Probiotika při histaminové intoleranci: co byste měli vědět

Protože produkce histaminu je hluboce spojena s množstvím střevních bakterií, vědci se zaměřili na léčbu probiotiky snižujícími hladinu histaminu.

Léčba histaminové intolerance se zaměřuje na způsoby, jak omezit příjem histaminu a odstranit přebytečný histamin z vašeho systému. Důležitou roli při omezování zdrojů histaminu hraje strava, ale výzkum odhalil více informací o vlivu střevních bakterií na zdraví. Použití probiotik k léčbě histaminové intolerance vykazuje u lidí trpících histaminovou intolerancí lepší výsledky.

Zdraví střev závisí do značné míry na střevním biomu. Tyto mikroskopické bakterie koexistují ve vašem trávicím traktu a pomáhají tělu rozkládat a zpracovávat potravu. Některé kmeny prospěšných střevních bakterií, známé pod souhrnným názvem probiotika, vykazují vlastnosti zvyšující hladinu histaminu, zatímco jiné mají účinky snižující hladinu histaminu.

Úloha probiotických bakterií při omezování nadprodukce histaminu je rychle se rozvíjející oblastí výzkumu žírných buněk a můžete najít řadu studií, které spojují probiotické kmeny se snižováním prezentace histaminu (nebo jeho zvyšováním).

 

Protože histamin je biogenní amin, zaměřili se lékaři například na jiné přirozeně se vyskytující biogenní aminy, jako je kyselina mléčná (a bakterie produkující kyselinu mléčnou), pokud jde o jejich roli při histaminové intoleranci. Možná vás to překvapí, ale některá běžná "prospěšná" probiotika z čeledi laktobacilů jsou zkoumána jako možné zhoršující faktory kvůli jejich vysoké produkci kyseliny mléčné v potravinách. Vliv na histamin však závisí na kmeni, takže se nevztahuje na všechny kmeny určitého druhu nebo rodu.

Alternativně probiotika s nízkým obsahem histaminu aktivují protizánětlivé látky v žírných buňkách, čímž pomáhají stabilizovat žírné buňky a snižují citlivost histaminových receptorů. Mnoho těchto flór se nachází v rodu Bifidobacterium.

Mezi kmeny snižující hladinu histaminu patří např:

Lactobacillus plantarum
Bifidobacterium longum - pomáhá zlepšovat střevní bariéru a napomáhá odbourávání histaminu.
Bifidobacterium infantis
Lactobacillus rhamnosus
A lékaři se zabývali probiotikem Lactobacillus reuteri, které odvozují od samotného histaminu.

probiotika při histaminové intoleranci- co byste měli vědět

 

Kromě toho mezi probiotika podporující tvorbu histaminu patří např:

Lactobacillus casei
Lactobacillus bulgaricus
Streptococcus thermophilus
Lactobacillus delbrueckii
Lactobacillus helveticus

 

Některá probiotika jsou klasifikována jako histaminově neutrální nebo jsou užitečná v nižších dávkách, například Lactobacillus acidophilus při užívání pod 1 miliardu CFU denně.

Probiotika snižující hladinu histaminu tlumí signály histaminu a sloučeniny, jako je probiotikum b. longum, prokázaly v laboratorních testech klinický přínos proti alergiím. Lidé jsou však různí a každý z nás má jedinečnou úroveň střevní flóry v žaludku a střevech, takže probiotické doplňky nemají jednotný účinek na všechny demografické skupiny.

Klíčem ke snížení hladiny histaminu je protizánětlivá strava, která se vyhýbá potravinám bohatým na histamin. Zařazení probiotik, která pomáhají předcházet nebo eliminovat histamin, může představovat významné zlepšení a snížení příznaků u pacientů trpících histaminovou intolerancí.

Ve všech případech byste měli spolupracovat se svým lékařem, aby potvrdil vaši diagnózu a vypracoval individuální léčbu histaminové intolerance. Léčbu a její výsledky ovlivňuje mnoho faktorů vašeho zdravotního složení a dietních omezení.

Například konzumace výše uvedených potravin blokujících DAO, jako je alkohol, může při užívání probiotik ke zvládnutí histaminových příznaků vyvolat matoucí účinky.

Další informace o léčbě histaminové intolerance

Výzkum naznačuje, že úprava střevní flóry pomocí probiotik s nízkým obsahem histaminu může snížit zánět, zmírnit příznaky a omezit účinky sezónních alergií. Léčba, která zahrnuje nízkohistaminovou dietu v kombinaci s probiotiky při histaminové intoleranci, společně zlepšuje zdraví střev u osob s diagnostikovanou histaminovou intolerancí.

 

Většina pacientů s histaminovou intolerancí má tendenci mít ve střevní flóře nadbytek nebo nedostatek bakterií. Klíčem k řešení příznaků je odstranění zhoršujících faktorů (jak potravin, tak flóry) a obnovení zdravé rovnováhy bakteriálního ekosystému.

Navíc, jak bylo popsáno výše, užívání nesprávného probiotického doplňku může váš stav zhoršit, protože podporuje produkci histaminu.

Zpět do obchodu