Důležité vitamíny pro seniory

Obsah:

  • 1. Vitamíny pro seniory: Vitamín D
  • 2. Vápník
  • 3. Vitamin B6 2.
  • 4. Vitamin B12
  • 5. Acetyl-L-karnitin
  • 6. Vitamíny pro seniory.
  • 7. Vitamin E
  • 8. Rybí tuk
  • 9. Doplňky stravy s vlákninou
  • 10. Multivitamíny

Vitamíny a doplňky stravy podporují mnoho důležitých funkcí v těle - včetně snížení zánětů a ztráty paměti, posílení kostí a udržení zraku.

Pro seniory je důležité, aby každý den dostávali správné množství vitaminů a doplňků stravy.
Vitamíny pro seniory lze získat z potravin, ale senioři mohou svůj jídelníček obohatit také o doplňky stravy specifické pro jejich potřeby.

Mnoho vitaminů a doplňků stravy pro seniory poskytuje důležité zdravotní benefity, a proto se stávají důležitou součástí každodenní rutiny.

Před přidáním jakýchkoli vitamínů do svého denního režimu se poraďte se svým lékařem o svých jedinečných zdravotních potřebách, abyste mohli vypracovat plán, který vám bude prospěšný.

Dobře sestavený jídelníček zahrnuje zdravé potraviny, které vyživují vaše tělo vitamíny a minerály, jež potřebuje k tomu, aby se mu dařilo. Ideální je získávat vitaminy z potravinových zdrojů, ale funguje i doplňování stravy vitaminy pro seniory. Vitamíny a doplňky stravy hrají roli v celé řadě zdravotních funkcí, včetně udržování pevných kostí, snižování zánětů, udržování zraku a snižování možné ztráty paměti s přibývajícím věkem.

Poraďte se se svým lékařem, které vitaminy byste měli případně užívat. Lékař při případném doporučení zohlední váš celkový zdravotní stav a léky. Přečtěte si více informací o nejlepších vitamínech pro seniory nad 70 let.

 

1. Vitamíny pro seniory: Vitamín D

Vitamin D je důležitým vitaminem pro lidi všech věkových kategorií, ale pro seniory je obzvláště důležitý. Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční světlo, které stimuluje vaše tělo k produkci vitaminu D. Tento vitamin pomáhá udržovat zdravé kosti tím, že zlepšuje jejich schopnost vstřebávat vápník. Pro seniory jsou silné kosti obzvláště důležité, protože s věkem se jejich hustota snižuje a zvyšuje se pravděpodobnost zlomenin. Nedostatek vitaminu D může také zvýšit riziko osteoporózy. Doporučuje se denní dávka 600 až 800 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D.

2. Vápník

S přibývajícím věkem kosti přirozeně ztrácejí vápník, což může mít za následek slabé kosti, u kterých je větší pravděpodobnost zlomenin. Doporučuje se, aby lidé starší 51 let (téměř 20 let před 70. rokem života) dostávali každý den alespoň 1 200 miligramů vápníku. Pomoci vám může doplněk stravy obsahující vápník a do svého jídelníčku můžete také zařadit potraviny bohaté na vápník, jako je mléko a jogurt.

3. Vitamin B6

Vitamin B6 hraje roli při posilování imunitního systému a regulaci metabolismu. Některé výzkumy naznačují, že tento vitamin může také pomoci omezit pokles kognitivních schopností s přibývajícím věkem. Přestože je tento vitamin běžně dostupný v mnoha potravinách, včetně kuřecího masa, banánů a špenátu, někteří senioři mají vitaminu B6 stále nedostatek. Doporučená dávka vitaminu B6 ve stravě je 1,3 mg do 70 let věku. Po 70. roce věku potřebují muži 1,7 mg a ženy 1,5 mg vitaminu B6 denně.

4. Vitamin B12

Vitamin B12 je nezbytnou součástí každodenní stravy zdravých seniorů. Vitamin B12 hraje klíčovou roli v mnoha funkcích, včetně tvorby DNA, tvorby červených krvinek a zajištění správné funkce nervů. Zajímavé je, že jelikož vitaminu B12 nemůžete mít příliš mnoho, neexistuje žádná horní hranice tolerovaného množství, které můžete přijmout. Dávka vitaminu B12 pro seniory je 2,4 mcg denně. Vitamín B12 se nachází především v mase a mořských plodech, takže pokud dodržujete bezmasou dietu, je obzvláště důležité doplňovat stravu o vitamín B12.

akcnibalicky

5. Acetyl-L-karnitin

Mezi doporučované doplňky stravy pro seniory patří acetyl-l-karnitin, který v podstatě přeměňuje tuk na energii. Je produkován v mozku, játrech a ledvinách. Užívání acetyl-l-karnitinu jako doplňku stravy má několik zdravotních přínosů, které souvisejí především s funkcí mozku a paměti. Senioři, kteří se potýkají s určitým stupněm úbytku kognitivních funkcí, se mohou rozhodnout užívat acetyl-l-karnitin pro zlepšení paměti a mentálních funkcí. Tento doplněk může také pomoci snížit únavu a obnovit energii.

6. Vitamíny pro seniory.

Pro seniory je důležitý také vitamin A. Tento vitamin zlepšuje funkci imunitního systému, což vám může pomoci udržet si zdraví. Hraje také roli ve vašem zraku, který se může s věkem přirozeně zhoršovat. Na vitamin A je bohatá řada potravin, včetně brokolice, vajec, sladkých brambor a dýně. Národní institut pro stárnutí doporučuje, aby muži denně přijímali 900 mcg (mikrogramů) vitaminu A a ženy 700 mcg RAE.

 

7. Vitamin E

Vitamin E nabízí řadu zdravotních benefitů, což z něj činí jeden z důležitých vitaminů pro seniory nad 70 let. Přináší antioxidační účinky, které vás mohou chránit před rakovinou a srdečními chorobami. Pomáhá také snižovat riziko vzniku očních problémů souvisejících s věkem, jako je například makulární degenerace. Vitamin E může také pomoci zpomalit úbytek kognitivních funkcí s přibývajícím věkem. Dobrým zdrojem vitaminu E jsou potraviny jako brokolice, mandle, avokádo a olivový olej. Stravu můžete doplňovat vitaminem E, přičemž doporučená dávka je 15 mg denně.

8. Rybí tuk

Rybí olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které mohou zlepšit mnoho funkcí vašeho těla. Nabízí zdravotní výhody pro vaše srdce, včetně pomoci při snižování hladiny cholesterolu a snižování krevního tlaku. Může také pomoci udržet dobrou funkci mozku a podpořit zdraví očí, které se s věkem často zhoršuje. Rybí olej je také spojován se snižováním chronických zánětů spojených s obezitou, cukrovkou a depresí. Nejlepším zdrojem tohoto vitaminu jsou ryby, ale můžete ho doplnit až 1 000 mg rybího oleje každý den. Rybí olej je k dostání v kapslích (bez chuti) v místní lékárně.

9. Doplňky stravy s vlákninou

S přibývajícím věkem se vláknina stává ještě důležitějším prvkem y naší každodenní stravy. Každodenní příjem dostatečného množství vlákniny může pomoci s trávením, zmírnit zácpu a pomoci vám vyhnout se dalším žaludečním problémům. Ovoce, zelenina a celozrnné výrobky jsou dobrým zdrojem vlákniny. Můžete také přidat doplněk stravy s vlákninou. Doporučuje se, aby muži starší 51 let přijímali 28 gramů vlákniny denně a ženy stejného věku přibližně 22 gramů vlákniny denně.

10. Multivitamíny

Multivitamíny umožňují využívat výhody více vitaminů v jedné jednoduché denní tabletě. Multivitamín pro ženy po padesátce často obsahuje mnoho z 13 základních vitaminů, mezi které patří vitaminy A, C, D, E, K a vitaminy skupiny B. V případě žen po padesátce se jedná o vitaminy, které se vyskytují v různých skupinách. Multivitamíny pro starší muže nabízejí stejné klíčové vitaminy pro maximalizaci jejich zdraví.
Vitamíny pro seniory nad 70 let mohou být důležitou součástí vaší každodenní stravy. Vždy se doporučuje získávat vitaminy z potravinových zdrojů, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Užívání doplňkových vitaminů však může být účinným způsobem, jak si zajistit denní příjem. V závislosti na vašich zdravotních potřebách můžete užívat denní multivitamín nebo jednotlivé doplňky stravy. Než začnete užívat nový vitamín nebo doplněk stravy, poraďte se s lékařem, abyste se ujistili, že nedojde k interakci s některým z vašich současných léků. Také se poraďte se svým lékařem, které vitaminy a doplňky stravy budou spolupracovat s vaší běžnou stravou a budou prospěšné pro vaše celkové zdraví.

Zpět do obchodu