Co je beta glukan?

Obsah:

 • Co je to beta glukan?
 • Co je to beta glukan?
 • Potravinové zdroje beta glukanu
 • Přínosy beta glukanu
 • Použití doplňků stravy s obsahem beta glukanu
 • Měli byste užívat doplňky stravy obsahující beta glukan?
 • Závěr

betaglukan

Beta glukan je druh rozpustné vlákniny, která se přirozeně vyskytuje v řadě potravin, jako je oves, ječmen a žito. Je spojována s mnoha zdravotními přínosy, včetně nižšího cholesterolu a lepšího stavu imunitního systému.

Beta glukan je typ vlákniny, který je zodpovědný za mnoho zdraví prospěšných látek obsažených v potravinách, jako je oves, pšenice a ječmen.

Její účinky na zdraví srdce a hladinu cholesterolu byly podrobně zkoumány, stejně jako se prokázalo, že posiluje imunitu a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Možná vás proto zajímá, jak zvýšit příjem beta glukanu, abyste využili jeho četných zdravotních výhod.

V tomto článku se podrobně podíváme na beta glukan, včetně toho, co to je, jak funguje a jak může ovlivnit vaše zdraví.

Co je beta glukan?

Existují dvě hlavní kategorie vlákniny - rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina je typ vlákniny, která se rozpouští ve vodě a vytváří hustou gelovitou hmotu. Nerozpustná vláknina se naopak nerozpouští. Místo toho absorbuje tekutinu při průchodu trávicím traktem .

Beta glukan je specifickou formou rozpustné vlákniny. Nachází se v buněčných stěnách některých druhů rostlin a některých kvasinek, bakterií, hub a řas. Lze jej nalézt také ve formě doplňků stravy.

Je spojován s dlouhým seznamem potenciálních zdravotních přínosů a jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu, tlumit záněty, zlepšovat hospodaření s cukrem v krvi a další byla podrobně prozkoumána.

SHRNUTÍ
Beta glukan je druh rozpustné vlákniny, která se nachází v buněčných stěnách některých rostlin. Je dostupná v potravinách a doplňcích stravy a je spojována s řadou zdravotních přínosů.

Jak beta glukan funguje?

Stejně jako jiné druhy rozpustné vlákniny zpomaluje beta glukan průchod potravy střevy.

Tím se prodlužuje doba, kterou tělo potřebuje k trávení potravy, což může přispět k delšímu pocitu sytosti.

Beta glukan také zpomaluje vstřebávání cukru do krevního oběhu. To může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a zlepšit její regulaci .

Kromě toho tato vláknina snižuje vstřebávání cholesterolu v trávicím traktu, čímž podporuje zdravou hladinu cholesterolu.

SHRNUTÍ
Beta glukan se v trávicím traktu pohybuje pomalu. Může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit vstřebávání cholesterolu, čímž podporuje zdraví srdce.

Potravinové zdroje beta glukanu

Beta glukan se přirozeně vyskytuje v různých zdrojích potravin.

Nejvyšší koncentraci beta glukanu obsahují obiloviny, jako je ječmen a oves, i když se vyskytuje i v jiných potravinách.

Mezi dobré zdroje patří např:

 • Oves
 • ječmen
 • čirok
 • žito
 • kukuřice
 • tritikale
 • pšenice
 • pšenice tvrdá
 • rýže
 • houby
 • mořské řasy

Kromě toho se vláknina nachází v některých druzích bakterií a hub, včetně Saccharomyces cerevisiae, které se používají k výrobě potravinářských kvasnic, vína, piva a některých druhů pečiva. To však neznamená, že alkoholické nápoje jsou dobrým zdrojem beta glukanu .

SHRNUTÍ
Beta glukan se nachází v obilných zrnech, jako je ječmen, oves, čirok a žito, a také v houbách, mořských řasách a některých druzích kvasinek.

Výhody beta glukanu

Beta glukan je spojován s celou řadou zdraví prospěšných látek.

Zlepšuje zdraví srdce

Několik studií zjistilo, že beta glukan může podporovat zdraví srdce a chránit před srdečními chorobami.

V roce 1997 schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zdravotní tvrzení, že beta glukan z celého ovsa, ovesných otrub a celé ovesné mouky může snižovat riziko srdečních onemocnění .

Vláknina totiž může snižovat hladinu celkového a LDL (špatného) cholesterolu v krvi, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění.

Podle jedné studie snižuje konzumace 3 g beta glukanu denně po dobu 8 týdnů hladinu LDL cholesterolu o 15 % a celkový cholesterol o téměř 9 %.

Beta glukan je také bohatý na antioxidanty, což jsou sloučeniny, které mohou pomoci neutralizovat škodlivé volné radikály, předcházet zánětům a chránit před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Některé výzkumy naznačují, že beta glukan by mohl zlepšit regulaci hladiny cukru v krvi.

Podle přehledu 4 studií může užívání 2,5-3,5 g beta glukanu denně po dobu 3-8 týdnů snížit hladinu cukru v krvi nalačno a zlepšit dlouhodobou kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu.

Další studie zjistily, že přidání beta glukanu do jídel obsahujících sacharidy může snížit postprandiální hladinu cukru v krvi a inzulinu.

Další rozsáhlý přehled navíc naznačuje, že konzumace většího množství obilné vlákniny, včetně beta glukanu, může být spojena s nižším rizikem vzniku diabetu 2. typu.

Stimuluje imunitní systém

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu na lidech, některé studie naznačují, že beta glukan by mohl příznivě působit na imunitní systém.

Několik studií na zvířatech a ve zkumavkách totiž ukázalo, že beta glukan by mohl pomáhat aktivovat imunitní buňky a chránit před infekcemi .

Konkrétně bylo prokázáno, že beta glukan zvyšuje aktivitu určitých typů imunitních buněk, včetně makrofágů, neutrofilů a monocytů.

Kromě toho další studie ve zkumavkách a na zvířatech ukázaly, že beta glukan může snížit hladinu několika markerů používaných k měření zánětu, včetně faktoru nekrózy nádorů (TNF), interleukinu 1 beta (IL-1β) a interleukinu 6 (IL-6) .

SHRNUTÍ
Beta glukan může podporovat zdraví srdce, stabilizovat hladinu cukru v krvi a stimulovat imunitní funkce.

Užívání doplňků stravy s obsahem beta glukanu

Doplňky stravy obsahující beta glukan se často používají ke zlepšení zdraví srdce, protože mohou snižovat hladinu celkového a LDL (špatného) cholesterolu.

Stejně jako ostatní doplňky stravy s vlákninou mohou také zvýšit příjem vlákniny, zlepšit regulaci hladiny cukru v krvi, podpořit zdraví a pravidelnost trávení a podpořit regulaci hmotnosti.

V některých případech se beta glukany dokonce aplikují lokálně, aby urychlily hojení ran a obnovu tkání.

Kromě toho se tato vláknina někdy používá jako přírodní prostředek při léčbě rakoviny, a to díky své schopnosti stimulovat činnost imunitních buněk v těle.

Protože se však většina výzkumů účinků beta glukanu na rakovinu omezuje na studie ve zkumavkách a na zvířatech, je třeba provést více studií na lidech.

SHRNUTÍ
Doplňky stravy s obsahem beta glukanu se používají ke zvýšení příjmu vlákniny a k podpoře zdraví srdce, kontroly hladiny cukru v krvi, zdraví zažívacího traktu a regulace hmotnosti. Někdy se také používá při léčbě rakoviny, i když je zapotřebí dalšího výzkumu.

Měli byste užívat doplňky stravy obsahující beta glukan?

Podle FDA může konzumace 3 gramů beta glukanu denně pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Naštěstí většina lidí může toto doporučení snadno splnit konzumací různých potravin bohatých na vlákninu v rámci dobře sestaveného jídelníčku.

Například 1 šálek (81 gramů) suchého ovsa a 1/2 šálku (100 gramů) syrového ječmene obsahují přibližně 6,5 gramu, resp. 20 gramů beta glukanu. To odpovídá přibližně 1,6 gramu beta glukanu na 1/2 šálku vařeného ovsa a 4 gramům na 1/2 šálku vařeného ječmene.

Přesto se někteří lidé rozhodnou užívat doplňky stravy, aby zvýšili svůj příjem.

Mějte na paměti, že ne všechny doplňky jsou stejné. Pokud se rozhodnete pro nákup doplňků stravy, vybírejte si výrobky od renomovaných prodejců, které prošly testováním třetí stranou, aby byla zajištěna bezpečnost a kvalita.

Kromě toho vězte, že doplňky stravy obsahující beta glukan mohou interferovat s některými léky, včetně imunosupresiv a léků používaných k léčbě cukrovky nebo vysokého krevního tlaku.

A konečně, užívání doplňků stravy s vlákninou včetně beta glukanu může u některých lidí vyvolat vedlejší účinky na zažívání, jako je nevolnost, nadýmání nebo průjem - zejména pokud nejste zvyklí jíst hodně vlákniny.

Proto byste se měli před užíváním doplňků stravy obsahujících beta glukan poradit se svým lékařem, zejména pokud užíváte tyto léky nebo máte nějaké základní onemocnění.

SHRNUTÍ
Ačkoli většina lidí může získat dostatek beta glukanu ze stravy, užívání doplňku stravy může být snadným způsobem, jak zvýšit jeho příjem.

Závěr

Beta glukan je druh rozpustné vlákniny, která se přirozeně vyskytuje v různých zdrojích potravin včetně ovsa, ječmene, čiroku a žita.

Je spojována s mnoha zdravotními přínosy a může pomoci snížit hladinu cholesterolu, zlepšit hospodaření s cukrem v krvi a posílit imunitní systém.

Je také široce dostupný ve formě doplňků stravy a používá se jako přírodní léčba mnoha různých stavů.

Přesto je nejlepším způsobem, jak zvýšit její příjem, konzumace různých potravin bohatých na vlákninu jako součást zdravé stravy.

Zpět do obchodu