Hydrolyzovaný kolagen: výhody a jeho použití

 

Kolagen, který se lépe vstřebává

Hydrolyzovaný kolagen (HC) se prodává jako doplněk proti stárnutí. Údajně redukuje vrásky, zmírňuje bolesti kloubů, zlepšuje zdraví kostí, podporuje hubnutí a další.

Kolagen obsahuje aminokyseliny, stavební kameny bílkovin. Hydrolyzovaná forma kolagenu, známá také jako kolagenní peptidy nebo kolagenní hydrolyzát, se snadno vstřebává do krevního oběhu.

 

Obsah:

 

Pochopení kolagenu a hydrolyzovaného kolagenu

Zdravotní přínosy hydrolyzovaného kolagenu

Zdraví pokožky

Zdraví kloubů a kostí

Hojení ran

Složení těla

Nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření

Kdo by neměl užívat hydrolyzovaný kolagen?

Dávkování

Jakou formu kolagenu je nejlepší užívat?

Shrnutí

 

Porozumění kolagenu a hydrolyzovanému kolagenu

 • Kolagen, který je klíčovou bílkovinou produkovanou v těle, se nachází především v kůži, kostech, chrupavkách, šlachách a zubech. Hraje klíčovou roli ve struktuře a funkci tělesných buněk a tkání, jako jsou krevní cévy, rohovka, dásně a pokožka hlavy. Podporuje hojení ran a obnovu kostí.
 • S věkem se produkce kolagenu snižuje. Někteří lidé užívají hydrolyzované kolagenové doplňky ve snaze pomoci obnovit vyčerpaný kolagen.
 • Úbytek kolagenu začíná kolem 18. roku života. Po 40. roce života se ročně ztratí asi 1 % kolagenu v těle. Ve věku 80 let může být produkce kolagenu snížena až o 75 %.
  Kolagen obsažený v doplňcích stravy lze získat z několika různých živočišných zdrojů, včetně krav a prasat.
 • Nedávný výzkum prokázal dobré vlastnosti HC, který se nachází v kůži, šupinách a kostech ryb, medúz a hub.

hydrolyzovany kolagen 3

Zdravotní účinky hydrolyzovaného kolagenu

 

Užívání doplňků stravy by mělo být individuální a ověřené zdravotnickým pracovníkem, například registrovaným dietologem (RD) nebo registrovaným dietologem (RDN), lékárníkem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Žádný doplněk není určen k léčbě, vyléčení nebo prevenci onemocnění.

 

Byly zaznamenány zdravotní přínosy kolagenových doplňků.

 

Výzkum kolagenu se konkrétně zaměřil na:

 

 • boj proti stárnutí pokožky
 • zdraví kostí a kloubů
 • hojení ran
 • složení těla
 • Méně výzkumu bylo provedeno v oblasti účinků kolagenu na hubnutí, růst nehtů, zdraví srdce a očí.

Hydrolyzovaný kolagén a zdraví kůže

 • Kolagen tvoří asi 70 až 75 % naší kůže, největšího orgánu v těle, který nás chrání před vnějším poškozením, pomáhá regulovat teplotu a plní další důležité tělesné funkce. S přibývajícím věkem může kolagen ve vnitřní vrstvě kůže ubývat, což vede k jejímu vysušování, ztrátě pružnosti a vzniku vrásek.
 • HC zvyšuje produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové v pokožce. Nedávné studie prokázaly, že perorální doplňky HC účinně zpomalují projevy stárnutí pleti.
 • Metaanalýza 19 studií dospěla k závěru, že HC redukuje vrásky a zlepšuje hydrataci a pružnost pokožky. Je třeba poznamenat, že 95 % účastníků těchto klinických studií byly ženy, takže účinky na muže nemusí být stejné.

Zdraví kloubů a kostí díky hydrolyzovanému kolagénu

 • Peptidy z HC se mohou dostat do kloubních tkání a pomáhat při obnově chrupavek.
 • Lidem s osteoartrózou (OA) HC pravděpodobně přináší alespoň určité zlepšení bolesti a funkce kloubů, i když je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se určila optimální dávka a doba užívání HC. Byl studován v různých dávkách, od 720 miligramů (mg) denně po dobu několika týdnů až po 10 gramů (g) denně po dobu šesti měsíců.
 • Výzkum účinků HC na bolest kloubů u lidí bez OA je rozporuplný.
 • Ukázalo se, že užívání 5 nebo 10 gramů HC z vepřového masa denně po dobu šesti měsíců zlepšuje bolest kloubů. Na druhé straně užívání 10 g HC z kravského zdroje denně po dobu tří měsíců nezlepšilo bolest kloubů ani jejich funkci.

 

 

Mají kolagenové doplňky příznivý vliv na artritidu?

Hydrolyzovaný kolagén a léčba ran

 • Nedávná zjištění naznačují, že doplňky stravy na bázi HC by mohly významně zlepšit hojení ran a cirkulaci prealbuminu (bílkovina produkovaná v játrech) a klinicky zkrátit dobu hospitalizace u pacientů s popáleninami. Nízké hladiny prealbuminu zjištěné u popálených pacientů při přijetí předpovídají delší pobyt v nemocnici.
 • V pilotní klinické studii z roku 2019 bylo 31 dospělým mužům s popáleninami s 20 až 30 % celkového povrchu těla, kteří se shodovali při narození, náhodně přiřazeno podávání doplňku stravy na bázi kolagenu nebo placeba po dobu čtyř týdnů.
 • Na začátku a na konci druhého a čtvrtého týdne byly hodnoceny sérový prealbumin, rychlost hojení ran a délka hospitalizace. Výzkumníci zjistili, že sérový prealbumin byl ve druhém a čtvrtém týdnu významně vyšší ve skupině s kolagenem ve srovnání s kontrolní skupinou.
 • Změny koncentrace prealbuminu byly ve druhém a čtvrtém týdnu také významně vyšší ve skupině s kolagenem. Doba hospitalizace byla klinicky, ale nikoli statisticky, nižší ve skupině s kolagenem ve srovnání s kontrolní skupinou.
 • Další studie testovala vliv suplementace kolagenem na léčbu proleženin (stádium II a IV) u 89 obyvatel dlouhodobé péče. U pacientů léčených kolagenem bylo zjištěno statisticky významné hojení ran měřené pomocí škály PUSH (Pressure Ulcer Healing Scale) ve srovnání s placebem (skóre 3,55 ± 4,66 oproti 3,22 ± 4,11).

Tělesné složení

 • Ačkoli bylo provedeno jen málo studií na lidech týkajících se účinků kolagenních peptidů na redukci tělesného tuku, první výsledky jsou slibné.
 • Korejská studie z roku 2019 zkoumala účinnost a snášenlivost kolagenních peptidů z kůže rejnoků (SCP) při redukci tělesného tuku u dospělých osob s nadváhou. Devadesát zdravých dobrovolníků s průměrným indexem tělesné hmotnosti (BMI) 25,6 ± 1,9 kg/m² bylo zařazeno do intervenční skupiny, která dostávala 2 000 mg SCP denně, nebo do kontrolní skupiny, která dostávala placebo po dobu 12 týdnů.
 • Změny tělesného tuku byly hodnoceny pomocí dvouenergetické rentgenové absorpciometrie (DEXA scan). Na konci studie bylo procento tělesného tuku a hmotnost tělesného tuku v intervenční skupině výrazně nižší než v kontrolní skupině. SCP byl dobře snášen a ani v jedné skupině nebyly zaznamenány žádné významné nežádoucí účinky.
 • Druhá studie rovněž prokázala pozitivní výsledky. Ve skupině 77 premenopauzálních osob, kterým byly při narození přiřazeny ženy, vyvolal odporový trénink v kombinaci se suplementací kolagenu významně větší nárůst beztukové hmoty a síly stisku ruky než odporový trénink v kombinaci se suplementací placeba.
 • Kromě toho došlo k významně většímu úbytku tukové hmoty a významně většímu nárůstu síly nohou u skupiny s léčbou ve srovnání s kontrolní skupinou.

 

 

 

Hydrolyzovaný kolagen: nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření 

 • Vysoká úroveň bezpečnosti HC jej činí atraktivním jako dlouhodobě užívaný prostředek. Přesto se u některých osob mohou vyskytnout nežádoucí účinky, např. mírné zažívací potíže.
 • FDA navíc vydala varovné dopisy kosmetickým společnostem, které o svých výrobcích uvádějí neprokázaná tvrzení nebo je klasifikují jako léčiva, nikoliv jako kosmetiku. V těchto dopisech se uvádí, že výrobky jsou uváděny na trh s tvrzením, že jsou léky, což znamená, že mají léčit nebo předcházet onemocnění nebo měnit strukturu či funkci těla.
 • Tato tvrzení zahrnovala tvrzení, že některé výrobky zvyšují produkci kolagenu a elastinu, což má za následek pružnější a pevnější pokožku s menším počtem vrásek.


Spotřebitelé by se měli před užíváním jakéhokoli doplňku vždy poradit se svým lékařem.

 

 

Kdo by neměl užívat hydrolyzovaný kolagen?

 • Osoby alergické na ryby nebo korýše by se měly vyhnout všem výrobkům obsahujícím tyto složky, jako je mořský kolagen. Nejsou vhodné ani pro vegetariány nebo vegany, protože obsahují vedlejší živočišné produkty.
 • Mějte na paměti, že kolagenové doplňky nebyly testovány na bezpečnost. To platí i pro specifické skupiny obyvatel, jako jsou těhotné osoby, kojící rodiče, děti a osoby se zdravotním postižením nebo užívající léky.

 

Hydrolyzovaný kolagén a dávkování

 • Před užíváním doplňku se vždy poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že doplněk a dávkování odpovídají vašim individuálním potřebám.
  Ve většině případů se kolagenové doplňky užívají perorálně, ve formě tablet, kapslí nebo prášku. HC se také často používá jako složka doplňků stravy a lze jej také konzumovat konzumací vývaru z kostí nebo vepřové kůže.
 • Dávky HC se liší v závislosti na onemocnění, při kterém se používá, obvykle se pohybují od 2,5 gramu do 30 gramů denně.13Některé dávky používané v klinických studiích jsou následující
 • 5 až 10 gramů (g) denně při bolestech kloubů

Jakou formu hydrolyzovaného kolagenu je nejlepší užívat?

 

I když jsou však doplňky stravy testovány třetí stranou, nemusí být nutně bezpečné pro každého nebo obecně účinné. Proto se o všech doplňcích stravy, které plánujete užívat, poraďte se svým lékařem a informujte se o možných interakcích s jinými doplňky stravy nebo léky.

 

Kolagen je k dispozici v různých formách, včetně:

 

 • Práškový kolagen: Protože je obvykle bez chuti, lze práškový kolagen přimíchat do vody, čaje, koktejlů, ledové kávy nebo většiny jiných nápojů. Nevýhodou práškového kolagenu je, že se obvykle dodává ve větších nádobách a nemusí se snadno přenášet.
 • Tekutý kolagen: Tento kolagen lze užívat jazykem pomocí kapátka nebo jej lze přimíchat do jakéhokoli nápoje. Obvykle se dodává v menších lahvičkách, ale je často mnohem dražší než ostatní formy. Tekutý kolagen může obsahovat umělá barviva, aromata nebo konzervační látky.
 • Kolagenové kapsle: Kapsle jsou obvykle levnější a snadno se s nimi cestuje. Na rozdíl od tekutého kolagenu neobsahují kapsle umělá barviva, příchutě ani konzervační látky. Kolagenové kapsle jsou obvykle méně účinné než prášková nebo tekutá forma, takže možná budete muset užívat více než jednu kapsli najednou.
 • Kolagen ve stravě: Dalším způsobem, jak doplnit stravu o kolagen, je jíst více potravin obsahujících kolagen, jako je hovězí maso krmené trávou, kuřecí, skopové a kachní maso, nebo pít vývar z kostí. Doplňování kolagenu tímto způsobem může být náročné, protože je obtížné zjistit, kolik kolagenu z dané potraviny přijímáte.


Nejlepší forma kolagenu pro vás závisí na několika faktorech, například na tom, jakým způsobem ho plánujete užívat, jaký je účel užívání kolagenu a zda máte specifické potravinové alergie.

Zatímco hovězí (kravský) kolagen se obvykle dodává ve formě prášku, mořský kolagen se obvykle dodává ve formě tekutiny, prášku nebo kapslí. Z tohoto důvodu mohou být některé práškové kolageny vhodnější pro osoby s alergií na mořské živočichy, i když je stále důležité zkontrolovat obal výrobku, abyste se ujistili, že mořské složky vůbec neobsahuje.

 

Některé formy kolagenu jsou také účinnější než jiné. Například většina práškových kolagenů dodává v jedné dávce více peptidů než tekuté formy. Tekutý kolagen však může být pro zdraví pokožky a vlasů prospěšnější.

 

Je důležité si uvědomit, že ne všechny kolagenové doplňky jsou stejné. To znamená, že mnoho volně prodejných HC doplňků obsahuje další složky, jako je kyselina hyaluronová, vitaminy a minerály, což může ztížit určení správné dávky pro konkrétní stav.

 

Shrnutí

 

Předpokládá se, že hydrolyzované kolagenové doplňky mají řadu zdravotních přínosů pro vaši pokožku, vlasy, klouby, kosti a další. Volně prodejný kolagen najdete v několika formách, přičemž nejoblíbenější jsou prášková, tekutá a kapslová forma. Stejně jako ostatní doplňky stravy nejsou kolagenové doplňky testovány na bezpečnost. Před užíváním nových kolagenových doplňků se poraďte se svým lékařem, zejména pokud jste těhotná, kojíte, máte zdravotní potíže nebo užíváte léky.

Zpět do obchodu