Skořice a její účinky na zdraví

Obsah:

  • Přehled
  • Zdravotní účinky
  • Jak používat
  • Závěr

Přehled

Skořice je silné koření, které se v medicíně používá po celém světě již tisíce let. V mnoha kulturách se stále používá denně, protože skořice je všeobecně prospěšná, nemluvě o její výrazně sladké, hřejivé chuti a snadném použití v receptech.

Zajímavé je, že vědci zjistili, že toto koření zaujímá první místo mezi 26 nejoblíbenějšími bylinami a kořením na světě, pokud jde o obsah ochranných antioxidantů. Pyšní se také celou řadou dalších zdraví prospěšných látek, včetně antibakteriálních, protiplísňových a antidiabetických vlastností.

Skořice se ve skutečnosti vyrábí z kůry stromu Cinnamomum verum (nebo Cinnamomum zeylanicum). Tato kůra obsahuje několik speciálních sloučenin, které jsou zodpovědné za její mnohé zdraví prospěšné vlastnosti, včetně cinnamaldehydu, kyseliny skořicové a cinnamátu.

Proč je pro vás prospěšná a jak ji můžete zařadit do svého jídelníčku? Pojďme se blíže podívat na to, co byste měli o tomto účinném koření vědět.

 

Příznivé účinky na zdraví

Jako jedno z nejstarších koření na světě se skořice již dlouho používá pro své léčivé vlastnosti jako základní prvek v mnoha formách celostní a tradiční medicíny. Zde jsou některé z hlavních výhod tohoto koření.

1. Vysoký obsah antioxidantů

Skořice je plná řady ochranných antioxidantů, které snižují poškození volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Ve skutečnosti vědci dosud identifikovali nejméně 41 různých ochranných látek, které se v tomto koření nacházejí.

Podle stupnice ORAC, která se používá k měření koncentrace antioxidantů v různých potravinách, se skořice řadí na 7. místo mezi všemi potravinami, bylinami a kořením. Bylo prokázáno, že má větší antioxidační sílu než běžně konzumované bylinky, jako je tymián, česnek a rozmarýn.

Zdravotní účinky skořice jsou přisuzovány obsahu několika specifických typů antioxidantů, včetně polyfenolů, kyseliny fenolické a flavonoidů. Tyto sloučeniny působí proti oxidačnímu stresu v těle a pomáhají v prevenci chronických onemocnění.

Různé antioxidanty obsažené v koření pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály v těle a předcházet oxidačnímu stresu. Pomáhají také omezit hromadění oxidu dusnatého v krvi a zabraňují peroxidaci lipidů, která může zvyšovat riziko mozkových poruch, rakoviny, srdečních onemocnění a dalších chronických chorob.

2. Snižuje zánět

Antioxidanty obsažené ve skořici mohou pomoci snížit zánět, což může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny, poklesu kognitivních funkcí a dalších. Vědci v tomto koření identifikovali mnoho různých druhů flavonoidů, které jsou velmi účinné v boji proti nebezpečným úrovním zánětu v celém těle.

Vzhledem k tomu, že toto účinné koření snižuje otoky a zabraňuje zánětům, může být prospěšné i při léčbě bolesti. Studie totiž ukazují, že pomáhá snižovat bolesti svalů, zmírňovat menstruační bolesti, snižovat závažnost alergických reakcí a zmírňovat i další příznaky bolesti související s věkem.

3. Chrání zdraví srdce

Studie ukazují, že jedním z hlavních zdravotních přínosů skořice je její schopnost zlepšovat zdraví srdce. Bylo totiž prokázáno, že snižuje několik nejčastějších rizikových faktorů srdečních onemocnění, včetně vysoké hladiny cholesterolu, vysokých triglyceridů a vysokého krevního tlaku, a udržuje tak vaše srdce zdravé a silné.

Bylo také zjištěno, že snižuje vysoký krevní tlak, který je dalším rizikovým faktorem srdečních onemocnění nebo mrtvice.

Výzkumy ukazují, že je užitečným prostředkem pro srážení krve a může zastavit nadměrné krvácení tím, že pomáhá tělu vytvářet krevní sraženiny. Skořice také zvyšuje krevní oběh a zlepšuje obnovu tkání, což může být užitečné zejména při regeneraci srdeční tkáně, která pomáhá v boji proti infarktu, srdečním onemocněním a mrtvici.

4. Stabilizuje hladinu cukru v krvi

Skořice je známá svými antidiabetickými účinky, proto je považována za jednu z nejlepších potravin pro diabetiky. Výzkumy naznačují, že dokáže snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na hormon inzulin, který pomáhá transportovat cukr z krevního řečiště do tkání, a tím udržovat rovnováhu cukru v krvi.

Studie naznačují, že skořice při cukrovce může pomáhat blokovat aktivitu několika trávicích enzymů, čímž zpomaluje vstřebávání cukru v krevním oběhu po jídle s vysokým obsahem sacharidů. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že u lidí s diabetem 2. typu může mít doplňování skořicového extraktu významný pozitivní vliv na ukazatele hladiny cukru v krvi.

5. Zachovává funkci mozku

Vzhledem k tomu, že skořice je bohatá na antioxidanty, výzkumy ukazují, že toto koření může podporovat funkci mozku a může pomáhat bránit se vzniku neurologických poruch, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Ačkoli studie na lidech chybí, studie in vitro ukazují, že skořice pomáhá blokovat hromadění specifického proteinu v mozku, čímž snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Na zvířecích modelech bylo také prokázáno, že chrání neurony před oxidativním stresem, čímž snižuje riziko zánětu a poškození buněk, což může přispět k zachování mozkových funkcí a zabránit poklesu kognitivních funkcí.

6. Může přispět ke snížení rizika vzniku rakoviny

Díky svým antioxidačním schopnostem může skořice chránit před poškozením DNA, buněčnou mutací a růstem rakovinných nádorů. Studie odhalily, že zdraví prospěšné účinky skořice pocházejí ze sloučeniny zvané cinnamaldehyd, která může inhibovat růst nádorů a chránit DNA před poškozením a zároveň zabíjet rakovinné buňky.

To platí zejména pro tlusté střevo. Studie ukazují, že může zlepšit zdraví tlustého střeva, což by mohlo snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Skořice je v současné době zkoumána jako přírodní potravina bojující proti rakovině, protože má silné antioxidační schopnosti a může být užitečným doplňkem stravy pro osoby s vyšším rizikem rakoviny.

7. Bojuje proti infekcím a virům

Existuje mnoho potenciálních výhod skořice, pokud jde o obranu organismu proti nemocem. Obsahuje přirozené antimikrobiální, antibiotické, protiplísňové a antivirové vlastnosti a její esenciální oleje obsahují také silné sloučeniny posilující imunitu.

Z tohoto důvodu se v mnoha kulturách používá k přirozenému boji proti škodlivým infekcím a virům. Konkrétně skořicový olej dokáže chránit i před bakteriálními infekcemi, které mohou způsobovat nemoci, jako je nachlazení, angína a zápal plic.

betaglukan

8. Optimalizuje ústní hygienu

Výzkumy ukazují, že skořice prospívá ústní hygieně a mohla by chránit před některými kmeny bakterií, které způsobují zápach z úst, zubní kazy, zubní kazy a infekce v ústech. Skořicové silice mají silné antibakteriální vlastnosti a mohou být použity k přirozenému boji proti bakteriím v ústech a působit jako přírodní ústní voda.

Stejně jako máta peprná je jedním ze zdravotních přínosů skořice i to, že ji lze díky její osvěžující chuti použít jako přírodní aroma do žvýkaček. Vzhledem k tomu, že odstraňuje bakterie z ústní dutiny, má toto koření schopnost bojovat proti zápachu z úst, aniž by do těla přidávalo jakékoli chemické látky.

Z tohoto důvodu se také tradičně používá jako zubní prášek a přírodní prostředek proti bolestem zubů, zubním problémům a vředům v ústech.

9. Zabraňuje tvorbě kandidy

Výzkum naznačuje, že silné antimykotické vlastnosti skořice by mohly být účinné při léčbě a prevenci přemnožení kandidy v trávicím traktu. Bylo prokázáno, že snižuje množství nebezpečné kandidy albicans, což je kvasinka, která způsobuje přemnožení kandidy a může způsobit řadu zažívacích a autoimunitních problémů.

Dalším zkoumaným zdravotním přínosem skořice je, že pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Strava s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů může zvyšovat množství cukru v trávicím traktu a může být spojena se zvýšeným rizikem výskytu kandidy.

10. Přínos pro zdraví pokožky

Potenciální přínos skořice pro pokožku má kořeny v jejích antibiotických a antimikrobiálních vlastnostech, které mohou pomoci chránit pokožku před podrážděním, vyrážkami, alergickými reakcemi a infekcemi. Jedna studie naznačuje, že aplikace skořicového esenciálního oleje přímo na pokožku může být užitečná při snižování zánětu, otoku, bolesti a zarudnutí.

Jednou z výhod skořice a medu, další antimikrobiální složky, je, že jejich společné používání může dále podpořit zdraví pokožky a může být prospěšné při akné, růžovce a kožních alergiích. Pro další úlevu pokožky můžete použít přídavek syrového medu nebo medu manuka.

11. Snižuje příznaky alergie

Ti, kteří trpí alergiemi, mohou najít úlevu díky mnoha prospěšným látkám obsaženým v tomto koření. Ve skutečnosti může pomoci v boji proti běžným příznakům alergie, protože na mnoha zvířecích modelech bylo prokázáno, že snižuje zánět a bojuje proti histaminovým reakcím.

12. Recepty bez cukru

Díky své přirozeně sladké chuti vám přidání skořice do pokrmů a receptů pomůže snížit množství cukru, které běžně používáte, čímž účinně snížíte glykemickou zátěž jídla. Již nyní má antidiabetické účinky, které zpomalují vstřebávání cukru a mohou pomoci omezit chuť na jídlo tím, že stabilizují hladinu cukru v krvi, ale použití tohoto koření pro jeho přirozeně sladkou chuť je další přidanou výhodou, která může zvýšit kontrolu hladiny cukru v krvi. Je to skvělé sladidlo pro osoby s citlivostí na inzulín.

Neobsahuje žádný přidaný cukr a minimum kalorií, přesto má vysoký obsah mnoha živin, což z něj činí mimořádně zdravý doplněk mnoha jídel.

Zkuste skořici použít do kávy, čaje, pečiva, jogurtu, na ovoce nebo do ovesné kaše místo přidávání dalšího cukru. Pomůže vám to snížit příjem cukru a omezit další kalorie, což pomůže při hubnutí a v boji proti candidě, cukrovce a nízké energii.

13. Působí jako přírodní konzervant

Jednou z méně známých výhod skořicového prášku je, že jej lze použít ke konzervaci potravin. Vzhledem k tomu, že má antibakteriální vlastnosti a působí jako antioxidant, výzkumy zdůrazňují, že ji lze použít jako konzervant v mnoha potravinách bez nutnosti použití chemických látek nebo umělých přísad.

Nedávná studie uvádí, že když se pektin z ovoce obalil extraktem z listů skořice, vykazoval vysokou antioxidační a antibakteriální aktivitu a zůstal déle čerstvý. Má také účinky proti tyrozináze, což může být užitečné při zastavení změny barvy ovoce a zeleniny, když oxidují a začínají hnít.

Jak používat

Vědci dospěli k závěru, že zdraví prospěšné účinky skořice lze získat ve formě její čisté kůry, éterických olejů, ve formě mletého koření (což je prášek z kůry) nebo ve formě extraktu, kdy byly izolovány její speciální fenolové sloučeniny, flavonoidy a antioxidanty. Tyto sloučeniny z něj činí jedno z nejprospěšnějších koření na světě, které mu propůjčují antioxidační, protizánětlivé, antidiabetické, antimikrobiální, imunitu posilující a potenciálně protirakovinné a srdeční choroby chránící schopnosti.

Skořici kassiovou najdete ve většině obchodů s potravinami v uličce s kořením. Chcete-li však ze skořice vytěžit co nejvíce, hledejte v obchodech se zdravou výživou nebo na etnických trzích organický cejlonský skořicový prášek a skořicový esenciální olej.

Zkontrolujte etiketu, abyste zjistili, který druh kupujete, a mějte na paměti, že pokud druh není uveden, jedná se s největší pravděpodobností o odrůdu cassia, která je levnější a častěji používaná.

Můžete si také koupit skořicové tyčinky a čerstvou skořici si sami nastrouhat na malém struhadle. Kromě toho můžete zkusit použít celé tyčinky (označované také jako peříčka) k vyluhování tekutin, například svařeného vína, a dodat jim výraznou chuť.

Koření můžete také louhovat v horké vodě a využít tak mnoha výhod skořicového čaje.

Chcete-li určit, který typ tyčinky kupujete, podívejte se na její strukturu. Cejlonská skořice má obecně tenčí a křehčí skořicovou kůru než kasie.

Mletá skořice se hodí také ke slazení potravin, jako jsou ovesné vločky, jogurt nebo pečivo. Může také dodat trochu hloubky a tepla slaným pokrmům, takže ji vyzkoušejte v příští polévce nebo dušeném masu.

Kromě použití čerstvé nebo mleté skořice ve vašich oblíbených receptech existuje mnoho dalších způsobů využití skořice a jejích doplňků. K dispozici jsou například skořicové tablety, skořicový esenciální olej nebo kapsle, které vám pomohou získat rychlou a koncentrovanou dávku tohoto koření.

akcnibalicky

Závěr

Skořice je koření pocházející z kůry skořicovníku, které je plné živin včetně vlákniny, manganu a vápníku.
Její přidání do jídelníčku může přinést dlouhý seznam výhod, které zahrnují mimo jiné lepší kontrolu hladiny cukru v krvi, zlepšení ústní hygieny, zlepšení zdraví srdce a snížení zánětů.
K dispozici je mnoho odrůd, ale především se vyrábí ve dvou hlavních typech: kasie a cejlon. Předpokládá se, že cejlonská je silnější a obsahuje rozsáhlejší zdravotní účinky, zatímco kasie je levnější na výrobu a snadněji dostupná.

Zpět do obchodu