VLASY: Jaké jsou výhody masáže hlavy?

OBSAH:

 • Přínosy masáže hlavy
 • Některé další výhody masáže hlavy
 • Jak provádět masáž hlavy
 • Jaké jsou nejlepší oleje pro masáž hlavy?
 • Co můžete očekávat od profesionální masáže hlavy
 • Závěr

vlasyy

Masáž hlavy je úžasný pocit. Kromě smyslového požitku může masáž hlavy zmírnit příznaky bolesti hlavy, snížit stres a možná i podpořit růst vlasů.

A to nejlepší na tom všem? Masáž se můžete naučit provádět doma. Nebo můžete navštívit maséra, pokud chcete profesionální masáž hlavy.

Přečtěte si další informace o výhodách masáže hlavy, o tom, jak ji můžete provádět sami a co můžete očekávat, pokud si necháte udělat profesionální masáž.

Výhody masáže hlavy

Sarah Monrealová, licencovaná masérka, říká, že přínosy masáže hlavy závisí na typu masáže hlavy, kterou podstoupíte.

Nabízí například kraniálně-sakrální masáž. Jedná se o jemnou masážní techniku, která se zaměřuje na centrální nervový systém hlavy, páteře a křížové kosti.

Tento typ masáže hlavy se často používá pro:

 • uvolnění napětí
 • zmírnění migrény a bolesti hlavy
 • snížení stresu
 • podporu relaxace

Monreal však upozorňuje, že i méně specializované masáže, které si můžete provádět doma, mohou pomoci snížit stres a napětí, upravit pokožku hlavy a zlepšit krevní oběh v oblasti hlavy a krku.

Několik dalších výhod masáže hlavy

Podporuje růst vlasů

Pokud vám řídnou vlasy nebo už nejsou tak husté, jako bývaly, možná byste měli zvážit masáž pokožky hlavy.

V malé studii z roku 2016 zaznamenali účastníci po 24 týdnech každodenních masáží pokožky hlavy nárůst tloušťky vlasů.

Snižuje krevní tlak

Není žádným tajemstvím, že masáž pokožky hlavy může pomoci odbourat stres z celého dne a podpořit pocit uvolnění.

Studie z roku 2016 také zjistila, že 15- i 25minutové masáže pokožky hlavy mohou u účastnic snížit systolický i diastolický krevní tlak.

Autoři studie se domnívají, že to může být způsobeno tím, že masáž pokožky hlavy může pomoci podpořit krevní oběh, což má pozitivní vliv na uvolnění cév a krčních svalů.

Snižuje příznaky tenzních bolestí hlavy

Tenzní bolesti hlavy běžně způsobují bolesti hlavy a krku a bolesti za očima. Tyto typy bolestí hlavy často vyvolávají svalové kontrakce.

Asociace masérů uvádí, že masáž hlavy může pomoci snížit intenzitu, trvání a četnost tenzních bolestí hlavy. To může být způsobeno uvolňujícím účinkem, který má masáž hlavy na svaly na krku.

Jak provádět masáž hlavy

Krása masáže hlavy spočívá v tom, že ji můžete provádět sami. Stačí vám k tomu jen konečky prstů. Masážní olej je volitelný.

Pokud chcete, můžete místo konečků prstů použít masážní přístroj na pokožku hlavy. Tyto nástroje mají podobu kartáčů nebo ručních gumových masérů. Masážním nástrojem si můžete masírovat celou pokožku hlavy stejným způsobem jako konečky prstů.

Chcete-li si provést masáž pokožky hlavy, postupujte podle následujících kroků:

 • Posaďte se do pohodlného křesla. Pokud používáte olej, nezapomeňte si kolem krku a na židli položit ručník, aby se zachytily případné kapky.
 • Začněte vyvíjet lehký až střední tlak na hlavu konečky prstů nebo masážním nástrojem. Pokud používáte oleje, namočte konečky prstů do oleje a poté pokračujte v masáži.
 • Malými krouživými pohyby přejíždějte po pokožce hlavy.
 • Masírujte alespoň 5 minut a dbejte na to, abyste pokryli celou hlavu.
 • Olej můžete smýt šamponem.

Masáže pokožky hlavy jsou také dobrým způsobem, jak se spojit se svým partnerem. Zkuste si navzájem udělat domácí masáž pokožky hlavy podle těchto tipů:

 • Nechte partnera ležet nebo sedět v pohodlném křesle. Pokud používáte esenciální oleje, začněte s malým množstvím. Ponořte do oleje konečky prstů.
 • Soustřeďte se na pomalé, jemné tahy na partnerově hlavě a přejděte k lehkým krouživým pohybům po celé hlavě.
 • Pomocí palců mu jemně masírujte také krk.

Jaké jsou nejlepší oleje pro masáž hlavy?

Přestože můžete masáž hlavy provádět i bez oleje, může se vám líbit vůně a další výhody použití esenciálních olejů.

Ačkoli můžete použít jakýkoli olej podle vlastního výběru, zdá se, že některé esenciální oleje se k této relaxační masáži hodí lépe.

Rádi používáme esenciální oleje, kdykoli je to možné . dva z našich oblíbených esenciálních olejů pro masáž hlavy jsou levandulový olej a mátový olej, ale pokud dáváte přednost, můžete zvolit i kokosový olej.

Kathy Sadowski, mistryně aromaterapie a registrovaná aromaterapeutka, říká, že pokud chcete k masáži hlavy použít olej, jsou dobrou volbou jojobový nebo sladký mandlový, protože neucpávají póry.

U esenciálních olejů je třeba dbát na to, aby byl olej před použitím na pokožku zředěn. Abyste předešli podráždění, smíchejte před použitím na hlavu několik kapek esenciálního oleje s nosným olejem, například kokosovým nebo jojobovým.

Před použitím esenciálních olejů na větší plochu pokožky je také důležité provést náplasťový test, abyste zjistili, jak bude vaše pokožka reagovat. Zde je návod, jak to udělat:

 • Umyjte si předloktí jemným mýdlem bez parfemace a poté ho osušte.
 • Na malý kousek kůže na předloktí naneste několik kapek zředěného esenciálního oleje.
 • Místo překryjte obvazem a nechte ho 24 hodin zaschnout. Pokud se u vás objeví jakékoli známky alergické reakce, jako je vyrážka, podráždění nebo nepříjemné pocity, okamžitě obvaz odstraňte a místo omyjte vodou a mýdlem.
 • Přestaňte esenciální olej používat. Pokud se do 24 hodin neobjeví žádné podráždění, je pravděpodobně použití esenciálního oleje bezpečné.
 • Pokud jste těhotná nebo kojíte, měla byste si přečíst pokyny pro těhotné od Mezinárodní federace profesionálních aromaterapeutů (IFPA), abyste se vyhnula olejům, které by mohly způsobit problémy.

Co můžete očekávat od profesionální masáže hlavy

Nechat si udělat masáž hlavy je snadné a zároveň cenově velmi dostupné. Někdy však můžete chtít, aby tuto práci provedl profesionál.

Pokud máte zájem o profesionální masáž hlavy, měli byste před objednáním termínu vědět několik věcí.

"Když vyhledáte profesionální kraniálně-sakrální masáž, můžete očekávat velmi uklidňující a uvolňující masáž," říká Monreal. Během sezení se masér zaměří na lehké tahy na celou lebku a krk.

Monreal říká, že může také jemně manipulovat s kostmi lebky a páteře, aby normalizoval tok mozkomíšního moku v centrálním nervovém systému.

"Normálnější tok této tekutiny pomůže zvýšit přirozenou schopnost vašeho těla se samo uzdravit," vysvětluje.

Monreal říká, že profesionální masáž může trvat přibližně 45 minut až hodinu. "Během celého sezení budete s masérem komunikovat, abyste se ujistili, že jsou vaše potřeby řešeny vhodně a efektivně," říká.

Závěr

Masáž hlavy nabízí řadu výhod, ať už ji provádíte vlastními prsty, nebo vám ji poskytne profesionál.

Masáž hlavy může pomoci zmírnit stres a snížit napětí. Může také zmírnit migrénu nebo bolest hlavy, snížit krevní tlak, zlepšit prokrvení hlavy a krku a podpořit růst vlasů.

Před použitím esenciálních olejů se ujistěte, že jsou zředěné, a před použitím na větší ploše pokožky proveďte náplasťový test. Pokud jste těhotná nebo kojíte, nezapomeňte si přečíst, jakým druhům olejů se vyhnout.

Zpět do obchodu