Vrásky: Co o nich vědět

 

Vrásky jsou rýhy, záhyby nebo rýhy v kůži. Objevují se přirozeně s přibývajícím věkem a snižující se elasticitou kůže. Krémy, laserová terapie, botox a další ošetření mohou pomoci snížit výskyt vrásek. Předcházet jim může pomoci i vyhýbání se slunečnímu záření.

První vrásky se obvykle objevují na obličeji v místech, kde se kůže přirozeně prohýbá při mimice. Vznikají v důsledku toho, že se kůže postupem času ztenčuje a stává se méně pružnou.

Vrásky se také obvykle objevují na částech těla, které jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření, jako je obličej a krk, hřbet rukou a paže.

Vrásky jsou přirozenou součástí stárnutí a týkají se každého. Mnoha lidem se však výskyt vrásek nelíbí, a proto má trh s přípravky proti stárnutí ve Spojených státech hodnotu více než 50 miliard dolarů ročně.

Tento článek se zabývá tím, proč se lidem dělají vrásky, co je způsobuje a co zvyšuje jejich výskyt. Zabývá se také některými metodami, které lidé používají k redukci vrásek, z nichž některé jsou účinnější než jiné.

 

Obsah:

 • Co způsobuje vrásky?
 • Ošetření
 • Léky
 • Dermabraze
 • Botox
 • Chemický peeling
 • Facelift
 • Výplňové materiály
 • Prevence
 • Shrnutí

vrasky 6

Co způsobuje vrásky?

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí. S přibývajícím věkem se kůže stává tenčí, sušší a méně pružnou, což znamená, že je méně schopná chránit se před poškozením. To vede ke vzniku vrásek, záhybů a linek na kůži.

 

Výrazy obličeje, jako je úsměv, mračení nebo mhouření očí, vedou ke vzniku jemných linek a vrásek již v mladém věku. S přibývajícím věkem se tyto vrásky prohlubují.

 

Když je člověk mladý, jeho pleť pruží. S přibývajícím věkem kůže ztrácí pružnost a je pro ni obtížnější pružit, což vede k trvalým rýhám.

 

Vrásky působí na lidi s různým odstínem pleti různě, což je dáno strukturálními a funkčními rozdíly v kůži. Výzkum uvádi, že kompaktní škára je u černochů a Asiatů silnější, což pravděpodobně chrání před vráskami v obličeji.

 

Na vznik vrásek má vliv mnoho faktorů:

 

 • vystavení slunečnímu záření
 • kouření
 • dehydratace
 • některé léky
 • environmentální a genetické faktory


Vystavení ultrafialovému (UV) záření při opalování, v soláriu a při venkovních sportech zvyšuje vznik vrásek.

 

UV záření narušuje kolagenová a elastinová vlákna v kůži. Tato vlákna tvoří pojivovou tkáň, která podpírá kůži. Jak se tato vrstva rozpadá, kůže je slabší a méně pružná. Kůže začne klesat a objeví se vrásky.

 

Tmavší pokožka obsahuje více melaninu a chrání před mnoha škodlivými účinky UV záření.

 

Lidé, kteří pracují na slunci, mají vyšší pravděpodobnost vzniku předčasných vrásek. Nošení oblečení, které zakrývá pokožku, jako jsou klobouky nebo dlouhé rukávy, může vznik vrásek oddálit.

 

Pravidelné kouření urychluje proces stárnutí pokožky, protože snižuje její prokrvení. Alkohol dehydratuje pokožku a suchá pokožka má větší pravděpodobnost vzniku vrásek.

 

Chcete-li se dozvědět více informací a zdrojů založených na důkazech o zdravém stárnutí, navštivte naše specializované centrum.

vrasky 7

Vrásky a ošetření


K dispozici je mnoho léčebných postupů, které pomáhají redukovat jemné vrásky na pleti. V případě hlubších vrásek může člověk potřebovat agresivnější techniky, jako je plastická operace nebo injekce výplní.

 

 

Vrásky a léky

 

Lokální retinoidy pocházejí z vitaminu A. Jejich cílem je redukovat jemné vrásky, hyperpigmentaci a drsnost pleti. Toho dosahují zvýšením produkce kolagenu v kůži.

 

Používání retinoidů však může způsobit spálení pokožky na slunečním světle, proto je nutné pokožku při používání krému chránit. Mezi možné nežádoucí účinky patří např:

 

 • suchost
 • svědění
 • pocit pálení
 • brnění
 • zabarvení oblastí


Účinné látky v krémech proti vráskám se liší typem a koncentrací. Koncentrace ve volně prodejných krémech proti vráskám je výrazně nižší než v krémech na předpis. Koncentrace ovlivní, jak dobře budou fungovat.

 

Lidé mohou zaznamenat mírné až slabé výsledky u následujících léků:

 

 • retinol
 • alfa-hydroxykyseliny
 • kinetin
 • koenzym Q10
 • peptidy mědi
 • antioxidanty


Dermabraze - vrásky

 

Dermabraze je chirurgický zákrok, při kterém dochází k řízenému odírání horních vrstev kůže pomocí rychle rotujícího zařízení.

 

Cílem dermabraze je odstranit jemné vrásky, mateřská znaménka, tetování, jizvy po akné a další typy jizev.

 

Tento zákrok může způsobit strupy, otoky a změny barvy kůže. Tyto příznaky obvykle po 2 týdnech odezní, ale některé známky mohou přetrvávat i několik měsíců.

 

Osoba nedosáhne požadovaných výsledků ihned a zlepšení může pozorovat až po několika měsících.

 

Mikrodermabraze je méně invazivní zákrok. Spočívá v rozprašování mikrokrystalků oxidu hlinitého po povrchu pokožky. Někteří lékaři používají ruční zařízení s jemnými diamantovými krystaly a výkonný vysavač, který částice odstraňuje při přejíždění kartáčkem po pokožce.

 

Cílem tohoto typu ošetření je dodat pleti svěžejší a hladší vzhled a snížit výskyt linek a vrásek, rozšířených pórů, hrubé pleti a poškození způsobených sluncem.

 

Výsledky jsou pouze dočasné a lidé mohou vyžadovat opakovaná ošetření.

 

Neablativní lasery, radiofrekvenční (RF) zařízení a zdroje pulzního světla nepoškozují pokožku.

 

Laserové ošetření a ošetření pomocí světelných zdrojů ničí vnější vrstvu kůže a snižují tak výskyt vrásek.

 

Radiofrekvenční (RF) ošetření zahřívají spodní dermis a stimulují vývoj nových kolagenových vláken. Tím se pokožka vypíná a vrásky se zmenšují.

 

Může trvat několik měsíců, než člověk po RF ošetření zaznamená úbytek vrásek. Ve studiiTrusted Source z roku 2013 bylo více než 90 % účastníků, kteří podstoupili RF, spokojeno s výsledky po 1 měsíci a 6 měsících od ošetření. RF nezpůsobuje zranění. Výzkumníci však vyzvali k dalšímu zkoumání bezpečnosti a účinnosti.

 

Když se rána po laserovém nebo světelném zákroku zahojí, nová kůže je hladší a pevnější. Ablativní laserový resurfacing může trvat několik měsíců, než se zahojí,

 

Novější terapie využívající laserovou technologii se mohou hojit rychleji.

 

Člověk může potřebovat několik ošetření, než se jeho pokožka zpevní a bude vypadat svěže, ale doba zotavení je rychlejší.

bigstock-Close-up-Portrait-Of-Her-She-N-399569480

 

Botox na vrásky

 

Botulotoxin typu A neboli botox blokuje chemické signály, které způsobují stahování svalů. Lékaři jej používají k léčbě některých zdravotních stavů.

 

Kosmetický odborník jej použije k redukci vrásek vstříknutím malých dávek botoxu do cílových svalů. Pokud se svaly již nemohou stahovat, kůže se vyrovná, čímž získá méně vrásčitý a hladší vzhled.

 

Botox může zmenšit vrásky na čele, vrásky mezi očima a "kuří oka" kolem očních koutků.

 

Podle Americké společnosti plastických chirurgů člověk uvidí výsledky po několika dnech až týdnu. Změny obvykle přetrvávají 3-4 měsíce, proto si mnoho lidí nechává injekce aplikovat opakovaně.

 

Chemický peeling jako pomoc proti vráskam

 

Chemický peeling spočívá v aplikaci chemického roztoku na požadovaná místa, což způsobí, že se odumřelá kůže vyloučí a nakonec se odloupne. Zregenerovaná kůže bývá hladší než stará kůže.

 

Některé typy chemického peelingu si mohou lidé zakoupit bez lékařské licence. Nejlepší je však konzultovat ošetření s odborným lékařem.

 

Vrásky a facelift

 

Lifting obličeje neboli rhytodektomie je druh kosmetické operace, jejímž cílem je, aby lidé vypadali mladistvěji. Obvykle zahrnuje odstranění části obličejové kůže a tuku, s napnutím podkladových tkání nebo bez něj.

 

Studie v časopise Plastic and Reconstructive Surgery naznačuje, že některé prvky faceliftu by měly vydržet přibližně 5 a půl roku, ale může se ztratit účinek v oblasti krku.

 

Doba hojení může být zdlouhavá a několik týdnů po operaci bude osoba pociťovat modřiny a otoky.

 

Výplňové materiály jako pomoc pri vráskach

 

Výplně měkkých tkání zahrnují kolagen, kyselinu hyaluronovou nebo tuk. Kosmetický odborník vstříkne výplně do hlubších vrásek v obličeji, které vyplní a vyhladí, aby pleť získala větší objem.

 

Lidé mohou někdy po krátkou dobu pociťovat otoky a modřiny v postižených oblastech. Stejně jako u botoxu jsou tyto zákroky dočasné a lidé mohou vyžadovat pravidelné injekce.

 

Výsledky závisí na několika faktorech, včetně místa, kde se vrásky nacházejí, a jejich hloubky.

 

Vrásky - prevence


Vrásky a linky, které se časem zvýrazní, má každý. Mezi způsoby, jak jejich vzniku předcházet nebo je omezit, patří např:

 

 • Používání ochrany proti slunečnímu záření. Vyhýbání se UV záření snižuje poškození pokožky. Dermatologové doporučují nosit klobouk a oděv chránící pokožku a každý den používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším.
 • Pravidelné zvlhčování. Hydratace zabraňuje vysušování, což snižuje možnost vzniku vrásek.
 • Přestat kouřit. Kouření výrazně urychluje stárnutí pokožky a způsobuje tvorbu kožních vrásek.
 • Menší konzumace alkoholu. Alkohol pleť dehydratuje, což časem způsobuje její poškození.
 • Zdravá a vyvážená strava. Konzumace velkého množství ovoce a zeleniny může zabránit poškození pleti, zatímco cukr a rafinované sacharidy mohou stárnutí pleti urychlit.
 • Mytí obličeje dvakrát denně. Používejte jemné čisticí prostředky. Tření pleti může způsobit její podráždění a urychlit její stárnutí.
 • Mytí obličeje po silném pocení. Pot může pokožku podráždit a časem ji poškodit. To platí zejména při nošení klobouku nebo helmy.


Shrnutí


Vrásky jsou normální součástí procesu stárnutí. Nejprve se objeví jemné vrásky a poté se záhyby prohlubují, když pokožka začne ztrácet svou pružnost.

 

Lidé mohou ke zmírnění vrásek použít různá ošetření. Změna životního stylu, jako je hydratace, používání ochranných prostředků proti slunečnímu záření, zdravá strava, vyhýbání se kouření a menší konzumace alkoholu, může pomoci zabránit vzniku vrásek nebo je oddálit.

Zpět do obchodu