhody v závislosti na onemocnění. Některé bojují s infekcí ve střevech, jiné s ní bojují v pochvě. Některé musí být dostatečně odolné, aby přežily kyselinu v našich střevech a dostaly se neporušené do žaludku. Zatímco ty, které jsou potřebné k boji proti zubnímu kazu, musí putovat pouze do úst.
Je samozřejmé, že je důležité vybrat si správný kmen pro své individuální zdravotní potřeby. Když budete vědět, který konkrétní probiotický kmen zvolit, pomůže to vašemu tělu soustředit dobroty tam, kde je nejvíce potřebuje.
Doporučuje se také užívání prebiotik v kombinaci s probiotiky. Prebiotika jsou komplexní sacharidy. Najdete je v potravinách včetně celozrnných ovesných vloček, banánů a dokonce i cibule.

 

Tři hlavní skupiny probiotik

Většina probiotik pochází z jedné z těchto tří skupin:

Lactobacillus (obvykle se nachází v jogurtech a jiných fermentovaných potravinách)
Bifidobacterium (nachází se v některých mléčných výrobcích)
Saccharomyces boulardii (kvasinky)

Pro zdravou vagínu: Všimněte si kmenů Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus fermentum. Pomáhají udržovat vaginální mikroby v rovnováze.

 

 

 

5. Existují specifické výhody probiotik pro ženy?

Probiotika jsou přírodní mikrosuperhrdinové - od pomoci ženám udržovat zdravou rovnováhu až po cílení na specifické zdravotní potíže žen. Nabízejí řadu specifických výhod pro zdraví žen, ale klíčem k dosažení těchto výhod je výběr správného probiotického kmene. Před užíváním probiotik si vždy udělejte průzkum a v případě potřeby se poraďte se svým lékárníkem nebo praktickým lékařem.

Zpět do obchodu