Aktivní uhlí: Jaké jsou výhody?

Obsah:

 • Co je aktivní uhlí?
 • Co je aktivní uhlí
 • Lékařské využití aktivního uhlí
 • Rizika a odstranění aktivního uhlí

Aktivní uhlí je jemný černý prášek bez zápachu, který se často používá na pohotovosti k léčbě předávkování. Mezi další možné přínosy patří snížení nadýmání, podpora zdraví ledvin a snížení hladiny cholesterolu.

Aktivní uhlí se vyrábí zahříváním přírodních zdrojů uhlíku, jako je dřevo. Černý prášek zabraňuje vstřebávání toxinů v žaludku tím, že se na ně váže. Tělo není schopno dřevěné uhlí vstřebat, takže toxiny, které se na něj navážou, opouštějí tělo ve stolici.

V tomto článku se budeme zabývat některými způsoby, jak lidé aktivní uhlí používají, jeho možnými přínosy a tím, zda existují nějaká rizika.

 

Co je aktivní uhlí?

Aktivní uhlí není stejná látka, jakou najdeme v dřevěných cihlách nebo spálených kouscích potravin.

Aktivní uhlí se vyrábí pomocí své mimořádné absorpční schopnosti, která mu umožňuje vázat se na molekuly, ionty nebo atomy a odstraňovat je z rozpuštěných látek.

Výroba aktivního uhlí zahrnuje zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako je dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty.

Tento "aktivační" proces zbaví dřevěné uhlí dříve absorbovaných molekul a znovu uvolní vazebná místa. Tento proces také zmenšuje velikost pórů dřevěného uhlí a vytváří více otvorů v každé molekule, čímž se zvětšuje jeho celkový povrch.

Použití aktivního uhlí

Světová zdravotnická organizace schválila aktivní uhlí pro nouzovou léčbu předávkování nebo otrav.

Někteří zastánci však vzhledem k jeho silným vlastnostem odstraňování toxinů navrhují aktivní uhlí jako lék na stále se rozšiřující seznam onemocnění.

Neexistuje dostatek přesvědčivých rozsáhlých výzkumů, které by potvrdily prospěšnost aktivního uhlí. Mnoho volně prodejných výrobků se při obhajobě svých tvrzení o prospěšnosti spoléhá na základní chemické principy aktivního uhlí.

Mezi některá použití aktivního uhlí, která jsou podložena určitými důkazy, patří např:

1. Zdraví ledvin

Aktivní uhlí může být schopno pomoci funkci ledvin tím, že filtruje nestrávené toxiny a léky.

Aktivní uhlí se zdá být obzvláště účinné při odstraňování toxinů pocházejících z močoviny, která je hlavním vedlejším produktem trávení bílkovin.

Je třeba provést další výzkum, ale některé studie na zvířatech ukazují, že aktivní uhlí může přispět ke zlepšení funkce ledvin a ke snížení poškození trávicího traktu a zánětu u lidí s chronickým onemocněním ledvin.

2. Střevní plyny

Předpokládá se, že prášek z aktivního uhlí dokáže narušovat střevní plyny, i když vědci stále nechápou jak.

Kapaliny a plyny zachycené ve střevě mohou snadno procházet miliony malých otvorů v aktivním uhlí a tento proces je může neutralizovat.

3. Filtrace vody

Lidé již dlouho používají aktivní uhlí jako přírodní filtr vody. Stejně jako ve střevech a žaludku může aktivní uhlí interagovat s celou řadou toxinů, léků, virů, bakterií, plísní a chemických látek, které se nacházejí ve vodě, a absorbovat je.

V komerčních zařízeních, jako jsou centra pro zpracování odpadu, provozovatelé často používají granulované aktivní uhlí pro jednu část filtračního procesu. Desítky výrobků pro filtraci vody jsou určeny také pro domácí použití a k čištění vody od toxinů a nečistot používají uhlíkové patrony.

4. Průjem

Vzhledem k tomu, že se aktivní uhlí používá jako gastrointestinální absorbent při předávkování a otravách, vyplývá z toho, že někteří lidé mohou aktivní uhlí navrhovat jako prostředek proti průjmu.

V přehledu nedávných studií o použití aktivního uhlí při průjmu z roku 2017 dospěli vědci k závěru, že by mohlo být schopno zabránit vstřebávání bakterií a léků, které mohou způsobit průjem, do těla tím, že je zachytí na svém porézním, strukturovaném povrchu.

Vědci také poukázali na to, že aktivní uhlí má málo vedlejších účinků, zejména ve srovnání s běžnými léky proti průjmu.

akcnibalicky

5. Bělení zubů a zdraví ústní dutiny

Aktivní uhlí obsahují desítky přípravků na bělení zubů.

Mnoho výrobků pro zdraví ústní dutiny, které obsahují aktivní uhlí, uvádí různé výhody, jako např.

 • antivirové účinky
 • antibakteriální
 • protiplísňové
 • detoxikační

Vlastnosti aktivního uhlí pohlcovat toxiny mohou být v tomto případě důležité, ale neexistuje žádný významný výzkum, který by podporoval jeho použití pro bělení zubů nebo zdraví ústní dutiny.

V přehledu z roku 2017 dospěli vědci k závěru, že neexistuje dostatek laboratorních ani klinických údajů pro stanovení bezpečnosti nebo účinnosti aktivního uhlí pro bělení zubů nebo zdraví ústní dutiny.

6. Péče o pleť

Vědci uvádějí, že aktivní uhlí může pomoci přitáhnout mikročástice, jako jsou nečistoty, prach, chemické látky, toxiny a bakterie, na povrch pokožky, a usnadnit tak jejich odstranění.

7. Deodorant

Běžně jsou k dispozici různé deodoranty s aktivním uhlím. Dřevěné uhlí dokáže pohlcovat pachy a škodlivé plyny, takže je ideální jako deodorant do podpaží, bot a ledničky.

Tvrdí se také, že aktivní uhlí dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost a regulovat úroveň vlhkosti na mikroúrovni.

8. Kožní infekce

Po celém světě používá mnoho různých praktiků tradiční medicíny prášek z aktivního uhlí vyrobený ze skořápek kokosových ořechů k léčbě onemocnění měkkých tkání, jako jsou kožní infekce.

Aktivní uhlí může mít antibakteriální účinek tím, že absorbuje škodlivé mikroby z ran.

 

Lékařské použití aktivního uhlí

Na pohotovosti mohou lékaři někdy použít aktivní uhlí k léčbě předávkování nebo otrav.

Aktivní uhlí může často pomoci vyčistit toxiny a léky, které zahrnují:

 • NSAID a další volně prodejné protizánětlivé léky.
 • sedativa
 • blokátory vápníkových kanálů
 • dapson
 • karbamazepin (Tegretol)
 • antimalarika
 • metylxantiny (mírné stimulanty)

Aktivní uhlí nedokáže vázat všechny typy toxinů nebo léků, zejména ty, které jsou žíravé.

Mezi léky a léčiva, které aktivní uhlí nedokáže odstranit, patří:

 • Alkoholy
 • louh
 • železo
 • lithium
 • ropné produkty, jako je topný olej, benzín, ředidla a některé čisticí prostředky.

Pokud je osoba při vědomí a při vědomí, mohou jí lékaři podat nápoj z práškové formy aktivního uhlí smíchaného s vodou. V případě potřeby může zdravotnický personál směs aktivního uhlí podávat také prostřednictvím výživových trubiček do nosu nebo úst.

Aby aktivní uhlí začalo účinkovat, musí ho člověk užít nebo dostat do 1 až 4 hodin po požití toxinu. Aktivní uhlí nemůže fungovat, pokud osoba již toxin nebo lék strávila a ten se již nenachází v žaludku.

Nikdo by se nikdy neměl pokoušet léčit předávkování nebo otravu doma.

Rizika a odvoz

Dosud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky aktivního uhlí v žádné z jeho různých forem.

Výrobky s aktivním uhlím lze zakoupit online.

Lidé, kteří užívají léky, by se měli před perorálním užíváním výrobků s aktivním uhlím poradit s lékařem, protože mohou narušit vstřebávání jejich léků.

Zpět do obchodu