Chondroitin sulfát

Obsah:

 • Co je chondroitin sulfát?
 • Hlavní výhody chondroitin sulfátu
 • Možné nevýhody chondroitin sulfátu
 • Doporučené dávkování
 • Testování třetí stranou
 • Často se kombinuje s glukosaminem
 • Závěr

Chondroitín sulfát

Chondroitin sulfát je oblíbený doplněk stravy, který lidé často používají ke zvládání bolesti kloubů.

Přestože se přirozeně vytváří v těle, někteří lidé se rozhodnou užívat ho jako doplněk pro jeho potenciální vlastnosti pro budování kloubů. Mnoho z těchto lidí jej užívá při osteoartróze (OA).

Tento článek vysvětluje vše, co potřebujete vědět o chondroitin sulfátu, včetně jeho výhod, doporučeného dávkování a některých možných nevýhod.

Co je chondroitin sulfát?

Chondroitin sulfát je sloučenina přirozeně přítomná v těle jako nezbytná součást hyalinní chrupavky, tkáně, která tlumí vaše klouby.

Najdete ji také jako doplněk stravy, často v kombinaci s glukosaminem, další strukturální složkou chrupavky.

Kromě toho jej můžete najít také v některých potravinách živočišného původu, včetně kostních vývarů, dušených mas, polévek a dalších pokrmů, které obsahují kousky masa s pojivovou tkání.

Lidé ho běžně užívají na pomoc při příznacích osteoartrózy (OA), degenerativního onemocnění kloubů, při kterém dochází k opotřebení chrupavky na koncích kostí, což způsobuje bolest a zvyšuje riziko zlomenin .

Údaje o účinnosti chondroitin sulfátu se však různí. Vědci potřebují provést více kvalitních studií, aby prozkoumali jeho účinky.

SHRNUTÍ
Chondroitin sulfát je sloučenina, která pomáhá tělu vytvářet hyalinní chrupavku, pojivovou tkáň, která tlumí klouby. Lidé jej běžně užívají ve formě doplňků stravy, které pomáhají při příznacích osteoartrózy.

Hlavní výhody chondroitin sulfátu

Ačkoli výzkumy týkající se užívání chondroitin sulfátu mají smíšené výsledky, některé studie ukazují, že může mít některé potenciální zdravotní přínosy.

Může snižovat bolest kloubů

Lidé nejčastěji užívají doplňky stravy s obsahem chondroitin sulfátu, které pomáhají zvládat osteoartrózu, běžné onemocnění kostí, které postihuje chrupavku obklopující vaše klouby.

Zastánci tvrdí, že při užívání jako doplněk stravy zvyšuje syntézu různých složek chrupavky a zároveň zabraňuje jejímu odbourávání .

Přehled 26 studií z roku 2018 ukázal, že užívání doplňků stravy s chondroitinem může zlepšit příznaky bolesti a funkci kloubů ve srovnání s užíváním placeba.

Přehled z roku 2020 naznačuje, že může zpomalit progresi OA a zároveň snížit potřebu užívat nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, které mají své vedlejší účinky.

Na druhou stranu několik studií nenalezlo dostatečné důkazy, které by naznačovaly, že chondroitin může pomoci zmírnit příznaky OA, včetně ztuhlosti kloubů nebo bolesti .

Přestože doplňky stravy s chondroitinem mohou řešit příznaky OA, neposkytují trvalé vyléčení.

Proto je důležité, abyste společně se svým zdravotnickým týmem vytvořili vyvážený režim léčby OA. Ten může zahrnovat následující opatření:

 • Pravidelné cvičení. Cvičení buduje svalovou a kostní hmotu a zabraňuje tak progresi OA .
 • Snížení hmotnosti. Snížení nadváhy snižuje zatížení kloubů.
 • Farmaceutické přípravky. Některé léky mohou pomoci zabránit úbytku kostní hmoty a chrupavky, zatímco jiné mohou snížit bolest.
 • Další doplňky stravy. Další doplňky stravy, jako je glukosamin, rybí tuk, vitamin D, kurkumin a kolagen, mohou mít protizánětlivé nebo kosti posilující vlastnosti, které pomáhají zmírnit příznaky OA.

Ochrana očí během operace

Zdravotníci často používají chondroitin sulfát ve formě roztoku při operaci šedého zákalu a také při jiných operacích očí.

V kombinaci s dalšími sloučeninami v roztoku může chondroitin pomoci chránit části oka během operace a pomáhat předcházet komplikacím.

Chondroitin je také složkou několika typů očních kapek na předpis, které oční lékaři často používají ke zmírnění suchých a podrážděných očí .

SHRNUTÍ
Lidé nejčastěji používají doplňky stravy s obsahem chondroitin sulfátu ke zmírnění příznaků osteoartrózy, ačkoli údaje o jejich účinnosti se liší. Vědci musí v této oblasti provést další výzkum.

Možné nevýhody chondroitin sulfátu

Přestože vám užívání chondroitin sulfátu může pomoci zvládnout příznaky OA, přináší s sebou několik potenciálních nevýhod, o kterých byste měli vědět.

Může způsobit žaludeční potíže

Bylo zjištěno, že užívání chondroitinu je bezpečné. Jedním z hlavních potenciálních nežádoucích účinků, které se u uživatelů mohou vyskytnout, je však žaludeční nevolnost.

Konkrétně se u některých lidí vyskytuje:

 • nevolnost
 • nadýmání
 • průjem
 • zácpa

Žaludečním potížím lze předejít rozdělením denní dávky chondroitinu do dvou různých dávek, které se užívají v různou denní dobu.

Lékové interakce

Některé údaje naznačují, že chondroitin sulfát může interagovat s warfarinem (Coumadin), běžným lékem na ředění krve.

Přesněji řečeno, pokud užíváte chondroitin spolu s warfarinem, může se zvýšit riziko krvácení.

Proto je nesmírně důležité probrat užívání chondroitinu se zdravotníkem, zejména pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin.

Vyhněte se během těhotenství nebo kojení

Stejně jako u většiny doplňků stravy by se užívání chondroitinu měly vyhnout osoby, které jsou těhotné nebo kojí.

Nemáme dostatek informací o jeho bezpečnosti pro tyto skupiny obyvatel .

SHRNUTÍ
Přestože chondroitin sulfát může přinášet řadu výhod pro zdraví kloubů, je třeba upozornit i na některé nevýhody. Stejně jako u mnoha jiných doplňků stravy by chondroitin neměly užívat těhotné nebo kojící ženy.

Doporučené dávkování

Pokud jde o dávkování chondroitin sulfátu, většina výzkumů naznačuje, že 800 až 1 200 mg denně ústy je nejúčinnější pro jeho přínos pro klouby .

Někteří lidé si denní dávku rozdělují do dvou polovičních dávek, aby snížili možné vedlejší účinky na trávení.

Přestože je snadno dostupný bez lékařského předpisu, jsou k dispozici i regulovanější verze na lékařský předpis.

Chondroitin je považován za pomalu působící doplněk stravy, protože mu trvá určitou dobu, než se v kloubech vytvoří. To znamená, že může trvat delší dobu, než se projeví jeho účinky.

Je také důležité si uvědomit, že většina chondroitinových doplňků pochází ze zvířat. Pokud tedy dodržujete vegetariánskou nebo veganskou stravu, budete se muset poohlédnout po verzi vhodné pro vegany.

Jako vždy je nejlepší poradit se s odborníkem, který vám pomůže rozhodnout o dávkování, které je pro vás nejlepší.

SHRNUTÍ
Většina výzkumů doporučuje pro podporu zdraví kloubů denní dávku 800 - 1 200 mg chondroitin sulfátu.

Testování třetí stranou

Při nákupu chondroitinu máte k dispozici řadu možností. Jejich cena a kvalita se liší.

Chcete-li určit ty kvalitnější, budete se chtít poohlédnout po těch, které jsou testovány třetí stranou.

Testování třetí stranou znamená, že výrobce zaslal výrobek nezávislé společnosti, která se specializuje na testování kvality doplňku na základě řady faktorů.

Doplňky, které prošly testováním třetí stranou, poskytnou nejlepší kvalitu a je pravděpodobnější, že budou bez jakýchkoli potenciálních kontaminantů.

SHRNUTI
Nejlepší je najít značku, která je testována třetí stranou, aby byla zajištěna kvalita a čistota.

Často se kombinuje s glukosaminem

Často se setkáte s kombinací chondroitinu s glukosaminem, další sloučeninou pro tvorbu chrupavek, kterou tělo přirozeně produkuje.

Odborníci často doporučují užívat tyto dva doplňky společně, aby se maximalizoval jejich potenciální přínos pro zdraví kloubů .

Jedna studie z roku 2015 totiž zjistila výrazné zlepšení úrovně bolesti, když lidé užívali glukosamin a chondroitin společně. Studie však nezjistila zlepšení bolesti při samostatném užívání.

Chondroitin a glukosamin se často kombinují v dávkách 1 500 mg glukosaminu a 1 200 mg chondroitinu denně .

Proto při užívání chondroitinu můžete zvážit současné užívání glukosaminu, abyste maximalizovali potenciální přínosy.

Je důležité poznamenat, že vědci musí provést další výzkum kombinovaných účinků těchto látek.

SHRNUTÍ
Chondroitin se často kombinuje s glukosaminem, dalším kloubním doplňkem. To může zvýšit jeho účinek.

Závěr

Chondroitin je běžný doplněk stravy, který lidé používají ke zmírnění příznaků osteoartrózy.

Ačkoli několik studií naznačuje, že chondroitin může být účinným doplňkem pro zmírnění bolesti a ztuhlosti spojené s OA, jiné nezjistily žádné zlepšení. Současné výsledky výzkumu jsou proto smíšené a je třeba provést další studie.

Při užívání dávky 800-1 200 mg denně je chondroitin považován za bezpečný pro většinu populace, s výjimkou osob užívajících některé léky na ředění krve a osob, které jsou těhotné nebo kojí.

Pokud máte zájem o užívání chondroitin sulfátu, určitě se poraďte se zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda je pro vás vhodný.

Zpět do obchodu