Bakerova cysta

Bakerova cysta, nazývaná také podkolenní cysta, je otok naplněný tekutinou, který se tvoří v zadní části kolena.

 

Obsah:

  • Bakerova cysta a její příčiny.
  • Kdy navštívit svého praktického lékaře
  • Bakerova cysta a její léčba.

Bakerova cysta vzniká, když tkáň za kolenním kloubem zduří a zanítí se. Otok a zánět může způsobit:

 


Někdy však Bakerova cysta nemusí způsobovat žádné jiné příznaky než otok vyplněný tekutinou v zadní části kolene. Bakerova cysta může někdy prasknout (ruptura), což vede k úniku tekutiny do lýtka. To může způsobit silnou bolest, otok a zarudnutí lýtka, ale zarudnutí může být hůře viditelné na hnědé a černé kůži.

 bakerova cista 1

 

Bakerova cysta a její příčiny.

 

Poškození kolene způsobené sportovním úrazem nebo úderem do kolene může vést ke vzniku Bakerovy cysty.

Bakerova cysta se také někdy může objevit, pokud máte zdravotní potíže, jako např:

 

  • Osteoartróza - obvykle způsobená opotřebením kloubů v důsledku věku; postihuje především kolena, kyčle, ruce a palec u nohy.
  • zánětlivá artritida - včetně revmatoidní artritidy, která je méně častým typem artritidy a je způsobena útokem imunitního systému na klouby.
  • dna - typ artritidy, který obvykle postihuje palec u nohy a je způsoben nahromaděním odpadní kyseliny močové v krvi.

Bakerovy cysty se obvykle objevují u lidí ve věku 30 až 70 let, i když mohou postihnout lidi jakéhokoli věku, včetně dětí.

 

 

 

 Kdy navštívit svého praktického lékaře

 

Navštivte svého praktického lékaře, pokud máte za kolenem bulku, která vám způsobuje problémy a sama nezmizí. Bakerovu cystu obvykle diagnostikuje tak, že vyšetří zadní část vašeho kolene a zeptá se na vaše příznaky.

 

Váš praktický lékař se vás zeptá, zda nemáte nějaké přidružené onemocnění, například artritidu.

 

Může doporučit vyšetření k vyloučení jiných závažnějších onemocnění, jako je nádor, aneurysma (vyklenutí části cévy) nebo DVT (hluboká žilní trombóza) (krevní sraženina v některé z hlubokých žil v těle). Možná budete potřebovat ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí.

 

Bakerova cysta a její léčba.

 

Pokud máte Bakerovu cystu, která nezpůsobuje žádné příznaky, léčba obvykle nebude nutná.

Ke snížení otoku a zmírnění případné bolesti lze použít léky proti bolesti, jako je paracetamol a ibuprofen. Pomoci může také podpěra kolene nebo ledový obklad. Jako ledový obklad dobře funguje sáček mraženého hrášku zabalený do ručníku. Pokud máte základní onemocnění, které je příčinou vaší cysty, je důležité, aby bylo řádně léčeno. Cysta může zmizet, když se vyléčí stav, který ji způsobuje. V některých případech může být možné cystu vyprázdnit. Může být také nutný chirurgický zákrok, aby se napravilo významné poškození v okolí kolenního kloubu.

Zpět do obchodu