Bronchitida

Obsah:

 • Co je to bronchitida?
 • Příznaky a příčiny bronchitidy
 • Diagnostika a vyšetření bronchitidy
 • Léčba a management bronchitidy
 • Prevence bronchitidy
 • Další často kladené otázky
 • Závěr

Bronchitída

 

Bronchitida vzniká, když se dýchací cesty vedoucí do plic (průdušnice a průdušky) zanítí a naplní hlenem. Vaše tělo se snaží hlenu zbavit a vzniká nepříjemný kašel. Kašel může trvat dva i více týdnů. Akutní bronchitida je obvykle způsobena virem a odezní sama. Chronická bronchitida nikdy nezmizí, ale lze ji zvládnout.

Co je to bronchitida?

Bronchitida je zánět dýchacích cest vedoucích do plic.

Když jsou vaše dýchací cesty (průdušnice a průdušky) podrážděné, otečou a naplní se hlenem, což způsobuje kašel. Váš kašel může trvat několik dní až několik týdnů. Je to hlavní příznak bronchitidy.

Nejčastější příčinou akutní bronchitidy jsou viry. Kouř a další dráždivé látky mohou způsobit akutní i chronickou bronchitidu.

Jaké jsou typy bronchitidy?

Když se mluví o bronchitidě, obvykle se tím myslí akutní bronchitida, tedy přechodný stav, který vás nutí ke kašli. Někteří lidé dostávají bronchitidu tak často, že je považována za chronickou bronchitidu.

 • Akutní bronchitida

Akutní bronchitida je obvykle způsobena virovou infekcí a odezní sama během několika týdnů. Většina lidí nepotřebuje léčbu akutní bronchitidy.

 • Chronická bronchitida

Chronickou bronchitidu máte, pokud máte kašel s hlenem většinu dní v měsíci po dobu tří měsíců v roce. Trvá nejméně dva roky.

Pokud máte chronickou bronchitidu, můžete mít chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli být vyšetřeni na CHOPN.

Koho bronchitida postihuje?

Bronchitidou může onemocnět kdokoli, ale vyšší riziko máte, pokud:

 • kouříte nebo se pohybujete v blízkosti někoho, kdo kouří.
 • Trpíte astmatem, CHOPN nebo jiným onemocněním dýchacích cest.
 • Máte GERD (chronické refluxní onemocnění).
 • Máte autoimunitní onemocnění nebo jiné onemocnění, které způsobuje zánět.
 • Nacházíte se v blízkosti látek znečišťujících ovzduší (např. kouř nebo chemické látky).

Jak bronchitida ovlivňuje můj organismus?

Když jsou vaše dýchací cesty podrážděné, váš imunitní systém způsobí jejich otok a naplnění hlenem. Snažíte se hlen vypudit kašlem. Dokud je v dýchacích cestách hlen nebo zánět, budete kašlat.

Příznaky a příčiny bronchitidy

Jaké jsou příznaky bronchitidy?

Hlavním příznakem bronchitidy je úporný kašel, který trvá jeden až tři týdny. Při kašli při bronchitidě obvykle vykašláváte hlen, ale místo toho můžete mít suchý kašel. Při dýchání můžete také slyšet pískání nebo chrastění (sípání).

Můžete mít také další příznaky, včetně:

Co způsobuje bronchitidu?

Bronchitidu téměř vždy dostanete z viru. Může ji však způsobit téměř cokoli, co dráždí vaše dýchací cesty. Mezi infekční a neinfekční příčiny bronchitidy patří např:

 • Viry. Mezi viry, které způsobují zánět průdušek, patří chřipka, respirační syncytiální virus (RSV), adenovirus, rhinovirus (rýma) a koronavirus.
 • Bakterie. Mezi bakterie způsobující bronchitidu patří Bordetella pertussis, Mycoplasma pneumonia a Chlamydia pneumonia.
 • Znečištění.
 • Kouření cigaret nebo marihuany (konopí).

Jak můžete dostat bronchitidu?

Bronchitidu dostanete, když vám otečou dýchací cesty a naplní se hlenem. Viry a bakterie, které způsobují bronchitidu, můžete získat při těsném kontaktu (podání ruky, objetí, dotýkání se stejných povrchů) s někým, kdo je má. Nemusíte mít sami bronchitidu, abyste virus přenesli na někoho jiného, kdo skončí s bronchitidou.

Další dráždivé látky, jako je tabák nebo znečišťující látky, jsou ve vzduchu, který dýcháte.

Je bronchitida nakažlivá?

Bronchitida jako taková - zánět dýchacích cest - není nakažlivá, ale viry a bakterie, které ji mohou způsobit, nakažlivé jsou. Pokud například onemocníte chřipkou, můžete také dostat bronchitidu. Když však váš kamarád dostane chřipku od vás, jeho dýchací cesty se nezapálí tak jako ty vaše.

Diagnostika a vyšetření bronchitidy

Jak se diagnostikuje bronchitida?

Poskytovatel zdravotní péče může zjistit, zda máte bronchitidu, na základě vaší anamnézy a příznaků (klinická diagnóza). Poslechne si vaše plíce, aby zjistil, zda jsou překrvené a zda se vám dobře dýchá.

Jaká vyšetření se provádějí k diagnostice tohoto onemocnění?

Neexistují žádné specifické testy k diagnostice bronchitidy, ale mohou vás vyšetřit na jiná onemocnění. Mezi možné testy patří např:

 • Výtěr z nosu. Poskytovatel zdravotní péče může použít tyčinku s měkkým hrotem (tampon) do nosu, aby otestoval přítomnost virů, jako je COVID-19 nebo chřipka.
 • Rentgenový snímek hrudníku. Pokud váš kašel trvá delší dobu, může vám být provedeno rentgenové vyšetření hrudníku, aby se vyloučila závažnější onemocnění. Poskytovatel zdravotní péče použije přístroj, který pořídí snímky vašeho srdce a plic. Bude pátrat po příznacích jiných onemocnění, která by mohla být příčinou Vašich příznaků.
 • Krevní testy. Váš poskytovatel vám může provést krevní testy pomocí jehly v paži, aby zjistil, zda nemáte infekce nebo aby zkontroloval váš celkový zdravotní stav.
 • Vyšetření sputa. Váš poskytovatel vás může požádat, abyste zakašlali a poté vyplivli do zkumavky. Váš vzorek bude testován na známky viru nebo bakterie.
 • Plicní funkční testy. Pokud se Váš lékař domnívá, že máte chronickou bronchitidu, může pomocí přístroje otestovat, jak dobře pracují Vaše plíce.

Zvládání a léčba bronchitidy

Jak se bronchitida léčí?

Akutní bronchitida se obvykle neléčí léky. Pokud máte chřipku a vaše příznaky začaly během posledních dvou dnů, může vám lékař předepsat antivirové léky, které vám pomohou rychleji se uzdravit.

Vzhledem k tomu, že bronchitida není téměř nikdy způsobena bakteriemi, antibiotika nepomohou ke zlepšení Vašeho stavu a mohou Vám dokonce zhoršit náladu.

Jaké léky se používají k léčbě bronchitidy?

Váš poskytovatel zdravotní péče vám pravděpodobně nepředepíše léky na léčbu bronchitidy. V některých případech může použít léky, které vám pomohou s příznaky nebo léčí příčinu, včetně:

 • Antivirové léky.
 • Bronchodilatancia.
 • Protizánětlivé léky.
 • Léky na potlačení kašle.
 • Antibiotika.

Mám užívat antibiotika při bronchitidě?

Ne, užívání antibiotik vám ve většině případů nepomůže překonat zánět průdušek. Antibiotika se používají k usmrcení bakterií, které způsobují vaše onemocnění. Bronchitidu způsobuje v 95 % případů virus. Antibiotika vám nepomohou zbavit se viru.

Jak zvládnout příznaky bronchitidy?

Příznaky bronchitidy můžete zvládnout doma pomocí volně prodejných léků a odpočinku. Pouštění zvlhčovače vzduchu nebo teplá sprcha mohou pomoci uvolnit hlen a usnadnit dýchání.

Ke zmírnění bolesti, která je spojena s virovou infekcí, můžete použít ibuprofen nebo paracetamol.

Jak dlouho jste nakažliví, pokud máte akutní bronchitidu?

Samotná bronchitida není nakažlivá, ale některé příčiny bronchitidy nakažlivé jsou. Pokud je bronchitida způsobena virem, můžete být nakažlivý několik dní až týden. Pokud je bronchitida způsobena bakteriemi, obvykle přestanete být nakažliví 24 hodin po podání antibiotik.

Ostatní příčiny bronchitidy nejsou nakažlivé.

Prevence bronchitidy

Jak mohu snížit riziko vzniku bronchitidy?

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko vzniku bronchitidy, je vyhnout se onemocnění viry a jinými příčinami podráždění plic. Mezi konkrétní způsoby, jak snížit své riziko, patří:

 • Snažte se vyhýbat pobytu v blízkosti jiných lidí, pokud vy nebo oni mohou být nemocní. To platí zejména v zimních měsících, kdy se lidé shromažďují uvnitř budov.
 • Vyhýbejte se kouři a jiným dráždivým látkám.
 • Pokud trpíte astmatem nebo alergií, vyhýbejte se všem spouštěčům (včetně domácích zvířat, prachu a pylů).
 • Používejte zvlhčovač vzduchu. Vlhký vzduch méně dráždí plíce.
 • Dopřejte si dostatek odpočinku.
 • Jezte zdravou stravu.
 • Často si myjte ruce vodou a mýdlem. Pokud nemůžete použít vodu a mýdlo, použijte dezinfekční prostředek na ruce s obsahem alkoholu.
 • Ujistěte se, že máte aktuální očkování proti chřipce a zápalu plic.

Další často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi bronchitidou a zápalem plic?

Bronchitida je zánět dýchacích cest vedoucích do plic. Zápal plic je zánět samotných plic.

Bronchitida způsobuje zánět a hlen v průdušnici a průduškách, které vás nutí často kašlat. Zápal plic způsobuje zánět a tekutinu v malých plicních sklípcích (alveolech), které ztěžují dýchání. Obvykle máte také kašel a horečku. Zápal plic je závažnější než zánět průdušek.

Ačkoli můžete mít infekci, která způsobuje obě onemocnění, bronchitida se obvykle nezmění v zápal plic.

Jaký je rozdíl mezi bronchitidou a bronchiolitidou?

Bronchitida je zánět větších dýchacích cest (průdušnice a průdušek) vedoucích do plic. Bronchiolitida je zánět dalších menších dýchacích cest (průdušek), které vycházejí z průdušek. Bronchiolitidou obvykle onemocní děti, zatímco bronchitidou dospělí.

Závěr

Bronchitida může být nesmírně frustrující. I když se zbavíte rýmy a bolestí těla, zdá se, že kašel trvá věčně. Volně prodejné léky a dokonce i domácí prostředky, například med, vám mohou pomoci překonat ho, dokud se nebudete cítit lépe. Pokud se vám nedaří zvládat příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Pokud máte často zánět průdušek, může se jednat o chronickou bronchitidu způsobenou základním onemocněním, které je třeba léčit.

Zpět do obchodu