Vánoční stres: Vánoční svátky bez stresu

Ať už jste zarytý fanoušek Vánoc, nebo jen chcete přežít další náročnou rodinnou večeři, sváteční období může přinést stresující okamžiky. Mezi snahou neporušit rozpočet na vánoční nákupy, posloucháním konspiračních teorií strýčka Bobbyho a orientací ve svátečních očekáváních všech ostatních mohou svátky spustit naše alarmy úzkosti. Toto roční období může být šílené - a vyloženě frustrující. Jak tedy snížit sváteční stres nebo mu předejít dříve, než k němu dojde?

 

Obsah:

  • Co je to Vánoční stres?
  • 13 způsobů, jak snížit Vánoční stres

 

Co je to Vánoční stres?

Výdaje navíc. Naštvaní příbuzní. Dlouhé hodiny v kanceláři. Vyčerpané a přetížené děti. Chladné počasí a sezónní tma. Závěrečné zkoušky, sportovní akce a recitály. Nepřítomní romantičtí partneři. Hluboká osamělost ... S každým z těchto stresorů se můžeme vypořádat individuálně. Ale během prázdnin nás zasáhne všechno najednou. Když se k tomu přidá volební období a nečekaná návštěva tety Susan, naše stresové reakce typu "bojuj nebo uteč" se rozjedou na plné obrátky.

Ve většině případů je stres normální a dobrý. Teprve když se stane zdrcujícím, obtížným a náhlým, ztrácíme nadhled. Při stresu se nám napínají svaly, zvyšuje se tepová frekvence a tělo zaplavují hormony jako kortizol a adrenalin.

Nejhorší je Vánoční stres. Existují však věci, které s ním můžeme dělat.

V tomto období dopřejte sobě i ostatním trochu milosti - hodně milosti. Nenechte se zmást: Stresující věci se budou dít. Ale vzrušující je, že si můžeme vybrat, jak na ně budeme reagovat.

 

13 způsobů, jak snížit Vánoční stres

Odmítnout nechat stres řídit svůj život je volba z minuty na minutu. Je to každodenní rozhodnutí. V letošní sváteční sezóně se snažme naladit se na dobrou náladu ještě předtím, než začneme nakupovat dárky nebo vyrazíme k příbuzným na štědrovečerní večeři.

Chci se s vámi podělit o 13 způsobů, jak snížit sváteční stres ještě před jeho příchodem - abyste se mohli věnovat tomu, na čem vám skutečně záleží.

 

1. Jasně si představte Vánoce, které chcete mít.

Nastavte očekávání sobě i ostatním tím, že si nakreslíte obrázek, jak chcete, aby vaše Vánoce vypadaly. Mějte v tom naprosto jasno. Zde je několik věcí, o kterých byste měli přemýšlet před začátkem svátků:

  • Kdo bude sedět u stolu v době jídla?
  • Co budeme jíst?
  • O čem budeme - nebo nebudeme - mluvit?
  • Jak se spojím se svými přáteli a rodinou?
  • Na jaké vánoční filmy se budeme dívat?
  • Jaké dárky si budeme - nebo nebudeme - dávat?

Podělte se o svou představu se svými blízkými, aby pochopili, co si představujete. Požádejte je, aby si také vytvořili obrázek toho, co si přejí, abyste byli na stejné vlně.

 akcnibalicky

2. Stanovte si hranice.

Během svátků se může zdát, že vaše maminka, tchán nebo bratranec z druhého kolena rozhodují. Chybně. Vy si můžete vybírat.

Vy rozhodujete, kam půjdete, jak dlouho zůstanete, koho pozvete k sobě domů a kolik peněz utratíte. Je důležité stanovit si tyto hranice ještě před zahájením vánočních oslav.

 

 3. Vyhněte se rodinným konfliktům.

I ty nejlepší rodiny vás mohou vyvést z míry. Proto letos, ještě než si sbalíte kufry, myslete na konflikty, které by mohly s vaší rodinou nastat. Pokud má váš otec ve zvyku mluvit špatně o určité skupině lidí, nebuďte překvapeni, když se pustí do jedné ze svých hádek. Nemůžete ho změnit - ale můžete se rozhodnout, jak budete reagovat.

Můžete někoho požádat, aby toho nechal. Je možné být přímý a přitom laskavý.
Můžete vstát a odejít. Někdy je odchod, abyste se nadechli, to nejlepší, co můžete udělat.
Vytvořte si plán činnosti. Předem se rozhodněte, jak budete reagovat, pokud se napětí začne stupňovat.
Sdělte svůj plán předem. Dejte jasně najevo, že nechcete mluvit o politice nebo o závislosti mladšího bratra.
Pokud někdo překročí vaše hranice, můžete odejít! Všímejte si, kdy se cítíte nepříjemně, trapně, nebezpečně, trapně nebo v pasti. Pokud je někdo opilý, rozzlobený, používá vulgární výrazy nebo vypráví odpudivé vtipy, můžete se rozhodnout, zda a kdy odejít.

 

4. Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit.

Na planetě Zemi jsou pouze dvě věci, které můžete ovládat: své myšlenky a své činy. Nemůžete ovlivnit, co vaši rodiče říkají u stolu. Nemůžete ovlivnit postoje svých dětí.

Pokud se o letošních Vánocích cítíte ve stresu, napište si věci, které můžete ovlivnit. Převezměte za tyto věci odpovědnost - například za nákup potravin, za procházku nebo za balení dárků. Vše ostatní, co nemáte pod kontrolou, jako je počasí nebo reakce ostatních lidí na rozvařené brambory, můžete vynechat. Nemůžete s nimi nic dělat, takže tato očekávání odložte stranou a soustřeďte se na své vlastní povinnosti.

 

5. Poznejte svou roli v dané situaci.

Pokud půjdete na Vánoce ke své přítelkyni a budete muset spát na nepohodlném gauči a jíst divné jídlo její rodiny, pamatujte si toto: svět se netočí kolem vás. Není to váš dům. Vaším úkolem je podporovat svého partnera, tak to přijměte. Rozhodli jste se odjet, tak se rozhodněte, že si místo lamentování nad ubytováním budete vytvářet šťastné vzpomínky.

A pokud jste to vy, kdo zve svou druhou polovičku na rodinnou večeři, buďte laskavým hostitelem nebo hostitelkou. To zahrnuje i věnování pozornosti potravinovým alergiím nebo dietním preferencím (a jejich zohlednění). Nezapomeňte, že váš host přichází o vaše tradice. Může být smutný, že přichází o rodinné chvíle, a proto se ho snažte podpořit.

 

6. Řekněte ne.

Vánoce miluji stejně jako ostatní, ale ať jste kdokoli, je nesmyslné snažit se zúčastnit milionu večírků.

Buďte upřímní v tom, co zvládnete, a řekněte ne, když je toho příliš. Místo pěti vánočních večírků si vyberte jeden nebo dva. Upřednostněte čas pro rodinu a věnujte se jen tomu, co chcete dělat. Zaměřte se na kvalitu, ne na kvantitu.

 

 

7. Odpočiňte si od sociálních médií.

V naší zemi je nyní ohromné množství dat, nesmyslů a zpráv. Nejenže je jich plná televize, ale zaplavují i naše kanály na sociálních sítích. Přivádí nás to k šílenství. A ty dokonale upravené vánoční kanály na Instagramu a Pinterestu vedou jen ke srovnávání a držení kroku s Jonesovými.

Místo toho věnujte více času pohledu do očí svých dětí než zírání do obrazovek. Držte se za ruce, ne za ovladače videoher. Hoďte si fotbalovým míčem nebo kopněte do míče - ve skutečnosti. Dejte přednost lidskému kontaktu, radosti a smíchu před tlačítky "To se mi líbí" a retweety. Každé vaše elektronické zařízení má tlačítko pro ztlumení zvuku. Používejte ho.

 

8. Udělejte si vánoční rozpočet.

Udělejte to. Právě teď.

Rozpočet vytvoří hranice pro vaši peněženku (nebo bankovní účet). Sestavení rozpočtu pomáhá snižovat stres, protože vám dává plán pro vaše peníze. Každý měsíc si před začátkem měsíce vytvořte rozpočet s nulovým rozpočtem. Rozhodněte se, kam půjde každé euro na vašem bankovním účtu - zejména během prázdnin.

Sestavení rozpočtu na Vánoce vám pomůže vyhnout se impulzivním nákupům a zabrání tomu, abyste za dárky utratili příliš mnoho. Sestavte si tedy rozpočet a držte se ho. Budete rádi, že jste to udělali.

 

9. Nepřehánějte to s cukrovím.
Pokud jde o svátky, příliš mnoho vaječného likéru nebo příliš mnoho maminčina slavného cukroví může být receptem na katastrofu. Příliš mnoho cukru však narušuje přirozené hormonální reakce, hladinu cukru v krvi, inzulín a mozkové neurotransmitery (chemické posly v těle).

Přidejte k tomu nedostatek spánku způsobený kofeinem a alkoholem a nabitý program a máte dokonalou bouři pro nával úzkosti. Omezte množství konzumovaného cukru a dodávejte tělu co nejvíce výživných potravin.

 

10. Dopřejte si dostatek spánku a pohybu.
Úzkost postihuje velké množství lidí a jedním z nejmocnějších nástrojů, které máte k dispozici ke snížení úzkosti, je spánek. Proto místo toho, abyste už třetí noc za sebou zůstali vzhůru a dívali se na filmy, upřednostněte spánek. Udrží váš stres a úzkost na uzdě a pomůže vašemu imunitnímu systému zůstat zdravý.

A nezapomeňte se hýbat venku. Je jedno, jaká je zima - oblečte si další vrstvy a prostě to udělejte (nebo alespoň zajděte do posilovny). Cvičení pomáhá tělu zpracovávat a uvolňovat stresové hormony a příroda je důležitá pro naše emocionální i fyzické zdraví.

 

 11. Dopřejte si trochu klidu pro sebe.
Zachovejte si duševní zdraví tím, že si naplánujete klidný čas na věci, které vás baví. Přečtěte si knihu. Věnujte se vánoční pobožnosti. Posaďte se na pět nebo deset minut s meditační aplikací. Dopřejte si chvíli volna mezi večírky, plánovanými cestami, pracovními termíny a nákupy.

 

12. Pokládejte si dobré otázky.
Vsadím se, že se se svou širší rodinou nevídáte tak často - tak když už se vidíte, proč si neudělat čas na to, abyste je poznali na hlubší úrovni? Místo trapných rozhovorů se opravdu ponořte do jejich života a zjistěte, zda se o nich můžete dozvědět něco, co jste dosud nevěděli. Buďte zvědaví, ne odsuzující.

Zeptejte se prarodičů na jejich nejlepší manželské rady. Zeptejte se svého pětiletého synovce, kterým superhrdinou by chtěl být a proč.

 

13. Spojte se s lidmi kolem sebe.
Vánoční čas má být naplněn radostí, vděčností, břišním smíchem a dlouhými rozhovory u večeře. K propojení však nedochází náhodou. Nenechte se strhnout vánoční mánií natolik, abyste si zapomněli užívat lidi, pro které to všechno děláte.

A snažte se letos dobře reagovat na sváteční stres. Ano, svátky mohou být šílené - ale můžeme se rozhodnout, že budeme laskaví a velkorysí k sobě i svým blízkým.

 

Zpět do obchodu