Proč se v zimě cítíte více unavení?

Obsah:

  • Vědecké důvody zimní únavy
  • Odstraňte zimní únavu

S delšími dny, nižšími teplotami a malým množstvím slunečního svitu je přirozené, že chceme trávit více času v posteli. Během dne se můžete cítit unavení, ospalí a malátní.

"V zimních měsících jsme méně vystaveni slunečnímu záření, a to ovlivňuje naše vnitřní hodiny," říká odborník na spánkovou medicínu . Je tedy logické, že mnozí z nás chtějí v prosinci, lednu a únoru spát.

 

Vědecké důvody zimního útlumu

V zimě se spojuje několik fyziologických faktorů, které způsobují, že se lidé cítí více vyčerpaní. Některé z nich jsou nejčastější:

  • Snížené vystavení slunečnímu záření. V zimních měsících se dny zkracují. Bohužel snížené vystavení slunečnímu záření může výrazně ovlivnit váš cirkadiánní rytmus, což způsobí, že vaše tělo produkuje více melatoninu (tzv. spánkového hormonu). Konečný výsledek: častější únava.
  • Méně vitaminu D. Sluneční světlo je klíčovým zdrojem vitaminu D. Stačí pouhých 10 minut na slunci a většina lidí si vytvoří dostatek vitaminu D na celý den. V zimě je však obtížnější těchto 10 minut získat. A protože vitamin D je hormon, má velký vliv na náladu, hladinu energie a funkci imunitního systému. Máte obavy, že vám ho může chybět? Požádejte svého lékaře, aby vám otestoval jeho hladinu.
  • Poruchy nálady. Mnoho lidí se v zimě potýká se smutkem, depresí a úzkostí. Ve skutečnosti existuje psychologická porucha zvaná sezónní afektivní porucha (SAD), která tyto prožitky popisuje. Když se k tomu přidá fyzický absťák, povánoční blues a poruchy spánku, není divu, že se dostaví vyčerpání. Je důležité si uvědomit, že pokud v důsledku prožívané úzkosti dojde ke ztrátě spánku, může to vyvolat další deprese a poruchy nálady.

 

Odstraňte zimní únavu

Zimní únava není nevyhnutelná. Zde je pět řešení, která vám pomohou dodat energii i v těch nejtemnějších měsících.

  • Vykročte za světlem. Světlo spouští ve vašem mozku zastavení produkce spánkového hormonu melatoninu. Proto vystavení se světlu hned po ranním probuzení pomáhá motivovat vaše vnitřní hodiny. Roztáhněte žaluzie nebo závěsy a vyjděte ven na přirozené denní světlo co nejvíce a co nejdříve.
  • Používejte kofein. Správně načasovaný kofein vám pomůže cítit se bdělejší, svěžejší a připravenější na den. Potřebujete se před prezentací povzbudit? Dejte si kofein zhruba hodinu před jejím začátkem.
  • Načasujte si cvičení. Cvičení může pomoci v boji proti zimní únavě, zejména pokud cvičíte venku na slunci. Cvičení hned po ránu může pomoci probudit vaše tělo a upravit váš cirkadiánní rytmus. Jen se ujistěte, že cvičíte několik hodin předtím, než jdete spát. Pokud cvičíte příliš blízko před spaním, můžete mít problémy se spánkem.
  • Zdřímněte si. Pokud si mezi polednem a 15. hodinou zdřímnete na 20 minut, je pravděpodobnější, že den zvládnete. Pokud si zdřímnete déle, můžete mít problémy. Příliš pozdní zdřímnutí během dne by mohlo ztížit usínání v noci.
  • Dopřejte si dostatek spánku. Dostatek spánku je zásadní pro odvrácení denní únavy. Snažte se spát sedm až devět hodin a chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Abyste si co nejlépe zdřímli, dodržujte správnou spánkovou hygienu: udržujte v místnosti tmu, chlad a ticho a vypínejte zařízení alespoň hodinu před spaním.

akcnibalicky

Pokud máte dostatek spánku a přes den jste vystaveni slunečnímu světlu, ale přesto máte pocit, že nemáte dostatek energie, poraďte se se svým lékařem. Přestože je normální, že v zimních měsících zpomalíte, příčinou vašeho vyčerpání mohou být určité zdravotní potíže.
Zimní únava může být příznakem sezónní afektivní poruchy nebo nedostatku vitaminu D. Nebo může být příznakem chronického zdravotního stavu, jako je hypertenze, přibývání na váze, spánková apnoe a syndrom neklidných nohou.

Zpět do obchodu