Ashwagandha použití

 

Ashwagandha je stálezelený keř, který roste v Asii a Africe. Běžně se používá při stresu. Pro její použití jako "adaptogenu" existuje jen málo důkazů.

Ashwagandha obsahuje chemické látky, které by mohly pomáhat zklidnit mozek, snížit otoky, snížit krevní tlak a změnit imunitní systém.

 

Obsah článku:

 • Použití a účinnost
 • Nežádoucí účinky
 • Zvláštní bezpečnostní opatření a varování
 • Interakce

Vzhledem k tomu, že se ašvaganda tradičně používá jako adaptogen, používá se při mnoha stavech souvisejících se stresem. Předpokládá se, že adaptogeny pomáhají tělu odolávat fyzickému a psychickému stresu. Mezi stavy, na které se používá, patří nespavost, stárnutí, úzkost a mnoho dalších, ale pro většinu těchto použití neexistují žádné dobré vědecké důkazy. Neexistují ani žádné dobré důkazy, které by podporovaly užívání ashwagandhy pro COVID-19.

Nezaměňujte ashwagandhu s Physalis alkekengi. Obě jsou známé jako zimní třešeň. Také nezaměňujte ashwagandhu s americkým ženšenem, Panax ginsengem nebo eleutherem.

Nežádoucí a vedlejší účinky ashwagandhy:

Sledovaným lidem nezpůsobilo dávkování 600 mg denně po 8 týdnech žádné negativní účiny a rizikové zdravotní stavy. Ashwagandha může u některých lidí vyvolat mírnou ospalost a sedaci. Velké dávky ashwagandhy mohou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení.

 

Ashwagandha 1

Ashwagandha použití a účinnost ?

Možná účinnost pro

 • Typ trvalé úzkosti vyznačující se přehnanými obavami a napětím (generalizovaná úzkostná porucha neboli GAD). Zdá se, že užívání ashwagandhy ústy zlepšuje úzkost u lidí s přetrvávající úzkostí.
 • Nespavost. Zdá se, že užívání ashwagandhy ústy zlepšuje celkový spánek a kvalitu spánku u některých lidí.
 • Stres. Zdá se, že užívání ashwagandhy ústy pomáhá u některých lidí snižovat stres. Může také pomoci snížit přibývání na váze související se stresem.


Zájem je o užívání ashwagandhy k řadě dalších účelů, ale není dostatek spolehlivých informací, aby bylo možné říci, zda může být užitečná.

ashwagandha nežádoucí účinky

 • Při užívání ústy: Ashwagandha je pravděpodobně bezpečná, pokud se užívá po dobu až 3 měsíců. Dlouhodobá bezpečnost ašvagandy není známa. Velké dávky ašvagandy mohou způsobit žaludeční potíže, průjem a zvracení. Vzácně se mohou vyskytnout jaterní problémy, včetně těžkého selhání jater a nutnosti jejich transplantace.
 • Při aplikaci na kůži: Při používání po dobu až 2 měsíců je pleťová voda s obsahem ashwagandhy pravděpodobně bezpečná.

akcnibalicky

Ashwagandha zvláštní opatření a varování

Při užívání ústy: Ashwagandha je pravděpodobně bezpečná při užívání po dobu až 3 měsíců. Dlouhodobá bezpečnost ashwagandhy není známa. Velké dávky ašvagandy mohou způsobit žaludeční potíže, průjem a zvracení. Vzácně se mohou vyskytnout jaterní problémy, včetně těžkého selhání jater a nutnosti jejich transplantace.

Při aplikaci na kůži: Při používání po dobu až 2 měsíců je pleťová voda s obsahem ashwagandhy pravděpodobně bezpečná.

Těhotenství: Je pravděpodobné, že používání ashwagandhy v těhotenství není bezpečné. Existují určité důkazy, že ashwagandha může způsobit potraty.

Kojení: Není dostatek spolehlivých informací, abychom věděli, zda je užívání ashwagandhy při kojení bezpečné. Zůstaňte na bezpečné straně a vyhněte se užívání.

"Autoimunitní onemocnění", jako je roztroušená skleróza (RS), lupus (systémový lupus erythematodes, SLE), revmatoidní artritida (RA) nebo jiné stavy: Ashwagandha by mohla způsobit větší aktivitu imunitního systému, což by mohlo zvýšit příznaky autoimunitních onemocnění. Pokud trpíte některým z těchto onemocnění, raději se užívání ašvagandy vyhněte.

Chirurgický zákrok: Ashwagandha může zpomalit centrální nervový systém. Zdravotníci se obávají, že anestezie a další léky během operace a po ní mohou tento účinek zvýšit. Přestaňte užívat ashwagandhu nejméně 2 týdny před plánovanou operací.

Poruchy štítné žlázy: Ashwagandha může zvyšovat hladinu hormonů štítné žlázy. Ashwagandha by se měla užívat opatrně nebo se jí vyhnout, pokud máte onemocnění štítné žlázy nebo užíváte léky na hormony štítné žlázy.

 

Nežádoucí a vedlejší účinky ashwagandhySledovaným lidem nezpůsobilo dávkování 600 mg denně po 8 týdnech žádné negativní účiny a rizikové zdravotní stavy. Ashwagandha může u některých lidí vyvolat mírnou ospalost a sedaci. Velké dávky ashwagandhy mohou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení.

Ashwagandha 2

Ashwagandha interakce ?

Mírné interakce


Při této kombinaci buďte opatrní:

 

 • Léky, které snižují imunitní systém (imunosupresiva), interagují s ASHWAGANDHA
  Ashwagandha může zvyšovat aktivitu imunitního systému. Některé léky, např. léky používané po transplantaci, snižují aktivitu imunitního systému. Užívání ašvagandy spolu s těmito léky by mohlo účinky těchto léků snížit.
 • Sedativní léky (benzodiazepiny) interagují s ASHWAGANDHOU
  Ashwagandha může způsobit ospalost a zpomalené dýchání. Některé léky, tzv. sedativa, mohou také způsobovat ospalost a zpomalené dýchání. Užívání ašvagandy se sedativními léky může způsobit problémy s dýcháním a/nebo přílišnou ospalost.
 • Interakce sedativních léků (léků tlumících CNS) s přípravkem ASHWAGANDHA
  Ashwagandha může způsobit ospalost a zpomalené dýchání. Některé léky, tzv. sedativa, mohou také způsobit ospalost a zpomalené dýchání. Užívání ašvagandy se sedativními léky může způsobit problémy s dýcháním a/nebo přílišnou ospalost.
 • Vzájemné působení hormonů štítné žlázy s přípravkem ASHWAGANDHA
  Tělo přirozeně produkuje hormony štítné žlázy. Ashwagandha může zvýšit množství hormonů štítné žlázy, které tělo produkuje. Užívání ašvagandy s tabletami s hormony štítné žlázy by mohlo způsobit příliš mnoho hormonů štítné žlázy v těle a zvýšit účinky a nežádoucí účinky hormonů štítné žlázy.
 • Léky na cukrovku (antidiabetika) interagují s přípravkem ASHWAGANDHA
  Ashwagandha může snižovat hladinu cukru v krvi. Užívání ašvagandy spolu s léky na cukrovku by mohlo způsobit příliš nízký pokles hladiny cukru v krvi. Pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi.
 • Léky na vysoký krevní tlak (antihypertenziva) interagují s přípravkem ASHWAGANDHA
  Ashwagandha může snižovat krevní tlak. Užívání ašvagandy spolu s léky, které snižují krevní tlak, by mohlo způsobit příliš nízký krevní tlak. Pečlivě sledujte svůj krevní tlak.
Zpět do obchodu