Přínos kokosového oleje pro mozek, srdce, klouby a další

OBSAH:

 • Co je kokosový olej?
 • Přínosy kokosového oleje
 • Výživové hodnoty kokosového oleje
 • Rizika a vedlejší účinky kokosového oleje
 • Jak používat kokosový olej
 • Závěr

kokosovy olej
K dnešnímu dni existuje více než 1 500 studií, které dokazují, že kokosový olej je jednou z nejzdravějších potravin na světě. Využití a výhody kokosového oleje přesahují rámec toho, co si většina lidí uvědomuje, protože kokosový olej - vyráběný z kopry neboli čerstvé kokosové dužiny - je skutečnou superpotravinou.

Není divu, že je kokosový ořech v mnoha tropických oblastech považován za "strom života".

Není pochyb o tom, že mnoho lidí je zmateno, zda by měli kokosový olej pravidelně konzumovat, zejména po zprávě Heart Association o nasycených tucích, která doporučuje snížit nasycené tuky ve stravě. To však neznamená, že by se lidé měli jeho konzumaci vyhýbat.

Takže navzdory otázkám, zda je kokosový olej zdravý, může jeho konzumace snížit zánět, podpořit kognitivní funkce a zdraví srdce, chránit orgány a zvýšit hladinu energie.

Co je kokosový olej?

Kokosový olej se vyrábí lisováním sušeného kokosového masa, tzv. kopry, nebo čerstvého kokosového masa. K jeho výrobě můžete použít "suchou" nebo "mokrou" metodu.

Mléko a olej z kokosového ořechu se vylisují a poté se olej odstraní. Při chladné nebo pokojové teplotě má pevnou strukturu, protože tuky v oleji, které jsou většinou nasycené, se skládají z menších molekul.

Při teplotách kolem 78 stupňů Fahrenheita je olej tekutý. Má také bod zakouření kolem 350 stupňů, díky čemuž je vynikající pro smažení, omáčky a pečení.

Tento olej se díky menším molekulám tuku také snadno vstřebává do pokožky, takže kokosový olej na pleť je dobrým hydratačním prostředkem pro pokožku a vlasovou pokožku.

Výhody kokosového oleje

Podle lékařských výzkumů patří mezi zdraví prospěšné účinky kokosového oleje následující:

1. Pomáhá léčit Alzheimerovu chorobu

Při trávení mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA) v játrech vznikají ketony, které jsou snadno dostupné mozku pro energii. Ketony dodávají mozku energii, aniž by bylo nutné, aby inzulín zpracovával glukózu na energii.

Výzkum ukázal, že mozek si ve skutečnosti vytváří vlastní inzulin, který zpracovává glukózu a napájí mozkové buňky. Studie také naznačují, že když mozek pacienta s Alzheimerovou chorobou ztratí schopnost vytvářet vlastní inzulin, ketony z kokosového oleje by mohly vytvořit alternativní zdroj energie, který by pomohl obnovit funkci mozku.

Přehled z roku 2020 zdůrazňuje úlohu triglyceridů se středně dlouhým řetězcem (jako je MCT olej) v prevenci Alzheimerovy choroby díky jejich neuroprotektivním, protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

2. Pomáhá při prevenci srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku

Kokosový olej má vysoký obsah přírodních nasycených tuků. Nasycené tuky nejen zvyšují hladinu zdravého cholesterolu (tzv. HDL cholesterolu) v těle, ale také pomáhají přeměnit "špatný" LDL cholesterol na dobrý cholesterol.

Randomizovaná zkřížená studie publikovaná v časopise Evidence-based Complementary and Alternative Medicine zjistila, že denní konzumace dvou polévkových lžic panenského kokosového oleje významně zvýšila hladinu HDL cholesterolu u mladých zdravých dospělých. Kromě toho nebyly při každodenním užívání panenského kokosového oleje po dobu osmi týdnů zjištěny žádné závažné bezpečnostní problémy.

Další novější studie, publikovaná v roce 2020, měla stejné výsledky a došla k závěru, že konzumace kokosového oleje vede k významně vyššímu HDL cholesterolu než netropické rostlinné oleje. Zvýšením HDL v těle pomáhá podporovat zdraví srdce a snižuje riziko srdečních onemocnění.

3. Léčí infekce močových cest a ledvin a chrání játra

Kokosový olej je známý tím, že odstraňuje a zlepšuje příznaky infekcí močových cest a ledvin. MCFA obsažené v oleji působí jako přírodní antibiotikum tím, že narušují lipidový obal bakterií a zabíjejí je.

Výzkumy také ukazují, že kokosový olej přímo chrání játra před poškozením.

Kokosová voda také pomáhá hydratovat a podporuje proces hojení. Lékaři dokonce aplikovali kokosovou vodu k odstranění ledvinových kamenů.

Kokos je silná superpotravina, což je zřejmé vzhledem ke všem těmto obrovským zdravotním přínosům kokosového oleje.

4. Snižuje záněty a artritidu

V indické studii na zvířatech bylo prokázáno, že vysoké množství antioxidantů obsažených v panenském kokosovém oleji snižuje zánět a zlepšuje příznaky artritidy účinněji než přední léky.

Jiná nedávná studie zjistila, že kokosový olej, který byl extrahován pouze za použití střední teploty, potlačuje zánětlivé buňky. Působil jako analgetikum i protizánětlivý prostředek.

5. Prevence a léčba rakoviny

Kokosový olej má dvě vlastnosti, které mu pomáhají v boji proti rakovině, včetně ketonů, které se v oleji tvoří. Rakovinné buňky nemají přístup k energii obsažené v ketonech a jsou energeticky závislé na glukóze.

Druhou vlastností je obsah mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem v kokosovém oleji. Protože MCFA štěpí lipidové stěny bakterií, mohou také ničit bakterii helicobacter pylori, o které je známo, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny žaludku.

Výzkumy navíc ukazují, že kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji může mít protirakovinné účinky tím, že vyvolává antiproliferativní a proapoptotické účinky.

6. Posílení imunitního systému (antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky).

Kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji (monolaurin), u které bylo prokázáno, že snižuje výskyt kandidy, bojuje proti bakteriím a vytváří nepřátelské prostředí pro viry. Mnoho nemocí je dnes způsobeno přemnožením špatných bakterií, plísní, virů a parazitů v těle.

Přehled z roku 2020 ukazuje, že má antimikrobiální aktivitu a pomáhá aktivovat protizánětlivou povahu imunitní reakce v lidském těle.

Obiloviny a cukr můžete ve svém jídelníčku nahradit kokosovým olejem jako přirozeným zdrojem paliva, když jste nemocní. Cukr podporuje růst špatných bakterií.

Místo toho při nemoci užívejte třikrát denně jednu polévkovou lžíci kokosového oleje a konzumujte také hodně zeleniny a vývaru z kostí.

7. Podporuje paměť a funkci mozku

Ve studii publikované v roce 2004 vědci zjistili, že MCFA obsažené v kokosovém oleji zlepšují problémy s pamětí u starších lidí.

U všech pacientů došlo po užívání této mastné kyseliny k výraznému zlepšení schopnosti zapamatovat si. MCFA se v těle snadno vstřebávají a mohou být v mozku dostupné bez použití inzulínu. Jsou proto schopny účinněji zásobovat mozkové buňky palivem.

8. Zlepšuje energii a vytrvalost

Kokosový olej je snadno stravitelný. Produkuje také déle trvající energii a zvyšuje metabolismus.

Studie naznačují, že nejvíce výhod kokosového oleje získáte, pokud budete užívat kvalitní nerafinovaný kokosový olej, protože jeho MCFA jsou posílány přímo do jater, kde se přeměňují na energii.

Mnoho triatlonistů dnes používá kokosový olej jako zdroj paliva během tréninku a závodů na dlouhé vzdálenosti.

Domácí energetické palivo si můžete vyrobit smícháním kokosového oleje, syrového medu a chia semínek. Jednoduše dejte dohromady jednu polévkovou lžíci od každého a konzumujte 30 minut před výkonem.

9. Pomáhá při trávení a snižuje výskyt žaludečních vředů a ulcerózní kolitidy.

Kokos také zlepšuje trávení, protože pomáhá tělu vstřebávat vitaminy rozpustné v tucích, vápník a hořčík. Pokud se kokosový olej užívá současně s omega-3 mastnými kyselinami, může je učinit dvakrát účinnějšími, protože jsou snadno dostupné pro trávení a využití v těle.

Výzkumy naznačují, že kokosový olej může přispět ke zlepšení bakterií a zdraví střev tím, že ničí špatné bakterie a kandidu. Zejména nerovnováha kandidy může snížit obsah žaludeční kyseliny, což způsobuje záněty a špatné trávení.

To vše dohromady znamená, že kokosový olej prospívá zdraví trávicího traktu a pomáhá léčit nebo předcházet žaludečním vředům a ulcerózní kolitidě.

10. Může pomoci zmírnit příznaky onemocnění žlučníku a zánětu slinivky břišní.

Studie na zvířatech publikovaná v odborném časopise ukazuje, že MCFA z kokosového oleje nepotřebují ke svému rozkladu enzymy slinivky břišní, takže užívání kokosového oleje ulehčuje slinivce břišní.

Tato superpotravina je navíc tak snadno stravitelná, že zlepšuje i příznaky onemocnění žlučníku. Nahraďte jiné tuky s dlouhým řetězcem kokosovým olejem, abyste zlepšili zdraví žlučníku a celého těla.

11. Dokáže zlepšit kožní problémy (popáleniny, ekzémy, lupy, dermatitidu a lupénku).

Kokosový olej je skvělý jako čisticí prostředek na obličej, hydratační krém a ochrana před sluncem, ale může také léčit mnoho kožních onemocnění. Mastné kyseliny (kaprylová a laurová) obsažené v kokosovém oleji snižují vnitřní i vnější záněty a hydratují, takže je skvělým řešením pro všechny typy kožních onemocnění.

Chrání pokožku a má mnoho antioxidantů, díky nimž je ideální pro hojení pokožky. Antimikrobiální vlastnosti navíc vyrovnávají zdroje kandidy nebo plísní, které mohou způsobovat mnoho kožních potíží.

12. Pomáhá předcházet onemocněním dásní a zubnímu kazu

Oil pulling s kokosovým olejem se již po staletí používá jako způsob čištění ústní dutiny od bakterií a pomáhá léčit paradentózu. Výzkumy navíc ukazují, že kromě toho, že oil pulling s kokosovým olejem nabízí několik výhod pro zdraví ústní dutiny, má také příznivý vliv na celkové zdraví.

Kokosový olej je díky vysoké koncentraci antibakteriálních MCFA jedním z nejúčinnějších olejů pro oil pulling.

Vtíráním oleje do úst dochází k denaturaci bakterií a jejich ulpívání. Odstranění bakterií z ústní dutiny významně snižuje riziko vzniku parodontózy.

Pokud chcete vyléčit dásně a napravit zuby, vyzkoušejte vytahování oleje třikrát týdně po dobu 20 minut denně.

13. Podpořte zdraví kostí

Oxidační stres a volné radikály jsou dva největší viníci osteoporózy. Protože kokosový olej má tak vysoké množství antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, je předním přírodním prostředkem proti osteoporóze.

Kokosový olej zvyšuje vstřebávání vápníku ve střevech. Výzkumy osteoporózy zjistily, že kokosový olej u zkoumaných osob nejen zvyšuje objem a strukturu kostí, ale také snižuje jejich úbytek v důsledku osteoporózy.

14. Pomáhá při cukrovce 2. typu

Když buňky odmítají reagovat na inzulín a nepřijímají již glukózu jako zdroj energie, jsou považovány za inzulín-rezistentní. Slinivka břišní pak pumpuje více inzulinu, aby to kompenzovala, a vytváří tak cyklus nadprodukce.

Inzulínová rezistence je předstupněm cukrovky 2. typu.

Studie naznačují, že MCFA obsažené v kokosovém oleji pomáhají vyrovnávat inzulinové reakce v buňkách a podporují zdravý proces trávení. Ulevují slinivce břišní a poskytují tělu stálý zdroj energie, který není závislý na reakcích glukózy, což může zabránit vzniku inzulínové rezistence a diabetu 2. typu.

15. Kokosový olej na hubnutí

Vzhledem k energetickým schopnostem kokosového oleje a skutečnosti, že se jedná o olej bez sacharidů, není divu, že je prospěšný při hubnutí. Pomáhá spalovat tuky a kalorie, snižuje chuť k jídlu a ve studiích byl obzvláště užitečný při odbourávání břišního tuku.

Schopnost kokosového oleje pomáhat při odbourávání tuků je dobře známá. Studie z roku 1985 publikovaná v časopise Journal of Toxicology and Environmental Health zjistila, že jednorázové podání kyseliny kaprinové vedlo u potkaních samců k "zpočátku rychlému, poté postupnému snižování spotřeby potravy a souběžnému úbytku tělesné hmotnosti".

Předpoklad, že konzumace kokosového oleje (tuku) přispěje k úbytku tuku, se může zdát neintuitivní, ale ve skutečnosti je zcela logický. Klíč k pochopení tohoto jevu spočívá v mnohostranné schopnosti MCFA řídit různé fyziologické procesy.

Například výše zmíněná studie z roku 1985 zjistila, že kyselina kaprinová vykazuje významné zlepšení funkce štítné žlázy, pomáhá snižovat klidovou tepovou frekvenci a napomáhá tělu při spalování tuků za účelem získání energie.

Nedávno byla v časopise Obesity Research Journal zveřejněna studie z Boston University School of Medicine, která nám naznačuje, proč mají MCFA schopnost spalovat tuky. Při testování účinků, které mají MCFA na odbourávání tuku, byly tukové (adipózní) buňky potkanů předem ošetřeny kyselinou kaprylovou. Vědci pozorovali, že úbytek tuku probíhal v tak výrazné míře, že doslova napodoboval vlastnosti hladovění.

Hladovění v tomto smyslu nelze považovat za negativní, ale za pozitivní v tom smyslu, že tělo co nejefektivněji využívá své energetické zásoby a urychluje odbourávání nepotřebných tukových zásob. Podle slov vědců, kteří studii prováděli, "by tyto změny mohly částečně přispět ke snížení hmotnosti u zvířat a lidí v souvislosti s dietou s mastnými kyselinami se středně dlouhým řetězcem".

16. Budování svalů a úbytek tělesného tuku

Výzkum naznačuje, že MCFA nejsou dobré jen pro spalování tuků a snižování metabolického syndromu - jsou také skvělé pro budování svalové hmoty. MCFA obsažené v kokosu se používají také v oblíbených produktech na budování svalů, jako je Muscle Milk™.

Naprostá většina intenzivně vyráběných doplňků stravy však používá zpracované formy MCFA. Konzumací skutečných kokosových ořechů místo nich získáte "skutečnou dávku", takže zkuste přidat půl lžíce oleje do domácího proteinového koktejlu.

17. Výhody kokosového oleje v péči o vlasy

Pokud máte lupy nebo suché vlasy, kokosový olej má ideální mastné kyseliny, které pomáhají tyto stavy zlepšit. Ve skutečnosti toho kokosový olej dokáže pro vaše vlasy udělat opravdu hodně.

Můžete si vyrobit domácí kokosový levandulový šampon, který zlepší stav vašich vlasů, a použít rovnou kokosový olej jako zcela přírodní kondicionér na vlasy.

Chcete-li se zbavit lupů a zahustit vlasy, vmasírujte do pokožky hlavy jednu polévkovou lžíci kokosového oleje smíchaného s 10 kapkami rozmarýnového esenciálního oleje po dobu tří minut. Poté se po 30 minutách osprchujte.

18. Candida a kvasinkové infekce

Studie publikovaná v časopise Antimicrobial Agents and Chemotherapy zjistila, že kyselina kaprinová a kyselina laurová obsažené v kokosovém oleji jsou účinnými přírodními léky na candidu albicans a kvasinkové infekce.

Chcete-li účinně zničit kandidu a léčit kvasinkové infekce, odstraňte ze svého jídelníčku zpracovaný cukr a rafinované obiloviny a konzumujte dostatek zdravých tuků. Užívejte třikrát denně jednu polévkovou lžíci kokosového oleje jako doplněk stravy.

19. Kokosový olej proti stárnutí

Výzkum publikovaný v lékařském časopise Food and Function zjistil, že kokosový olej zlepšuje hladinu antioxidantů a může zpomalovat stárnutí. Kokosový olej působí tak, že snižuje zátěž jater a snižuje oxidační stres.

Vědci také zjistili, že kokosový olej může podporovat detoxikaci díky tomu, jak spolupracuje s játry.

Chcete-li přirozeně zpomalit stárnutí, dejte si k snídani jednu polévkovou lžíci kokosového oleje s bobulovým ovocem bohatým na antioxidanty. Můžete jej také nanést přímo na pokožku pro další zdravotní účinky a vyhlazení.

20. Kokosový olej pro hormonální rovnováhu

Mezi zdravotní účinky kokosového oleje patří také hormonální rovnováha. Kokosový olej může přirozeně pomoci vyrovnat hormony, protože je skvělým zdrojem nasycených tuků, včetně kyseliny laurové.

Studie zjistily, že kokosový olej může být vynikajícím tukem, který lze konzumovat během menopauzy, a může mít také pozitivní účinky na hladinu estrogenu.

Chcete-li přirozeně vyrovnat hormony, snižte spotřebu cukru a obilovin a dopřejte si zdravé tuky z kokosu, avokáda, lněného semínka a ghí. Můžete také konzumovat jiné formy kokosu, například kokosové máslo nebo kokosovou vodu.

Výživové údaje o kokosovém oleji

Pro pochopení jeho výživového vlivu je důležité porozumět několika druhům kokosového oleje, které jsou na trhu k dispozici:

Panenský kokosový olej: Panenský kokosový olej je nejméně rafinovaný a nejprospěšnější. Vyrábí se z kopry neboli sušeného kokosového masa, které se vyloupne a vylisuje, aby se z něj získaly přírodní oleje. Obvykle má skvělou oříškovou a sladkou chuť.

V této kategorii najdete olej, který byl vyroben metodou "mokrého mletí", což znamená, že se získává z čerstvého kokosového masa, a olej, který byl vyroben suchou metodou, protože se místo něj používá sušená kopra. Někdy se setkáte s označením "extra panenský kokosový olej", ale v případě kokosového oleje ve skutečnosti není mezi panenským a extra panenským žádný rozdíl, takže obě možnosti jsou skvělou volbou.

Rafinovaný kokosový olej: Rafinovaný kokosový olej prošel procesem rafinace, který zahrnuje bělení a dezodorizaci oleje. Na rozdíl od panenského kokosového oleje nemá rafinovaný kokosový olej výraznou kokosovou chuť ani vůni. Nedoporučuje se, protože mnohé z nich se vyrábějí při vysokých teplotách a za použití drsných chemikálií, které mohou zničit prospěšné antioxidanty v oleji.

Tyto typy jsou odlišné, byly provedeny tisíce studií, které odhalily tajemství této úžasné superpotraviny: konkrétně zdravých tuků zvaných mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Mezi tyto jedinečné tuky patří např:

 • kyselina kaprylová
 • kyselina laurová
 • kyselina kaprinová

Přibližně 62 % olejů v kokosu tvoří tyto tři zdravé mastné kyseliny a 91 % tuků v kokosovém oleji jsou zdravé nasycené tuky. Toto složení tuků z něj činí jeden z nejprospěšnějších tuků na světě.

Většina tuků, které konzumujeme, se tráví déle, ale MCFA obsažené v kokosovém oleji jsou dokonalým zdrojem energie, protože na rozdíl od jiných tuků, které musí projít 26stupňovým procesem, jejich přeměna na palivo probíhá v pouhých třech krocích!

Na rozdíl od mastných kyselin s dlouhým řetězcem obsažených v rostlinných olejích jsou MCFA:

 • jsou snadněji stravitelné
 • neukládají se snadno jako tuk
 • jsou antimikrobiální a protiplísňové
 • jsou menší, což umožňuje snadnější prostupnost buňkami a okamžité získávání energie
 • jsou zpracovávány v játrech, což znamená, že se okamžitě přeměňují na energii, místo aby se ukládaly jako tuk.

Jedna polévková lžíce kokosového oleje obsahuje přibližně 120 kalorií, 14 gramů tuku, žádnou vlákninu, žádný cholesterol a pouze stopové množství vitaminů a minerálních látek.

Když to vezmeme kolem a kolem, MCFA obsažené v kokosové kopře z ní dělají skutečnou superpotravinu, a proto jsou zdravotní účinky kokosového oleje tak bohaté a úžasné.

Rizika a vedlejší účinky kokosového oleje

Vedlejší účinky se u kokosového oleje vyskytují jen zřídka.

Výzkumy ukazují, že u některých jedinců, kteří jsou na kokosové ořechy alergičtí, se občas může objevit kontaktní alergie. Je známo, že některé čisticí prostředky vyrobené z kokosového oleje mohou také způsobit kontaktní alergii, ale není to běžné.

Ve skutečnosti je známo, že kokosový olej snižuje vedlejší účinky mnoha léků. Studie například ukazují, že může zmírnit příznaky a vedlejší účinky léčby rakoviny.

Mějte na paměti, že rafinovaný nebo zpracovaný kokosový olej může být bělený, přehřátý nad preferovaný bod tání a chemicky zpracovaný, aby se prodloužila jeho trvanlivost. Zpracováním oleje se mění jeho chemické složení a tuky už pro vás nejsou prospěšné.

Pokud je to možné, vyhněte se hydrogenovaným olejům a zvolte raději extra panenský kokosový olej.

Jak používat kokosový olej

Při nákupu kokosového oleje vybírejte extra panenský kokosový olej. Tento typ nabízí největší výhody kokosového oleje.

Vybírejte panenský, mokře mletý, nerafinovaný, organický kokosový olej, abyste měli jistotu, že dostáváte čistý kokosový olej. Rafinované verze, stejně jako u jiných potravin, nejsou tak prospěšné a ztrácejí klíčové živiny.

K čemu lze kokosový olej použít?

1. Vaření a pečení

Kokosový olej lze použít na vaření a pečení a lze jej přidávat do smoothies. Je to můj oblíbený olej, protože nerafinovaný, přírodní, organický kokosový olej dodává příjemnou kokosovou chuť, ale neobsahuje škodlivé toxiny, které často obsahují jiné hydrogenované oleje na vaření.

Navíc jeho přidání do jídla nebo koktejlů pomáhá rychle dodat energii a je lépe stravitelný než jiné druhy olejů. Některé způsoby jeho použití v jídle zahrnují:

 • dušení zeleniny a masa
 • přidání krémové chuti do kávy
 • přidání živin do koktejlů
 • nahrazení nezdravých tuků v pečivu

2. Zdraví pokožky a vlasů

Jak používáte kokosový olej na své tělo? Můžete ho jednoduše aplikovat lokálně přímo na pokožku nebo jako nosný olej pro esenciální oleje či směsi.

Zvláště prospěšné je vtírání do pokožky hned po sprchování. Funguje jako skvělý hydratační prostředek a má antimikrobiální vlastnosti, které podporují zdraví pokožky a vlasů.

Některé způsoby použití na pokožku a vlasy zahrnují:

 • Použití jako přírodního hydratačního přípravku na pokožku
 • Boj proti předčasnému stárnutí
 • Vytvoření přírodní masti na rány
 • Výroba antimykotického krému
 • Přírodní kondicionér na vlasy
 • Léčba lupů
 • Rozčesávání vlasů

3. Zdraví ústní dutiny a zubů

Lze jej použít k vytahování oleje, což je ájurvédská praktika, která působí na detoxikaci ústní dutiny, odstraňuje plak a bakterie a osvěžuje dech. Máchejte jednu polévkovou lžíci kokosového oleje v ústech po dobu 10-2o minut a poté olej vyhoďte do koše.

4. Recepty na přírodní léčivé prostředky typu "udělej si sám

Kokosový olej má antimikrobiální vlastnosti, což z něj činí vynikající přísadu do receptů na přírodní léky typu "udělej si sám", které se používají v boji proti infekcím a na posílení imunity. Některé recepty, které lze připravit s kokosovým olejem, jsou následující:

 • balzámy na rty
 • domácí zubní pasta
 • přírodní deodorant
 • krém na holení
 • masážní olej

5. Čistící prostředky pro domácnost

Kokosový olej funguje jako přírodní prostředek proti prachu, prací prostředek, leštidlo na nábytek a domácí mýdlo na ruce. Ničí bakterie a plísně, které se mohou vyskytovat ve vaší domácnosti, a také udržuje lesklý vzhled povrchů.

Závěr

Je pro vás konzumace kokosového oleje prospěšná? Odpověď zní ano. V přiměřeném množství (asi 2 polévkové lžíce denně nebo méně) jsou jeho přínosy obrovské a tím to nekončí.

Pomáhá tělu v mnoha ohledech, a to zejména díky obsahu mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem. A nejen to, kokosový olej pro psy má i další výhody.
MCFA jsou snadněji stravitelné, rychle se využívají pro získání energie, pomáhají posilovat kognitivní zdraví, působí na zlepšení hladiny HDL cholesterolu a další.

Kokosový olej můžete používat mnoha způsoby - od vaření a pečení, přes přidávání do koktejlů a kávy, použití jako složky v receptech na přírodní léky typu "udělej si sám" až po použití k vytahování oleje.
Nezapomeňte si vždy vybírat čisté, nerafinované organické produkty.

Zpět do obchodu