Dopamin

Dopamin je neurotransmiter, který se tvoří v mozku. Hraje roli jako "centrum odměny" a v mnoha tělesných funkcích, včetně paměti, pohybu, motivace, nálady, pozornosti a dalších. Vysoká nebo nízká hladina dopaminu je spojována s onemocněními, jako je Parkinsonova choroba, syndrom neklidných nohou a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

 

Co je to dopamin?

 

Dopamin je typ monoaminového neurotransmiteru. Je produkován v mozku a funguje jako chemický posel, který přenáší zprávy mezi nervovými buňkami v mozku a mozkem a zbytkem těla.

Dopamin je neurotransmiter, který bývá označován také jako hormon štěstí nebo hormon neřesti. Navazuje se na jednotlivé receptory v mozku a zajišťuje, aby vysílaly signály z jedné buňky do druhé. To způsobuje buněčné změny, které mohou ovlivňovat, jak se cítíme a náš celkový pocit pohody.

 

Dopamin působí také jako hormon. Dopamin, adrenalin a noradrenalin jsou hlavní katecholaminy (označení založené na tom, že mají část stejné molekulární struktury). Tyto hormony produkuje nadledvina, malá žláza ve tvaru klobouku, která se nachází na vrcholu každé z ledvin. Dopamin je také neurohormon uvolňovaný hypotalamem ve vašem mozku.

 

Dopamin 1

 

Jaká je úloha dopaminu v mém těle?

 

Dopamin hraje roli v mnoha tělesných funkcích.

 

Jako neurotransmiter se dopamin podílí na:

 

 • Pohyb.
 • Paměť.
 • Příjemné odměny a motivace.
 • Chování a poznávání.
 • Pozornost.
 • Spánek a vzrušení.
 • Nálada.
 • Učení.
 • Laktace.

 

Dopamin se uvolňuje do krevního oběhu jako hormon. Hraje malou roli v syndromu "bojuj, nebo uteč". Reakce "bojuj, nebo uteč" označuje reakci těla na domnělou nebo skutečnou stresovou situaci, například potřebu uniknout nebezpečí.

 

Dopamin také působí jako tzv:

 

 • Způsobuje uvolnění cév (při nízkých dávkách působí jako vazodilatátor) nebo jejich zúžení (při vysokých dávkách působí jako vazokonstriktor).
 • Zvyšuje odstraňování sodíku (soli) a moči z těla.
 • Snižuje produkci inzulinu ve slinivce břišní.
 • Zpomaluje pohyb obsahu gastrointestinálního (trávicího) traktu (střev) a chrání sliznici trávicího traktu.
 • Snižuje aktivitu lymfocytů ve vašem imunitním systému.

 

Jak dopamin způsobuje, že se někdo cítí šťastný?

 

Dopamin je známý jako hormon "dobrého pocitu". Dodává vám pocit potěšení. Když cítíte potěšení, dodává vám také motivaci něco dělat.

 

Dopamin je součástí vašeho systému odměn. Tento systém je evolučně navržen tak, aby vás odměňoval, když děláte věci, které potřebujete k přežití - jíte, pijete, soutěžíte o přežití a rozmnožujete se. Jako lidé máme mozek pevně nastavený tak, aby vyhledával chování, které uvolňuje dopamin v systému odměn. Když děláte něco příjemného, váš mozek uvolňuje velké množství dopaminu. Cítíte se dobře a vyhledáváte další takové pocity.

 

Proto jsou nezdravé potraviny a cukr tak návykové. Spouštějí uvolňování velkého množství dopaminu do mozku, díky čemuž máte pocit, že jste na vrcholu světa, a chcete si zážitek zopakovat.

 akcnibalicky

 Jak se mohu cítit, když mám správné množství dopaminu?

 

 Pokud máte správnou rovnováhu dopaminu, cítíte se:

 

 • Šťastný.
 • Bdělost: Víte, že je to pro vás velmi důležité?
 • Soustředěný.

 

Jak se mohu cítit, pokud mám dopaminu málo?

 

Pokud máte nízkou hladinu dopaminu, můžete se cítit:

 

 • Unavení.
 • Bez motivace.
 • Nešťastní.

 

Můžete být také:

 

 • Ztráta paměti.
 • Výkyvy nálad.
 • Problémy se spánkem.
 • Problémy se soustředěním.
 • Nízký sexuální apetit.

 

 

Jak se mohu cítit, když mám vysokou hladinu dopaminu?

 

Pokud máte vysokou hladinu dopaminu, můžete se cítit:

 

 • Euforii.
 • Energičnost.
 • Vysoký sexuální apetit.

 

Mezi negativní aspekty vysoké hladiny dopaminu patří::

 

 

Jaké zdravotní stavy jsou spojeny s vysokou nebo nízkou hladinou dopaminu?

 

S vysokou nebo nízkou hladinou dopaminu je spojeno mnoho zdravotních stavů. Stále je třeba se o nich mnoho dozvědět. Například zda vysoká nebo nízká hladina dopaminu způsobuje onemocnění, nebo zda onemocnění způsobuje změnu hladiny dopaminu? Může být odpovědí obojí? Ke zmatku přispívá i skutečnost, že na funkci jednoho neurotransmiteru, jako je dopamin, nelze pohlížet izolovaně od ostatních neurotransmiterů nebo jiných chemických látek v mozku či těle. Mnohé z nich se navzájem ovlivňují. Děje se toho hodně.

 

Vzhledem k tomu všemu stále existují onemocnění, při kterých je hladina dopaminu vysoká nebo nízká.

 

Nemoci spojené s nízkou hladinou dopaminu:

 

 • Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
 • Parkinsonova choroba.
 • Syndrom neklidných nohou.

 

Nemoci spojené s vysokou hladinou dopaminu:

 

 • Mánie.
 • Obezita.
 • Závislost.

 

Nemoci spojené s vysokou i nízkou hladinou dopaminu:

 

Schizofrenie. Některé z příznaků schizofrenie mohou být pravděpodobně způsobeny příliš velkým množstvím dopaminu v určitých oblastech mozku - bludy a halucinace. Jiné příznaky jsou možná způsobeny nedostatkem dopaminu v jiné části mozku - nedostatek motivace.

 

 

Co jsou agonisté dopaminu?

 

Agonisté dopaminu jsou léky, které napodobují přirozený neurotransmiter dopamin. Agonisté dopaminu se vážou na dopaminové receptory na nervových buňkách v mozku a aktivují je, čímž způsobí, že nervové buňky reagují stejně jako na přirozený dopamin.

 

Agonisté dopaminu se používají k léčbě Parkinsonovy choroby, deprese, syndromu neklidných nohou, poruchy pozornosti s hyperaktivitou, nízké sexuální touhy a hyperprolaktinémie.

 

 

Co jsou antagonisté dopaminu?

 

Antagonisté dopaminu jsou léky, které se vážou na dopaminové receptory (na přijímající nervové buňce) v mozku a blokují je. To znamená, že blokují nebo zastavují příjem dopaminu jinou nervovou buňkou. Mnohá antipsychotika jsou antagonisty dopaminu.

 

Antagonisté dopaminu se používají k léčbě schizofrenie, bipolární poruchy, nevolnosti a zvracení,

 

Co jsou inhibitory zpětného vychytávání dopaminu?

 

Inhibitory zpětného vychytávání dopaminu jsou léky, které zabraňují tomu, aby se dopamin znovu dostal do nervové buňky, která ho uvolnila, a byl z ní znovu vstřebán. Díky tomu je více dopaminu k dispozici pro více neuronů v mozku.

Inhibitory zpětného vychytávání dopaminu se používají k léčbě deprese a narkolepsie a k překonání závislostí, jako je kouření, přejídání a nutkavé stravování.

 

Dopamin 4

 

Co je levodopa?

Levodopa se používá k léčbě Parkinsonovy choroby. Úbytek dopaminu je zodpovědný za motorické příznaky pozorované u lidí s Parkinsonovou chorobou. Aby se levodopa dostala do mozku (na rozdíl od jiných částí těla), kombinuje se levodopa s karbidopou. Když se dostane do mozku, přemění se na dopamin.

 

Jaká je role dopaminu v závislosti na rekreačních drogách?

 

Rekreační drogy zasahují do způsobu, jakým nervové buňky ve vašem mozku vysílají a přijímají zprávy. Drogy jako marihuana a heroin napodobují přirozené neurotransmitery. Jiné drogy, například amfetamin a kokain, způsobují uvolňování velkého množství přirozených neurotransmiterů nebo zabraňují recyklaci těchto neurotransmiterů.

 

Rekreační drogy nadměrně stimulují "centrum odměny" vašeho mozku. Postupem času, při opakovaném vystavení droze, se určitá oblast vašeho mozku stane méně citlivou a vy nebudete mít stejný pocit potěšení z ničeho jiného než z drogy. Často také budete muset užívat větší a větší množství drogy, abyste dosáhli stejného účinku. Zároveň se jiná oblast vašeho mozku stane citlivější na abstinenční pocity, jako je úzkost a podrážděnost, jakmile účinek drogy odezní, a vy budete vyhledávat užívání drog z jiného důvodu - abyste si od tohoto nepříjemného pocitu ulevili. Závislost je tedy začarovaný kruh, který se vyvíjí z více mechanismů.

 

Vědci se nyní domnívají, že úlohou dopaminu není přímo vyvolávat euforii, ale slouží jako posilovač pro zapamatování a opakování příjemných zážitků. Když tedy drogy způsobí nárůst dopaminu, naučí mozek si zážitek zapamatovat. Váš mozek si spojí užití drogy a všechny vaše rutinní postupy a další narážky, které drogovou událost provázejí. To je důvod, proč můžete mít touhu po drogách, když se vrátíte na místo, kde jste kdysi drogy užívali, dlouho poté, co jste přestali.

 

Jak si mohu přirozeně zlepšit hladinu dopaminu?

 

Možná budete chtít vyzkoušet prostředky, které přirozeně zvyšují hladinu dopaminu. Je třeba provést další výzkum účinků potravin na neurotransmitery, jako je dopamin.

 

Jezte stravu s vysokým obsahem hořčíku a potraviny bohaté na tyrosin. Ty jsou stavebními kameny pro tvorbu dopaminu. Tyrosin je aminokyselina. V těle se vstřebává a poté putuje do mozku, kde se přeměňuje na dopamin. Mezi potraviny, které zvyšují hladinu dopaminu, patří kuřecí maso, mandle, jablka, avokádo, banány červená řepa, čokoláda, zelená listová zelenina, zelený čaj, fazole lima, ovesné vločky, pomeranče, hrášek, sezamová a dýňová semínka, rajčata, kurkuma, meloun a pšeničné klíčky.

 

Věnujte se činnostem, které vám přinášejí radost nebo pocit uvolnění. Předpokládá se, že to zvyšuje hladinu dopaminu. Příkladem může být cvičení, meditace, jóga, masáže, hra s domácím mazlíčkem, procházka v přírodě nebo čtení knihy.

 

 Záver

 

Dopamin je druh neurotransmiteru a hormonu. Hraje roli v mnoha důležitých tělesných funkcích včetně pohybu, paměti a příjemné odměny a motivace. Vysoká nebo nízká hladina dopaminu je spojena s několika duševními a neurologickými onemocněními. Ještě zbývá provést mnoho výzkumů, aby se zjistilo, jak dopamin funguje ve vztahu ke zdravotním stavům a jak interaguje s dalšími neurotransmitery, hormony a jinými chemickými látkami. Pokud si myslíte, že máte příznaky vysoké nebo nízké hladiny dopaminu, navštivte svého lékaře. Ten posoudí vaše příznaky, provede všechna potřebná vyšetření a v případě zjištění zdravotního stavu pomůže stanovit správný plán péče.

Zpět do obchodu