9 tipů pro zdravý životní styl - a proč je to důležité

Obsah:

 • Co je to zdravý životní styl?
 • Proč je zdravý životní styl důležitý?
 • 9 tipů, jak žít zdravým životním stylem
 • Žijte co nejzdravěji a dodržujte zdravý životní styl

Život může být nepředvídatelný, hektický a chaotický. Ne vždy máme čas dělat věci, které opravdu chceme, nebo věci, o kterých víme, že bychom je dělat měli. Stanovení priorit pro věci, na kterých skutečně záleží, vám však pomůže vést život, který budete milovat v každém desetiletí.

Stárnutí je součástí života, ale to neznamená, že musíte dopustit, aby vaše zdraví časem ochablo. Péče o tělo a mysl vám pomůže i nadále si užívat příležitostí, které vám život může přinést.

Přečtěte si, jaký význam má zdravý životní styl a jaké kroky můžete podniknout, aby se váš vlastní zdravý životní styl stal skutečností.

zdravy zivotni styl 2

Co je to zdravý životní styl?

 

Zdravý životní styl je způsob života, který vám pomáhá cítit se dobře po fyzické, psychické i emocionální stránce. Pro každého jedinečného člověka může znamenat mnoho různých věcí a vypadat různě. O tom, jak vypadá zdravý životní styl pro vás, rozhodujete vy, ale existuje několik věcí, které by měly být součástí každého životního stylu, aby byl zdravý.

 

Protože zdravý životní styl vypadá u každého jinak, nelze vždy poznat, zda je někdo zdravý, nebo ne, jen na základě jeho fyzického vzhledu.

 

Proč je zdravý životní styl důležitý?

 

Když se staráme o svou mysl a tělo, můžeme se cítit co nejlépe a vytěžit ze života maximum. Někdy pomůže určit si vlastní jedinečné "proč". Ať už chcete uběhnout maraton nebo oběhnout blok, držet krok se svými dětmi nebo zůstat nezávislí až do pozdního věku, zdravý životní styl je postaven na vaší odpovědi na otázku "proč" a na cílech, které si na jejím základě stanovíte.

 

Až budete přemýšlet o tom, co všechno můžete udělat pro vytvoření zdravého životního stylu, zvažte své důvody, proč tak činíte. Nakonec vám to může pomoci identifikovat vaši vnitřní motivaci, tj. touhu dělat, vidět a dosahovat věcí, která vychází z vašeho nitra. Vnitřní motivace vede k dlouhodobějšímu odhodlání a může vám pomoci vytrvat, když se vám nedaří.

 

Výhody zdravého životního stylu

 

Zdravý životní styl, i když se může zdát omezující, vám ve skutečnosti pomůže žít naplno, ať už je vám 16 nebo 60 let. Věk je skutečně jen číslo a výhody zdravého životního stylu se s věkem neustále zvyšují. Zdravý životní styl vám může pomoci:

 

 • udržet si hladinu energie
 • vyhnout se nemocem a bolestem
 • udržet si dobrou náladu
 • udržet si radost ze života

 

9 tipů, jak žít zdravě

 

Níže najdete devět tipů, jak žít zdravým životním stylem v oblastech života, které přispívají k holistickému zdraví - zdraví, které zahrnuje sociální a duševní i fyzické faktory:

 

1. Vybírejte si zdravé potraviny

 

Zdraví začíná v kuchyni výběrem toho, co jíme. Ovoce a zelenina jsou základem správné stravy. Jako každý základ, i ten správný vyžaduje čas a trpělivost, ale strava má moc podpořit duševní pohodu a dlouhý, zdravý život. Odtud můžete přidávat další a další zdravé potraviny.

 

 • Jezte ovoce a zeleninu. Snažte se jíst přibližně pět porcí denně. Při každém jídle by ovoce a zelenina měly zaplnit polovinu vašeho talíře. To neznamená, že je musíte jíst syrové. Existuje mnoho chutných způsobů, jak připravit a sníst denní porci ovoce a zeleniny. Dušené, vařené, dušené, podávané s olivovým olejem a kořením a pečené - můžete experimentovat a zjistit, jak vám nejvíce chutnají.
 • Držte se celozrnných obilovin. Jezte sacharidy, jejichž první složkou jsou celá zrna, například celozrnný chléb, těstoviny a tortilly a hnědou rýži. Celá zrna jsou bohatá na živiny a pomohou vám cítit se déle sytí.
 • Obměňujte příjem bílkovin. Bílkoviny ve vaší stravě mohou pocházet z rostlinných i živočišných produktů. Fazole, čočka, tofu a ořechy jsou plné bílkovin a často obsahují výrazně méně škodlivých tuků než většina červeného masa. Konzumace většího množství rostlinných bílkovin namísto živočišných pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, vysoký krevní tlak a mrtvice.
 • Vyhýbejte se sladkým nápojům, jako jsou limonády. Dietní limonády, i když se mohou zdát jako dobrá alternativa, jsou obvykle plné chemických látek, které mohou být stejně škodlivé jako cukr. Pijte hlavně vodu a pak neslazenou kávu a čaj.

 

2. Najděte si pohyb, který vás baví

 

Fyzické a psychické výhody pohybu jsou četné. Ne každý rád běhá - a to je v pořádku! Nenuťte se do cvičení, které vás nebaví, protože to je spolehlivý způsob, jak z něj udělat povinnost. Existuje mnoho jiných způsobů, jak rozhýbat své tělo, ať už je to jízda na kole, plavání, tanec, posilování, jóga, tenis nebo basketbal, lyžování nebo turistika. Vyzkoušejte různá cvičení, dokud nenajdete takové, které si zamilujete. Protože pokud si ho zamilujete, budete u něj chtít zůstat.

 

Zde jsou další způsoby, jak vést aktivní životní styl:

 

 • Vyberte si kamaráda na cvičení. Pokud na vás někdo spoléhá, že se s ním sejdete v posilovně na cvičení nebo v parku na běhání, je pravděpodobnější, že se zavážete, místo abyste ho zklamali.
 • Využívejte členství v posilovně naplno. Navštěvujte fitness lekce v místní posilovně nebo se podívejte, zda má osobní tréninkový program. Společnost, kterou vám poskytnou ostatní lidé, může cvičení zpříjemnit.
 • Zpočátku dělejte malé kroky. Stanovte si přiměřené cíle, které mají smysl pro váš život. Pokud jste nikdy předtím neběhali, přihlaste se třeba na pětikilometrový běh, než se přihlásíte na maraton. Oslavujte tato malá vítězství a úspěchy, abyste byli motivováni.

 

 

3. Dopřejte si dostatek (kvalitního) spánku

 

Může být frustrující, když spíte doporučených sedm až devět hodin, a přesto se cítíte unavení. Pokud jste někdy přemýšleli o zlepšení kvality svého spánku, možná jste slyšeli termín "spánková hygiena". Spánková hygiena označuje zdravé návyky, díky kterým bude váš spánek co nejspokojenější. Kvalitní spánek může mít přímý pozitivní vliv na vaši fyzickou i duševní pohodu, ale v našem rychlém světě se na něj často zapomíná.

 

Zde je několik věcí, které můžete udělat pro to, abyste si co nejlépe odpočinuli:

 

 • Stanovte si spánkový rozvrh a dodržujte ho. Když chodíte spát každý večer ve stejnou dobu a každé ráno se ve stejnou dobu probouzíte, vaše tělo si může vytvořit rutinu. Můžete se přirozeně začít cítit unavení v plánovanou dobu spánku a dokonce se ráno probudit bez pomoci budíku.
 • Cvičte přes den a v noci budete unavení, zejména pokud jste aktivní venku. Rostoucí počet důkazů týkajících se myšlenky přírodního deficitu totiž naznačuje, že pravidelný přímý pobyt v přírodě může přinést řadu zdravotních výhod. Navíc dostatek slunečního světla během dne pomáhá udržovat tělo v souladu s přirozeným cirkadiánním rytmem, 24hodinovým cyklem naší bdělosti a spánku.
 • V ložnici udržujte tmu, klid a chlad. Pokud vám do okna svítí pouliční lampa, zatáhněte žaluzie, rolety nebo závěsy, abyste blokovali veškeré světlo, nebo si kupte masku na oči, kterou budete nosit během spánku. Podle Národní nadace pro spánek je ideální teplota pro spánek 60-71 stupňů Fahrenheita. Rušivé zvuky pomůže přehlušit přístroj s bílým šumem.
 • Vypněte v ložnici modré světlo. Odstraňte z ložnice elektronická zařízení a před spaním nekontrolujte telefon. Modré světlo z elektronických obrazovek může udržovat vaši mysl vzhůru a ztěžovat usínání. Zkuste se alespoň hodinu před spaním věnovat uklidňujícím činnostem, které nejsou závislé na obrazovkách, jako je čtení, psaní deníku nebo meditace. Ačkoli může být lákavé používat brýle blokující modré světlo, abyste si prodloužili čas strávený u obrazovky, výzkum zatím neprokázal, že by byly dostatečně účinné, aby vám usnadnily usínání.

 akcnibalicky

4. Snažte se udržovat nízkou hladinu stresu

 

Život je stresující a někdy se mu nelze vyhnout. Existují však zdravé a nezdravé způsoby, jak stres zvládat. Zvládejte stres pozitivním způsobem pomocí těchto tipů:

 

 • Udržujte se fyzicky zdraví. Cvičení, zdravá strava a dostatek klidného spánku vám zajistí nejlepší pozici pro zvládnutí všech výzev, které vám život postaví do cesty.
 • Odpočiňte si od zpráv. Náš moderní 24hodinový zpravodajský cyklus nás vystavuje neustálému proudu znepokojivých informací. Dopřejte si čas na zpracování již viděných a přečtených zpráv tím, že se na chvíli odpojíte od sítě.
 • Nekompenzujte si to jídlem, drogami ani alkoholem. Tyto látky se mohou rychle stát nezdravými, pokud jsou používány jako mechanismy zvládání. Místo toho vyzkoušejte meditaci, dechová cvičení nebo fyzickou aktivitu, když se cítíte ve stresu.
 • Promluvte si s někým, komu důvěřujete. Ať už je to člen rodiny, blízký přítel nebo odborník na duševní zdraví, někdy vám může pouhé vyslovení stresu nahlas pomoci cítit se lépe a připomenout vám, že v tom nejste sami.

 

5. Udržujte zdravé vztahy

 

Mnozí z nás znají rady týkající se romantických vztahů, ale silná přátelství jsou stejně důležitá jako pouto s našimi intimními partnery. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je osamělost faktorem, který přispívá k několika závažným zdravotním potížím dospělých ve věku 50 let a více, včetně srdečních onemocnění, mrtvice, deprese a demence. Udržování skvělé komunity po celý život nám může pomoci bojovat proti osamělosti a udržet si zdraví. Ale jako většina věcí to může vyžadovat určitý trénink.

 

Oslovte přátele a rodinu. Když se přestaneme aktivně zapojovat do společenského života, můžeme se cítit osamělejší, než ve skutečnosti jsme. Zkuste si každý týden naplánovat alespoň jedno společenské setkání, ať už jde o setkání u kávy, večeři, procházku nebo jen telefonický rozhovor.
Věnujte se dobrovolnictví, navštěvujte kurzy nebo se přidejte ke klubu založenému na vašich koníčcích. Jsou to skvělé způsoby, jak se naučit novým dovednostem a navázat nové kontakty s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Vytvářejí také plánovaný čas, který vás dostane z domu, nebo pokud jste online, čas, který vám umožní navázat kontakt s dalšími lidmi.
Adoptujte si domácího mazlíčka. Domácí zvířata nabízejí skvělou společnost v domácnosti a psi - protože vyžadují pravidelné procházky a pohyb - vás dostanou ven a do vašeho okolí. Mohou vytvořit skvělé příležitosti k setkání s dalšími majiteli psů a milovníky zvířat.

 

6. Omezte čas strávený u obrazovky, zejména na sociálních sítích

 

Technologie jsou neuvěřitelným nástrojem pro práci, vzdělávání i zábavu. Všechny způsoby, jakými technologie používáme, však mohou vést k tomu, že se na obrazovky díváme po většinu dne. To může být fyzicky i psychicky škodlivé - samotná obrazovka namáhá naše oči a používání počítače může mít vliv na naše držení těla, zatímco to, co konzumujeme online, v nás může vyvolávat smutek, osamělost a vztek.

 

 • Stanovte jasné a důsledné hranice času, který vaše děti tráví u obrazovky. Děti se mohou díky technologiím hodně naučit, ale pro jejich vývoj je stejně důležité, aby se učily prostřednictvím interakce s okolním světem. Jako rodič určujete pravidla týkající se času stráveného u obrazovky vašeho dítěte. Pokud si nejste jisti, kde začít, dobrým pravidlem, které může dodržovat každý, je zákaz používání obrazovky během jídla.
 • Dávejte si pozor na to, kdy scrollujete. Neustálé rolování na sociálních sítích není zdravé, ale aplikace a webové stránky sociálních sítí byly navrženy tak, aby vás nutily neustále rolovat. Můžete si stáhnout aplikace a rozšíření prohlížeče, které nastaví časové limity pro používání sociálních médií, nebo si nastavit časy bez sociálních médií během dne. Pak na ně můžete myslet jako na odměnu, když se k nim vrátíte.
 • Dopřejte svým očím přestávku. Pokud jsou obrazovky součástí vaší práce, řiďte se pravidlem 20-20-20: Každých 20 minut odvraťte zrak od obrazovky na něco vzdáleného alespoň 20 metrů a soustřeďte se na to 20 sekund.

zdravy zivotni styl 4

 

7. Pravidelně navštěvujte lékaře a zubaře na preventivní prohlídky a vyšetření.

 

Ačkoli může být někdy náročné dodržovat termíny lékařských prohlídek, každoroční prohlídky, očkování a čištění zubů jsou pro zdravý život nezbytné. Jsou součástí preventivní péče, která pomáhá předcházet nemocem a chronickým zdravotním stavům prostřednictvím testování, očkování a vzdělávání.

 

 • Návštěvy u zubaře si naplánujte alespoň jednou ročně. Zdraví ústní dutiny souvisí se zdravím celého těla, zejména srdce. Proto vám zubař nejen čistí zuby, ale také hledá známky zánětu, onemocnění dásní, zubního kazu, rakoviny dutiny ústní a dalších onemocnění.
 • Sledujte svého lékaře. Dodržování preventivní péče, jako jsou pravidelné prohlídky a vyšetření, je pro vaše současné i budoucí zdraví zásadní. Pravidelné návštěvy lékaře udržují váš zdravotní stav na správné úrovni a zvyšují pravděpodobnost včasného zachycení případných onemocnění.

 

8. Nekouřte a pijte alkohol s mírou

 

Žít zdravě znamená dbát na to, co do svého těla vkládáte. To se týká i alkoholu a tabáku, které mohou být relaxační a zábavné, ale mohou také způsobit spoušť na vašem zdraví.

 

 • Vyhýbejte se tabáku a nikotinu. Pokud jde o tabák, jedinou zdravou možností je přestat kouřit. Odvykání tabáku a nikotinu může být velmi náročné, ale existuje spousta zdrojů, které vám na této cestě pomohou. Můžete se připojit k podpůrné skupině, najít způsoby, jak se rozptýlit od chuti, a připomenout si zdravotní výhody, když bude těžké cigaretě odolat.
 • Pijte s mírou. Alkohol si můžete občas dopřát. Lékařská komunita to definuje jako "umírněnou" konzumaci alkoholu, což je jeden nápoj denně u žen a dva nápoje denně u mužů.

 

Pokud máte pocit, že vám závislost na alkoholu nebo užívání drog brání ve zdravém životním stylu, je k dispozici pomoc.

 

9. Buďte k sobě laskaví a mějte trpělivost

Vždy byste na sebe měli mluvit laskavě, ale zejména tehdy, když ve svém životě děláte mnoho velkých změn. Ať už pro vás zdravý životní styl znamená velkou změnu, nebo setrvání v kurzu, buďte k sobě laskaví, když se snažíte být zdraví. Při zjišťování, co pro vás nejlépe funguje, musíte zkoušet a chybovat.

Nezapomeňte, že změny životního stylu se nedějí ze dne na den. Vytvoření trvalých návyků vyžaduje čas.

 

Žijte co nejzdravěji a mějte zdravý životní styl

 

Nikdy není pozdě začít žít zdravým životním stylem. A i když se to někdy může zdát zdrcující, připomínání si všech důvodů, proč jste se rozhodli učinit ze zdravého životního stylu prioritu, vám pomůže zůstat soustředění.

 

Velmi nápomocný vám může být také váš ošetřující lékař nebo klinický lékař. Může si vyslechnout vaše zdravotní problémy nebo obavy a spojit vás s informacemi, programy nebo specialisty, kteří mohou vyhovovat vašim potřebám.

Zpět do obchodu