Reflux: 14 způsobů, které musíte vyzkoušet, abyste si ulevili od refluxu a pálení žáhy

Obsah:

1. Spěte na levém boku
2. Zvedněte hlavu postele
3. Jezte dříve
4. Jezte vařenou cibuli
5. Jezte méně a častěji
6. Udržujte si mírnou váhu
7. Jezte málo sacharidů
8. Omezte alkohol
9. Omezte kávu
10.Omezte limonády
11. Omezte citrusové šťávy
12. Vyhněte se mátě
13. Omezte tučná jídla
14. Přestat kouři 

 

Příznakům refluxu můžete předejít nebo je zmírnit několika změnami životního stylu, včetně časné večeře, úpravy polohy při spánku a vyhýbání se některým kyselým potravinám a nápojům. 

Většina z nás až příliš dobře zná bolestivý, pálivý pocit ve středu hrudníku, který je spojen s pálením žáhy. 

Ve skutečnosti se 18,1-27,8 % lidí potýká s gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), což je běžné onemocnění způsobující pálení žáhy. K refluxu dochází, když je kyselina ze žaludku vytlačována zpět do jícnu, což vede k pocitu pálení žáhy. 

Přestože lidé často užívají k léčbě refluxu a pálení žáhy léky, mnoho úprav životního stylu vám také může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života. 

Zde je 14 přírodních způsobů, jak snížit reflux a pálení žáhy, které jsou podloženy vědeckým výzkumem.

pálení záhy a reflux

1. Spěte na levém boku 

Výzkumy ukazují, že spaní na levém boku může pomoci snížit reflux kyselin v noci. Podle jednoho přehledu může ležení na levém boku snížit množství kyseliny v jícnu až o 71 %.

 Ačkoli důvod není zcela jasný, lze jej vysvětlit anatomií jícnu. Jícen vstupuje do žaludku na pravé straně, takže spánek na levém boku zabraňuje přístupu kyseliny k dolnímu jícnovému svěrači.

 Svěrač je za normálních okolností zodpovědný za to, že se kyselina a nestrávená potrava nevrací zpět do krku, ale jeho poruchu mohou způsobit různé věci, například poloha během spánku.

 

2. Zvedněte hlavu postele  

U některých lidí se v noci objevuje reflux kyseliny, což může ovlivnit kvalitu spánku a ztížit usínání.

 Jeden přehled čtyř studií zjistil, že vyvýšení hlavy postele snižuje kyselý reflux a zlepšuje příznaky, jako je pálení žáhy a regurgitace, u lidí s GERD.

  

3. Večeřte dříve 

Podle Mezinárodní nadace pro gastrointestinální poruchy (IFGD) byste se v případě, že trpíte refluxem kyselin, měli snažit jíst večeři několik hodin před spaním. 

Zvažte také, zda si velké jídlo dne nedáte k obědu, aby vaše večeře mohla být lehčí. Výzkumy ukazují, že uléhání do postele s nestráveným jídlem, zejména pokud jste snědli těžké jídlo, může zhoršit vaše noční příznaky. 

4. Místo syrové cibule volte raději vařenou. 

Syrová cibule je častým spouštěčem gastrointestinálních příznaků, jako je reflux a pálení žáhy. 

Syrová cibule je totiž hůře stravitelná a může dráždit sliznici jícnu, což způsobuje zhoršení pálení žáhy. Pokud rádi jíte cibuli, zvažte její konzumaci vařenou. 

 

 

5. Jezte menší a častější jídla 

Dolní jícnový svěrač je sval, který funguje jako ventil mezi žaludkem a jícnem. U lidí s refluxem kyseliny je tento sval oslabený nebo nefunkční, což způsobuje proudění kyseliny do jícnu. 

Není překvapivé, že se mnohé refluxní příznaky projevují po jídle. Proto může konzumace menších a častějších jídel během dne pomoci snížit příznaky refluxu kyseliny. 

 

6. Udržujte si přiměřenou hmotnost 

Pokud však máte nadbytek břišního tuku, může být tlak v břiše tak vysoký, že dolní jícnový svěrač je vytlačován nahoru, mimo oporu bránice.

 Tento stav, známý jako hiátová hernie, je považován za hlavní příčinu refluxu.

 Výzkumy navíc ukazují, že nadbytek břišního tuku může být spojen s vyšší pravděpodobností vzniku refluxu a pálení žáhy. Obezita obecně je spojena s větší pravděpodobností vzniku kyselého refluxu v důsledku většího tlaku v břišní dutině.

Pokud máte zájem zhubnout jako způsob zvládání refluxu, poraďte se nejprve se svým lékařem, zda je to pro vás vhodné, a pokud ano, jak můžete bezpečně a trvale zhubnout. 

7. Dodržujte dietu s nízkým obsahem sacharidů 

Výzkumy ukazují, že konzumace stravy s vysokým obsahem sacharidů může zhoršovat reflux a snížení příjmu sacharidů může pomoci snížit příznaky pálení žáhy. 

Někteří vědci mají podezření, že nestrávené sacharidy mohou způsobovat přemnožení bakterií a zvýšený tlak uvnitř břicha, což může přispívat k refluxu kyseliny.

Příliš mnoho nestrávených sacharidů v trávicím systému může často způsobovat nejen plynatost a nadýmání, ale také říhání.

reflux liečba

 8. Omezte příjem alkoholu 

Pití alkoholu může zvýšit závažnost refluxu a pálení žáhy. Výzkum ukázal, že vyšší příjem alkoholu může být spojen se zvýšenými příznaky kyselého refluxu.

 Alkohol totiž zvyšuje množství žaludeční kyseliny, uvolňuje dolní jícnový svěrač a zhoršuje schopnost jícnu odstraňovat kyselinu.

 

9. Nepijte příliš mnoho kávy

 Káva může také dočasně uvolnit dolní jícnový svěrač, což zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyseliny.

 Výsledky však nejsou jednoznačné, starší výzkumy nezjistily žádnou souvislost mezi konzumací kávy a příznaky refluxu kyseliny. 

10. Omezte příjem sycených nápojů

 Pravidelná konzumace sycených nebo perlivých nápojů, včetně nealkoholických nápojů, limonád a sodovky, by mohla souviset s vyšší pravděpodobností výskytu refluxu kyseliny.

 Důvodem by mohl být oxid uhličitý, který těmto nápojům dodává bublinky, což může způsobit, že budete více říhat, což může zvýšit množství kyseliny vycházející z jícnu.

 V jedné studii bylo zjištěno, že sycené nealkoholické nápoje zhoršují některé příznaky refluxu, včetně pálení žáhy, plnosti a říhání. 

hisbiotix

11. Nepijte příliš mnoho citrusových šťáv

 Mnoho druhů citrusových šťáv, včetně pomerančové a grapefruitové, je považováno za časté spouštěče pálení žáhy.

 Tyto složky jsou vysoce kyselé a obsahují sloučeniny, jako je kyselina askorbová, které by mohly při konzumaci velkého množství způsobit zažívací potíže a mohou dráždit sliznici jícnu.

 I když je nepravděpodobné, že by citrusové šťávy přímo způsobovaly reflux, mohly by pálení žáhy dočasně zhoršit.

 12. V případě potřeby se vyhněte mátě

 Máta peprná je běžnou složkou používanou k přípravě bylinného čaje a dodává chuť potravinám, bonbonům, žvýkačkám, ústním vodám a zubním pastám.

 Výzkumy však ukazují, že mátový olej může snížit tlak dolního jícnového svěrače, což může způsobit pálení žáhy. Mentol, sloučenina obsažená v mátě, může u lidí trpících pálením žáhy zhoršovat reflux.

Z tohoto důvodu je lepší se mátě vyhnout, pokud máte pocit, že vám reflux zhoršuje.

 13. Omezte potraviny s vysokým obsahem tuku

 Smažená jídla a některé další tučné potraviny mohou být také spouštěčem refluxu. Některé zdroje uvádějí, že mohou vést k pálení žáhy. Mezi příklady patří např:

  •  smažená jídla
  • bramborové lupínky
  • pizza
  • slanina
  • klobásy

Takové potraviny s vysokým obsahem tuku mohou přispívat k pálení žáhy tím, že způsobují uvolňování žlučových solí do trávicího traktu, které mohou dráždit jícen.

 Zdá se také, že stimulují uvolňování cholecystokininu (CCK), hormonu v krevním řečišti, který může uvolnit dolní jícnový svěrač a umožnit tak žaludečnímu obsahu proudit zpět do jícnu. 

 14. Přestaňte kouřit

 Vaše sliny pomáhají neutralizovat kyselinu, která se dostává ze žaludku do jícnu. Kouření však může množství slin v ústech snížit.

 Kouření také snižuje tlak v dolním jícnovém svěrači, což může způsobit kašel a reflux kyseliny.

 

....často kladené otázky, na které odpovídáme.... 

Jak se rychle zbavit kyselého refluxu? 

Nejrychlejším způsobem, jak si ulevit od kyselého refluxu, může být užívání antacid. 

Co mohu pít, abych se zbavil/a refluxu kyseliny? 

Některé bylinné čaje, nízkotučné nebo rostlinné mléko, necitronová ovocná šťáva, kokosová voda a někdy i obyčejná voda mohou pomoci zmírnit příznaky refluxu.

 Zmizí kyselý reflux přirozenou cestou? 

Pokud vás dočasně pálí žáha v souvislosti s něčím, co máte, nebo s její mírnou formou, může reflux po několika hodinách sám odeznít. V závažnějších případech budete možná potřebovat léky a změnu životního stylu, abyste příznaky zvládli.

 Závěr

Pálení žáhy je nepříjemný problém, který může být způsoben různými faktory. Pokud si všimnete, že se vaše příznaky zhoršují po konzumaci určitých potravin nebo nápojů, je rozumné tyto věci omezit nebo se jim vyhnout.

Přestože je k dispozici mnoho léků a možností léčby pálení žáhy, prospěšných může být i několik jednoduchých změn ve stravě a životním stylu.

 Vyzkoušejte některé z výše uvedených tipů a zjistěte, co vám pomůže zmírnit pálení žáhy a reflux kyseliny.

Zpět do obchodu