Echinacea

Obsah:

  • Co je to echinacea
  • Vysoký obsah antioxidantů
  • Může mít více zdravotních účinků
  • Možné nežádoucí účinky
  • Doporučené dávkování
  • Závěr

Echinacea je skupina rostlin, které jsou bohaté na antioxidanty a mohou pomáhat podporovat imunitu. Jsou k dispozici v několika různých formách, které se liší z hlediska doporučeného dávkování.

Echinacea, nazývaná také jehlice nachová, je jednou z nejoblíbenějších bylin na celém světě.

Domorodí obyvatelé ji po staletí používají k léčbě různých onemocnění.

Dnes je nejznámější jako volně prodejný bylinný lék proti běžnému nachlazení nebo chřipce. Používá se však také k léčbě bolesti, zánětů, migrén a dalších zdravotních problémů.

V tomto článku najdete přehled výhod, použití, vedlejších účinků a dávkování echinacey.

 

Co je echinacea?

Echinacea je název skupiny kvetoucích rostlin z čeledi sedmikráskovitých.

Jejich domovem je Severní Amerika, kde rostou v prériích a na otevřených, zalesněných místech.

Celkem má tato skupina devět druhů, ale pouze tři se používají v bylinných doplňcích - Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida.

Používají se jak vrchní části rostliny, tak kořeny ve formě tablet, tinktur, extraktů a čajů.

Rostliny echinacey obsahují působivou řadu účinných látek, jako je kyselina kávová, alkamidy, fenolové kyseliny, kyselina rozmarýnová, polyacetyleny a mnoho dalších.

Studie navíc spojují echinaceu a její sloučeniny s mnoha zdraví prospěšnými účinky, jako je snížení zánětů, zlepšení imunity a snížení hladiny cukru v krvi.

SHRNUTÍ
Echinacea je skupina kvetoucích rostlin, které se používají jako oblíbený bylinný lék. Jsou spojovány s mnoha zdravotními přínosy, jako je zmírnění zánětu, zlepšení imunity a snížení hladiny cukru v krvi.

Vysoký obsah antioxidantů

Rostliny echinacey jsou plné rostlinných sloučenin, které fungují jako antioxidanty.

Antioxidanty jsou molekuly, které pomáhají bránit buňky před oxidačním stresem, což je stav, který je spojován s chronickými onemocněními, jako je cukrovka, srdeční choroby a mnoho dalších.

Některé z těchto antioxidantů jsou flavonoidy, kyselina cichorová a kyselina rozmarýnová.

Tyto antioxidanty se zdají být vyšší v extraktech z květů a kořenů rostlin ve srovnání s jinými částmi, jako jsou listy.

Kromě toho rostliny echinacey obsahují sloučeniny zvané alkamidy, které mohou dále zvyšovat antioxidační aktivitu.

SHRNUTÍ
Echinacea je plná antioxidantů, jako jsou flavonoidy, kyselina cichorová a kyselina rozmarýnová, které mohou pomoci bránit vaše tělo před oxidačním stresem.

Může mít více zdravotních přínosů

Výzkumy echinacey naznačují, že nabízí několik působivých zdravotních benefitů.

 

Pozitivní účinky na imunitní systém

Echinacea je nejznámější svými příznivými účinky na imunitní systém.

Mnoho starších studií zjistilo, že tato rostlina může pomoci imunitnímu systému v boji proti infekcím a virům, což by vám mohlo pomoci rychleji se zotavit z nemoci.

To je jeden z důvodů, proč se echinacea často používá k prevenci nebo léčbě nachlazení.

V jednom přehledu se totiž zjistilo, že echinacea může snížit riziko vzniku infekce horních cest dýchacích o 22 %. Výzkumníci však nezjistili žádný významný vliv na délku trvání nemoci.

Podle přehledu z roku 2014 je mnoho studií na toto téma špatně navrženo a neprokazuje žádný skutečný přínos. Proto je těžké zjistit, zda je jakýkoli přínos na nachlazení způsoben užíváním echinacey, nebo zda je pouze náhodný.

Stručně řečeno, ačkoli echinacea může posilovat imunitu, její účinky na nachlazení jsou nejasné.

Může snižovat hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi může zvyšovat riziko vážných zdravotních problémů, včetně cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění a několika dalších chronických onemocnění.

Studie na zkumavkách ukázaly, že rostliny echinacey mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi.

Ve studii na zkumavkách bylo prokázáno, že extrakt z echinacey purpurové potlačuje enzymy, které tráví sacharidy. Teoreticky to znamená, že echinacea může být schopna snížit množství cukru vstupujícího do krve.

Další studie na zvířatech naznačují, že antioxidanty obsažené v echinacei by mohly přispět ke zlepšení hladiny cukru v krvi a citlivosti na inzulín.

Navzdory tomu chybí výzkum účinků echinacey na hladinu cukru v krvi u lidí.

Může snižovat pocity úzkosti

Úzkost je častým problémem, který podle odhadů postihuje téměř 7 % dospělých.

V posledních letech se rostlina echinacea objevila jako potenciální pomocník při úzkosti.

Některé starší výzkumy zjistily, že rostliny echinacey obsahují sloučeniny, které mohou snižovat pocity úzkosti. Patří mezi ně alkamidy, kyselina rozmarýnová a kyselina kávová.

Jedna studie zjistila, že užívání 40 miligramů (mg) extraktu z echinacey dvakrát denně po dobu 7 dnů významně snížilo úzkost ve srovnání s placebem.

V jiné studii nebylo užívání 40 mg nebo 80 mg extraktu z echinacey denně spojeno se zlepšením úzkosti ve srovnání s placebem. Vedlo však ke zlepšení pozitivního a negativního afektu a emoční pohody.

Přesto je výzkum omezený a je třeba provést další studie, než bude možné doporučit přípravky s echinaceou jako možnou léčbu.

akcnibalicky

 

Protizánětlivé vlastnosti

Zánět je přirozený způsob, jak tělo podporuje hojení a obranu.

Někdy se zánět může vymknout kontrole a trvat déle, než je nutné a očekávané. To může zvýšit riziko chronických onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Několik studií prokázalo, že echinacea může pomoci snížit nadměrný zánět.

V jedné studii na myších pomohly sloučeniny echinacey snížit důležité zánětlivé markery a ztrátu paměti způsobenou zánětem.

Jiná 30denní studie u dospělých pacientů s osteoartrózou zjistila, že užívání doplňku stravy obsahujícího extrakt ze zázvoru a extrakt z echinacey významně snížilo zánět, chronickou bolest a otoky.

Zajímavé je, že tito dospělí nereagovali dobře na běžné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), ale doplněk stravy obsahující echinaceu a extrakt ze zázvoru jim pomohl.

Přehled studií navíc dospěl k závěru, že užívání doplňků stravy s echinaceou může být spojeno s několika sníženými markery zánětu, včetně interleukinu-6 (IL-6), IL-8 a tumor nekrotizujícího faktoru.

 

Může pomoci při léčbě kožních problémů

Výzkum ukázal, že rostliny echinacey mohou pomoci při léčbě běžných kožních problémů.

V jedné studii byl doplněk stravy obsahující extrakt z lilku a rostliny echinacea účinný při zlepšování mírného až středně závažného akné ve srovnání s placebem. Není však jasné, do jaké míry to lze přičíst echinacei.

Další studie z roku 2010 na 10 osobách zjistila, že přípravky péče o pleť obsahující výtažek z echinacey zlepšily hydrataci pleti a omezily tvorbu vrásek.

Podobně bylo prokázáno, že krém obsahující extrakt z echinacey purpurové zlepšuje příznaky ekzému a pomáhá obnovit tenkou ochrannou vnější vrstvu kůže.

Zdá se však, že výtažek z echinacey má krátkou trvanlivost, což ztěžuje jeho začlenění do komerčních výrobků péče o pleť.

 

Může poskytovat ochranu proti rakovině

Rakovina je onemocnění, které zahrnuje nekontrolovaný růst buněk.

Studie ve zkumavkách ukázaly, že výtažky z echinacey mohou potlačit růst rakovinných buněk a dokonce vyvolat jejich smrt.

V jedné studii z roku 2012 bylo prokázáno, že extrakt z echinacey purpurové a kyseliny chikanové - sloučeniny, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách echinacey - vyvolává smrt rakovinných buněk.

V jiné dřívější studii ve zkumavce výtažky z rostlin echinacea (Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida) zabíjely lidské rakovinné buňky slinivky břišní a tlustého střeva tím, že stimulovaly proces zvaný apoptóza neboli řízená buněčná smrt.

Předpokládá se, že k tomuto účinku dochází díky vlastnostem echinacey, které posilují imunitní systém.

Existovaly určité obavy, že by echinacea mohla interagovat s konvenční léčbou rakoviny, jako je doxorubicin, ale dřívější studie žádné interakce nezjistily.

Vzhledem k tomu je třeba provést novější studie na lidech, než bude možné vydat jakékoli doporučení.

SHRNUTÍ
Bylo prokázáno, že echinacea zlepšuje imunitu, hladinu cukru v krvi, úzkost, záněty a zdraví kůže. Může mít i protirakovinné účinky. Výzkum těchto účinků u lidí je však často omezený.

Echinacea - možné nežádoucí účinky

Zdá se, že přípravky s echinaceou jsou při krátkodobém užívání bezpečné a dobře snášené.

Ačkoli se však echinacea běžně používá ke krátkodobému užívání, některé výzkumy naznačují, že je bezpečná i při dlouhodobém užívání.

Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří drobné zažívací potíže a kožní vyrážky.

Ačkoli je to vzácné, někteří lidé mohou být na echinaceu alergičtí, což může způsobit nežádoucí účinky, jako je kopřivka, otoky a anafylaxe, což je těžká alergická reakce.

Vzhledem k tomu, že echinacea zřejmě stimuluje imunitní systém, měli by se jí vyhnout lidé s autoimunitními poruchami nebo lidé užívající imunosupresivní léky nebo se nejprve poradit s lékařem.

SHRNUTÍ
Echinacea se zdá být bezpečná a dobře snášená při krátkodobém i dlouhodobém užívání. Nemusí být bezpečná pro osoby s určitými zdravotními potížemi nebo užívající určité léky.

Echinacea - doporučené dávkování

V současné době neexistuje žádné oficiální doporučení pro dávkování echinacey.

Jedním z důvodů je, že výsledky výzkumu echinacey se značně liší.

Kromě toho výrobky s echinaceou často nemusí obsahovat to, co je uvedeno na etiketě. Jedna starší studie zjistila, že 10 % vzorků echinaceových výrobků neobsahovalo žádnou echinaceu.

Proto byste měli kupovat výrobky s echinaceou od důvěryhodných značek.

Starší výzkumy však zjistily, že pro posílení imunity jsou účinné následující dávky:

  • Suchý práškový extrakt: 300-500 mg Echinacea purpurea, třikrát denně.
  • Tekutá tinktura s extraktem: 2,5 mililitru (ml) třikrát denně nebo až 10 ml denně.
    Mějte na paměti, že tato doporučení se týkají krátkodobého užívání.

Kromě toho nezapomeňte, že je nejlepší řídit se pokyny, které jsou dodávány s konkrétním doplňkem stravy.

SHRNUTÍ
Přípravky s echinaceou jsou velmi variabilní, proto je obtížné stanovit standardní doporučené dávkování. Dávkování se liší v závislosti na formě echinacey, kterou používáte.

Závěr

Bylo prokázáno, že echinacea zlepšuje imunitu, hladinu cukru v krvi, úzkost, záněty a zdraví pokožky. Může mít dokonce protirakovinné účinky. Výzkumy na lidech jsou však často omezené.

Pro krátkodobé i dlouhodobé užívání je považována za bezpečnou a dobře snášenou.

Doporučené dávky se liší v závislosti na formě echinacey, kterou používáte.

Ačkoli se běžně používá k léčbě nachlazení, výsledky v této oblasti nejsou jednoznačné. Výzkumy sice ukázaly, že může pomáhat předcházet infekcím dýchacích cest nebo přinášet úlevu od příznaků, ale mnoho studií bylo špatně navrženo nebo neprokázalo žádný skutečný přínos.

Přesto není mnoho produktů jako echinacea s podobnými potenciálními účinky na posílení imunity, takže by možná stálo za to ji vyzkoušet.

Zpět do obchodu